Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo z61p - Kompatybilność kart wlan

smoq35 16 Lip 2017 23:51 405 6
  • #1 16 Lip 2017 23:51
    smoq35
    Poziom 28  

Witam,
    nabyłem i naprawiłem laptopa IBM/Lenovo z61p. Zasadniczo wszystko jest z nim OK, ale chciałbym wymienić kartę wifi, bo jest w standardzie 54mbps, a ja potrzebuję szybszej.

Pytanie: czy w tym modelu można włożyć każdą kartę 300mbps, czy też tak jak w poprzednich IBMach BIOS wyrzuci mi błąd 1802?

Ewentualnie jeśli ktoś posiada listę kompatybilnych kart, to uprzejmie proszę o udostępnienie.

• #2 17 Lip 2017 11:43
    safbot1st
    Poziom 43  

smoq35 napisał:
    Ewentualnie jeśli ktoś posiada listę kompatybilnych kart, to uprzejmie proszę o udostępnienie.

Jeśli taka whitelist`a istnieje, to Lenovo powinno się wstydzić jej, a nie udostępniać. W takich przypadkach rozwiązaniem przeważnie jest sprawdzenie fizyczne podzespołu w płycie.
    Wiadomo, jak to z komputerami - coś co powinno działać z czymś nie działa, a co nie powinno - działa. Niektórych rzeczy nie da się wywróżyć.

• #3 17 Lip 2017 12:22
    smoq35
    Poziom 28  

To prawda.
    Jednak w przypadku np IBMa T42 BIOS blokował karty, które nie znajdowały się na whiteliście.
    Problem można było ominąć stosując np. zmodyfikowany BIOS.
    Sprawdzanie każdej karty bezpośrednio w sprzęcie to raczej słaby pomysł, bo kupowanie ich na ślepo wiąże się z kosztami.

EDIT
    Na razie czekam z zakupem na ewentualną listę kompatybilności.

Scaliłem po wydzieleniu zbędnego. RADU23

• #4 17 Lip 2017 14:50
    gumisie
    Poziom 32  

@smoq35, swego czasu gdy posiadałem IBM co prawda T60 pośrednio problem (54mbps) udało się rozwiązać gdy zastosowałem zewnętrzne Wi Fi USB.

• #5 19 Lip 2017 08:34
    smoq35
    Poziom 28  

Mój Z61p technologicznie oparty jest na T60; jednak nie interesuje mnie dokładanie kart USB

• #6 28 Paź 2017 21:44
    smoq35
    Poziom 28  

EDIT po dłuższym czasie:

Problem rozwiązałem sam.

Po zakupie karty 300 mbps okazało się, że faktycznie BIOS ma wgraną białą listę kart i z moją laptop nie chciał się uruchomić (wyskakiwały błędy).

W związku z tym (po naprawdę długiej lekturze porad w Internecie oraz poszukiwaniu odpowiedniego moda) konieczne okazało się podjęcie następujących działań:
    1. aktualizacja oryginalnego BIOSa do najnowszej wersji (plik w załączeniu),
    2. wgranie zmodyfikowanego BIOSa w tej samej wersji, co oryginalny (także w załączeniu).
    3. zmiana karty wlan na nową,
    4. upajanie się satysfakcją z rozwiązanego problemu, gdyż mod BIOSa nie tylko likwiduje wszystkie białe listy, w tym na HDD i napęd optyczny, ale też (rzekomo) odblokowuje SATA II dla dysku twardego.

W związku z powyższym sam sobie przyznaję medal z kartofla.

PS. Mam też działające sterowniki dla karty graficznej z tego laptopa (ATI Mobility FireGL V5200) dla Windowsa 10 x86, jeśli komuś są potrzebne, niech założy temat i wyśle mi link na PM, a ja postaram się opisać, jak zmusić Win10 do pracy z tą grafiką.

• #7 28 Paź 2017 22:01
    gumisie
    Poziom 32  

smoq35 napisał:
    W związku z powyższym sam sobie przyznaję medal z kartofla.
    Ja za ten kawał dobrej roboty, przyznałbym Tobie i 10 punktów, niestety mogłem tylko +1 (jako pomocny post).

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson