Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz symetryczny - prośba o sprawdzenie poprawności

BatoryStef 17 Lip 2017 17:14 540 6
  • #1 17 Lip 2017 17:14
    BatoryStef
    Poziom 10  

Witam
    Jakiś czas temu opracowałem schemat zasilacza symetrycznego, z założeniem iż będzie on miał zabezpieczenie prądowe, regulacje, oraz napięcie od 0 Volt. Ponadto miał to być zasilacz dużej mocy, gdyż do około 20 A przy 30 Voltach.
    Przyznam iż obecnie, gdy próbuję analizować ten schemat, to trochę mi się wszystko lasuje, a przymierzam się do popełnienia go w realu.
    Bardzo proszę o przeanalizowanie tego schematu, oraz jakieś sugestie i uwagi. Lepiej teraz niż po zrobieniu płytki.
    Czytelność schematu poprawiłem. Zmieniłem nieco również sam schemat gdyż dzięki kol. jony dostrzegłem pewne błędy.

0 6
  • Mitronik
  • #2 17 Lip 2017 18:38
    jony
    Specjalista elektronik

Schemat mało czytelny, ale i tak widać, że nie będzie to działać?
    Darlington między wejście a wyjście LM317 ? Skąd taki pomysły?

0
  • Mitronik
  • #3 17 Lip 2017 20:04
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Przyznam iż obecnie, gdy próbuję analizować ten schemat, to trochę mi się wszystko lasuje, a przymierzam się do popełnienia go w realu.
    Warto trochę więcej czasu poświęcić na myślenie i analizę niż od razu budować, bo czas poświęcony na budowanie nieprzemyślanej konstrukcji może być czasem straconym.
    Cytat:

Jakiś czas temu opracowałem schemat zasilacza symetrycznego, z założeniem iż będzie on miał zabezpieczenie prądowe, regulacje, oraz napięcie od 0 Volt. Ponadto miał to być zasilacz dużej mocy, gdyż do około 20 A przy 30 Voltach.
    Rozumiem że chciał byś najbardziej uniwersalny układ który spełni wszystkie twoje potrzeby, niestety budowa czegoś takiego nie jest tak prosta jak ci sie wydaje, musiał byś nad tym znacznie dłużej posiedzieć i sporo pieniędzy wydać a na koniec sie okaże że powstanie przyrząd którego 99% możliwości przez 99% czasu nie wykorzystasz.
    Ja osobiście nie widzę zastosowania dla zasilacza symetrycznego dużej mocy.

0
  • #4 17 Lip 2017 20:14
    BatoryStef
    Poziom 10  

jony napisał:
    Schemat mało czytelny, ale i tak widać, że nie będzie to działać?
    Darlington między wejście a wyjście LM317 ? Skąd taki pomysły?

Taki pomysł prawdopodobnie stąd: http://tmankows.republika.pl/zasilaczzw.html
    lub stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1665713.html tu cytuję: "Przy dużych obciążeniach prąd bazy tranzystora wykonawczego jest duży (tranzystor znacznie nagrzewa się). Aby zmniejszyć ten prąd stosuje się połączenie w układzie Darlingtona. Przy czym kolejne tranzystory mogą być coraz mniejszej mocy np. 2N3055 BD139 BC109. "
    Co do działania to właśnie celem wyeliminowania wątpliwości to właśnie celem ich wyeliminowania się tu spotkaliśmy - dziękuję za reakcje. A schemat da się czytać, ale w powiększeniu. Przepraszam wszystkich za jakość, ale nie potrafię go wyprowadzić z tego KitCad'a.

0
  • #5 17 Lip 2017 20:45
    jony
    Specjalista elektronik

BatoryStef napisał:
    Taki pomysł prawdopodobnie stąd: http://tmankows.republika.pl/zasilaczzw.html

Tylko, że tam dla napięć dodatnich użyty został stabilizator "ujemny" i npn.
    A u Ciebie w tym bałaganie na schemacie Ja widzę tranzystory NPN i stabilizator "dodatni".
    Na dodatek "zwarłeś" tym Darlingtonem (dwa złącza baza-emiter) LM'a.

BatoryStef napisał:
    A schemat da się czytać, ale w powiększeniu

Ale my to wiemy. Ale i tak (mimo powiększenia) schemat jest mały i co gorsza narysowany bez ładu i składu.
    https://extronic.pl/content/20-rysowanie-czytelnych-schematow

A ten dolny tranzystor dołączony do nóżki ADJ to niby co miał robić?
    Bo z tego "bałaganu" na schemacie nie bardzo to widać. A nie chce stracić wzroku.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Lip 2017 13:10
    krzysztof723
    Poziom 29  

BatoryStef napisał:
    Witam
    Bardzo proszę o przeanalizowanie tego schematu, oraz jakieś sugestie i uwagi. Lepiej teraz niż po zrobieniu płytki.
    Czytelność schematu poprawiłem. Zmieniłem nieco również sam schemat gdyż dzięki kol. jony dostrzegłem pewne błędy.

Napisałeś kolego m.in. tak: ...Ponadto miał to być zasilacz dużej mocy, gdyż do około 20 A przy 30 Voltach...

Trzeba wiedzieć, że wykonany przez Ciebie projekt zasilacza symetrycznego z podanymi elementami na pewno nie ma wydajności prądowej - 2 x I wyj.=20A, a ponadto w takiej konfiguracji połączeń elementów ten zasilacz w ogóle nie będzie działał, po prostu nie będzie regulacji napięcia - 2 x Uwyj.= 0...+/-30V.

Koncepcja z układami U1- LM317 i U2- LM337, które mają zadanie tworzyć dodatkowe źródła napięcia +1,25V i -1,25V dla stabilizatora ujemnego i dodatniego, aby można było regulować napięcia wyjściowe od 0V w obu stabilizatorach jest prawidłowa, ale stosowanie dodatkowych tranzystorów Q7 i Q8 prawdopodobnie (tak mi się wydaje) do regulacji napięć wyjściowych jest źle zaplanowane i źle wykonane.

W tym zasilaczu symetrycznym zostało popełnionych wiele błędów przy projektowaniu i dlatego żeby łatwiej określić - analizować te błędy to ogólny schemat zasilacza został rozdzielony na stabilizator dodatni i stabilizator ujemny.

Stabilizator dodatni:
    1. źle podłączona dioda LED,
    2 i 3 zbędne dwa kondensatory elektrolityczne C4- 470uF i C5- 2000uF, ponieważ w każdym stabilizatorze są zastosowane cztery równolegle połączone kondensatory elektrolityczne (zaskakujące są oznaczenia tych kondensatorów - 750uF lub 1200uF) jako kondensatory filtrujące,
    4, 5, 6, 7, nieprawidłowe połączenia wskazanych elementów takich, jak: tranzystor p-n-p Q7, kondensator C20, dioda D6, rezystor R7 oraz niewiadome dzialanie takich elementów, jak potencjometr 5k i potencjometr 1,2k?,
    8. rezystor R4 wraz z tranzystorem Q2 służy do ograniczania prądu stabilizatora i taki rezystor o takiej rezystancji powinien być zastosowany w stabilizatorze o wydajności prądowej do 20A...

Stabilizator ujemny:
    1, 2, 3, 8 - podobne uwagi, jak w stabilizatorze dodatnim,
    4, 5, 6, 7 nieprawidłowe połączenia wskazanych elementów takich, jak: tranzystor p-n-p Q8, kondensator C21, dioda D7, rezystor R8 oraz niewiadome dzialanie takich elementów, jak potencjometr 5k-RV2 i potencjometr 1,2k-RV4?,

Załączam według mnie prawidłowy schemat zasilacza symetrycznego o napięciach wyjściowych 0V...+/-30V przy wydajności prądowej do 2 x 3,5A.

0
  • #7 22 Lip 2017 22:34
    BatoryStef
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Dziękuję koledze krzysztof723 za konstruktywne potraktowanie tematu. (przywracasz wiarę w "Elektrodę" jako źródło wiedzy i pomocy. Już myślałem że jest to jedynie "Loża Szyderców).
    Co do błędów i kwesti wątpliwych w moim schemacie, to wstępnie układ wyjściowy obu napięć był bardziej rozbudowany - po trzy tranzystory mocy na kanał - stąd założenie wyższego prądu. Zróżnicowanie pojemności w założeniu miało na celu lepszą filtrację - różne czasy rozładowywania w zależności od pojemności. Pojemności podane orientacyjnie - dlatego dziwne nominały. potencjometry w sterowaniu napięciami stabilizatorów wyjściowych miały odpowiadać: jeden za napięcie wyjściowe, drugi za ograniczenie prądowe w uzależnione od obciążenia wyjścia. Ponieważ dość dawno pierwotny projekt - prawdopodobnie poprawny - parokrotnie "modernizowałem" czerpiąc wiedzę z nie sprawdzonych pomysłów znalezionych na przypadkowych stronach netu, wyszła kaszana jaką widać na umieszczonym schemacie.
    Dziękuję za prawidłowy schemat i mam prośbę - mógłbyś zasugerować do tego schematu jakąś działającą regulację ograniczeń prądowych? Dla obydwu napięć niezależnie?
    Myślę że będzie to bardziej praktyczne niż przesadnie wielki prąd bez możliwości ograniczenia.

0