Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam sprzętu do kuchni = lodówka, piekarnik, płyta, zmywarka + pralka

veg 17 Lip 2017 19:11 1104 5
  • #1 17 Lip 2017 19:11
    veg
    Poziom 2  

Witam,

Szukam sprzętu AGD do nowego mieszkania i liczę na Waszą pomoc. Przed założeniem tego tematu próbowałem szukać podobnych informacji w internecie (nie tylko na tym forum), ale niestety nic konkretnego nie znalazłem a moment zakupu zbliża się nieubłaganie. Autorzy wątków mają albo inne wymagania, albo tematy są stare, albo ewidentnie widać że są to kupione komentarze, itp. itd. Kompletnie nie wiem czym kierować się przy zakupie i jeśli nie znajdę pomocy u Was, to będę chyba zmuszony zdać się na "rekomendacje" sprzedawcy w sklepie ;/

A więc zaczynamy... Po kolei (budżet to ok. 2,5-3 tysiące za każdy sprzęt, jeden może być nieco tańszy, drugi droższy):

1. Lodówka (poświęcę tu najwięcej uwagi, bo na tym zakupie najbardziej mi zależy)
    Tu absolutnym priorytetem jest cisza. Lodówka będzie umiejscowiona w niewielkim salonie z aneksem (~30m2) i chciałbym ją jak najmniej słyszeć. "Walczę" o każdy db mniej, inne bajery (jak np. lód, inteligentne półki, LEDy) schodzą na dalszy plan. Z wyborem mam spory problem, bo nie rozumiem jednej rzeczy... Większość producentów chwali się nowymi, podobno wybitnie cichymi silnikami inwerterowymi (np. Samsung czy Liebherr) czy "liniowymi" (LG). Tymczasem jak patrzę na suche dane, to większość tych lodówek ma podany poziom hałasu na poziomie np. 38db. To już mój stary, ok. 15-sto letni Electrolux ze zwykłym silnikiem ma 36db. Skąd wynika więc ten zachwyt nad ciszą silników inwerterowych? Czy z tego, że mają one różne poziomy mocy (tzn. nie pracują zerojedynkowo jak zwykłe silniki) i przez większość czasu lodówka chłodzi np. na połowie mocy i generuje tylko np. ~34 (a podane 38 to wartość maksymalna)?
    Podam prosty przykład w ramach jednego producenta... Liebherr już na stronie głównej "atakuje" informacją o fenomenalnej i ultracichej serii/generacji "BluPerformance". Tymczasem jak wybieram pierwszy lepszy model z tej serii, np. CBNef 4815 to widzę 38db. Natomiast inna lodówka Liebherra, bez BluPerformance i pewnie ze zwykłym silnikiem, ICBP 3256 ma już podane tylko 34db. Domyślam się, że ten drugi model jest przeznaczony do zabudowy (więc ma pewną "przewagę"), ale ja tu rewolucji nowych silników mimo wszystko nie widzę...
    Podobnie jest np. u Samsunga... Najcichszy model tego producenta do zabudowy (z podobno najnowocześniejszymi technologiami i silnikami) jaki znalazłem miał 37db. Znów wrócę... To mój 15-sto letni Electrolux ma 36...
    LG wypada jeszcze gorzej, bo tam silniki "liniowe" (teoretycznie jeszcze cichsze) mają 38+db...

2. Piekarnik
    Tu priorytetem jest (być może błędnie) czyszczenie pyrolityczne. Dopiero później chciałbym, by piekarnik był możliwie jak najnowocześniejszy i oferował jak najwięcej. Fajnie jakby miał przynajmniej namiastkę funkcji parowych (podobno zastosowanie pyrolizy i pełnego gotowania na parze się wyklucza - nie znalazłem piekarnika który by oferował "i to, i to"), różne gotowe programy pieczenia, możliwość przedzielenia na pół (żeby nagrzewał się znacznie szybciej, gdy nie potrzebuję pełnej objętości), różne funkcje "grilla" czy "szpikulec" do kontrolowania temperatury mięsa.

3. Płyta indukcyjna
    Nie mam pojęcia na co patrzeć i czym się sugerować... Chciałbym by płyta miała "inteligentne pola", w miarę płynną regulację mocy i to chyba tyle.

4. Zmywarka
    Znów nie wiem na co patrzeć... Każdy producent chwali swoje systemy, które są lepsze od konkurencji. Chciałbym, by zmywarka dobrze zmywała i suszyła. Poza tym powinna mieć przemyślanie zaprojektowane kosze, które najlepiej jakby dało się w jakimś stopniu "konfigurować". Moja obecna zmywarka ma w zasadzie tylko metalowe "chwytaki", przez co strasznie ciężko zaplanować wygodne rozstawienie naczyń czy kubków (marnuję sporą przestrzeń, bo w zasadzie nie wiem co mógłbym umiejscowić w pewnych miejscach - jest za wąsko na talerz, za nisko na wyższą szklankę, itp. itd. - przeszkadzają metalowe druty które wg. producenta nie wiem co miałyby trzymać, tylko przeszkadzają). Wolę też płaską "tackę" na sztućce niż kosz. Najlepiej gdyby zmywarka miała 45cm (nie zmywam aż tak dużo), ale jakby była oszczędna i dobra to może zaakceptowałbym 60cm.

5. Pralka
    J/w ;/// Każdy producent swoje chwali... Jedna ma "kryształowe" otwory w bębnie, inna tworzy bąbelki, trzecia przerzuca pranie w 10 różnych ruchach, czwarta gotuje... Pralka ma mieć max. 50-55cm głębokości i przynajmniej dwa programy - jeden "ekstremalnie krótki" 15-30 min i drugi dłuższy (1-1,5h). Poza tym nie wiem czego więcej oczekiwać. Electrolux czy (chyba) LG chwalą się możliwością użycia pary, która ułatwia późniejsze rozprasowywanie. Naprawdę to działa? Wstępnie wybrałem jakiegoś Samsunga z AddWashem (niewielki, cichy, A+++, fajne programy), ale on nie ma pary i nie wiem czy nie powinienem szukać dalej. Do LG nie mam przekonania (może niesłusznie), poza tym ich strona jest strasznie nieczytelna i utrudnia wybór odpowiedniego modelu (nie ma możliwości wygodnego filtrowania i porównywania wyników).

Ok... To chyba wszystko. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

0 5
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • Pomocny post
    #2 21 Lip 2017 14:10
    Qube19
    Poziom 4  

Znam ten ból poszukiwań, więc wyrzucę co mam z uwagami - może pomoże :) Foty zakupionego sprzętu dostępne na PW :)
    1. Jeśli lodówka pod zabudowę to ok. 2,5 - 3k to rozsądne minimum budżetowe.
    Mam Elektrolux ENN7854COW - na ucho generuje ok. 40-45 dB, w salonie nie słychać pracy - trzeba stanąć obok lodówki aby ją słyszeć.
    Lodówka wolnostojąca - są generalnie tańsze, w budżecie 3k można sobie przebierać.
    2. Czyszczenie pirolityczne - tu uważałbym na jakość wykonania powłoki.
    Z czasem może się ona zużywać.
    Mam Amica EB622BA+ IN w zabudowie - ale zależało mi tylko na szpikulcu i prostocie wykonania ( miała nie wyglądać jak kokpit airbusa :))
    Za 1,5-2k można złapać coś sensownego.
    3. Patrz na moc grzewczą pojedynczych pól - więcej = lepiej; czyt. szybsze zagotowywanie wody :)
    Warto nawet dopłacić aby mieć więcej mocy na polu.
    Jeśli masz przyłącze 400V w domu - warto aby płyta umiała je wykorzystać
    Płynna regulacja - większość modeli oferuje 7 do 11 stopni mocy.
    Warto zerknąć też na interfejs włączania i regulacji mocy - czy nie za blisko pól,czy łatwy w obsłudze.
    Reszta opcji przy płytach to bajery dla maniaków gotowania :)
    Ja wybrałem Siemens EX651FEC1E - ładnie wygląda i ma podłączenie na 400V.
    Jak na razie 2 m-ce po zakupie z uwag:
    Troszkę głośno zaskakują pola (brzęczą) przy pierwszych uruchomieniach, potem jest już cicho.

4. Pooglądaj też systemy zatrzaskiwania drzwiczek i zamknięcia na tabletki myjące - reszta według uznania :)
    Mam Bosch SPV53M80EU - 45cm w zabudowie. Na razie bez negatywów.

5. Głębokość - są pralki na +/-45cm, ładowane od przodu.
    Warto sprawdzać zawiasy drzwiczek, sposób ich otwierania, i pojemniki na proszki.
    Patrzyłem na jakąś z możliwe małym wsadem i możliwie "prostacką" w obsłudze - bez dotykowych paneli.
    Po rajdzie po sklepach wybrana i kupiona "cudem" LG F12B8ND.
    Silnik jest cichy przy praniu, troszkę przeszkadza praca pompy wody ( dB).
    No i składana w PL :)
    Strona LG - fatalna przy wyborze ...

Ew. Okap nad płytę?

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 22 Lip 2017 13:22
    veg
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź i cenne uwagi :)

1. Lodówka - jak mówiłem to najważniejszy zakup (bo chodzi non stop) i tu nie będę oszczędzał. Oglądam nawet sprzęty do 4-5 tysięcy, po te ~500 zł względem podanego budżetu wolę oszczędzić na zmywarce czy płycie (z których rzadko korzystam). Z uwagi na hałas rozważam wyłącznie lodówki do zabudowy (te generalnie są cichsze). Przykłady zwykłych lodówek podałem tylko po to, by zapytać "jak to jest z tymi silnikami inwerterowymi". Czy lepiej kupić "starą/nienowoczesną" lodówkę ze zwykłym silnikiem (obiecującą np. 35db), czy z inwerterowym (która ma deklarowane 38db, ale podobno kilka "poziomów mocy")? Generalnie nie znalazłem żadnej lodówki z silnikiem inwerterowym o poziomie hałasu poniżej 37-38db, a ze zwykłym przynajmniej kilkanaście. Nawet w ramach jednego producenta (np. Liebherr czy Samsung) reklamowane jako ultraciche, topowe modele z silnikami inwesterowymi są praktycznie zawsze głośniejsze (na papierze) od zwykłych, tańszych odpowiedników (czego nie rozumiem).

Salon, salonowi nie równy ;/ U mnie to bardziej kuchnia z kącikiem wypoczynkowym. Chciałbym zminimalizować dokuczliwy hałas np. wieczorami, gdy będę chciał rozwalić się na kanapie z książką. Ale dzięki za opinię o Electroluxie. W jednym mieszkaniu też mam Electroluxa i też jest cichy, więc chyba na model tej firmy się zdecyduję (mają w ofercie lodówki z poziomem hałasu na poziome 34-35db).

2. Dzięki, kolejna rzecz na którą zwrócę uwagę. Mi na odpustowym wyglądzie też nie zależy. Ma być system czyszczenia + praktycznie systemy/rozwiązania ułatwiające gotowanie (szpikulec, gotowanie na parze, dzielenie przestrzeni na pół, itp. itd.)

3. Dzięki za kolejne uwagi o mocy i panelu sterującym. Brzęczące pola (na niższych poziomach) mam też w swoim Mastercooku i mi to nie przeszkadza (i tak jest ciszej, niż jakby "syczał" gaz w kuchence gazowej).

4. Fajna ta zmywarka. Szkoda, że ma kosz na sztućce. Poszukam podobnego modelu z "płytą", bo poza tym układ mi odpowiada. Z tego co widzę, to "chwytaki" na kieliszki są plastikowe/ruchome, więc można to jakoś sensownie zaaranżować, gdy nie ma potrzeby ich zmywania (u mnie w Electroluxie są metalowe, więc nie mam tam czego włożyć - przestrzeń się marnuje, jest za nisko na szklanki/talerze/miski).

5. Pralkę już kupiłem (stara się zepsuła). Stwierdziłem, że nie ma sensu przeglądanie neta i trzeba "pomacać w sklepie". Wybierałem między Samsungiem, a LG. Oba rozważane modele miały podobne programy, wymiary, poziom hałasu czy zużycie energii/wody. Ostatecznie kupiłem Samsunga (WW70K5210VW), bo lepiej otwierały się drzwiczki (w Samsungu jest taka "klamka", w LG jakby zwykły zatrzask) i mam większe zaufanie do tej marki (mam kilka ich produktów i żaden, mimo 5-10 lat pracy jeszcze się <tfu tfu> nie zepsuł). Lodówka LG chodzi za to jakby zaraz miała (brzęczy, buczy, charczy, syczy). Póki co nie żałuję. Prosta w obsłudze i dobrze pierze. Sam silnik jest ledwo słyszalny, pompa i (chyba) grzałka są zdecydowanie głośniejsze, ale cisza nie była priorytetem. Pralka stoi w zabudowanej wnęce, więc po zamknięciu łazienki i tak nic nie słyszę.

6. Planuję jeszcze zakup kilku mniejszych sprzętów (jak właśnie okap czy mikrofala do zabudowy), ale to już nie są takie ważne zakupy, więc nie chciałem przedłużać i tak masakrycznie długiego wpisu (wolałem się rozpisać, bo wydaje mi się, że takie zapytanie jest lepsze niż zdawkowe "Szukam sprzętu AGD, proszę o pomoc"). Okap będzie pełnił raczej funkcje wyłącznie dekoracyjną, a z mikrofali zamierzam korzystać kilka razy w roku.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź :)

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lip 2017 16:34
    djtommy
    Poziom 24  

Polecam zapoznać się z promocjami electrolux/aeg przedłuzaja gwarancje do 5 lat przy zakupie 3 ich sprzetow.
    My kupilismy wszystko AEG.
    Na okap, mikrofalę do zabudowy, piekarnik do zabudowy, szufladę podgrzewającą, lodowkę do zabudowy, zmywarkę do zabudowy wydaliśmy 17200.
    Pralka też AEG ale już wolno stojąca za 1200 w mediaexpert.

Jeżeli o lodówkę chodzi to polecam szukać z komora "0". Fajna sprawa warzywa czy wędlina mogą w niej leżeć o wiele dłużej niż na półeczce.
    Poniżej modele jakie posiadamy użytkujemy od grudnia i jak na razie jesteśmy zadowoleni.

BS931440NM - piekarnik
    KR8403101M - mikrofala
    KD91404M - szuflada
    HK856600FB - indukcja
    F66602VI0P - zmywarka z koszykiem na sztućce bo żona nie chciała 3 szuflady, co moim zdaniem było by lepszym wyborem.
    X69454MD10 - okap
    SCZ71800F1 - lodówka

0
  • #5 27 Lip 2017 00:15
    veg
    Poziom 2  

Dzięki za kolejną odpowiedź i (co szczególnie ważne) informację o promocji dotyczącej przedłużenia gwarancji. Szkoda, że musiałem kupić pralkę "na już", bo po Twoim wpisie wybór pewnie byłby inny.

Mój budżet jest nieco niższy (do 3k na produkty), więc (po Twoim info o gwarancji) prawdopodobnie będę celował w produkty Electroluxa. Wcześniej zresztą też rozważałem ich produkty - mają fajne (przynajmniej "na papierze") płyty indukcyjne "z inteligentnymi polami" i piekarniki parowe oraz bardzo ciche lodówki. Nie jestem przekonany do ich zmywarek (teraz mam ich produkt i słabo dosusza naczynia), więc najwyżej ten "element" byłby od innego producenta.

Z ciekawości... Co kierowało Tobą przy wyborze lodówki? Ten AEG "na papierze" wypada IMHO dość słabo. W MediaExpert kosztuje ponad 4k, klasa tylko A+, średni czas utrzymania temperatury ( 24h) i średni poziom hałasu (38db). Reszta produktów wypada OK, ale jak mówiłem - z uwagi na budżet pewnie padnie na Electoluxa :)

0
  • #6 27 Lip 2017 16:10
    djtommy
    Poziom 24  

Generalnie to żeby dostać gwarnację na lodówkę to musiała być z AEG, gdyby byla z Electroluxa to musielibyśmy dobrać jeszcze 2 rzeczy z Electroluxa :) Na początku tak miało być 3 z Electroluxa i reszta AEG. Nie wiem jak na papierze ona wypada to była jedyna lodówka z komorami LongFresh. Jak dla mnie nie jest głośna, kosztowała nas 3500, a Liebherr który też miał tą funkcję był o 2 tys drozdzy, więc troszkę za duża różnica cenowa.

Odnośnie promocji to gdzieś w regulaminie powinien być załącznik z modelami których ona dotyczy, a nie dotyczy wszystkich marketowych modeli. Są to modele sprzedawane przez studia mebli kuchennych i dla nich jest ta gwarancja. Ale tam gdzie braliśmy to dostaliśmy ceny porównywalne z internetowymi lub niższe.

Nie wiem czy to oznacza że studia kuchenne mają dostęp do trwalszych produktów? Często te modele różnią się tylko literką w nazwie, wyglądają identycznie jak te oferowane przez markety.

Ja pisałem z prośbą o propozycję i ofertę do kilku studiów kuchennych i przy większym zamówieniu dają naprawdę dobre ceny. Można też sprobować coś z ekspozycji dostać, zawsze taniej a gwarancja jak na nowe i wygląda na nowe.
    Dla przykładu piekarnik mamy z ekspozycji cena w internecie ok 5200, zapłaciliśmy 3300 :)

I budżet w cale mały nie jest skoro na każdą sztuke masz do 3 tys to daje 12 tys.
    Za te 4 rzeczy które głównie potrzebujesz wydalismy tyle samo za AEG.

0