Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C

andrzejlisek 17 Jul 2017 21:02 13779 41
Testo
 • Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C

  Przedstawiam generator wzorca czasu wykorzystujący sygnał GPS. Głównym modułem jest odbiornik GPS FGPMMOPA6C. Do tego celu można zastosować dowolny odbiornik GPS, który wydaje sygnał 1PPS (sygnał czasu) oraz sygnał "3D-FIX" (sygnał poszukiwania sygnału z satelitów GPS). Odbiornik powinien działać na poziomach napięć 0 i 3,3V lub 0 i 5V.

  Odbiornik FGPMMOPA6C jest zasilany napięciem 3,3V i oba sygnały oddaje również na tym poziomie napięcia. Po włączeniu do prądu odbiornik generuje sygnał 3D-FIX jako sygnał prostokątny o okresie ok. 1 sekundy z wypełnieniem 50%, nie generuje sygnału 1PPS. Po pewnej chwili przestaje generować sygnał 3D-FIX i zaczyna generować sygnał 1PPS w postaci impulsów trwających ok. 0,1 sekundy.

  Sam odbiornik umieściłem w kapturku od dezodorantu, wykorzystałem przewód 4-żyłowy z odzysku o długości 10m, który idealnie się nadaje do tego celu. Biała żyła to zasilanie 3,3V, brązowa żyła to masa, a żółta i zielona żyła to odpowiednio sygnał 3D-FIX i sygnał 1PPS. Zasilanie całości napięciem 5V zapewniłem wykorzystując niepotrzebną przejściówkę USB<->miniUSB, więc urządzenie można zasilać z komputera lub dowolnego zasilacza USB 5V. Sam odbiornik jest zasilany poprzez stabilizator L78L33, który zapewnia napięcie 3,3V.

  Założeniem było uzyskanie sygnału 1PPS oraz sygnału trwającego dokładnie jedną sekundę lub jej wielokrotność. Ponadto, przewidziałem możliwość włączania i wyłączania sygnału 1PPS, co umożliwia wygenerowanie impulsu o dowolnie długim okresie, w zależności od potrzeby. Długość okresu impulsu dobiera się poprzez włączanie i wyłączanie sygnału w odpowiednich momentach, każde przełączenie musi nastąpić między impulsami 1PPS.

  Do sygnalizacji 3D-FIX i 1PPS wykorzystałem białe diody LED, które świecą już przy bardzo małym prądzie. Doświadczalnie stwierdziłem, że dioda świeci wystarczająco jasno przez opornik 1kOm przy zasilaniu napięciem 3,3V. Przy zasilaniu napięciem 5V ta sama dioda z tym samym opornikiem świeci nieco jaśniej. W panelu, po lewej stronie umieściłem dwie diody wskazujące sygnały z odbiornika, dolna to sygnalizator 3D-FIX (na zdjęciach uchwycona świecąca, a na filmie nie świeci), a górna to sygnalizator impulsów 1PPS.

  Stwierdziłem doświadczalnie, że bramkę NOT z układu M74HCT04B1 można wysterować bezpośrednio sygnałem o poziomie 3,3V, więc nie jest potrzebny dodatkowy konwerter. Wyjście tej bramki wyzwala przerzutnik UCY74LS112, który zmienia wyjście na stan przeciwny. Zastosowanie negatora sprawia, że stan przerzutnika jest zmieniany w chwili narastania impulsu 1PPS. Wykorzystując drugi negator otrzymałem impuls będący kopią sygnału 1PPS, tyle, że na poziomie 5V.

  Pomiędzy źródłem sygnału 1PPS, a wejściem pierwszego negatora wstawiłem opornik 1kOm po to, żeby można było odłączać sygnał poprzez zwieranie wejścia bramki do masy.

  Na zewnątrz wyprowadziłem sygnał 1PPS oraz negację tego sygnału, a także oba wyjścia przerzutnika, co daje dwa wyjście, w których jedno jest zanegowane. Diody przy końcach zacisków sygnalizują bieżący stan obu sygnałów i taki właśnie sygnał jest w skrajnych zaciskach (najbliżej diody). W zacisku drugim od końca jest negacja sygnału będącego w skrajnym zacisku. W dwóch środkowych, w lewym jest napięcie 5V, a w prawym jest masa.

  Schemat ideowy i logiczny, a także rozmieszczenie zacisków i diod na panelu. Celowo nie rysowałem przełącznika, żeby nie zaciemniać rysunku. W rzeczywistości przełącznik jest zwarty wtedy, gdy jest opuszczony. Podniesiony przełącznik jest rozwarty.
  Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C

  Film przedstawia działanie wzorca czasu po zsynchronizowaniu odbiornika z satelitami GPS. Pokazuje między innymi odmierzenie czasu 10 sekund rozpoczynając od stanu niskiego na przerzutniku, a potem rozpoczynając od stanu wysokiego na przerzutniku.


  Układ zrobiłem na fragmencie płytki uniwersalnej, potem połączyłem z diodami, przełącznikiem i zaciskami w formie pająka używając sztywnego drutu miedzianego.
  Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C

  W obudowie, w niektórych punktach przykleiłem elementy za pomocą kleju pistoletowego w celu uniknięcia ewentualnych zwarć spowodowanych przemieszczaniem się elementów.
  Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C

  Po drugiej stronie przewodu zasilająco-sygnałowego o długości 10m jest moduł odbiornika. Podczas używania, odbiornik należy zamontować otworem do dołu, co zapewni odporność na opady atmosferyczne. Można przykleić taśmą klejącą lub przycisnąć ciężkim przedmiotem.
  Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C Wzorzec czasu GPS na module FGPMMOPA6C

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  andrzejlisek
  Level 28  
  Offline 
  Has specialization in: informatyk
  andrzejlisek wrote 2712 posts with rating 410, helped 52 times. Live in city Poznań. Been with us since 2005 year.
 • Testo
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  andrzejlisek
  Level 28  
  Zgadzam się z Wami, ze dodanie generatora 10MHz i synchronizowanie jego pracy z sygnałem GPS znacznie zwiększy funkcjonalność i zakres zastosowań. Jednak w moim przypadku, planowanym głównym zastosowaniem jest współpraca z częstościomierzem poprzez jego regulację lub poprzez wysterowanie bramki sygnałem z GPSa (do tego potrzebny jest sygnał o czasie dokładnie jednej sekundy lub jej wielokrotność). Wielokrotność jednej sekundy można uzyskać przełączając przełącznik w odpowiednich momentach i na teraz to mi wystarczy. Jak się okaże, że będę potrzebować taki sygnał, to będę myśleć, albo wyciągnę sygnał 5MHz z częstościomierza (w moim częstościomierzu jest generator termostatowany 5MHz z dokładną regulacją częstotliwości).

  Wcześniej, szukając modułu GPS dającego 1PPS trafiłem na http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2898.pdf i kupiłem NovAtel SuperStar II, ale nie udało mi się z niego uzyskać potrzebnego sygnału 1PPS. Długo szukałem, jaki odbiornik kupić i w końcu trafiłem na oznaczenie FGPMMOPA6C i postanowiłem ten właśnie odbiornik kupić. Cała reszta to robota na kilka godzin i bez dodatkowej regulacji/kalibracji. Nie chciałem brać "pierwszego z brzegu", bo są różne odbiorniki, bo w ogóle nie wiedziałem, który się nadaje.
 • #5
  Frog_Qmak
  Level 25  
  Jeśli można spytać, po co Koledze wzorzec częstotliwości 1s o takiej dokładności? Żeby to było np 10 MHz, ale sekunda i to z miganiem diodą? Czy nie taniej by było na jakimkolwiek mikrokontrolerze i np DS3231?
 • #6
  TvWidget
  Level 36  
  Czy jesteś pewien, że użyty odbiornik GPS generuje stabilny sygnał 1PPS ?
 • #7
  andrzejlisek
  Level 28  
  Frog_Qmak wrote:
  Jeśli można spytać, po co Koledze wzorzec częstotliwości 1s o takiej dokładności? Żeby to było np 10 MHz, ale sekunda i to z miganiem diodą? Czy nie taniej by było na jakimkolwiek mikrokontrolerze i np DS3231?

  Do zbudowania tego urządzenia zmotywowała potrzeba sprawdzenia i ewentualnej regulacji, częstościomierza, który posiadam, bo nie miałem od czego wyregulować. Drugim przewidywanym zastosowaniem jest dokładny pomiar częstotliwości w urządzeniach wysokiej częstotliwości, wtedy to urządzenie może wysterować bramkę częstościomierza (dokładność i poprawność generatora samego częstościomierza przestanie być istotna). W klubie krótkofalowców SP3YOR, którego jestem członkiem jeden z kolegów podpowiedział, że można łatwo pozyskać dokładny wzorzec czasu właśnie GPS o dokładności wystarczającej do regulacji przyrządów pomiarowych. To urządzenie może być częścią ewentualnego przyszłego GPSDO o dowolnej częstotliwości, jak będę coś takiego potrzebował.

  Nie przewiduję pracy samodzielnej jako gadżet z migającymi diodami. Te diody "mówią" o stanach na liniach i wskazują, kiedy sygnał 1 PPS jest generowany i w którym momencie przełączyć przełącznik w celu dokonania na przykład jednego pomiaru przez 3 sekundy. 4 wyjżcia wzięły się stąd, że w zastosowanych układach cyfrowych i tak są dostępne te sygnały (sygnał prosty i sygnał zanegowany), więc to nie problem je wyprowadzić.

  TvWidget wrote:
  Czy jesteś pewien, że użyty odbiornik GPS generuje stabilny sygnał 1PPS ?

  Zawsze wydawało mi się, że dokładność sygnału 1PPS zależy głównie od dokładności zegarów na satelitach i zjawiskach związanych z propagacją fali w atmosferze (ugięcia, odbicia, załamania, opóźnienie itp.) Myślałem, że jeżeli odbiornik odbierze ten sygnał, to natychmiast oddaje go na wyjściu 1PPS. Trudno, żeby było inaczej, bo wtedy cały sens sygnału 1PPS legnie w gruzach.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  andrzejlisek
  Level 28  
  R-MIK wrote:
  andrzejlisek wrote:

  Do zbudowania tego urządzenia zmotywowała potrzeba sprawdzenia i ewentualnej regulacji, częstościomierza, który posiadam, bo nie miałem od czego wyregulować.

  No i powiedzmy, że wyregulujesz. O jakiej dokładności długoterminowej i krótko terminowej, termicznej masz kwarc/oscylator w tym częstościomierzu? Długoterminowa pewnie około 30ppm. Wyreguluj częstościomierz, podgrzej kwarc i zmierz ponownie.
  Czy po takiej próbie nadal będziesz twierdził, że regulacja ma jakiś większy sens? No chyba, że będziesz regulował (kalibrował) przed każdym pomiarem.
  Aby twoje rozwiązanie miało większy sens, daj w częstościomierzu VCO i na bieżąco koryguj częstotliwość/ Możesz (jak masz kwarc a nie oscylator) dać diodę pojemnościową do korygowania częstotliwości.


  Nie wykluczam, że urządzenia użyję właściwie jeden raz. Ale właśnie mam zamiar sprawdzić i wyregulować po ustabilizowaniu się (praca przyrządu przez minimum pół godziny), a za jakiś czas sprawdzić ponownie. Spodziewam się, że ewentualne odchylenie będzie poniżej dokładności wskazań i nie zamierzam regulować przed każdym pomiarem. Inaczej, jak przyrząd nie był używany przez kilka miesięcy.
 • #10
  And!
  Admin of Design group
  @andrzejlisek ciekawe czy ktoś wpadł kiedyś na pomysł aby sygnał 1PPS wykorzystać na stałe jako bramkowanie w częstotliwościomierzu,
  być może nie byłoby to zbyt wygodne rozwiązanie ale czy w ogóle mogłoby sprawdzić się w praktyce?

  Z bardziej nietypowych wzorców słyszałem kiedyś o wykorzystaniu 225kHz odebranego z nadajnika długofalowego PRI.
 • Testo
 • #11
  TvWidget
  Level 36  
  andrzejlisek wrote:
  Zawsze wydawało mi się, że dokładność sygnału 1PPS zależy głównie od dokładności zegarów na satelitach i zjawiskach związanych z propagacją fali w atmosferze (ugięcia, odbicia, załamania, opóźnienie itp.) Myślałem, że jeżeli odbiornik odbierze ten sygnał, to natychmiast oddaje go na wyjściu 1PPS. Trudno, żeby było inaczej, bo wtedy cały sens sygnału 1PPS legnie w gruzach.

  Niestety popularne tanie moduły GPS nie mają stabilnego sygnału 1PPS. Tylko nielicznie modele nadają się na wzorzec. Zwykle producenci w dokumentacji się tym chwalą i podają dopuszczalne wartości krótko i długoterminowej odchyłki częstotliwości.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Freddy
  Level 43  
  And! wrote:
  Z bardziej nietypowych wzorców słyszałem kiedyś o wykorzystaniu 225kHz odebranego z nadajnika długofalowego PRI.
  Nie wiem czy taki nietypowy.

  Jest nadal używany jako Krajowa częstotliwość wzorcowa z nadajnika w Solcu Kujawskim pierwszego programu Polskiego Radia.
  Polecam wszystkim opracowanie Instytutu Łączności z 2006r odnośnie wzorców.
 • #14
  andrzejlisek
  Level 28  
  And! wrote:
  @andrzejlisek ciekawe czy ktoś wpadł kiedyś na pomysł aby sygnał 1PPS wykorzystać na stałe jako bramkowanie w częstotliwościomierzu,
  być może nie byłoby to zbyt wygodne rozwiązanie ale czy w ogóle mogłoby sprawdzić się w praktyce?

  Przy budowie tego urządzenia sam na to wpadłem, że to urządzenie może sterować bramką i otworzyć ja na czas dokładnie jednej sekundy lub jej wielokrotność. Wtedy częstościomierz będzie pracować jako licznik impulsów pojawiających się w czasie otwartej bramki. Przy odmierzeniu 10 sekund wyświetlana wartość trzeba podzielić przez 10.

  And! wrote:
  Z bardziej nietypowych wzorców słyszałem kiedyś o wykorzystaniu 225kHz odebranego z nadajnika długofalowego PRI.

  Po nieudanych próbach uruchomienia Novatel superstar II zainteresowałem się tym tematem (częstotliwość 225kHz lub którać z częstotliwości RWM z Moskwy) i założyłem ten wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3350423.html Potem dyskusja przeszła do GPS ze wskazaniem innego odbiornika, dlatego wróciłem do pomysłu z GPS.
 • #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Przepraszam, że zapytam; Przestano produkować oprawki do LED?
  Tak "zamocowane" są mało odporne na przypadkowe urwanie nóżek.
 • #17
  andrzejlisek
  Level 28  
  398216 Usunięty wrote:
  Przepraszam, że zapytam; Przestano produkować oprawki do LED?
  Tak "zamocowane" są mało odporne na przypadkowe urwanie nóżek.

  Produkuje się i nie ma żadnego problemu z ich zakupem. Wtedy zapomniałem je zakupić, więc ich dokupienie odłożyłem na inną okazję kupowania części. Zgodzę się z tym, że to jest prowizorka i mocowanie w oprawce jest znacznie lepsze.
 • #18
  andrzejlisek
  Level 28  
  Jakieś tydzień temu wyregulowałem częstościomierz i dzisiaj go sprawdziłem (lokalizując przedmiotowy przyrząd i częstościomierz w innym miejscu), bez problemu trzyma regulację. W obu przypadkach częstościomierz zawyża pomiar czasu o 3mikrosekundy na 5 minut. Aby to stwierdzić, ustawiłem stan wysoki, a po ok. 5 minutach ustawiłem stan niski poprzez przełączanie przełącznika pomiędzy "tyknięciami" zegara GPS (chodzi o chwilowe włączenie, żeby wpuścić jedno tyknięcie w celu zataktowania przerzutnika). Ilość czasu jest przybliżona (nie liczyłem impulsów, tylko odmierzyłem 5 minut stoperem), ale wiadomo, że jest całkowitą wielokrotnością całych sekund.
  Rozumiem, że skoro czasomierz fałszuje pomiar o 3mikrosekundy na 5 minut, to z dzielenia 0,000003/300 wychodzi 0,00000001, czyli 0,01*10^-6. Z tego wnioskuję, że udało mi się ustawić częstościomierz/czasomierz z dokładnością do 0.01ppm, a przy pomiarze częstotliwości będzie fałszować o 1Hz na 100MHz. Czy dobrze rozumiem?
 • #20
  andrzejlisek
  Level 28  
  max-bit wrote:
  słabo
  na GPSDO można wyciągnica 0,1-0,01 ppb

  Zgadza się, ale GPSDO to zupełnie inna klasa dokładności niż zwykły TXCO lub nawet OCXO, który nie jest niczym dyscyplinowany.
 • #21
  max-bit
  Level 29  
  Ostatnio zostałem nie mile zaskoczony przez firmę trimble
  mam sobie taki GPSDO wszystko fajnie ale ostatnio pokazuje mi jakaś dziwną datę
  i np. 31 sierpnia pokazywał 15 grudnia ale 1997r?
  Sobie myślę coś się popsuło ?
  Podłączam komputer przez RS sprawdzam to samo 1997 jedno drugie oprogramowanie wszystko OK po za datą :)
  Dobra jakiś wew feler pewnie aktualizacja softu i będzie OK (w srodku jest flash)
  Piszę wieć do Trimble że jest tak i tak .
  A co oni na to ?

  Panie to urządzenie tak ma (nawet przesłali dokument specyfikujący problem - w załączeniu) ale samego rozwiązania programowego nie proponują) za to proponują zakup nowego urządzenia :)

  Powiem szczerze niezłe robienie w wała kupującego.
  Panie kup se Pan nowy !
  Bo ten odbiornik to kosztuje kilka PLN :)
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  andrew2u
  Level 13  
  andrzejlisek : Według noty katalogowej accuracy ranging 10ns, powinno być stabilne.
  " daj w częstościomierzu VCO i na bieżąco koryguj częstotliwość/ Możesz (jak masz kwarc a nie oscylator) dać diodę pojemnościową do korygowania częstotliwości." "super" pomysł tylko tylko że jakieś 50lat temu wymyślono PLL żeby fluktuacje termiczne w generatorach zniwelować .... będziemy jedne problemy innymi maskować.
  andrzejlisek : Nie znamy budowy twojego częstotliwościomierza . Przede wszystkim generator musi być w termostacie , wygrzany! .
  kolejna sprawa, musisz brać pod uwagę, że czas przejscia tLH moze roznic sie od czasu tHL przerzutnika, bramki itd , to są nS ale mogą się dodawać ...

  "Dokup sobie DCF77, będzie taniej " ......... " Czas uzyska :-)" otwieramy jakiś poboczny wątek kabaretowy ?
 • #26
  Freddy
  Level 43  
  andrew2u wrote:
  "Dokup sobie DCF77, będzie taniej " ......... " Czas uzyska " otwieramy jakiś poboczny wątek kabaretowy ?
  Skoro tak się kłócicie, to łaskawie porównajcie dokładności (błędy) zegarów GPS i DCF.
  DCF : < 1 sek 1 000 000 lat
  GPS : 5*10^-14
 • #28
  andrzejlisek
  Level 28  
  Sam częstościomierz to jest ten model: http://www.kiprip.ru/CH3-63-1.html

  Jeśli chodzi o czas tLH i czas tHL, to moim zdaniem im dłuższe podtrzymanie stanu wysokiego (większa liczba impulsów GPS od zmiany LH do zmiany HL), tym błąd wynikający z różnic czasu zmiany stanu przerzutnika ma mniejsze znaczenie. Wstępnej regulacji można dokonać przy sekundowych impulsach, a dokładnej regulacji i kontroli można dokonać podczas kilkuminutowych cykli sterowanych ręcznie (po to jest przełącznik w tym urządzeniu).

  Załóżmy bardzo przesadnie, że tLH wynosi 100ms, a tHL wynosi 200ms, a czas między impulsami GPS z odbiornika nie pływa.
  Jeżeli co drugi impuls GPS zmienia stan przerzutnika, to czas podtrzymania wynosi 1000ms - 100ms + 200ms = 1100ms, czyli błąd wynosi 100/1000 = 10%
  Jeżeli przerzutnik będzie wyzwalany przy co dziesiątym impulsie GPS, to czas podtrzymania wyniesie (10 * 1000) - 100 + 200 = 10000 - 100 + 200 = 10100ms, czyli błąd zmniejszy się do 1%
  Przy wyzwalaniu co 100 sekund, czas podtrzymania to (100 * 1000) - 100 + 200 = 100000 - 100 + 200 = 100100ms, czyli błąd 0,1%
  Dodano po 4 [minuty]:
  Freddy wrote:
  andrew2u wrote:
  "Dokup sobie DCF77, będzie taniej " ......... " Czas uzyska " otwieramy jakiś poboczny wątek kabaretowy ?
  Skoro tak się kłócicie, to łaskawie porównajcie dokładności (błędy) zegarów GPS i DCF.
  DCF : < 1 sek 1 000 000 lat
  GPS : 5*10^-14

  Trzeba by znormalizować jednostkę odchylenia, żeby porównać, o ile rzędów wielkości jest różnica. Nie zmienia to faktu, że jedno i drugie jest generowane za pomocą zegara atomowego (cezowego), więc dokładność moim zdaniem powinna być podobnego rzędu. Czym innym jest spieszenie i spóźnianie zegara, a czym innym jest pływanie czasu między impulsami (na przykład między pewnymi dwoma jest czas pomniejszony o 1 mikrosekundę, a pomiędzy innymi dwoma ten czas jest powiększony o 1 mikrosekundę).
 • #29
  Freddy
  Level 43  
  max-bit wrote:
  Co do stabilności wzorca na DCF ciężko mi się wypowiadać ....
  Dlaczego?
  Przecież zegar tamten jest stabilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego i wszelkie dane sa na oficjalnej stronie internetowej.
 • #30
  __Grzegorz__
  Level 29  
  Freddy wrote:
  andrew2u wrote:
  "Dokup sobie DCF77, będzie taniej " ......... " Czas uzyska " otwieramy jakiś poboczny wątek kabaretowy ?
  Skoro tak się kłócicie, to łaskawie porównajcie dokładności (błędy) zegarów GPS i DCF.
  DCF : < 1 sek 1 000 000 lat
  GPS : 5*10^-14


  W 1mln lat sekund jest:
  1000000 * 365,25 * 24 * 60 * 60 = 3,15*10^13,
  czyli DCF ma stabilność lepszą niż 3,17*10^-14

  Czyli stabilność jest praktycznie taka sama.

  [edit]
  pierwsze obliczenia zrobiłem dla 100mln lat. Poprawiłem.
  [/edit]