Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MADACU: Data Logger do zapisu temperatury

dp-mion7 17 Jul 2017 23:24 8586 17
e-mierniki
 • MADACU: Data Logger do zapisu temperatury
  Witam! Postanowiłem przedstawić mój projekt urządzenia do rejestracji danych na karcie SD (tzw. data logger). Urządzeniu nadałem nazwę MADACU stanowiący skrót od szumnej nazwy Measurement And Data Acquisition Control Unit. Urządzenie miało być uniwersalne tzn. służyć do pomiaru temperatury, oświetlenia i sterować czymś przez MOSFETy (np. światłem). PCB projektowałem dawno (2012 r.) i po wytrawieniu uświadomiłem sobie że są na płytce błędy i nie do końca przemyślane elementy, dlatego płytka trafiła do szuflady. Na szczęście postanowiłem wrócić do porzuconego projektu.
  Działanie:
  Układ co 1 minutę dokonuje pomiaru temperatury za pomocą czujników DS18B20 (do 5 czujników), wyniki wyświetla na wyświetlaczu (ZM204D), wysyła je za pomocą bluetooth (HC-05) i zapisuje je na karcie SD w plikach txt. Po 12 h lub 24 h następuje reset programu, tworzy się nowy plik. Nazwy plików zawierają kolejne numery. Przed resetem układ wysyła do HC-05 minimalne i maksymalne temperatury z każdego czujnika wraz z czasami ich uzyskania. Nie trzeba jednak czekać do resetu gdyż można zapytać układ przez BT wysyłając odpowiednią komendę np. ?T min? lub ?T max?. Można także skrócić zakres czasu z którego wyznaczane są minima i maksima za pomocą komendy ?zeruj?.
  Na wyświetlaczu pojawiają się temperatury z 3 lub 5 czujników, godzina i data pomiaru, numer pomiaru (P) i numer pliku (F), cyfra w nawiasie oznacza ilość czujników DS18B20 które wykrył. Wartości z jednego czujnika (1-sza linijka na LCD) są analizowane pod względem tendencji wzrostowej lub spadkowej. W tym celu program analizuje 4 kolejne pomiary i jeśli każdy kolejny jest mniejszy to stwierdza tendencje spadkową, wówczas na ekranie pojawia się ostrzeżenie w postaci ?Z!? w przeciwnym razie jest ?ok?. Dodatkowo w momencie wykrycia tendencji spadkowej zaświeca się czerwony LED oraz uruchamia buzzer, który załączany jest na 100ms. Buzzer jest aktywny w zależności od wartości zapisanej w EEPROM, którą można zmienić komendą przez BT.
  Urządzenie posiada tylko jeden przycisk, który służy do podświetlania ekranu. Podświetlenie jest sterowne przez PWM a jasność zależy od wartości zapisanej w EEPROM, którą można zmienić komendą przez BT.
  Problemy:
  Jednym z problemów były błędne ścieżki dochodzące do miejsca pinów PCF8583 (lustrzane odbicie). Na szczęście wystarczy przegiąć nóżki PCFa (w obudowie DIP8) na drugą stronę i pasuje! Aczkolwiek projektując pcb zapomniałem o diodach prostowniczych między baterią 3V a PCF8583 (może dlatego że patrzyłem na jakiś schemat w którym był DS1307). W tym przypadku ścieżki porozcinałem i wstawiłem diody SMD. Mimo to dobry elektronik dostrzeże błąd który powoduje dość szybkie zużycie tej baterii.
  Na pcb zaprojektowałem złącze COM (RS232) ale szybko doszedłem do wniosku że tego nie będę używać (USB by było lepsze). Na szczęście linie RXD i TXD zostały wyprowadzone na goldpiny (projektując myślałem o zworkach aby wybierać czy mega644 ma być połączona z drugim AVRem czy z COM). Na goldpin podłączyłem moduł HC-05. Na płytce znajduje się miejsce na ATMEGA8 która miała zajmować się przetwarzaniem danych z odbiornika 433MHz AM OOK a który miał służyć do bezprzewodowego pomiaru temperatury (współpracując z nadajnikiem 433MHz) ale ostatecznie z tego zrezygnowałem.
  Na płytce zrobiłem miejsce na 4 MOSFETy a ostatecznie jest tylko jeden (sterujący buzerem). Buzer w ogóle nie był przewidziany podczas projektowania ale na szczęście jakoś te dziurki spasowały i udało mi się go wcisnąć. W miejscu przeznaczonym na innego MOSFETa znajduje się potencjometr do regulacji kontrastu (też mi umknęło przy projektowaniu pcb).
  Finalne rozwiązanie:
  Układem steruje ATMEGA644PA z kwarcem 8 MHz. Przez SPI do atmegi podłączona jest karta SD 2GB. Linie I2C są wykorzystane do komunikacji z zegarem (RTC) tj. PCF8583, który jest połączony z baterią 3V podtrzymującą jego działanie przy braku zasilania zewnętrznego (klasyczne rozwiązanie). Linie RXD i TXD są wykorzystane do komunikacji z BT. Jak wiadomo karta SD potrzebuje 3V, HC-05 właściwie też powinien mieć 3V na liniach TXD i RXD. Atmega644PA może iść na 3V lub 5V. Postanowiłem dać mikrokontrolerowi 3V i uniknąć problemów z jakimiś rezystorami i zenerami miedzy AVRem a kartą SD oraz dodawania czegoś na liniach TXD i RXD. Pojawił się jednak problem z LCD a właściwie jego kontrastem. Aby kontrast był dobry (aby było cokolwiek widać) napięcie między Vdd a Vo powinno być większe niż 4,5V. Na szczęście na płytce mam MAX232 który generuje ujemne napięcie. A więc skoro MAX232 nie służy do komunikacji (zamiast niego jest BT) wykorzystałem jego ujemne napięcie do sterowania kontrastem LCD (znalazłem ten sposób na tym forum).
  Program napisany w bascomie (głownie ze względu na AVR-DOS) zajmuje 32% flashu, i wykorzystuje ok. 3/4 ramu. Program udostępniam. Nie będę go opisywał, chyba że ktoś jest zainteresowany.
  Czujniki na razie mierzą temperaturę w domu, na kaloryferze i zewnętrzną ale ciekawi mnie jak głęboko przemarza grunt w zimie a wiec dodam jeszcze tam. Projekt jest skończony ale może dodam jeszcze kiedyś inne czujniki np. ciśnienia i wilgotności. Na pcb widnieje napis MADACU 1 gdyż już wtedy myślałem że zrobię drugą lepszą płytkę (z Xmegą i kolorowym wyświetlaczem graficznym). A więc może kiedyś.

  MADACU: Data Logger do zapisu temperatury MADACU: Data Logger do zapisu temperatury MADACU: Data Logger do zapisu temperatury MADACU: Data Logger do zapisu temperatury MADACU: Data Logger do zapisu temperatury MADACU: Data Logger do zapisu temperatury MADACU: Data Logger do zapisu temperatury

  Filmik z działania jeszcze w pierwotnej ?obudowie?.
  https://www.youtube.com/watch?v=GQKiNcLbLKY

  Obudowę finalną zrobiłem z przeźroczystego polistyrenu i kątownika chyba z PP. Elementy pokleiłem butaprenem. Ściankę boczną prawą mogę wysunąć i wtedy mam dostęp do karty SD.
  Filmik prezentujący nowa obudowę.
  https://www.youtube.com/watch?v=Wtoq1YKo_RQ

  Na podstawie własnych błędów radzę wszystkim nowym elektronikom czytającym to DIY dobrze sobie przemyśleć co konkretnie oczekujemy od urządzenia projektując płytkę PCB. Zawsze trzeba pójść na kompromis i powiedzieć że ?to? będzie a ?tego? nie. Urządzenie ?do wszystkiego? może się okazać do niczego.
  Schemat:
  MADACU: Data Logger do zapisu temperatury

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  dp-mion7
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: chemia, elektronika
  dp-mion7 wrote 54 posts with rating 49, helped 1 times. Live in city Rybnik. Been with us since 2011 year.
 • e-mierniki
 • #2
  Steryd3
  Level 33  
  Projekt ...może mało odkrywczy ale niech będzie.
  Wygląda jak co druga praca dyplomowa...czyli niezły bajzel upchnięty do obudowy z pleksi (nie twierdzę, iż moja była efektowniejsza).
  Czy karta SD była obdarzona jakimś systemem plików...bo na to nie trafiłem?
  Przydał by się jakiś schemat w wątku ... jest grupa ludzi (ja się do niej zaliczam) którzy na schemat by rzucili okiem ale nie są na tyle zainteresowani projektem by ściągać pliki, rozpakowywać, szukać programu by otworzyć...słowem walczyć o te informacje.
  Reasumując..estetyka marna, innowacyjność niska...jedynie aspekt edukacyjny do przyjęcia.
 • e-mierniki
 • #3
  h3c4
  Level 14  
  Zgadzam się z przedmówcą płytka wydaję się że ma sterować całym Pentagonem a tu tylko logowanie temperatury ; ).
 • #4
  wasyl32
  Level 19  
  Witam
  Trochę ironicznie, ale czemu dokładność wyniku na wyświetlaczu to tylko 2, a nie 3 lub 4 miejsca po przecinku?
  Przecież w nocie widnieje jak byk "±0.5°C accuracy from –10°C to +85°C". Rozumiem, że można interpolować wyniki pomiaru, ale bez przesady :)
 • #5
  lukashb
  Level 39  
  Ja powiem szczerze, że ostatnimi czasy myślę, nad zupełnym obcięciem końcówki po kropce. Z punktu widzenia mojego jest to zbędne miejsce na wyświetlaczu. Czy jest to dla mnie istotne, że zobaczę 20.5 stopnia? a nie 20 stopni? Jak temperatura będzie rosła, to zobaczę w końcu 21 stopni, a nie interesuje mnie, że zmiana nastąpiła na 20.6 stopnia... to bez sensu imho.
 • #6
  dp-mion7
  Level 12  
  Dziękuję za opinie.
  Racja, schemat powinien być łatwo dostępny, zatem go dodaję.

  Nie jestem studentem elektroniki ani tym podobnych, to nie jest praca dyplomowa, to jest moje hobby. :)
  Owszem płytka jest za duża, wszystko (czego finalnie używam) zmieściłoby się na płytce rozmiarami dopasowanej do tej z LCD.
  Wiem widać "bebechy", ale jak się coś zrobi samemu to cieszy to oko. Po jakimś czasie mogę okleić obudowę.
  Można takie coś kupić wiadomo. Dla mnie jest ważne że działa tak jak ja chcę i mogę podłączyć tyle czujników ile chcę i jakie chcę (są ograniczenia wiadomo).

  Tak dokładność tych DS18B20 jest do ok. 0,5C. Myślałem o tym żeby ograniczyć wyświetlany wynik do liczby całkowitej, ale mając na wyświetlaczu dwa miejsca po przecinku widzę czy temperatura ma tendencję wzrostową czy spada (a to mnie interesuje). Poza tym wyniki zapisane na SD (też do dwóch miejsc po przecinku) obrabiam w excelu uśredniam lub filtrem Savitzky'ego–Golay'a.
 • #7
  Belialek
  Level 22  
  dp-mion7 wrote:
  Myślałem o tym żeby ograniczyć wyświetlany wynik do liczby całkowitej, ale mając na wyświetlaczu dwa miejsca po przecinku widzę czy temperatura ma tendencję wzrostową czy spada (a to mnie interesuje).


  To nie lepiej zamiast tych dwóch miejsc po przecinku dodać po prostu symbol tendencji (strzałka w górę / w dół) a samą wartość temperatury zostawić jako liczbę całkowitą? Wg mnie znacząco poprawiło by to czytelność.
 • #8
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Nie podoba mi się sterowanie buzerem... czy to w ogóle działa?
  Nie dość że niskie napięcie zasilania to jeszcze dałeś dzielnik na bramkę...
  Na dodatek dzielnik R5 R12 podpięty jest do 3,3V zamiast do 5V, jeszcze lepiej byłoby wstawić N Mostet Logic Level zamiast P Mosfet i sterować bramkę bezpośrednio z procesora oszczędzając tranzystor NPN i dwa oporniki.
  Pozdrawiam
 • #9
  dp-mion7
  Level 12  
  Belialek wrote:
  dodać po prostu symbol tendencji (strzałka w górę / w dół)

  Tak zrobię przy następnej modyfikacji programu.

  Sterowanie buzerem działa. Wiem nie jest to optymalne rozwiązanie ale tak mnie zmusiły ścieżki na pcb.
  PiotrPitucha wrote:
  lepiej byłoby wstawić N Mostet Logic Level
  Zapisałem to na schemacie.
  Buzer jest zasilany z 5V, natomiast rezystor 10k pełni rolę pull-upu. Bez tego rezystora buzer się włączył i nie wyłączał.
 • #10
  ..::MariuszB::..
  Level 16  
  Ja tak z poza tematu, mimo braku tak potrzebnej do życia dokładności temperatury z 4 miejscami po przecinku czy braku pozłacanych połączeń,idealnych ścieżek stwierdzam,że wykonane przez hobbyste urządzenie jest świetne,gratuluje projektu i powoli bez stresu dopieszczaj,ucz się i nie zniechęcaj się przez sfrustrowanych życiowo "elektroników" :-)
 • #11
  waleryfw
  Level 14  
  Dziękuję za takie urządzenie . Po małych zmianach chcę wykorzystać do pomiaru i zapisu w mojej kotłowni . Mam jednak problem przy kompilacji wyskakuje brak pliku
  Config_MMC.bas czy można podesłać lub umieścić na elektrodzie .
 • #12
  LA72
  Level 40  
  waleryfw wrote:
  Dziękuję za takie urządzenie . Po małych zmianach chcę wykorzystać do pomiaru i zapisu w mojej kotłowni . Mam jednak problem przy kompilacji wyskakuje brak pliku
  Config_MMC.bas czy można podesłać lub umieścić na elektrodzie .


  Plik znajduje się w Bascom w katalogu Samples.
 • #14
  dp-mion7
  Level 12  
  Cieszę się że komuś się przydadzą moje pomysły :) Chcę zwrócić uwagę na to że zastosowałem stabilizator 3.3V dający max 100mA jednak w większości tego typu projektów stosuje się mocniejsze (800mA) bo niektóre karty SD są naprawdę prądożerne. Na szczęście ta którą zastosowałem nie jest. Chciałem dać moduł WiFi ale te też okazują się wymagające jeśli chodzi o zasilanie.
 • #15
  Freddy
  Level 43  
  waleryfw wrote:
  plik Config_AVR-DOS mam ze strony kolegi "DUCH__
  Tyle, że AVR-DOS nie jest darmową biblioteką :) i nie wolno jej rozdawać.
  Darmowa jest wyłącznie do celów niekomercyjnych i programie musi być zamieszczona informacja o pochodzeniu i licencji.
  Quote:
  AVR-DOS is only free for non commercial use. For commercial use, or when you are interested in ASM-Code and complete documentation please check License directives
 • #16
  janek1815
  Level 38  
  Ja chyba nie potrafię czytać logicznie dzisiaj . Po co w tym jest ten moduł BT?
 • #17
  Freddy
  Level 43  
  dp-mion7 wrote:
  można zapytać układ przez BT
  dp-mion7 wrote:
  wartości zapisanej w EEPROM, którą można zmienić komendą przez BT.
 • #18
  janek1815
  Level 38  
  Dziękuję za wyjaśnienie. Wiem że to nie ten dział ale szukam podobnego rozwiązania jak to tyle że 20 - 30 czujników zapis na kartę SD do tego odczyt bieżącej temperatury z każdego czujnika na stronie internetowej? Ktoś widział coś takiego lub jest chętny na realizację czegoś podobnego proszę pisać najchętniej na PW.