Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung P2470HD - Wyłącza podświetlenie

18 Lip 2017 08:25 2478 8
 • Poziom 10  
  Pomijam to co było, nie widać aktualnie żadnych uszkodzeń (lekko przyciemnione końcówki świetlówek nie oznaczają awarii).
  Po włączeniu świetlówki świecą niemrawo i nierówno - gaśnie po 2 sekundach - standard

  Podczas różnych pomiarów trafiłem na coś takiego - każda z 4 lamp ma swoje gniazdko , kiedy próbowałem zmierzyć na płycie jakie napięcie wraca z gniazdka do układu sterującego wyłączeniem to zauważyłem, że dotknięcie końcówką pomiarową multimetru do wysokonapięciowego bolca zasilającego świetlówkę powoduje, że pozostałe 3 świecą pełną mocą (a ta jedna "dotknięta" nie świeci wcale) , druga końcówka multimetru na złączu GND na płycie.
  I tak dzieje się na każdej ze świetlówek - jedna dotknięta nie świeci a pozostałe świecą pełną mocą.

  Fizyczne odpięcie wtyczki jednej ze świetlówek powoduje, że dwie inne świecą pełną mocą

  Oczywiście wszystko jest wygaszane po 2 sekundach.

  Podejrzewać "niedostatki mocy" , największy kondensator?
 • Moderator
  A próbowałeś podstawić inne świetlówki?
 • Poziom 10  
  Nie, niestety nie mam (nie wyjmę ze sprawnego monitora tylko dla testu), a poza tym skoro potrafię skłonić dowolne 3 z 4 świetlówek do równej, stabilnej pracy, zapalają się wszystkie jednakowo szybko, nie ma "skwierczenia" , zapachu ozonu czy innych zapachów albo dźwięków to mam wrażenie, że są w porządku.
  Podłączałem we wszystkich konfiguracjach, do różnych gniazdek i raczej bym zauważył gdyby jedna odstawała od "normy" - chyba, że wszystkie naraz jednakowo się zestarzały.
 • Moderator
  Niestety bez podstawienia sprawnej świetlówki nie jesteś w stanie wykluczyć podświetlenia. Wystarczy żę jedna ze świetlówek bardziej zużyta i driver wyłączy wszystkie. Tak to niestety działa. Stąd bez wykluczenia świetlówek nie ma sensu grzebać dalej.
 • Poziom 10  
  To by oznaczało, że muszę mieć 4 nowe (jednakowo zużyte) świetlówki najlepiej pasujące do tego modelu bo jeśli układ jest wrażliwy na "psującą się" świetlówkę tego samego typu to tak samo zareaguje na jedną innego typu - odbiegającą od 3 pozostałych ?
 • Moderator
  Nie wystarczy mieć jedną sprawną i pewną. Wtedy podstawiasz po kolei i jeśli monitor zaczyna pracować poprawnie - wiesz która ze świetlówek jest uszkodzona.
 • Poziom 10  
  Wymieniłem świetlówki... nie pomogło
 • Moderator
  Kolego - miałeś podstawić a nie wymieniać. OK- skoro już wymieniłeś, to przynajmniej wiemy że to jest prawne. W takim razie sprawdź oporności trafo inwertera, sprawdź kondensatory na gniazdach świetlówek.
 • Poziom 10  
  Dziwna sytuacja - wygląda jakby było coś z kablami bo zależnie od tego jak poruszę kablami poszczególne świetlówki zapalają się z różną mocą - raz udało mi się tak zrobić naciągając jeden kabelek w ręce, że podświetlenie nie wygasło chociaż jedna świetlówka świeciła ciut słabiej.

  Dziwne jest to, że kiedy próbuję ominąć potencjalnie uszkodzone kable - lutuję nowe kable do pinów gniazdek na płycie to sytuacja często się pogarsza zamiast poprawiać - wypiąłem wszystkie wtyczki (bo ciągle są polutowane do świetlówek starymi kablami) przylutowałem nowe kable i nie ma poprawy

  Nie wiem co może być problemem:
  Te stare kable podłączone do świetlówek mogą tak mieszać?
  Długość nowych kabli może mieć znaczenie?

  Trzeci pin w każdym gniazdku jednak spełnia jakąś funkcję ? Bo wtyczka ma dwa kable ale gniadzko ma 3 piny - trzeci to wyjście na małą blaszkę na krawędzi gniazdka ale wtyczka jest w całości plastikowa - nie powinno tam być żadnej interakcji