Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung P2470HD - Wyłącza podświetlenie

gkozi 18 Jul 2017 08:25 2640 8
 • #1
  gkozi
  Level 10  
  Pomijam to co było, nie widać aktualnie żadnych uszkodzeń (lekko przyciemnione końcówki świetlówek nie oznaczają awarii).
  Po włączeniu świetlówki świecą niemrawo i nierówno - gaśnie po 2 sekundach - standard

  Podczas różnych pomiarów trafiłem na coś takiego - każda z 4 lamp ma swoje gniazdko , kiedy próbowałem zmierzyć na płycie jakie napięcie wraca z gniazdka do układu sterującego wyłączeniem to zauważyłem, że dotknięcie końcówką pomiarową multimetru do wysokonapięciowego bolca zasilającego świetlówkę powoduje, że pozostałe 3 świecą pełną mocą (a ta jedna "dotknięta" nie świeci wcale) , druga końcówka multimetru na złączu GND na płycie.
  I tak dzieje się na każdej ze świetlówek - jedna dotknięta nie świeci a pozostałe świecą pełną mocą.

  Fizyczne odpięcie wtyczki jednej ze świetlówek powoduje, że dwie inne świecą pełną mocą

  Oczywiście wszystko jest wygaszane po 2 sekundach.

  Podejrzewać "niedostatki mocy" , największy kondensator?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  dzimi
  Moderator
  A próbowałeś podstawić inne świetlówki?
 • #3
  gkozi
  Level 10  
  Nie, niestety nie mam (nie wyjmę ze sprawnego monitora tylko dla testu), a poza tym skoro potrafię skłonić dowolne 3 z 4 świetlówek do równej, stabilnej pracy, zapalają się wszystkie jednakowo szybko, nie ma "skwierczenia" , zapachu ozonu czy innych zapachów albo dźwięków to mam wrażenie, że są w porządku.
  Podłączałem we wszystkich konfiguracjach, do różnych gniazdek i raczej bym zauważył gdyby jedna odstawała od "normy" - chyba, że wszystkie naraz jednakowo się zestarzały.
 • #4
  dzimi
  Moderator
  Niestety bez podstawienia sprawnej świetlówki nie jesteś w stanie wykluczyć podświetlenia. Wystarczy żę jedna ze świetlówek bardziej zużyta i driver wyłączy wszystkie. Tak to niestety działa. Stąd bez wykluczenia świetlówek nie ma sensu grzebać dalej.
 • #5
  gkozi
  Level 10  
  To by oznaczało, że muszę mieć 4 nowe (jednakowo zużyte) świetlówki najlepiej pasujące do tego modelu bo jeśli układ jest wrażliwy na "psującą się" świetlówkę tego samego typu to tak samo zareaguje na jedną innego typu - odbiegającą od 3 pozostałych ?
 • #6
  dzimi
  Moderator
  Nie wystarczy mieć jedną sprawną i pewną. Wtedy podstawiasz po kolei i jeśli monitor zaczyna pracować poprawnie - wiesz która ze świetlówek jest uszkodzona.
 • #7
  gkozi
  Level 10  
  Wymieniłem świetlówki... nie pomogło
 • #8
  dzimi
  Moderator
  Kolego - miałeś podstawić a nie wymieniać. OK- skoro już wymieniłeś, to przynajmniej wiemy że to jest prawne. W takim razie sprawdź oporności trafo inwertera, sprawdź kondensatory na gniazdach świetlówek.
 • #9
  gkozi
  Level 10  
  Dziwna sytuacja - wygląda jakby było coś z kablami bo zależnie od tego jak poruszę kablami poszczególne świetlówki zapalają się z różną mocą - raz udało mi się tak zrobić naciągając jeden kabelek w ręce, że podświetlenie nie wygasło chociaż jedna świetlówka świeciła ciut słabiej.

  Dziwne jest to, że kiedy próbuję ominąć potencjalnie uszkodzone kable - lutuję nowe kable do pinów gniazdek na płycie to sytuacja często się pogarsza zamiast poprawiać - wypiąłem wszystkie wtyczki (bo ciągle są polutowane do świetlówek starymi kablami) przylutowałem nowe kable i nie ma poprawy

  Nie wiem co może być problemem:
  Te stare kable podłączone do świetlówek mogą tak mieszać?
  Długość nowych kabli może mieć znaczenie?

  Trzeci pin w każdym gniazdku jednak spełnia jakąś funkcję ? Bo wtyczka ma dwa kable ale gniadzko ma 3 piny - trzeci to wyjście na małą blaszkę na krawędzi gniazdka ale wtyczka jest w całości plastikowa - nie powinno tam być żadnej interakcji