Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić czy dysk został uszkodzony podczas zwarcia przewodów adaptera

YanBi 18 Lip 2017 12:31 726 24
  • #1 18 Lip 2017 12:31
    YanBi
    Poziom 9  

Witam. Seria złych przypadków. Komputer zawiesił się podczas przegrywania plików na pendrive (blokada myszy i klawiatury).
    Zrestartowałam. Następnie zawiesił się na stronie internetowej. Kolejny restart.
    Po włączeniu ekran firmowy "Military Class 4 Motherboard". System nie startuje. Komunikat o braku dysku.
    Próba uruchomienia BIOS'a - negatywna. Delete nie działa (dioda na klawiaturze nie świeci się).

Wyjęłam dysk, żeby przed oddaniem do serwisu skopiować dane podłączając go do USB zestawem zakupionych do tego celu kabli. (USB to IDE/SATA Adapter Cable).

Schemat połączeń wydawał się prosty (w zał.). Sprzedawca zapewniał, że nie można się pomylić. bo "wejście z wyjściem" to para.
    (Kiedyś tak było...)
    Jednak coś poszło źle. Dwa kabelki (czarny i czerwony - na zdjęciu zaznaczone literą X) zaiskrzyły i odpadły.
    Kupiłam nowy kabelek jednak już nie mam odwagi testować. Może zasilacz nie ma na wyjściu 10 V, tylko więcej?

Może ktoś miał podobny problem i podpowie jak sprawdzić czy ten swąd towarzyszący zwarciu, to efekt przypalonych osłonek kabli.
    Czy elementów dysku? Jak sprawdzić rozmiar szkody?
    Czy tego typu awarie niszczą "tylko" elementy zasilania, czy także część dysku zawierającą zapisane pliki?
    Komputer był składany z części i jest na gwarancji, ale nie sadzę, żebym mogła reklamować dysk uszkodzony poza komputerem (może i wcześniej coś z nim było, ale wyjęłam...).

W załączeniu schemat połączeń wg instrukcji i zdjęcie moich połączeń z oznaczonym X kabli, które odpadły.

Model dysku Samsung HD502HJ 500GB LBA 976 7200 rpm/16M (lipiec 2010).

Z góry dziękuję za rady jak zdiagnozować szkody i uratować dane z dysku.
    Pozdrawiam, YanBi

• #2 18 Lip 2017 12:54
    badboy84
    Poziom 36  

Uszkodzona przejściówka molex -> sata, jeżeli masz nową to ją podłącz. Zwarcie mogło spowodować uszkodzenie elektroniki, ale same dane na dysku są raczej bezpieczne. Wymiana elektroniki nie nalezy do łatwych czynności i to raczej bez pomocy elektronika się nie obejdzie. Zasilacz ma na wyjściu 5Vi 12V bo tyle wymaga dysk do poprawnej pracy ;)

• #3 18 Lip 2017 12:59
    Robert B
    Poziom 43  

YanBi napisał:
    Może zasilacz nie ma na wyjściu 10 V, tylko więcej?

Taki zasilacz powinien mieć +5V i +12V a ile ma, nikt nie powie bez zmierzenia.
    YanBi napisał:
    Kupiłam nowy kabelek jednak już nie mam odwagi testować

Nikt z nas zdalnie tego nie zrobi.

• #4 18 Lip 2017 12:59
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

YanBi napisał:
    Dwa kabelki (czarny i czerwony - na zdjęciu zaznaczone literą X) zaiskrzyły i odpadły.

Podłączane z zasilaczem pod napięciem?

YanBi napisał:
    Może zasilacz nie ma na wyjściu 10 V, tylko więcej?

Zasilacz powinien mieć +5V oraz +12V, bez miernika tego nie sprawdzimy.

Jeżeli chodzi o uszkodzenia to może już coś wcześniej szwankowało, np. sterownik silnika, dlatego nagłe problemy z dyskiem, przy kolejnym podłączeniu sterownik dostał przebicia i "poszły iskry". Lepiej zanieść do kogoś kto się zna, ewentualnie możesz zamieścić zdjęcia elektroniki z obu stron, może zdiagnozujemy na odległość.
    Być może uszkodzeniu uległy transile (diody zabezpieczające), w takim przypadku to zasilacz podając za wysokie napięcie by je uszkodził.

• #5 18 Lip 2017 13:40
    Ronin64
    Poziom 34  

W tych sprzęgach zasilacze są dość kiepskie. Często musiałem podłączać zasilacz ATX aby dysk ruszył.

• #6 18 Lip 2017 19:32
    YanBi
    Poziom 9  

sylweksylwina napisał:
    YanBi napisał:
    Dwa kabelki (czarny i czerwony - na zdjęciu zaznaczone literą X) zaiskrzyły i odpadły.

Podłączane z zasilaczem pod napięciem?

Zwarcie nastąpiło kiedy dotknęłam "wtyczką" gniazda USB. Ale reszta faktycznie już była pod napięciem. Przypuszczam, że ten 4-kolorowy kabelek powinien być odwrotnie włożony. Niestety, instrukcja bez kolorów a to, że na białym plastiku były jakieś białe cyferki zobaczyłam pod lupą. Były też czarne na czarnym. Zatem gdyby ktoś znał przeznaczenie kabli Żółty/czarny/czarny/czerwony (przy zasilaczu) - Żółty/czarny/czerwony/czarny (przy dysku)to może byłoby jasne co się uszkodziło.

sylweksylwina napisał:
    Jeżeli chodzi o uszkodzenia to może już coś wcześniej szwankowało, np. sterownik silnika, dlatego nagłe problemy z dyskiem, przy kolejnym podłączeniu sterownik dostał przebicia i "poszły iskry". Lepiej zanieść do kogoś kto się zna, ewentualnie możesz zamieścić zdjęcia elektroniki z obu stron, może zdiagnozujemy na odległość.

Być może uszkodzeniu uległy transile (diody zabezpieczające), w takim przypadku to zasilacz podając za wysokie napięcie by je uszkodził.[/quote]
    "Sterownik" to element dysku? Bo iskry poszły poza komputerem. Przy próbie podłączenia do USB.
    Optycznie nie ma śladu. Bez odkręcenia nic się chyba nie zobaczy. .. O ile to są śrubki a nie nity, to i tak takich małych narzędzi nie mam.

Spisałam adresy. Pierwszy serwis - "lokal do wynajęcia". Będę szukać dalej. Dziękuję za odpowiedzi. Może jeszcze nie wszystko stracone.

• #7 18 Lip 2017 19:36
    Robert B
    Poziom 43  

YanBi napisał:
    Przypuszczam, że ten 4-kolorowy kabelek powinien być odwrotnie włożony

Tego wtyku nie da się włożyć odwrotnie!

• #8 18 Lip 2017 19:52
    YanBi
    Poziom 9  

badboy84 napisał:
    Uszkodzona przejściówka molex -> sata, jeżeli masz nową to ją podłącz. Zwarcie mogło spowodować uszkodzenie elektroniki, ale same dane na dysku są raczej bezpieczne. Wymiana elektroniki nie nalezy do łatwych czynności i to raczej bez pomocy elektronika się nie obejdzie. Zasilacz ma na wyjściu 5Vi 12V bo tyle wymaga dysk do poprawnej pracy ;)

Dzięki za pocieszenie. Jeżeli jest szansa na uratowanie danych, to już nie będę eksperymentować kolejnych fajerwerków.
    Może znajdę elektronika, który najpierw sprawdzi poziomy napięć na wyjściu zasilacza, może jakieś inne parametry na wejściu do dysku.
    Bo przypisuję sobie winę, że wpięłam odwrotnie kabelki a może uszkodzenie dysku miało przyczynę już w komputerze, dlatego system się nie podniósł.

Kupiłam identyczny model dysku, gdyby miało sens przekładanie płytki. Czytałam posty na forum, że te przekładanie elektroniki nie zawsze kończy sie ożywieniem dysku, ale co pozostaje?

• #9 18 Lip 2017 20:23
    Dra98
    Poziom 40  

YanBi napisał:
    Po włączeniu ekran firmowy "Military Class 4 Motherboard". System nie startuje. Komunikat o braku dysku.
    YanBi napisał:
    Wyjęłam dysk, żeby przed oddaniem do serwisu skopiować dane podłączając go do USB

To nie jest najlepszy pomysł, jeśli SATA ma problem to z USB będzie jeszcze większy.
    Najlepiej HDD podłączyć z powrotem do kontrolera SATA, wyposażyć się w dystrybucję typu live CD np PartedMagic i spróbować odczytać S.M.A.R.T. i ewentualnie wykonać kopię posektorową.

• #10 18 Lip 2017 21:21
    tzok
    Moderator Samochody

Robert B napisał:
    ...a o co się założysz ;) tyle, ze wtedy transil powinien ulec przebiciu i natychmiast wyłączyć zasilacz. Ale to jakieś no-name, pewnie bez zabezpieczeń i szybciej się przepaliły pseudo-kable niż zadziałało pseudo-zabezpieczenie.

:arrow: YanBi: Dysponujesz miernikiem uniwersalnym?

• #11 18 Lip 2017 21:52
    Robert B
    Poziom 43  

tzok napisał:
    a o co się założysz

Tylko w przypadku, gdy IQ jest odwrotnie proporcjonalny do siły fizycznej :lol:

• #12 18 Lip 2017 22:53
    tzok
    Moderator Samochody

Złącza w tych zasilaczach są zrobione z gumowatego materiału i wcale nie trzeba wiele siły by włożyć je "do góry nogami".

• #13 18 Lip 2017 23:09
    YanBi
    Poziom 9  

tzok napisał:
    Robert B napisał:
    ...a o co się założysz ;) tyle, ze wtedy transil powinien ulec przebiciu i natychmiast wyłączyć zasilacz. Ale to jakieś no-name, pewnie bez zabezpieczeń i szybciej się przepaliły pseudo-kable niż zadziałało pseudo-zabezpieczenie.

:arrow: YanBi: Dysponujesz miernikiem uniwersalnym?

Jakiś miernik uniwersalny w domu jest. AlatronMU-02D ale nie powiem , że go używam.

No-name... Zestaw kabelków ma nawet logo: Cablexpert. Zasilacz w komplecie.
    Zdjęcie zrobiłam jedne i niezbyt wyraźne, ale mnie się wydaje, że jednak udało się czarne z białym spiąć na odwrót, tylko z jakim skutkiem,
    bo dysk mógł wcześniej paść, skoro system się nie podnosił i nie mogłam uruchomić biosa. Tylko przypuszczałam, że to awaria płyty, dlatego wpakowałam się w ideę uruchomienia dysku na zewnątrz.
    Wiadomo, że sama nie usunę awarii, miałam tylko paniczną potrzebę skonsultowania czy tego typu wpadki, to koniec myślenia o odzyskaniu danych, czy jest szansa. Ten dysk, to dwa lata żmudnego gromadzenia danych, przepisywania ze zdjęć do tabel, obliczeń, wykresów, itp.
    Na odtworzenie życia zabraknie....

Dodano po 8 [minuty]:

Dra98 napisał:
    YanBi napisał:
    YanBi napisał:
    Wyjęłam dysk, żeby przed oddaniem do serwisu skopiować dane podłączając go do USB

To nie jest najlepszy pomysł, jeśli SATA ma problem to z USB będzie jeszcze większy.
    Najlepiej HDD podłączyć z powrotem do kontrolera SATA, wyposażyć się w dystrybucję typu live CD np PartedMagic i spróbować odczytać S.M.A.R.T. i ewentualnie wykonać kopię posektorową.

Dzięki. Rada mnie przerosła, ale będę pamiętać.

• #14 18 Lip 2017 23:40
    badboy84
    Poziom 36  

Cenne dane mają kopię zapasową, dysk twardy nie jest w 100% pewnym nośnikiem. Takiego raczej nie ma, ale zawsze kopia zapasowa jest jakimś zabezpieczeniem. Mądry polak po szkodzie ale tak bywa i chyba każdy kogo to spotkało już o tym pamięta.
    Powodzenia, oby dane udało się odzyskać!

• #15 18 Lip 2017 23:59
    tzok
    Moderator Samochody

Podłącz nową przejściówkę do dysku i zmierz rezystancję na zakresie 200Ω między czarnym i czerwonym, oraz między czarnym i żółtym przewodem w białym wtyku Molex 4-pin.

• #16 19 Lip 2017 11:22
    YanBi
    Poziom 9  

badboy84 napisał:
    Cenne dane mają kopię zapasową, dysk twardy nie jest w 100% pewnym nośnikiem. Takiego raczej nie ma, ale zawsze kopia zapasowa jest jakimś zabezpieczeniem. Mądry polak po szkodzie ale tak bywa i chyba każdy kogo to spotkało już o tym pamięta.
    Powodzenia, oby dane udało się odzyskać!

Dziękuję. Pamiętam ze szkoły. Niestety nie udało mi sie zdyscyplinować :(
    Na szczęście wyniki niektórych obliczeń mam wydrukowane.
    Niektóre wykresy wysyłałam do analizy...
    Odzyskanie danych źródłowych, to kwestia czasu - niektóre wzory i wartości przepisywałam ze zdjęć
    zrobionych w czytelni lub z maili przesłanych przez rzeczoznawców. Uff.
    Spisuję "z pamięci" bez czego nie ruszę dalej.

Z tym kopiowaniem to przydałaby się jakaś automatyczna maszynka. Znasz taką?

Taką funkcje pełniły kiedyś dyski "lustrzane" w serwerach.
    Nie wiem, co jest obecnie dostępne dla zwykłego użytkownika.
    Bo przeważnie po kilku(nastu) godzinach pracy nie mam siły na selektywne kopiowanie.
    Rzeczy niezakończone traktuję mniej poważnie. Zakończone są wydrukowane i też myśl o kopiowaniu źródeł umyka.
    Może w następnym wcieleniu ...

Teraz potrzebowałam uwag specjalistów, żeby w jakimś serwisie umieć rozeznać czy to, co proponują ma sens.
    Żeby większych szkód nie zrobili, jeżeli jeszcze jest szansa na uratowanie danych.

Pozdrawiam serdecznie i dziekuję wszystkim za rady.

• #17 19 Lip 2017 12:03
    Dra98
    Poziom 40  

Samsung F3 500 powinien mieć transil na 5V, oraz na 12V.
    Jeszcze raz sugeruję podłączyć dysk do zasilacza komputerowego - jeśli jest markowy - zamiast do zewnętrznego.
    Można ewentualnie sprawdzić napięcia - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1199202&highlight=
    Później spróbować wykonać kopię -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1330869&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1330304&highlight=

• #18 19 Lip 2017 16:48
    Simon79
    Poziom 15  

Ja po podłączeniu tego "cuda" uszkodziłem sobie dysk. Za którymś razem po szedł dym z elektroniki dysku - najprawdopodobniej uszkodził się zasilacz i napięcie poszło nie wiadomo jakie :-x . Na szczęście dane na dysku nie były ważne a komputer nie ucierpiał. Nie polecam tego używać.

• #19 19 Lip 2017 17:16
    tzok
    Moderator Samochody

Napisałem jak sprawdzić transile przy pomocy miernika uniwersalnego...

• #20 19 Lip 2017 21:48
    piterek-23
    Poziom 30  

badboy84 napisał:

Bo ludzie dzielą się na dwie grupy,:
    1. robiący backupy
    2. będą robić backupy
    Nasza Koleżanka po tym incydencie na pewno będzie już w pierwszej grupie ;)

@YanBi, jesteś z Wrocławia czy może z okolic Wrocławia?

• #21 21 Lip 2017 09:53
    YanBi
    Poziom 9  

piterek-23 napisał:
    badboy84 napisał:

Bo ludzie dzielą się na dwie grupy,:
    1. robiący backupy
    2. będą robić backupy
    Nasza Koleżanka po tym incydencie na pewno będzie już w pierwszej grupie ;)

@YanBi, jesteś z Wrocławia czy może z okolic Wrocławia?

Witaj. Poprawiłeś mi humor. Jak tylko odzyskam dane zrobię jeden duży backup!
    Wczoraj dowiedziałam się, że to nie jest dysk "talerzowy". Zatem uszkodzenie wejścia...

Jestem z Wrocławia i ustaliłam listę firm, co oferują naprawy dysków. Zacznę od ul. Piwnej 10. Diagnoza bezpłatna.

Próbowałam zmierzyć te napiecia jak sugerował DRA98 (Dziękuję za wpis!) wg załączonych linków, ale w tych fajnych obrazkowych instrukcjach są inne "wtyczki" do dysku. Ja nie mam białej wtyczki z 4 dziurkami, tylko 2 czarne, płaskie. Także z zasilacza zewnętrznego Cablexpert, com go podejrzewała o za wysokie napięcie, wychodzi czarna wtyczka "męska", zatem nie wiem jak te wyjściowe napięcie zmierzyć. Moja edukacja poszła, niestety, obok elektroniki :( Co zauważył Admin wrzucając post do "początkujących".

Pozdrawiam, YanBi

• #22 21 Lip 2017 10:20
    badboy84
    Poziom 36  

To nie jest dysk SSD, więc jak najbardziej jest to dysk "talerzowy".

• #23 21 Lip 2017 10:51
    Robert B
    Poziom 43  

YanBi napisał:
    wychodzi czarna wtyczka "męska", zatem nie wiem jak te wyjściowe napięcie zmierzyć.

Widzisz ścięte rogi po jednej stronie wtyku? Przyjrzyj się swojemu z zasilacza i porównaj z gniazdem przejściówki na zasilanie SATA. Również z jednej strony są ścięcia.
    Zapewne włożyłaś odwrotnie.
    https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=7678&pictureid=191268

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

• #24 21 Lip 2017 21:59
    YanBi
    Poziom 9  

Robert B napisał:
    YanBi napisał:
    wychodzi czarna wtyczka "męska", zatem nie wiem jak te wyjściowe napięcie zmierzyć.

Widzisz ścięte rogi po jednej stronie wtyku? Przyjrzyj się swojemu z zasilacza i porównaj z gniazdem przejściówki na zasilanie SATA. Również z jednej strony są ścięcia.
    Zapewne włożyłaś odwrotnie.
    https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=7678&pictureid=191268
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Na zdjęciu widać układ kolorów żółty/czarny/czerwony/czarny/ przy dysku, jeżeli miało być odwrotnie, to wiadomo, że źle połączyłam - bez przeszkód!
    Na takie rzeczy jak ścięty plastik może zwracać uwagę ktoś, kto wie czego szuka.
    Dlatego tylko w połowie czuję się winna a w połowie, to wina producenta, który nie pomyślał o tych, co po raz pierwszy.
    W czarno-białej instrukcji ledwo zauważyłam, że jedna nitka jest jaśniejsza i tak ułożyłam kable, żeby żółty był z lewej.
    Czarny element z zasilacza po obu stronach wygląda podobnie a 4 dziurki , to 4 dziurki. Generalnie dyski powinny mieć zabezpieczenie przed przepięciem, ale wtedy serwisanci straciliby robotę. A tak 500 zł za odzysk danych ... o ile się do odzysku nadają.

Dzięki za linki.

• #25 21 Lip 2017 22:05
    Robert B
    Poziom 43  

YanBi napisał:
    Czarny element z zasilacza po obu stronach wygląda podobnie

Chodzi o wtyk Molex?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME