Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak najprościej zbudować dość rozbudowany zasilacz impulsowy

Roburr 17 Aug 2005 19:00 9253 41
    Roburr
    Level 21  
    Faktycznie niewiele pomógł. Gdy wstawiłem 4 dławiki nawinięte na jednym toroidzie(2x180uH 52uH 50uH) zasilacz nie daje prawie żadnego pradu gdyż od razu napięcie wyjściowe siada prawie do 0V(Przy poborze pradu mniejszym od 0,5A). Te dławiki miały działać jako dławiki w konfiguracji step-down tak?? No chyba że kiepski rdzeń wstawiłem ale nie sądzę gdyż przy nasyceniu mniejsza indukcyjność powinna nam dawać coraz to mniejsz impedancję i mielibyśmy zwarcie. Myśle że tutaj mamy zbyt dużo punktów swobody gdyż prady pobierane ze poszczególnych źródeł nie są stałe i raczej trudno byłoby uzyskać wynik optymalny dla różnych obciążeń. Nic, wstawiłem druty i napięcie 8,8V(domyślnie 9V) przy 10A spada mi do 7V a 17V(domyślnie 15 miało być) siada przy 6A do 14,7V Tamte +/-18V siadają przy prądzie 2A do około 15,2V. Przetwornica mocowo daje sobie radę jednak napięcia siadają zbytnio gdyż 18V symetryczne ma zasilać stabilizatory 7815 i 7915 a 9V 5V(tutaj by uszło). Zamówię po prostu transformator z mniejszymi przekładniami tak by pod obciążeniem stabilizatory pracowały optymalnie i tyle. Fima zrobi :). Kolejny problem jaki napotkałem to pojawiające się oscylacje w chwili przełącznia na wyjściach(Dodam że pojawiają się one dopiero przy znaczych obciążeniach). Rozmumiem że tutaj filtr EMI załatwi sprawe tak?? Czy istnieją może jakieś triki układowe minimalizujące te zakłócenia?? No i sprawa pojemności filtrujących na wyjściu +15V i +9V dałem 2x2200uF LOW ESR na +/-18V 2200uF Low ESR myśle że wartość tych pojemności nie jest sprawą krytyczną. Diody prostownicze 2 razy równoległe MBR2060 i dla +/-18 BYV29. Czy znacie może jakieś dobre pozycje książkowe na tematy zasilaczy impulsowych chciałbym się trochę podszkolić. Dziękuje za wszelkie podpowiedzi i proszę o dalsze wskazówki.
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie mam pojęcia, co pokręciłeś z dławikami, że napięcie siada, bo nie ma ku temu najmniejszych podstaw. Tym bardziej, że w próbie prowizorycznego dławika nie siadało.
    Mam wrażenie, że przesadziłeś z indukcyjnością...

Podaj prametry transformatora, częstotliwość przetwornicy itd. - krótko: wszystko. Będziemy szukac błędu.

Co do literatury: podawałem dziesiątki razy - Odon Ferenczi, Zasilanie układów elektronicznych - zasilacze impulsowe, WNT 1989.
    Roburr
    Level 21  
    Transformator jest wyprodukowany przez fimę zajmującą się tym Przeznaczony jest do pracy push-pull przy napięciu zasilania 50V. Częstotliwośc pracy 100kHz. Uzwojenia nawinięte są 6-8drucikami skęconymi razem na rdzeniu ETD-44. Napięcia wyjściowe 15V(10A) 9V(6A) +/-18(3A). Jełśi trzeba indukcyjności uzwojeń to moge jutro zmierzyć i podać. Wiem tylko że uzwojenie pierwotne składa się chyba z 4 zwojów...
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Liczone na szybko wychodzi mi, że uzwojenie pierwotne powinno mieć 2 * 10 zwojów nawijane 8 drutami 0.45 mm, czyli w praktyce powinno byc nawijanie 16 drutami.
    Wtórne na 15V powinno mieć 4 zwoje - ilości drutów nawet mi się nie chce liczyć. Dławik 7.5 uH
    Wtórne 9V - 3 zwoje, dławik 8 uH
    Wtórne 2*18V - 2 * 5 zw i dławiki 30 uH.

Liczyłem dla zakresu napięci wejściowych 40 - 60V (od rozładowanych do naładowanych w pełni akumulatorów) ale bez rezerwy dla niskich napięć i trochę za mały dead-time wychodzi (250 ns) dla najniższego napięcia. Czyli trzebaby ciut zmienić przekładnię, żeby warunki poprawić. Dałbym takie, żeby bardziej proporcjonalnie rozkładały się napięcia:

Pierwotne 2 * 10 zw.
    15V - 5 zw.
    9V - 3 zw.
    2*18V - 2 * 6 zw.

Przy takiej przekładni będa małe różnice pomiędzy założonymi a uzyskanymi napięciami a i dead-time przy słabych akumulatorach się poprawi. Indukcyjności bez zmian choć w przypadku nawijania dławików na wspólnym rdzeniu założyłbym raczej ilość zwojów proporcjonalną do napięcia wyjściowego, czyli spróbowałbym nawijać wręcz dokładnie taką ilość zwojów jak napięcia wyjściowe, czyli odpowiednio: 15, 9 i 2 * 18 zwojów, pamiętając o odpowiedniej ilości drutów dla każdego uzwojenia.

Co do spadku napięcia do zera - podejrzewam problem z zasilaniem kontrolera ale bez schematu tego nie ugryzę.
    Roburr
    Level 21  
    Dobrze zostawmy sprawę stabilizacji. Sprzęrzenie zwrotne biorę z 9V i jest w miarę. Czy stosuje pojednyńcze diody czy mostki Greatza sprawność tak i tak mieści się w przedziale 72-74%. Chciałbym poruszyć jeszcze jeden aspekt. Chodzi o to że ta przetwornica zasila kilka układów mikroprocesorowych a +/-18V zasila cyfrowe regulatory barwy i wzmocnienia i jakieś wzmacniacze operacyjne. W sumie dużo tego jest i problem jest taki że jeśli wyciszę wyjścia o słychać niewielkie zakłócenie o zmieniającej się częstotliwości podobny do świergotu przy przestrajaniu się radia na falach którkich. Problem jak te intermodulację usunać. Porobiłem filtry wyjściowe nawijajać po kilka zwojów na na wspólnym toroidzie ferrytowym dla każdej lini zasilajacej. Masy są połączone w centralnym punkcie i są prowadzone gwieździście. Czy jest sposób by to zjawisko wyeliminować?? Może jakieś kolaliki na wszystkie masy?? Dodam że urzadzenie zasilane jest z transformatora sieciowego wiec troszkę 100Hz tętnień też pojawia się w napięciach wyjściowych.. Aaaa co jeszcze ważne. Zwieram sonde oscyloskopu(masa z przewodem goracym) i jeśli dotknę jakiegokolwiek punktu na wyjściach przetwornicy to mam kilkuset miliwoltowy szum na ekranie mimo że są ze sobą zwarte. Dziwne.. Proszę o poradę.
    User removed account
    Level 1  
    -RoMan-
    Level 42  
    -> Roburr

Jeśli zrezygnowałeś z dławików wyjściowych, to własnie może być efekt - silne prądy udarowe po stronie pierwotnej generują zakłócenia.
    Na dokładkę zastosowane prostowniki (dyskusja na PW) i niesymetryczne obciążenie trafa też robią swoje.
    Roburr
    Level 21  
    Panowie no jak nie pomyślałem :). Na wyjściu mam filtry typu pi. Kondenensator równolegle potem dławik szeregowo i znów kondensator. Tłumienie dla zasilania sekcji analogowej(+/-18V) jest rzędu 90dB dla 100kHz. Chodzi o to że system nie deneruje tych zakłóceń jeśłi pracuje w oparciu o standardowy zasilacz zasilany bezpośrednio z sieci a na zasilaczu impulsowym są one słyszalne. Jest to jeden ton o pewnej płynnie zmieniającej się częstotliwości cicho słyszalny w tle na wyjściu wzmacniaczy mocy(dostaje się przez wejścia). Pytanie brzmi czy może stosować jakąś konfiguracje symetryczną tak by w obwodzie masy i plusa dla każdej szyny był dławik?? Co do niesymetrycznego obciążenia takie rozwiązania się stosuje a straty dla rdzeni ETD44 przy 70stopniach Celsjusza są najmniejsze. Nic juto kolejny dzień walki z zakłoceniami. Będę informował na bieżąco. Pozdrawiam!
    User removed account
    Level 1  
    -RoMan-
    Level 42  
    -> Roburr

Niesymetryczne obciążenia stosuje się w zasilaczach flyback a nie push-pull. Ale skoro uparłeś się, to ja już rezygnuję - to straciło sens.

BTW: minimalne straty określa się dla materiału rdzenia a nie jego kształtu. Dla 3C90 minimum strat jest przy 100 stopniach a dla 3F3 przy 110 stopniach (do 200 kHz) a przy 400 kHz przy 80 stopniach. Ale tak wysoka temperatura pracy oznacza sporą moc traconą na grzanie rdzenia, czyli straty. Normalnie przyjmuje się, że wzrost temperatury transformatora nie powinien przekraczać 30 stopni ponad temperaturę otoczenia i temperatura pracy trafa nigdy nie powinna znaleźć się na rosnącej części charakterystyki strat.
    Roburr
    Level 21  
    A faktycznie źle zrozumiałem z tym filtrem. Moja wina. Zamontuje dziś taki albo spróbuje to zasilić z akumulatorów.

Panie RoManie, dlatego pozostałem przy takiej konfiguracji gdyż po rozłączeniu wszystkich mas i założeniu mostków prostowniczych Gretza uzyskałem sprawność 73% a w moim rozwiązaniu wynosiła ona 74% to wszystko mierzyłem przy tych samych mocach wyjściowych. Nie widziałem wiec sensu dlaczego miałbym wstawiać dodatkowe diody bo i tak bym przy tym niewiele zyskał. Faktycznie pomieszałem nazwę rdzenia z nazwą materiału ferrytowego.