Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solar do basenu - pompa za mało wydajna

18 Lip 2017 17:04 10773 22
  • Poziom 18  
    Zrobiłem sobie solar do podgrzewania wody w basenie. Składa się on z dwóch płyt OSB, pomalowanych na czarno i węża fi20 100m.
    Do przepompowania wody z basenu, na solary i ponownie do basenu, użyłem pompy do brudnej wody, która znajduje się na dnie basenu. Jej wydajność to 9000l/min.
    Problem w tym, że nie daje ona rady. Po odłączeniu jednej połowy węża (zostaje 50m) i włączeniu pompy tryska wodą. Wniosek mój tak, że za dużo węża mam zamontowane.
    Teraz takie pytanie: jak przeliczyć, ile węża mogę zostawić?
    Podłączyłem dla przykładu pompę o wydajności 11000l/min i też nie przepompowała wody.
    Pompa jest odpowietrzona.
    Solar do basenu - pompa za mało wydajna
  • Poziom 33  
    Nie potrzebujesz pompy o dużej wydajności, tylko o dużym ciśnieniu. Rozejrzyj się za radzieckimi pompami membranowymi do studni.
  • Poziom 18  
    Coś takiego? - pompa-do-wody-membranow-gornossaca-glebinowa-ruska-
    Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Pompa jest wisząca, czy stojąca? Znalazłem opis: "Max. wysokość pompowania: 70m". Szukam od kogo mogę pożyczyć, bo po co kupować, jak nie zadziała.
  • Poziom 33  
    Ogólnie rzecz ujmując coś takiego. Ale to mi "pachnie" chińską podróbą. Prawdziwa "ruska" pompa nie będzie miała raczej wtyczki Schuko, ani jakiś dziwnych nalepek. Raczej wytłoczone cyrylicą oznaczenia. Poza tym coś podejrzanie tania ta pompa.
  • Poziom 33  
    Sprawdziła by się, ale te pompy są bardzo głośne, kiedy miałem taką w potoku to ryby uciekły, i nie tylko, a sąsiedzi narzekali.
    Lepiej podziel na równe odcinki tego węża (może połącz równolegle10szt. 5-cio metrowych), zmniejszysz tak opory przepływu i wtedy pompka o mniejszym ciśnieniu poradzi sobie.
  • Poziom 18  
    Hałas, raczej by mi nie przeszkadzał, bo i tak siedzi w basenie na dnie. Pod wodą 1,2m. Ponawiam jeszcze raz pytanie: pompa jest stojąca, czy wisząca. Jutro wstawię trójnik, pomiędzy segmenty "solarów" i sprawdzę czy pompa do brudnej wody pchnie. Dobrym argumentem zmiany pompy, jest pobierana moc. Pompa do brudnej wody (moja): 800W. Pompa membranowa: 200W
  • Poziom 33  
    Wisząca. W tym zastosowaniu może być leżąca-nie widzę przeciwwskazań.
  • Poziom 40  
    gruniu napisał:
    Dobrym argumentem zmiany pompy, jest pobierana moc. Pompa do brudnej wody (moja): 800W. Pompa membranowa: 200W

Żaden argument. W dodatku źle to rozumiesz. Pompa 800 W mocy znamionowej nie znaczy, że tyle pobiera. A poza tym coś za coś. Jak mniejsza moc to i wydajność mniejsza. Ty potrzebujesz mniejszej wydajności a większego ciśnienia co by opory przepływu zmniejszyć. Ewentualnie jak kolega wyżej zasugerował rozdziel wąż na kilka krótszych odcinków i połącz równolegle. Choć akurat wąż fi 20 to dla pomp do wody brudnej trudny przeciwnik. Te pompy mają niską wysokość podnoszenia ale dużą wydajność wymagają więc dużych węży np. o średnicy 1 1/2 czy 2 cale. Przy wężach w okolicach 3/4 cala to już jest kłopot bo opory przepływu są tak duże że woda leci jak krew z nosa.
    IMHO może zastosować jakąś większą pompę obiegową od CO? Tylko że wtedy nie można jej zatopić, tylko trzeba kombinować z montażem poza basenem i ochroną przeciwporażeniową...
  • Poziom 33  
    gruniu napisał:
    Hałas, raczej by mi nie przeszkadzał, bo i tak siedzi w basenie na dnie. Pod wodą 1,2m.

Chcesz z tą pompą siedzieć w basenie?, no to kolega nie zrozumiał, kiedy ta pracuje buczy,
    wibruje niemiłosiernie, wszystko, woda w okół, ziemia i powietrze.
    I jeszcze zagrożenie porażeniem.
    Już tu wielu opisywało rozwiązanie, weź pompę obiegową od CO, połącz szeregowo dobre przekroje węży.
  • Poziom 40  
    Te pompy są w różnej jakości wykonania. Na wiosce takich używamy od 25 lat w studni, sąsiadka hoduje sobie warzywniak koło naszego domu i dziennie podlewa.
    W studni pompa jest praktycznie niesłyszalna.
    Na zewnątrz jest masakra. Ta pompa może pracować w dowolnej pozycji.
    To jest proste jak kowadło cewka która przyciąga taki powiedzmy wibrator z membraną i do tego grzybek gumowy jako zawór jednokierunkowy. Często pęka mocowanie tego grzybka tzn urywa sie w koło otworów którymi zasysa pompa wodę.
    Te papy są jak się trafi. Jedna pracowała z 10 lat a inna nawet nowa nie chciała pracować bo ten wibrator w środku skoku nie miał i trzeba było co nieco flexem poprawić. Ogólnie ta cewka w nich jest zalana żywica powinna być ale widziałem już takie gdzie ten krok pominięto strach takiej dotykać nawet jak do prądu nie włączone.
  • Poziom 18  
    Ogólnie dostępne tanie chińczyki, są wszędzie.
    Jaką proponujecie kupić. Na niedzielę pożyczam taką pompę. Opiszę efekty.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    gruniu napisał:
    Pompa do brudnej wody (moja): 800W.

Jaki jest sens wydatkować 800W mocy pompy do napędu kolektora o porównywalnym uzysku (oceniam na oko) ?
    Sztuka dla sztuki.
  • Poziom 33  
    Sofeicz napisał:
    gruniu napisał:

Jaki jest sens wydatkować 800W mocy pompy do napędu kolektora o porównywalnym uzysku (oceniam na oko) ?
    Sztuka dla sztuki.

Straty cieplne pompy zsumują się z uzyskiem kolektora sł.? :).
  • Poziom 37  
    Sofeicz napisał:
    gruniu napisał:

Sztuka dla sztuki.

Jest to ogólna moda zw z rozwiązaniami "ekologicznymi", niestety.
    A swoją drogą wykazałeś się inżynierskim refleksem
  • Poziom 18  
    Pomiędzy węże wpiąłem trójnik i włączyłem pompę. Woda leci z dwóch węży. Teraz regulator temp., który będzie regulował pracę pompy.
  • Poziom 18  
    banda.amatorów napisał:
    Panowie o 'inżynierskich refleksach' taka pompka przy pracy w okolicach Hmax co ma tutaj miejsce pobiera ułamek mocy z tabliczki znamionowej okolice 30%...

Polemizowałbym. Założyciel wątku pisze, że ta pompa nie wyrabiała się przy takich oporach tłoczenia więc raczej pracowała na maksa.

PS. Co do samego kolektora, to proponowałbym przykryć go jakąś szybą. Znacznie poprawiłoby to sprawność. Nie mówię już o zastąpieniu plastikowego węża, rurką z czernionej miedzi. Taki plastikowy wąż ogrodowy jest dobrym izolatorem, co w tym wypadku jest wadą.
  • Poziom 18  
    Dzisiaj zasterowałem ręcznie pompę, na regulatorze. Woda tak gorąca, że nie mogłem jej dotknąć. Jeszcze czujnik temp. (do regulatora) zamontowany jest na wężu, ale muszę go zamontować do węża, żeby wyniki pomiarowe były wiarygodne i wtedy regulator ustawić.
    Teraz właśnie pytanie: jak zamontować czujnik?
    Regulator i czujnik, są takie: https://www.google.pl/search?q=rex+c100&clien...UICigB&biw=1920&bih=916#imgrc=tZsiC4lYmxeE3M:
    Wywiercić otwór w wężu i wkręcić czujnik, przy okazji robiąc gwint, a później uszczelnić silikonem, albo klejem?
  • Poziom 18  
    Całość instalacji w obrazkach.
    Wszystko działa super.
    Jeszcze przykrycie węży plexą.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany