Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka z ogniwem peltiera budowa

18 Lip 2017 23:06 1428 6
  • Poziom 4  
    Witam
    Szukam i czytam i nic nie znajduje,
    Posiadam małą lodoweczke typ podłokietnik ktora kiedyś mozna bylo uzyskać za punkty na stacjach paliw. Posiada ona funkcja grzania i chłodzenia. Nie stety nie posiada ona radiatora z wentylatorkiem od strony zimnej tylko jest wykonana w połowie jej wysokości z metalu być moze aluminium. Od strony cieplej zbudowana jest
    Wentylator 80x80mm
    Radiator 10ox100mm,,, chciałbym zmienić na większy
    Ogniwo peltiera 04 które sie uszkodzilo (zamówiłem 06)
    Jakieś ustrojstwo z dwoma kablami w kolorze żółtym to jest przykrecone do wewnętrznej obudowy lodoweczki.
    I teraz pojawiają sie pytania::::::
    1. Co to za ustrojstwo i do czego służy????? Chcialbym je wywalić Lodówka z ogniwem peltiera budowa
    2. Wentylator od strony cieplej powinien dmuchać na radiator czy wyciągać

Jesli jest juz jakiś post z budowa to prosze o przekierowanie, jesli nie to prosze o odpowiedz
    Z góry dziękuję
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Robertkonkel napisał:
    1. Co to za ustrojstwo i do czego służy????? Chcialbym je wywalić

To ustrojstwo to termostat.
    Tego typu urządzeń są dwa rodzaje - normalnie załączone, albo normalnie wyłączone.
    To dość prosta konstrukcja lodówki, więc możliwe że ten element odpowiada za uruchomienie lodówki po przekroczeniu zadanej (stałej dla termostatu) temperatury. Może też działać odwrotnie - zabezpiecza przed przegrzaniem tzn. rozłącza gdy przekroczona zostanie ustalona temperatura.
    Z tego właśnie powodu nie można się tego urządzenia pozbyć. To są dość zawodne elementy, więc możliwe że nie działanie lodówki nie wynika z uszkodzenia modułu Peltiera, a właśnie tegoż termostatu.
    Trzeba byłoby zrysować schemat połączeń i byłoby wiadomo jaką dokładnie funkcję pełni ten ten element.

Robertkonkel napisał:
    2. Wentylator od strony cieplej powinien dmuchać na radiator czy wyciągać

Teoretycznie nie ma to znaczenia, praktyka pokazuje jednak, że nieco wyższą skuteczność chłodzenia uzyskujemy nadmuchem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przerabiałem lodówkę i miała dokładnie takie same wnętrzności jak te z Twoich zdjęć (tylko kolory kabli były inne).
    To na żółtych przewodach to wyłącznik termiczny.
    Zabezpiecza on przed przegrzaniem modułu Peltiera. Podczas normalnej pracy lodówki nigdy się on nie powinien wyłączać (nie służy on więc jako termostat jaki jest w normalnej lodówce).
  • Poziom 4  
    Dzięki za podpowiedź. Czyli ja mógłbym sprawdzić czy owy wyłącznik termiczny tak go nazwijmy działa poprawnie. Nie jestem elektronikiem i mam tylko multimetr z biedronki. I jeszcze jedno pytanie???? Czy mój radiator 100x100 ( dość gęste ma użebrowanie ) da radę pociągnąć schłodzić ogniwo 60w. Dzieki koledzy za wszelką pomoc
  • Poziom 43  
    W temperaturze pokojowej ten wyłącznik powinien przewodzić. I mniej jak najmniejszą rezystancję. Więcej nie ma sensu tutaj sprawdzać bo on i tak się nie włącza podczas normalnej pracy lodówki. Zresztą u mnie chyba służył do ochrony przed przegrzaniem w trybie pracy lodówki jako ogrzewacz. Więc i tak by nie zadziałał w trybie pracy jako lodówka.
  • Poziom 4  
    Dzięki atom za odpowiedź. Myślę że w poniedziałek otrzymam nowe ogniwo to czym prędzej zacznę działać. Jak to wszystko wyjdzie nie mam pojęcia ale się pochwalę na forum, może komuś się przyda taka wskazowka. Nie zależy mi na minusowej temperaturze chciałbym uzyskać około 8 stopni. Dzieki
  • Poziom 4  
    Witam. W końcu się zabrałem za modernizację lodówki i chciałbym się podzielić moimi dokonaniami. Więc;;;;
    W pierwszej kolejności dorobiłem więcej otworów wentylacyjnych dodałem drugi wentylator 10x10 więc mam już dwa, radiator został ten sam również 10x10 cm i ogniwo 60W. Niestety uszkodzilem dość poważnie płytkę sterujacą więc ja całkowicie usunąłem, narażając na uszkodzenie Peltieta ( jak narazie wszystko jest ok). Najważniejsze usunąłem wkład styropianowy wyłożyłem ścianki folia aluminiową i zastosowałem piankę nisko rozpreżna. Jak dla mnie efekty są zadowalające.
    Temperatura mierzona na pustej lodówce czujnik umieszczony po środku wkładu
    Lodówka z ogniwem peltiera budowaLodówka z ogniwem peltiera budowaLodówka z ogniwem peltiera budowaLodówka z ogniwem peltiera budowaLodówka z ogniwem peltiera budowa