Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RM650X - Uszkodzony zasilacz?

19 Lip 2017 07:45 417 4
  • Poziom 4  
    Cześć,

Od roku użytkuję Corsair RM650X i zauważyłem, że z biegem czasu pojawiły się problemy. Mianowicie, pewnego razu przy włączaniu listwy, do której podłączony jest komputer PC oraz monitor, listwa ta zaczęła "strzelać". Pomyślałem sobie, że to normalne, ale postanowiłem wymienić w końcu na inną, większą, lepszą. Niestety, nadal przy włączaniu pojawiał się charakterystyczny dźwięk jakby coś strzelało i od tamtego momentu wpadłem w osłupienie. Okazało się, że za każdym włączeniem listwy z kratki zasilacza PC wydobywała się iskra. Za pewnym razem ta iskra była coraz większa, więc postanowiłem nigdy nie wyłączać listwy.

Teraz zastanawiam się, czy w tym zasilaczu coś się nie spaliło, gdyż jak uruchomię jakąś dużą grę, to wentylator zasilacza nie chce się kręcić. Rozumiem, że jest to wersja półpasywna, ale moja prądożerna karta R9 Fury Nitro w stresie lubi trochę zjeść, więc zasilacz musi być jako tako obciążony. Co więcej, wczoraj był taki ciepły, że postanowiłem sprawdzić laserowym miernikiem temperatury ile mniej więcej ma w środku temperatury i okazało się, że 55C. Czy to nie jest aby za dużo? Mam obawy, że coś się uszkodziło i dotyczyć to może jakiegoś sensora temperatury, przez co wentylator się nie kręci.

Co więcej kiedy puszczam platformę w OCCT w test Power Supply to po kilku chwilach wentylator w zasilaczu normalnie zaczyna pracować przez co jest chłodny. Tu już cała platforma dostaje po tyłku bo to test, i rozumiem, że gry tak nie katują sprzętu jak testy czy benchmarki ale czy tu aby przypadkiem nie ma jakiegoś problemu? Zastanawiam się, czy nie wysłać na gwarancję, ale nie wiem, czy to ostateczne wyjście.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Wentylator może włączać się dopiero po nagrzaniu się wnętrza zasilacza, więc zachowanie jakie opisujesz wydaje się być poprawne. Nagraj filmik z pojawiającą iskrą - ten fakt na pewno świadczy o potencjalnym uszkodzeniu zasilacza.
  • Poziom 4  
    Tylko, ze ten zasilacz jest bardzo cieply pod obciazeniem, wydaje mi sie, ze tak juz byc nie powinno, a przy OCCT jest chlodny bo sie kreci wentylator. Moze byc tak, ze pobor mocy w grze jest minimalnie mniejszy od tej granicy, w ktorej powinien zaczac pracowac wentylator i dlatego sie nagrzewa?

Probowalem teraz nagrac te iskre ale nie ma jej, nie wiem, czy musze sprawdzic to po czasie, czy jak bo przed chwila wylaczylem komputer. Jak tylko mi sie uda to sprawdzic to nagram. Tak czy inaczej, jak wracalem z pracy po calym dniu i wlaczalem komputer to iskra naprawde byla duza, az pewnego razu sie wystraszylem. Na elektronice sie nie znam. Czy to wystarczajacy powod na zgloszenie na gwarancje?

PS Przepraszam za brak polskich znakow
  • Poziom 26  
    stwierdzenie "bardzo ciepły" nic nie oznacza. Dla jednego 40stC to bardzo ciepło, dla innego nie aż tak bardzo ciepło. Być może konstruktorzy zasilacza przyjęli taką temperaturę jako próg włączania wentylatora aby nie włączał się on podczas normalnego użytkowania (z minimalnym obciążeniem) komputera. Ma to na celu ograniczenie hałasu.
    Jeśli komputer pracuje stabilnie, z zasilacza nie wydobywa się dym, nie ma uszkodzeń izolacji przewodów wewnątrz, śladów przegrzewania i napięcia są w normie, to jedyną przyczyną reklamacji jak dla mnie jest pojawiająca się iskra wewnątrz zasilacza. Iskra stwarza ryzyko pożaru oraz porażenia prądem elektrycznym. Jeśli ją nagrasz to będziesz miał dowód do reklamacji.
  • Poziom 43  
    Nie podałeś co to za komputer ale śmiem twierdzić że masz po prostu przewymiarowany zasilacz i to sporo.
    54A masz na linii 12V - karta ma 2x8pin to powiedzmy 300W czyli 25A niech reszta będzie też z kosmosu i bierze 15A masz dopiero 40A i tylko w OCCT a w grach połowe może 3/4 z tego. I taki jest efekt.
    Co do iskry - tak se w ciemno strzele że gniazdko bolca nie ma lub ewentualnie ma atrapę uziemienia.