Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku

tomek122 19 Lip 2017 19:06 1581 8
  • #1 19 Lip 2017 19:06
    tomek122
    Poziom 21  

Witam.

Mam płytę główną falownika i niestety zgłasza brak napięcia 24V.
    Po oględzinach płyty znalazłem 3 upalone ścieżki i 2 wylane kondensatory. Niestety dalej to samo po naprawieniu ścieżek i wymianie kondensatorów. Włącza się, zgłasza brak napięcia po czym się wyłącza.
    Po ponownych oględzinach znalazłem jeden okrągły element, który jest pęknięty w pół. Jednak brak na nim jakichkolwiek oznaczeń. Jest on wlutowany jedną nogą na plusie na wyjściu z mostka prostowniczego 3f.
    Co to jest za element? Może ktoś coś doradzi, dorzucam zdjęcia.

Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku

• #2 19 Lip 2017 20:32
    tomek122
    Poziom 21  

Zeskrobałem trochę termogluta i zrobiłem jeszcze jedne foty. Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku

• #3 19 Lip 2017 20:59
    tomek122
    Poziom 21  

Może wymiary jeszcze pomogą.
    Ma średnice 12mm i grubość 5mm.

• #4 19 Lip 2017 21:00
    Zgoodie
    Poziom 21  

jak on jest dokladnie wpiety ? miedzy plus i minus mostka.

warystory sa budowane ze sprasowanych proszków tlenku cynku i bizmutu. Tak to wlasnie wyglada jak na zdjeciu ale u Ciebie nie ma lakieru. Podobnie tez pękają przy przepięciach. JEsli to jest warystor to mozna dobrac na podsstawie innego falownika.

• #5 20 Lip 2017 09:20
    tomek122
    Poziom 21  

Na foto przedstawiam część schematu co narysowałem patrząc na elementy i ich połączenia.

Niestety nie mam innego falownika.
    To jest falownik z pracy gdzie prosili żebym rzucił okiem.

Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku

Przepraszam. Tą jedną diodę źle narysowałem.
    Tu poprawiona fota: Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku

Z punktu tych 2 diod jeszcze idzie cieniutka ścieżka do elementów SMD których nie narysowalem.

Dorzucam jeszcze zdjęcia tego falownika.

Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku Identyfikacja nieznanego elementu w falowniku

Dodano po 11 [godziny] 42 [minuty]:

A jeśli to warystor, to na jakie napięcie on może być?

Bo mostek prostowniczy jest 3f (jakby coś).

• #6 20 Lip 2017 15:19
    tomek122
    Poziom 21  

Szukalem w internecie schematu tego falownika. Niestety nie znalazlem.

Jeśli to warystor, to na jakie napięcie mam kupić?

scalono:
    Urządzenie jest zasilane z 3 faz. Idą one na mostek prostowniczy 3f . Na wyjsciu z mostka (+) jest ten element tak jak na fotkach.

• #8 21 Lip 2017 19:41
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Jest to termistor. Element ładujący o charakterystyce NTC. Możesz wstawić zamiast niego rezystor 22-47ohm 10W i też będzie dobrze - jeżeli oczywiście dalsza część układu jest sprawna. Uszkodził się ponieważ masz zwarcie na szynie DC i cały prąd zwarciowy przeszedł przez ten właśnie element. Zanim podłączysz po naprawie do sieci to sprawdź multimetrem -> testem diody czy nie ma zwarcia na głównych pojemnościach. Jeśli jest to szukaj gdzie aż znajdziesz...

• #9 21 Lip 2017 21:58
    tomek122
    Poziom 21  

Temat do zamknięcia.
    Dzisiaj falownik oddany do firmy zajmującej się naprawą urządzeń przemysłowych.

Dziękuję wszystkim za pomoc i rady.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME