Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake

ghost666 19 Jul 2017 19:24 1494 0
 • Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake
  Intel zaprezentował swoje nowe procesory serwerowe z rodziny Skylake: według zapowiedzi producenta mają one dostarczać do 65% większą wydajność niż poprzednie układy z rodziny Broadwell. Najmocniejsze z tych układów z linii Xeon Scalable mają zaoferować większą moc obliczeniową niż niedawno zaprezentowane przez AMD procesory z rodziny Epyc, jednakże ustępują konkurencji jeśli chodzi o możliwości I/O.

  Jak pokazują rezultaty porównania układów obu producentów, Intel nie powinien mieć większego problemu w utrzymania dominacji w lukratywnym sektorze CPU dla serwerów. Mimo to nowe układy AMD z rodziny Epyc jak i narastająca fala procesorów serwerowych o architekturze ARM, produkowanych przez Qualcomma odbiorą Intelowi część rynku i wprowadzą do sektora trochę więcej różnorodności.

  Procesory Intel Skylake oznaczone Platinum 8180 oraz 8160 pokonały AMD Epyc 7601 o odpowiednio 2% i 28% w konkurencji wydajności i 12% i 22% w zakresie wydajności na wat pobieranej mocy. Ranking ten przygotowany został z wykorzystaniem benchmarku Specint_rate2006. Warto jednakże pamiętać, że wyniki te zostały przygotowane przez Intela, a ten znany jest z wykorzystywania kompilatorów zoptymalizowanych dla danego układu - AMD wykorzystuje standardowy kompilator do stworzenia benchmarku.

  Najwyższa seria układów, oznaczona 8100 oferuje 28 rdzeni taktowanych do 3,6 GHz w jednym układzie. Może być on wyposażony w 48 linii PCIe w wersji 3.0 oraz sześć kanałów dla pamięci DDR4-2666. Z kolei najmocniejsze procesory Epyc mają aż 32 rdzenie, wspierają 128 linii PCIe 3.0 oraz osiem kanałów DDR4-2666.

  Intel prezentował też wykorzystanie swoich nowych procesorów w konkretnych aplikacjach. Rezultaty pokazywały, że jest on od 1,4 raza szybszy przy wykorzystaniu oprogramowania firmy Ansys aż do 2,2 raza szybszy gdy wesprze się go dyskami SSD Optane, które także są produktami Intela.

  "Rezultaty są imponujące. Przewaga nad poprzednimi układami Broadwell jest większa niż zazwyczaj przy nowych generacjach CPU, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że oba układy produkowane są w technologii 14 nm" komentuje Nathan Brookwood z firmy analitycznej Insight64.

  "AMD miało 25% sektora serwerowego gdy oferowało układy Opteron, mające dużą przewagę nad Intelem; nie sądzę, aby Epyc miał taką przewagę nad Skylake" podsumowuje Brookwood.

  Z kolei AMD w zeszłym miesiącu prezentowało benchmarki Epyca, które wskazywały, że układy te oferują 45% większą wydajność niż układy Broadwell. Jednakże rynek serwerowy jest na tyle zróżnicowany, że w wielu wyspecjalizowanych aplikacjach Intel ma przewagę i tam AMD nie osiąga zbyt wysokiej pozycji. Działa to też w drugą stronę, gdyż AMD oferuje wiele rozwiązań mających przewagę nad Intelem. Na przykład AMD sugeruje, że nowe układy Epyc mogą zastąpić dwuprocesorowe systemy z Broadwellem pojedynczym układem Epyc, dzięki dużej ilości linii PCIe i DDR4. Z kolei np. w aplikacjach zmiennoprzecinkowych, dzięki nowemu rozszerzeniu procesora AVX-512 układy Skylake mają przewagę nad procesorami od AMD.

  Jeśli chodzi o architekturę, to Skylake wykorzystuje osobny procesor i układ I/O. Epyc z kolei w jednej obudowie umieszcza cztery układy scalone, w tym układ odpowiedzialny za I/O. Dzięki temu, rozwiązania AMD są bardziej elastyczne i tańsze w produkcji, kosztem opóźnień w pewnych aplikacjach.

  Intel sprzedał już ponad pół miliona tych układów; pracują one już w serwerowniach firm takich jak Alibaba, Amazon, AT&T czy Google. Ponad 30 firm używa te CPU w tym maszyny tak mocne jak 13 na liście najmocniejszych superkomputerów świata system znajdujący się w Barcelonie.

  Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake


  Przewaga procesorów Skylake wynika z długiej listy niewielkich innowacji i poprawek w układzie, takich jak aktualizowana mikroarchitektura układu czy poszerzona lista instrukcji. Układy te korzystają z architektury sieci na układzie, co jak zapewnia Intel dać ma szersze pasmo transmisji danych i niższe opóźnienia niż układy w architekturze pierścienia.  AVX-512 charakteryzuje się prędkością 64 i 32 flopów na cykl dla obliczeń odpowiednio pojedynczej i podwójnej precyzji. Daje to sporą przewagę nad układami Broadwell z AVX2. Skylake osiąga to bez zwiększania wymagań co do zasilania i przy niższym taktowaniu. Nowe rozszerzenie obsługuje 85,22 operacji na cykl dla INT8 o 64 operacje na cykl dla FP32. Dzięki temu układy te mogą znacznie przyspieszyć zadania uczenia maszynowego czy wnioskowania, jak zapewnia Intel. Skylake w tych zadaniach, polegających w dużej mierze na mnożeniu macierzy, osiąga 3,4 raza większą wydajność niż procesory poprzedniej generacji.

  Jeśli chodzi o pamięci cache, to Intel zamiast ją po prostu zwiększać zastosował zupełnie inne podejście niż poprzednio. Dzięki temu układy te wykorzystują mniej pamięci, dzięki czemu są lepiej zoptymalizowane do pracy w aplikacjach serwerowych.

  Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake


  Procesorom Skylake towarzyszą układy I/O pod nazwą Lewisburg. Układy te oferują cztery porty Ethernet o prędkości 10 Gbit - w przypadku towarzysza Broadwella był to tylko jeden port 1 Gbit. Dodatkowo, w układzie Lewisburg, zaimplementowano funkcje dedykowane do wspierania operacji kryptograficznych. Technologia ta nazywa się Quick Assist i pozwala na przyspieszenie kompresji i szyfrowania/deszyfrowania wysyłanych danych.

  Intel także przyspieszył szynę procesora - interkonekt Ultra Path - który w układach Skylake pracuje z prędkością 10,4 gigatransferu na sekundę. Broadwell osiągał 9,6 GT/s Do trzech linii tego rodzaju zaimplementowane jest w każdym CPU Skylake.

  Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake


  Obecnie rodzina układów Intel Xeon Scalable składa się z niemalże 50 układów produkowanych w różnych wariantach procesu 14 nm. Ceny tych układów wahają się od 400 dolarów za podstawowe procesory aż do 9000 za wersję do komputerów z miejscem dla ośmiu procesorów i szeregiem najnowocześniejszych elementów.

  Procesory z nowej rodziny pobierają od 70 W do 205 W. Najprostsze układy z serii bronze 3100 posiadają osiem rdzeni pracujących przy taktowaniu 1,7 GHz. Układy te wspierają pamięć DDR4-233 ale nie dual threadind.

  Intel wypuścił też szereg układów integrujących CPU Skylake z interkonektem Omnipath. Dedykowany jest on do najbardziej wymagających aplikacji obliczeniowych. W nowej rodzinie znaleźć ma się też procesor z układem programowalnym FPGA - obecnie rozsyłane są do zainteresowanych próbki z takim układem, ale sprzedaż takich procesorów ruszy dopiero na początku przyszłego roku.

  Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake


  Aby sprawdzić który, z około 50 wersji procesora Skylake (patrz poniżej), będzie odpowiedni dla naszego systemu skorzystać będziemy mogli z odpowiedniego dekodera, który dostarcza firma Intel (powyżej). Pozwoli on dokładnie dobrać układ do naszych potrzeb.

  Odpowiedź Intela na AMD Epyc - nowe procesory Skylake


  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1331988

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9413, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.