Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Język programowania Linux

virers 19 Jul 2017 20:39 1737 9
    virers
    Level 8  
    Hej, zainstalowałem ostatnio system Linux i chciałbym się nauczyć jakiegoś nowoczesnego i przyszłościowego języka programowania. Ale tyle ich jest, że nie wiem który jest odpowiedni pod ten system. Wiem że C# jest dość nowy ale nie pasuje za bardzo do Linuksa. Chce coś nowego, który ma mniej niż 15-20 lat.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Macosmail
    Level 34  
    Język Linux? :wink: . Python.
    virers
    Level 8  
    Macosmail wrote:
    Python.

Ale Python to ma ponad 22 lata i jest dość powolny jak to skryptowy język.
    JacekCz
    Level 39  
    willyvmm wrote:
    Dosyć dziwne kryterium...

zagadzam się

virers wrote:
    Hej, zainstalowałem ostatnio system Linux i chciałbym się nauczyć jakiegoś nowoczesnego i przyszłościowego języka programowania. Ale tyle ich jest, że nie wiem który jest odpowiedni pod ten system. Wiem że C# jest dość nowy ale nie pasuje za bardzo do Linuksa. Chce coś nowego, który ma mniej niż 15-20 lat.

1. Z tym C# to się moooocno zmienia, poczytaj np bazy wiedzy na Developers Redhat

2. Społeczność (skupiona koło linuksa) wytwarza języki z duża szybkością, ale są to często eksperymentalne efemerydy. Znajdziesz dowolnie nowy język (3 miesiące??? rok ???) ale za kolejne trzy będzie martwy.

3. EDIT z tym "przyszłościowy" to ani C# ani Java nie umrze długo. NA PEWNO w paradygmacie obiektowym PORZĄDNA znajomość tych języków, z bibliotekami, z prawidłowo stosowanymi wzorcami projektowymi itd... nie zwichnie Ci kariery.
    C/C++ jest oczywiście "lingua franca", z tym że nieliczni z tych, co podają to w CV używają tego dobrze. W mojej opinii NIE jest to język na pierwszy kontakt.

4. zdecydowanej różnicy Linuksa doświadczysz wyłącznie walcząc niskopoziomowo, oraz z GUI (choć to też zależy)
    virers
    Level 8  
    Czyli wychodzi z tego, że polecasz Jave i JVM na Linuksa? Na JVM jest jeszcze Kotlin, Ceylon, Groovy, Clojure, Scala, JRuby.
    JacekCz
    Level 39  
    virers wrote:
    Czyli wychodzi z tego, że polecasz Jave i JVM na Linuksa? Na JVM jest jeszcze Kotlin, Ceylon, Groovy, Clojure, Scala, JRuby.

Ja jestem (w dużym stopniu) javoviec, to i polecam.
    Zależy czy pytasz pod kątem własnego rozwoju, czy pod CV w korpo, to są dwa odmienne pytania.

W tym drugim przypadku nie za bardzo widzę te pozostałe języki (Groovy znam, szanuję, bdb wybór do rozwoju *) integruję z aplikacją-hostem, choć nie robię w nim dużo linii. Kotlin ma w ostatnich dwóch latach mocną "ewangelizację" nawet do słów "death of Java", nie mam własnego zdania)

We wszystkich nich nie widzę nic, czym by się Linux różnił od Windows (oprócz slasha), nawet ambitną sieciówkę się pisze przez NIO/NIO2 i nie dotyka się surowego systemu.

*) rok-dwa temu utracił silny sponsoring korporacji, troszkę chyba go to spowolniło.
    virers
    Level 8  
    Według mnie Linux różni się od Windowsa i OS X. Bliżej jest mu do Unix czyli do systemów Solaris lub BSD. Taki Xcode jest tylko na system Apple, aby wygodnie pisać w Swift. Podobnie z Visual Studio od Microsoft aby pisać programy okienkowe w C#. Niby jest IDE typu MonoDevelop i Clion do tych dwóch języków pod Linuksa, ale to jednak nie to samo i developerzy narzekają.
    JacekCz
    Level 39  
    virers wrote:
    Według mnie Linux różni się od Windowsa i OS X. Bliżej jest mu do Unix czyli do systemów Solaris lub BSD. Taki Xcode jest tylko na system Apple, aby wygodnie pisać w Swift. Podobnie z Visual Studio od Microsoft aby pisać programy okienkowe w C#.

Pewnie że sie różni.

maiłem na mysli, i wydawało mi sie czytelne, że języki jak Java, Python (bo takie padły w wątku) robią wszystko aby tych różnic nie było widać, co więcej nawet (zgadzam się) jedno z najbardziej nieprzenośnych - GUI - te nieprzenośne nie mają tam implementacji "natywnej" (akademickie: java ma jakieś hackerskie Win32, ale bez znaczenia rynkowego)

virers wrote:
    Niby jest IDE typu MonoDevelop i Clion do tych dwóch języków pod Linuksa, ale to jednak nie to samo i developerzy narzekają.

Nie wiem czy masz własne zdanie od .NET Core / Linux, którym jak rozumiem Microsoft + inni zainicjował "przysłowiową wersję 2.0" przenośnego .NET.
    Dał temu wyraz numerując od 1.0, 1.1 itd... Ciągle nie mam czasu /energii / wolnego monitora potestowac samemu.
    https://developers.redhat.com/topics/dotnet/
    virers
    Level 8  
    Jednak do tego .NET Core w połączeniu z Linux nie mam za bardzo przekonania. Raczej najsensowniej mi będzie wybrać pomiędzy Scala lub Kotlin w połączeniu z dobrym narzędziem IntelliJ IDEA.