Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie z pilota logitech harmony ultimate

20 Lip 2017 09:06 2436 8
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich.

Chciałbym wykonać instalację w salonie ktora pozwoliłaby mi na sterowanie oświetleniem i roletą zewnetrzną w sposób konwencjonalny za pomocą przycisków na ścianach i dodatkowo za pomocą pilota uniwersalnego logitech harmony ultimate.

Myślę o sterowaniu oświetleniem za pomocą przekaźników i przycisków monostabilnych i równolegle z nimi podłączyć sterownik odbierający i dekodujacy sygnał z pilota.
    (działajacy tak jak przycisk monostabilny ) nie wiem czy coś takiego by zadziałało i jakie ewentualnie częsci zakupić

Do rolety myślę podłączyć sterownik dwuprzyciskowy i przyciski tak samo jak do przekaźnika z rownolegle podłączonymi dwoma wyjściami z modułu ir po jednym na przycisk.

Nie wiem czy zakupić moduł z przekaźnikami i podłączyć je do kolejnych przekaźnikow w szafie ponieważ chcę podłączyć przyciski dzwonkowe i w razie awari modułu ir mieć ciągle możliwość sterowania z przycisków.

Czy coś takiego bedzie działać i jakie przekaźniki sterownik do rolety i modoł/moduły ir polecacie.

Proszę o pomoc i z góry dziekuje za wasze podpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Będzie to działać pod warunkiem zastosowania urządzeń o jednakowym sposobie działania wyjść.
    Odrębną sprawą jest zabezpieczenie przed sprzecznymi rozkazami dla rolet wydanymi w tym samym czasie (naciśnięcie przycisku "w dół" na pilocie z jednoczesnym naciśnięciem przycisku "w górę" przyciskiem ręcznym) . Przy podłączeniu trzeba to brać pod uwagę aby nie uszkodzić napędu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 3  
    To znaczy przekaźniki w sterowniku ir musza działać monostabilnie tak jak przyciski a jakie przekaźniki zamontować w szafie te ktore będą bezpośrednio zapalać swiatło?

Dodano po 6 [minuty]:

Sterowniki rolet dwuprzyciskowe nie mają zabespieczeń przed taką ewentualnością? na przyciskach fizycznych na scianie też można niechcący wcisnać obydwa jednocześnie.

Czy lepszym rozwiązaniem jest użycie sterownika jednoprzyciskowego?
  • Poziom 33  
    Mario910131 napisał:
    na przyciskach fizycznych na scianie też można niechcący wcisnać obydwa jednocześnie.

Tak, ale wówczas zespół przycisków zachowuje się tak jakby nie był naciśnięty żaden przycisk.

Mario910131 napisał:
    To znaczy przekaźniki w sterowniku ir musza działać monostabilnie tak jak przyciski

Przyciski mają właściwość o której pisałem powyżej - nie ma możliwości elektrycznego włączenia jednoczesnego ruchu w górę i w dół.

Integrację opisałem tutaj tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2638011.html

Wprawdzie sprawa dotyczy integracji z systemem alarmowym ale "ideologia" jest taka sama.
  • Poziom 3  
    A jest jakaś możliwość by podłączyć sterownik z wejściem lokalnym do np włącznika na scianie a wejście sterowania centralnego pod przekaźnik czy takie rozwiazanie wyeliminowało by problem?

Zalezy mi tylko na sterowaniu za pomocą przełącznika i pilota bez zadnej centraliani przełącznikow grupowych
  • Poziom 33  
    Co to jest za sterownik? Model?
  • Poziom 3  
    Po przeczytaniu całej instrukcji obsługi doszedłem do wniosku ze jest możliwe podłączenie tylko że roleta wykona pełen ruch w górę lub w dół bez możliwości zatrzymania.

A gdyby podłączyć ja używając modułu AVT3138 (w trybie pracy monostabilnej ) gdzie przekaźniki mają wyprowadzone NC, COM i NO w połączeniu z sterownikiem rolet STR-1 F&F i łącznikiem do sterowania rolet tym zabezpieczonym przed sprzecznym sygnałem.

Podłączając całość w taki sposób by:
    L lub N ze sterownika podpiąć pod COM jednego przekaźnika z tego samego przekaźnika NC podpiąć do COM drugiego przekaźnika a NO do wejścia 5 w sterowniku z drugiego przekaźnika NO podpiąć do wejścia 6 sterownika a NC do wejścia w łączniku N/L a wyjścia góra dół według oznaczeń.

Czy ma to sens? I czy będzie działać?
  • Poziom 33  
    Ideologia prawidłowa, będzie to działać bezpiecznie.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc w sprawie sposobu podłączenia przekaźników do przycisków.

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem. A mianowicie chodzi o sposób sterowania tymi przekaźnikami, jak już wspomniałem do sterowania chciałbym używać pilota Logitech harmony ultimate. Pilot działa w następujący sposób: Po naciśnięciu przycisku wysyła on sygnał drogą radiową do hub-a następnie hub wysyła POJEDYNCZY impuls ir do odbiornika przytrzymanie dłużej przycisku na pilocie nie wydłuża czasu nadawania sygnału ir (przynajmniej nie odrazu) lecz wysyła inną komendę (dwie komendy na jeden przycisk jedna na klik a druga dłuższe przytrzymanie przycisku).

Myślałem nad zastosowaniem modułu AVT 390 jednak mam obawy że po ustawieniu go w trybie działania monostabilnym pojedynczy sygnał z mojego pilota może nie być wystarczający by przestawić przekaźnik i uruchomić ruch rolety lub zadziałać tak jak przycisk monostabilny ktory uruchomi przekaźnik bistabilny. (sterowanie oświetleniem)

Gdyby moduł po otrzymaniu impulsu podał sygnał wysoki na dane wyjście przez około jedną sekundę, a następnie wrócił do stanu niskiego to przekaźnik wykonał by swoje zadanie. Niestety po przeszukaniu internetu nie mogę znaleźć nic co by działało w opisany sposób. Czy ktoś ma może jakiś inny pomysł jak rozwiązać problem.

Z góry dziekuje za podpowiedzi

Dziękuję za uwagę odnośnie pisowni poprawiłem błędy ktore udało mi się odnaleźć jezyk polski do łatwych nie należy (wciąż się uczę polskiego) więc przepraszam za ewentualne błędy.