Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodzik na akumulator jeździ tylko w jedną stronę

pitek132 20 Lip 2017 15:58 1329 10
  • #1 20 Lip 2017 15:58
    pitek132
    Poziom 9  

Witam, od jakiegoś czasu w autku mojego syna jest problem z jazdą w jedną stronę. Na początku zdarzało się, że autko po dłuższym użytkowaniu nie chciało jechać do przodu, niestety teraz problem pojawia się już po chwili jazdy. Trzeba wtedy wyłączyć zabawkę i za chwilę znowu działa poprawnie przez krótki czas.
    Odwróciłem kostkę w przełączniku przód/stop/tył oraz zmieniłem wtyczki z lewego silnika na prawy i teraz autko jeździ do przodu a do tyłu tylko czasami. Gaz w samochodzie to zwykły styk, działa albo nie ma, brak jakiejkolwiek regulacji, brak wolnego startu. Po wciśnięciu gazu słychać charakterystyczne kliknięcie ale samochodzik nie jedzie. Przy sterowaniu z pilota występuje ten sam problem. Poniżej zdjęcia układu sterowania. Czy pomoże wymiana któregoś z elementów czy trzeba cały układ?

Samochodzik na akumulator jeździ tylko w jedną stronę Samochodzik na akumulator jeździ tylko w jedną stronę

0 10
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 20 Lip 2017 16:12
    D214d3k
    Poziom 39  

Upalone styki przekaźnika na 90%.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 20 Lip 2017 16:18
    nikusert
    Poziom 37  

Witam .
    W tych pojazdach najczęściej jazda realizowana jest przekaźnikami (może w tym przypadku się mylę).Sprawdź działanie przekaźników ,czy cykają,następnie ich styki wykonawcze.Przeważnie przekaźniki mają styki zwierno-rozwierne by realizować zmianę obrotów silników.Sprawdź od strony druku gdzie przychodzą przewody od silnika.

0
  • #4 20 Lip 2017 16:32
    pitek132
    Poziom 9  

No właśnie chodzi o to, że przekaźniki cykają, słychać kliknięcie po zamknięciu obwodu "gazem" czasami autko pojedzie, nieraz tylko szarpnie i stoi a czasami tylko cyknie i nic.

Od strony drukowanej płytka wygląda tak:
    Samochodzik na akumulator jeździ tylko w jedną stronę

Przekaźniki to groszowe sprawy. Wymienić je na takie jakie są czy polecacie jakieś inne, które też będą pasowały. Dodam, że problem się powiększył po wymianie aku na takie o większej pojemności ale nie wiem czy ma to jakiś wpływ na układ bo napięcie jest to samo.

0
  • #5 20 Lip 2017 16:36
    nikusert
    Poziom 37  

U góry na tych dwóch zaciskach ,wygląda na zimne luty jak dobrze widzę.

0
  • #7 20 Lip 2017 16:49
    pitek132
    Poziom 9  

Dobra, szukam przekaznikow, wymienie i zobaczymy co bedzie sie dzialo.

0