Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 3 fazowy - brak tabliczki, czy gwiazda czy trojkat

slimak281 20 Jul 2017 16:01 1524 7
    slimak281
    Level 11  
    Witam,
    Potrzebuje wsparcia. Kupiłem silnik elektryczny 3 fazowy (stary) bez tabliczki znamionowej. Nie wiem jak go podłączyć czy w trójkąt czy w gwiazdję. Wielkością jest porównywalny do silników ok. 4kW.
    W puszcze 6 zacisków. na dekielku możliwość podłączenia w trójkąt i w gwiazdę i teraz mam dylemat.
    Zmierzyłem rezystancje uzwojeń silnika i każde uzwojenie ma ok. 5,9 Ohm.
    Na chwile podłączyłem go w trójkąt - sugerując się :
    1. mostki juz były założone na podłączenie w trójkąt, a
    2. tak wysoką rezystancją uzwojeń.
    Silnik zadziałał. Przed założeniem go muszę mieć pewność jak podłączyć.
    Przy innych silnikach z tabliczką przy silniku 4kW, rezystancja to 1,5 -2,0 Ohm.

Próbowałem wyszukać na forum czy ktoś już się z tym borykał wczesniej, ale bez skutecznie.
    Bedę wdzieczny za pomoc w ustaleniu czy podłączyć w trójkąt czy w gwiazdę.
    Pozdrawiam

Dało mi to do myślenia
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przełącznik gwiazda- trójkąt.
    slimak281
    Level 11  
    Dlaczego przełącznik gwiazda-trójkąt? Przy tak małym silniki też się stosuje?
    Akrzy74
    slimak281 wrote:
    Dlaczego przełącznik gwiazda-trójkąt? Przy tak małym silniki też się stosuje?

Napisałem dłuższy post, ale postanowiłem go zmienić. Skoro kolega dziwi się, że przy tak "małym" silniku stosuje się takie przełączniki, proszę napisać ile wynosi prąd rozruchowy pod obciążeniem w trójkącie, jakie jest zabezpieczenie obwodu i ile jest w stanie "wytrzymać prądu" wyłącznik nadmiarowy i w jakim czasie.
    slimak281
    Level 11  
    Chciałem wiedzieć na przyszłość, zawsze lepiej sie zapamieta jak się będzie wiedzieć dlaczego tak jest.
    Akrzy74
    slimak281 wrote:
    dlaczego tak jest.

Dlaczego tak jest, można tłumaczyć komuś, kto ma choćby minimalne pojęcie z zagadnienia i wie co miałem na myśli. Negując, naraża się kolega na samodzielne myślenie. :)
    slimak281
    Level 11  
    Witam,
    Nie neguje i nie podważam kolegi kompetencji.
    Jestem wdzięczny za jakikolwiek odzew. Jednocześnie prosze o głębsze wyjasnienie.
    Chciałbym rozumieć dlaczego tak jednoznacznie kolega napisał że najlepiej przełącznik Y-D.
  • Helpful post
    UmyslTechniczny
    Level 13  
    slimak281 wrote:
    Witam,
    Nie neguje i nie podważam kolegi kompetencji.
    Jestem wdzięczny za jakikolwiek odzew. Jednocześnie prosze o głębsze wyjasnienie.
    Chciałbym rozumieć dlaczego tak jednoznacznie kolega napisał że najlepiej przełącznik Y-D.

Najprościej mówiąc, żeby zmniejszyć wielkość prądu rozruchowego. Przy połączeniu w gwiazdę ten prąd jest 3 krotnie mniejszy niż w trójkąt, tak samo moment rozruchowy jest 3 razy mniejszy. Potem przełączamy na trójkąt.