Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość paliwa na stacjach .

20 Lip 2017 18:53 3657 30
 • Poziom 17  
  Powiedzcie co jest w tych paliwach, nawet nie wnikam w ilość oktanów itp .
  W moim regionie to jest nagminne co jakiś czas trafiam na takie paliwo .
  Chodzi mi o paliwa które się nie pala , kupuje 95 , wlewam do kosiarki - nie da się odpalić , wlewam do piły spalinowej - to samo . Wlewam do skuterka i chodzi jak by miał gaźnik zapchany , albo zepsuty moduł zapłonowy . Wylewam to coś, wlewam inne paliwo 95 wszystko działa , odpala itp .
  Silniki o większej pojemności z aut to przepalają .

  To nie jest pojedynczy przypadek od ponad 20 lat nagminnie spotykam w moim regionie takie paliwo na wszystkich typach stacji . Za dawnych czasów naprawiałem przez cały dzień Wsk-ę , iskra była paliwo było - ale się nie paliło .

  Niech mi ktoś odpowie co w tym paliwie jest że jest tak apokaliptycznie badziewne .
 • Poziom 40  
  Nie wiem co w tych paliwach jest, ale potwierdzam, że czasem ich jakość jest tragiczna. Otóż w mojej miejscowości jest małą stacyjka benzynowa prowadzona przez pewnego starszego pana. Mimo iż to mała stacja na uboczu (nawet LPG nie mają) to jakość paliwa jest tak dobra, że ludzie się zjeżdżają z miejsc odległych o 10-15 kilometrów żeby zakupić w tej stacji paliwo mimo iż mają większe stacje bliżej siebie. Wszyscy zgodnie chwalą, że jakość paliwa sprzedawanego przez "pana dziadka" jest bardzo wysoka - a najlepiej to widać właśnie po tych małych silniczkach benzynowych jak kosiarki czy piły - bo one na jakość benzyny są wrażliwe najbardziej. Dlatego są przypadki, że ludzie jadą 15 km do stacji po "piątkę" benzyny Pb95... :)
 • Poziom 38  
  jaskiniowiex napisał:
  Niech mi ktoś odpowie co w tym paliwie jest że jest tak apokaliptycznie badziewne .

  Proponuję jak trafisz takie paliwo zlać do przeźroczystej bańki i odstawić na okres 2 miesięcy i zaobserwować jak ładnie się podzieli. Sąsiad kiedyś takie kupił do piły co z 5 litrów ok 1 to prawdopodobnie była woda z alkoholem żeby mogła się wymieszać z paliwem. Co do wspomnianej WSK to musiało być dużo "uszlachetniaczy" w paliwie jak ten sprzęt stworzony na niskooktanowe paliwo nie chciał chodzić. W paliwie znajdziemy także szereg innych zanieczyszczeń.
 • Poziom 29  
  Znam ludzi którzy dyskutują o jakości paliwa i stacjach na których warto tankować, ale filtra paliwa w aucie nie pamiętają kiedy był wymieniany;).
 • Poziom 17  
  Mijam stacje paliw które według mnie są nie pewne , z takim paliwem spotkałem się już dużo razy , tylko na stacjach małych na odludziach . Tylko człowiek się nie zorientuje . dopóki nie wleje tego do małego silnika , kosiarka , piła itp .
  Obecnie to coś kupiłem na orlenie w centrum miasta, gdzie kolejki się ustawiają do dystrybutorów . Auto to przetrawiło ale skuter zajechał tyle co miał w gaźniku starego paliwa . Niż zaskoczyłem ze to może być paliwo wymieniłem jeszcze moduł zapłonowy i dwa razy gaźnik wyczyściłem .

  Z autem tez już mam jakiś problem, bo wywala mi kontrolkę z silnika . Wchodzę na szybko do diagnostyki i nie ma żadnego błędu . civic 8 2,0 TypR . Już od jakiś 4 miechów . Odłączam akumulator błąd się kasuje by ponownie wyskoczyć nie wiadomo kiedy nawet 1km czasami po 50 km . Gdzieś doczytałem ze może to być coś ze spalaniem . Miałem teraz urlop i wybrałem się w małe wycieczki po Polsce i przejechałem 1500 km i ani razu mi nie wyskoczył żaden błąd , jedynie co zmieniłem to stacje paliw .

  Powiedzcie mi gdzie ich skutecznie podkablować , mam nieodzowna ochotę porobić donosy na wszystkie stacje w obrębie 20 km . Tak żeby uwalić ta stacje na amen .
 • Poziom 33  
  Xantix napisał:
  Otóż w mojej miejscowości jest małą stacyjka benzynowa prowadzona przez pewnego starszego pana.


  Napisz gdzie ta stacyjka - chętnie skorzystam. Też mam już dość tej loterii na stacjach paliw.
 • Poziom 40  
  jaskiniowiex napisał:
  Tylko człowiek się nie zorientuje . dopóki nie wleje tego do małego silnika , kosiarka , piła itp .

  To też nie do końca prawda. Otóż sam znam historię pewnego rolnika. Facet kupił sobie ciągnik - taki duży nowoczesny, silnik 200-konny z wtryskiem Common Rail. Zawsze używał paliwa kupowanego hurtowo u sprawdzonego dostawcy. Raz pracował na polu oddalonym od gospodarstwa. Prace się przedłużyły, więc paliwa poszło sporo więcej. Jak już wracał do domu to na rezerwie. Obawiał się, że nie starczy paliwa na powrót - a ryzykować nie chciał bo jak się układ paliwowy w takim silniku zapowietrzy to trzeba serwis wzywać a to koszty spore i czekać trzeba. No to zajechał na pierwszą stację jaka była po drodze. Zatankował ON, odpalił silnik i... nie zdążył opuścić terenu stacji po czym silnik stanął na amen. W konsekwencji facet i tak wzywał serwis bo trzeba było wyczyścić cały układ paliwowy. Jak widać te nowoczesne silniki także są na to paliwo bardzo wrażliwe.
 • Poziom 23  
  Na większości stacji są informacje kto dostarcza paliwa. U nas w okolicy praktycznie wszystkie stacje zaopatruje Orlen Paliwa, więc jakość powinna być taka sama. I tu zdziwienie, bo czym stacja mniejsza tym jakość gorsza.
 • Poziom 17  
  Mam do tego taką swoja hipotezę, wprawdzie wyciągnięta z palca bez podparcia .
  Obok mnie leci autostrada A1 z Czech na Gliwice , jeżdżę nią codziennie do pracy, 4 km od granicy czeskiej służba celna sprawdza skrupulatnie każda beczułkę od jakiegoś roku .
  Bez kontroli żadna be-czółeczka nie wjedzie, ale można to objechać bocznymi drogami i może jest to z tym związane że znacznie większe ilości syfu lądują na miejscowych stacjach bo nie potrafią tego przewieźć dalej .

  Da się zrobić coś takiego że jak kupie takie super paliwko, razem z paragonem w bańce wyśle do UOKiK ???? Da to coś ???? .

  Nie wierze że właściciele tych stacji nie opłacają informatorów którzy ich ostrzegają ich o kontroli, do tego czasu zdarzą sprzedać chłam i nalać czystego .

  Jakieś 4-5 lat temu był tutaj sytuacją że powstała nowa stacja prywatna i do miesiąca była zamknięta i dowali gościowi dosyć zdrowo za jakość paliwa . Stacja znowu została reaktywowana pod inna nazwą i teraz już jakoś istnieje .
 • Poziom 35  
  Kiedyś rozmawiałem z kierowcą cysterny. W skrócie co mi powiedział:
  1. W kraju mamy zasadniczo rafinerie dwóch koncernów: Orlen i Lotos.
  2. Duże sieci biorą skąd bliżej.
  3. Duże sieci decydują o dodatkach uszlachetniających.
  4. Nieodpowiednio przechowywana benzyna "wietrzeje".
  Czy jest tu ktoś, kto zna się na temacie i może to rzetelnie skomentować?
 • Poziom 40  
  Co do punktu 4.
  BK_klp napisał:
  4. Nieodpowiednio przechowywana benzyna "wietrzeje".

  To prawda. Ulatniają się z niej głównie części lotne. Dlatego w instrukcjach obsługi niektórych pił czy kos spalinowych jest uwaga, że nie należy używać benzyny stojącej powyżej 60 dni, gdyż utrata części lotnych może utrudnić lub niemal uniemożliwić uruchomienie silnika. Natomiast nie wiem jak wielki wpływ będzie miało "wietrzenie" na silniki samochodowe.
 • Poziom 33  
  Bardziej niż o wietrzenie chodzi o rozkład wiązań polimerów stanowiących dodatki do paliw podczas długotrwałego przechowywania.
 • Poziom 38  
  To prawda paliwo wietrzeje ale nie tak szybko. Uwaga w instrukcjach pił ma na celu aby nie lać paliwa z olejem, które długo stało. Oleje dodawane do mieszanki wysilonych silników 2t są syntetyczne i szybko tracą własności smarne po wymieszaniu z paliwem. W skrócie mówiąc silnik może się zatrzeć na starej mieszance.
 • Poziom 17  
  jaskiniowiex napisał:
  Da się zrobić coś takiego że jak kupie takie super paliwko, razem z paragonem w bańce wyśle do UOKiK ???? Da to coś ?


  nie da, oni sami przyjeżdżają na kontrole ale warto zgłaszać podejrzenia że coś z paliwem nie tak.
 • Poziom 17  
  Wątpię ze te kontrole coś dają, jak maja informatora .
  Jedynie zostaje wpisać sobie te stacje na czarną listę .

  Przejadę się kiedy po stacjach i może znowu trafię to super paliwko . Nagram filmik co się dzieje po wlaniu do kosiarki czy skutera . Silnik przestaje pracować .
  Z oktanami to mało wspólnego .
 • Spec Overclocking
  Nie możesz wzzędzie wietrzyć teorii spiskowych, znaczy możesz pewnie, ale sensowność tego jest niska.
  Ja od czasu do czasu kabluje na stację na której zwykle tankuję i w następnym raporcie dostępnym w necie jest ona badana. Zwykle robię to dwa razy w roku i dwa razy w roku jest sprawdzana ropa na tej stacji ;) Dla mnie to działa jak powinno. Nie miałem co prawda kłopotów z paliwem od nich, ale uważam że jeśli będą bać się kontroli to margines ich kombinowania będzie mniejszy.
 • Poziom 39  
  Nie wiem. Ja pewnie przez ponad 10 lat nie spotkałem się z chrzczonym paliwem, bynajmniej przez ten okres nigdy nie czyściłem zbiornika paliwa, przez okres zimowy nigdy nie zebrała mi się woda w paliwie. Jedyna woda to ta, która dostaje mi się do gaźnika przez odpowietrznik.
  Z drugiej strony to są ludzie którzy wleją wodę, denaturat, albo wleją ON do benzyny. Dziwne że twierdzą iż takie paliwo zostało kupione na stacji, ale że zostało nalane z kanistra to zapomną.
  Czytałem ostatnio przypadkiem sprawozdanie z wyników kontroli stacji paliw i wynikało że paliwo niespełniające standardów występowało na 0.5-2% stacji paliw. W pozostałych krajach europy było podobnie, 1% czyli dokładnie jedna stacja na 100 stacji skontrolowanych.
  Jeśli ktoś twierdzi że paliwo jest niskiej jakości bo silnik nie ma mniejszą moc albo większe spalanie, to moim zdaniem cały sekret tkwi w tzw. "biokomponentach". Paliwa typu "ultimate", "plus", 100 oktanów itp. nie posiadają biokomponentów i wtedy można poczuć różnicę.
 • Poziom 28  
  Luk31 napisał:
  rooter75 napisał:
  jaskiniowiex napisał:
  Powiedzcie mi gdzie ich skutecznie podkablować ,


  Uokik zajmuje się kontrolowaniem jakości paliw.

  https://www.uokik.gov.pl/kontrola_stacji_paliw_pb_95,_pb_98_i_on.php


  Pytanie tylko, czy taka kontrola faktycznie coś daje...

  Właśnie,myślę,że nic nie daje u nas pewien pan ma na terenie miasta dwie
  piękne stacje od lat wiadomo,że sprzedaje paliwo (Pb,ON) bardzo kiepskiej jakości
  duuuużo razy miałem samochody które rzuciły palenie po tankowaniu.Benzyna rozpuszczała w niektórych samochodach przewody gumowe przy pompie paliwa,
  śmierdziała rozpuszczalnikiem nitro.Były donosy,były kontrole i co właściciel się
  śmieje i robi swoje chwali się,że wie kiedy będzie miał kontrol i w tym dniu na trefnych dystrybutorach jest kartka AWARIA.
 • Poziom 40  
  moto-kord napisał:
  robi swoje chwali się,że wie kiedy będzie miał kontrol i w tym dniu na trefnych dystrybutorach jest kartka AWARIA.

  No jakoś mnie to specjalnie nie dziwi. To tak jak w firmie, PIP jak ma przeprowadzić kontrolę to dzwonią z zapowiedzią dzień wcześniej. Szef każe "zapewnić" wszystkim pracownikom akcesoria BHP - po kontroli wracają do magazynu... :) Ale nieprawidłowości nie ma. ;)
 • Spec Overclocking
  A mnie to dziwi co piszecie. Owszem gdyby to było 25 lat temu nie dziwiłbym się, a teraz się dziwię i... nie będę dalej kontynuował tego wątku.
  W firmie w której ja pracuję nigdy tak nie było, nawet ostatnio podczas kontroli wyszło na jaw, że dwóch pracowników jest pod wpływem ;) Czy gdyby wiedzieli wczesniej to by pili w pracy?
  A wracając do paliwa, myślę że nie jest tak jak piszecie, w sprawie cynku itd. A jeśli kolega który to napisał jest w 100% pewien tego, to czemu nie zgłosił tego do urzędu kontrolującego pracę inspektorów? Przeciez tak powinien zareagować, a nie marudzić na forum co w lini prostej może zaprowadzić tylko do zakończenia tych kontroli, a wtedy by sie działo dopiero ;)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Warunkowo odblokowany
  Christophorus napisał:
  Na zdjęciach poniżej efekt tankowania samochodu na lokalnej stacji paliw przez kilka miesięcy. Wcześniej przez osiem lat nie było problemów z samochodem. Po tankowaniu na tej stacji uszkodzona pompa paliwa, zbiornik paliwa i obudowa pompy do czyszczenia.
  Diesel? Dlatego wolę Pb. Może i paliwo droższe ale eksploatacja wychodzi taniej.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Warunkowo odblokowany
  Christophorus napisał:
  Benzyna. Zwykły fiat Cinquecento.
  To aż niemożliwe. W moim (16 letnim aucie) takiego syfu nie ma. A tankuję na różnych stacjach.
 • Poziom 39  
  Tak trochę z mojego punktu widzenia, jako że zawodowo zajmuję się naprawami, kilka razy w miesiącu mam do czynienia z tego typu sytuacjami. Pewna analogia, to tankowanie na małych stacjach, wybudowanych wiele lat temu w większości zawsze źle się kończy. Mieliśmy jedną stację, w której był uszkodzony zbiornik i woda dostawała się bezpośrednio do środka. Do tego dochodzą kombinacje z ilością, czyli dolewanie jakichkolwiek substancji palnych, które można nabyć taniej od paliwa. Niestety proceder ten dotyczy głównie benzyny, gdyż zakup oleju napędowego w większości jest fakturowany i jest problem z ukryciem cudownego przyrostu ilości :D
  Po obserwacjach, nasunął się wniosek, że najlepsze paliwo w początkowym okresie, oferują duże stacje sieciowe, potem jakość spada...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Na moje to skrajny przypadek zassania syfu z dna zbiornika dlatego zawsze tankuje na stacjach gdzie jest duży obrót i cysterny co kilka dni dowożą nową dostawę.
 • Spec Overclocking
  I dlaczego nie zgłaszacie tego?