Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Półautomat spawalniczy Magnum MIG 200 MMA J spalona plytka

piotrek_brt 20 Jul 2017 20:01 5355 12
    piotrek_brt
    Level 3  
    Witam wczoraj podczas spawania nagle migomat przestał spawać, jarzy się tylko zielona dioda, a gdy tylko podłączy się do zasilania pcha od razu drut nawet jak jest nie wciśnięty pistolet. Po ściągnięciu obudowy z jednej płytki śmierdzi spalenizną a dokładnie z tego żółtego transformatora, może ktoś wie co należy wymienić i gdzie szukać części?
    Półautomat spawalniczy Magnum MIG 200 MMA J spalona plytkaIMG_201707...190814.jpg Download (3.12 MB) Półautomat spawalniczy Magnum MIG 200 MMA J spalona plytkaIMG_201707...211655.jpg Download (3.24 MB) Półautomat spawalniczy Magnum MIG 200 MMA J spalona plytkaIMG_201707...211641.jpg Download (2.3 MB)
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    Gdzie przechowujesz migomat? Ewidentnie widać ślady wody na płytce (białe plamy) i tam bym szukał..
    piotrek_brt
    Level 3  
    Migomat zawsze stał w garażu ale ostatnio był przechowywany w stodole ale tam jest sucho
    piotrek_brt
    Level 3  
    Witam migomat udało mi się naprawić kupując drugą płytkę znalazłem gościa co się trudni sprzedażą migomatów oraz części przez internet ale płytka mnie kosztowała 390 zł kupiłem bo migomat był mi na już potrzebny ale przy okazji oddałem płytkę tą starą do elektryka i udało mu się ją naprawić koszt był 150zl
    piotrek_brt
    Level 3  
    Magister_123 wrote:
    @piotrek_brt naprawiający podał przyczynę awarii i co wymienił?

Nie ale mogę się dowiedzieć
    Juraj 78
    Level 1  
    piotrek_brt wrote:
    Witam migomat udało mi się naprawić kupując drugą płytkę znalazłem gościa co się trudni sprzedażą migomatów oraz części przez internet ale płytka mnie kosztowała 390 zł kupiłem bo migomat był mi na już potrzebny ale przy okazji oddałem płytkę tą starą do elektryka i udało mu się ją naprawić koszt był 150zl

Cześć
    czy mogę mi pan podacz kontalt na oprave?
    macieej47
    Level 17  
    Dowiedziałeś się może? Mam podobnie
    master250
    Level 22  
    Uszkodzenia było zapewne w obwodzie regulacji podawania drutu, żeby stwierdzić co jest uszkodzone trzeba wykonać pomiary
    piotrek_brt
    Level 3  
    Ja już nie mam kontaktu z tym elektrykiem ale napewno wymiana tej płytki lub naprawa pomogła migomat do tej pory ładnie spawa ale najpierw spróbować wymontować tą płytkę i zawieść do elektryka niech ją sprawdzi chyba że rozkręcę swój i zobaczę gdzie było lutowane
    corpha76lon
    Level 11  
    Witam, spalił mi sie ostatnio taki właśnie migomat i początkowo usterką okazała sie przetwornica, spalony tranzystor kluczujący... Lecz po wymianie mig odpalił, zaświecił sie wyświetlacz ale po chwili zgasł no i zaczął świrować z podajnikiem... Wymieniłem zatem oba tranzystory napędu silnika ale po ponownym uruchomieniu znów na chwile zatrybił poczym po kilku sekundach ten sam objaw... Wychodzi na to że palą mi sie te tranzystory... Sprawdziłęm elementy z tego obszaru co prawda na płytce ale żadne nie przejawiaja oznak przebiacia... Zanim je wszystkie zaczne wylutowywać może ktoś z was podpowie co może być tego przyczyną? Będe ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc

P.S. Na schematach widzę różnice w zastosowaniu tych mosfetów, na kanale P stosują IRF9z24 i IRF9540, ja wstawiłem IRF9540 (ktoś już go naprawiał i chodził na IRF9640)
    Z kolei na kanale N IRFZ44, (chodził na IRF640) ja wstawiłem IRF540

NAPRAWIONE!

A wiec, w moim przypadku było tak że padła przetwornica, czyli wszytskie praktycznie elementy na niej:
    VT3 - 2SK3878 (w mojej wersji taki występuje)
    U3 - UC3842
    U4 - PC817
    R48 - 10R
    R50 - 10K
    R51 - 1R
    R52 - 1R
    R57 - 1R

Przy jej naprawie zapomniałem wymienić Transoptora U3 który napsuł mi mnóstwo krwi... W wyniku czego na wyjsciu transformatora było podwojone napięcie i paliło mi reszte elementów, głównie ten tranzystor od podajnika drutu a później wybuchały kondensatory...
    Mam nadzieje że komuś sie przyda moje doświadczenie;)