Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dipol z czego zrobić i jaki skaner.

20 Jul 2017 20:03 2658 9
  • Level 16  
    Witam.
    Chcę zrobić Dipol na częstotliwość 160 MHz i mam do dyspozycji drut mosiężny 2mm oraz rurkę aluminiową, co będzie lepsze ? Jak rurka, to jaki sposób łączenia kabla do dipola zastosować, bo lutowanie odpada. Dla wyżej wymienionej częstotliwości długość dipola wychodzi mi 89 cm, czy to jest długość całkowita razem z przerwą miedzy ramionami czy tylko samego drutu (rurki) ?

Obecnie posiadam radio Motorola Radius GM300 pożyczony od kolegi, ale chciał bym się zaopatrzyć w jakiś skaner. Mam dosyć mały fundusz, bo około 350 PLN i wpadł mi w oko Uniden UBC 355 CLT. Czy warto od tego zaczynać, czy może w tej cenie jest coś lepszego. Nie zależy mi na lotniczych, raczej skupie się na nasłuchu służb mundurowych.
    Na koniec jeszcze jedno pytanko, da się gdzieś namierzyć, na jakich częstotliwościach nadają służby w mojej miejscowości.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rób z drutu.
  • Level 42  
    @ SP5IT zadzwoniłem pod ten numer telefonu który podałeś w podpisie, miły głos odpowiedział: ma wolny dzień, nie ma go w pracy. :D
    @pawelek78, nie lepiej zastosować antenę GP zamiast dipolu (kierunkowa).
    SP5IT wrote:
    Piratom radiowym mówimy stanowcze NIE
    Jestem za.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    160MHz to raczej dipol pionowy będzie, gdzie tu kierunkowość?
  • Helpful post
    Z innego forum wiem, że to ma być dipol szerokopasmowy, więc tu akurat grubsza rura będzie lepszym rozwiązaniem.

Poza tym autor wyraźnie pisze o dipolu a nie o tym, co lepsze, bo gp różni się od tradycyjnego dipola z dwóch rurek charakterystyką promieniowania istotną w przypadku urządzenia nadawczego.

Długość rurek nie uwzględnia przerwy między mimi, która może być w zasadzie dowolna chyba, że została naniesiona na np. rysunek.
  • Level 16  
    Dzisiaj na szybko zrobiłem dipol z drutów mosiężnych i na nich też śmiga. Wpuściłem je w puszkę elektryczna podtynkową, przylutowałem przewód, zacisnąłem BNC i różnica jest duża. Jutro biorę się za te rurki alu. Druga kwestia czy te radio Unidena warto brać ?
  • Helpful post
    Na spacer dość niewygodne, ale działa przyzwoicie. Zresztą Uniden to nie firma krzak i nawet te niskobudżetowe skanery sobie radzą. W zupełności Ci wystarczy. Na długo.
  • Level 16  
    Na spacery raczej nie, słuchał będę tylko w domu.
  • Helpful post
    Level 15  
    Wykonanie z drutu ok. Ale jak będziesz mieć wolną chwilę to zmontuj sobie dla porównania drugi dipol z rurek aluminiowych najlepiej fi 6 lub fi 8 a ramiona o długości ok 49 cm. Solidne połączenie rurki z kablem zapewnia np śruba wkręcona do środka rurki. Wykonanie dipola z rurek aluminiowych zapewnia też większą szerokopasmowość (od lotniczych po UHF) Możesz mi nie wierzyć na słowo ale przekonaj się sam, różnica w zasięgu i jakości odbieranego sygnału jest znacząca. Z własnego doświadczenia powiem że taki dipol umieszczony na wysokości 13 m słyszał przemienniki z odległości ponad 100 km . Pewnie kilku kolegów się ze mną nie zgodzi ale anteny typu GP czy też discone nie zapewniają takich osiągów jak właśnie dipol z rurek.
  • Level 16  
    Dipol zrobiłem z rurek aluminiowych i spisuje się znakomicie. Dzięki za pomoc.