Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.

wojtek2004 20 Lip 2017 23:41 3513 46
  • #1 20 Lip 2017 23:41
    wojtek2004
    Poziom 18  

Witam. W laptopie HP NX 5000 potrzebuje wymienić baterię podtrzymującą ustawienia w Bios-ie.
    Baterie przetarłem papierem ściernym. Używałem polskiej lutownicy transformatorowej o mocy 150 Watt. Temperatura grotu dochodzi do 400 stopni celsjusza.
    Na początku próbowałem tak lutować aby nie przegrzać baterii.
    Używałem pasty lutowniczej. Cyny z kalafonią.
    Skutek mizerny. Nie da rady. W sklepach elektronicznych nie sprzedają tego modelu z dogrzanymi blaszkami. Bo to ten model 2 X cieńszy jak w PC-tach.
    Poszedłem na całość ale bateria wybuchła,rozżarzyła się do czerwoności i zapaliła....
    Niestety...
    Czeka na mnie pudło laptopów, które mają właśnie ten model baterii do wymiany...
    Co radzicie?

0 29
  • #2 20 Lip 2017 23:50
    atom1477
    Poziom 43  

Daj kroplę odrdzewiacza (kwasu ortofosforowego, fosolu) na baterię. I użyj cyny bez kalafonii (tzn. w środku cyny rdzeń kalafonii może być, ale żeby kropla cyny nie była otoczona kalafonią z zewnątrz). Zdziwisz się.
    Najpierw zrób próbę na resztkach baterii która Ci wybuchła.

1
  • #3 21 Lip 2017 06:48
    Freddy
    Poziom 43  

wojtek2004 napisał:
    W sklepach elektronicznych nie sprzedają tego modelu z dogrzanymi blaszkami ...
    Poważnie? Zajęło mi to 30 sekund.
    wojtek2004 napisał:
    Co radzicie?
    Zabrać się za to profesjonalnie, a nie jak najgorszy "paprok" amator.

Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie. Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.

3
  • #4 21 Lip 2017 10:15
    wojtek2004
    Poziom 18  

Kolego Freddy najważniejszą kwestią jest co mocno podkreślę cena.
    Doskonale wiem że są gotowe oryginały nawet na allegro...
    W moim mieście są dwa sklepy elektroniczne i wyłącznie są ale jako baterie zegarkowe.
    Ja płacę 2 zł za ten model baterii.
    I wtedy mam zysk.
    Kolega atom1477 ma dobre podejście do sprawy.
    Jedną baterie podładowałem.
    Ma 2,7V bo potrzebuję od zaraz oddać starszy model (wyjątek)laptopa za grosze i nie chcę inwestować czasu,pieniędzy.
    Akurat tylko w tym przypadku.
    Fosol mam.Troszkę stary bo z 15 lat ma....

A Kolego Freddy pokazujesz baterię z allegro.One w gniazdo mi nie pasuje.
    To jakaś uniwersalna bateria w koszulce termokurczliwej.Ten stary model ma paskudnie rozwiązane położenie baterii Bios.Już w nowszym modelu poprawiono ten temat.
    Podam model który oddaje za grosze: HP NX 5000.Model NX 6110-tu poprawiono temat techniczny baterii do bios.

0
  • #5 21 Lip 2017 11:57
    Freddy
    Poziom 43  

wojtek2004 napisał:
    Doskonale wiem że są gotowe oryginały nawet na allegro...
    Ciekawe, bo pisałeś ...
    wojtek2004 napisał:
    W sklepach elektronicznych nie sprzedają tego modelu z dogrzanymi blaszkami.

wojtek2004 napisał:
    Kolego Freddy najważniejszą kwestią jest co mocno podkreślę cena.
    Zawsze możesz kupić CR2032, są tańsze, a na pewno się zmieszczą. :)
    MA być zrobione dobrze, czy tanio i niechlujnie?

0
  • #6 21 Lip 2017 15:10
    wojtek2004
    Poziom 18  

W sumie to teraz zauważyłem że gniazdo jest dość głębokie.
    W tym HP NX 5000 można by zakupić CR2032...
    Ale w HP NX 6110 nie wiem.Pora zaopatrzyć się w elektroniczną suwmiarkę.

Dodano po 23 [minuty]:

Niestety ładowanie tej starej baterii nie wpłynęło na podtrzymanie pamięci (2,7V).
    Będę musiał go rozkręcać jeszcze raz.
    A w tym modelu jak pisałem wymiana to koszmar.
    A i laptop sam się załącza po wpięciu zasilacza.
    Szkoda że nie zaryzykowałem z nową CR 2032.
    Bo skąd miałem wiedzieć że ją upchnę w gniazdo(mało informacji)....

1
  • #7 21 Lip 2017 18:28
    _jta_
    Specjalista elektronik

CR2032 jest 2X grubsza od CR2016. Jak kupujesz po 2zł, to przepłacasz - poszukaj na ceneo.pl, znajdziesz taniej. Te baterie nie nadają się do ładowania (nie wolno, mogą wybuchnąć), do lutowania też nie (sprawdziłeś) - może przylutować przewód do blaszki i tę blaszkę przykleić do baterii klejem elektroprzewodzącym? A jak masz tego robić naprawdę dużo, to zrobić zgrzewarkę... a lepiej poszukać, gdzie można tanio kupić pasujące baterie z blaszkami, jeśli to konieczne. Ale to dziwne - nie widziałem, żeby w komputerze było gniazdo na baterię, i ta bateria była podłączana kabelkami, nie przez kontakty gniazda.

1
  • #8 21 Lip 2017 18:36
    atom1477
    Poziom 43  

_jta_ napisał:
    do lutowania też nie (sprawdziłeś)

Nie sprawdził. Sprawdził tylko próbę lutowania na kalafonię czy coś tam innego.
    Nie sprawdzał wszystkich dostępnych możliwości, czyli np. na odrdzewiacz. A tylko gdyby wszystkie dostępne metody zawiodły to można by powiedzieć że nie da się lutować.
    Ja z ciekawości dzisiaj rano sprawdziłem. Da się. Lutowanie trwa ułamek sekundy. Wygląda mi na mniej niż 0.2 sekundy (pod warunkiem że grot lutownicy z cyną nagrzeje się przed dotknięciem nim do baterii).

Przy czym jeszcze sprostuję jedną rzecz:
    wojtek2004 napisał:
    Kolega atom1477 ma dobre podejście do sprawy.

Ja wcale nie mam takiego podejścia do sprawy. Po prostu nie wnikałem w to czy taką baterię da się kupić czy nie. Napisałeś że nie to uwierzyłem na słowo.
    Ale wyszło że się da i gdybym to wiedział od początku to też bym nie polecał lutowania tylko zakup gotowych baterii.
    No chyba że wspomniał byś od razu że chodzi o znaczną różnicę w cenie.

0
  • #9 21 Lip 2017 18:51
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Jedną baterie podładowałem.
    Ma 2,7V bo potrzebuję od zaraz oddać starszy model (wyjątek)laptopa za grosze i nie chcę inwestować czasu,pieniędzy.
    W wyniku takiego ładowania ładunek w baterii wzrośnie w niewielkim stopniu. Za kilka godzin lub co najwyżej dni będzie tak samo rozładowana, tylko ktoś inny będzie miał z nią problem - czy na tym ma polegać "biznes"?
    Katowanie baterii lutownicą też nie wpływa dobrze na trwałość.

Cytat:
    Ja płacę 2 zł za ten model baterii.
    I wtedy mam zysk.
    Klient dostanie spartaczony produkt, a ty będziesz miał 2 może 3 zł więcej w kieszeni. Nie tłumacz tego zyskiem bo zysk marny, po prostu masz zamiłowanie do partaczenia.

1
  • #10 21 Lip 2017 18:54
    atom1477
    Poziom 43  

Takie baterie się nie ładują.
    Wzrost napięcia po próbie "ładowania" wynika z innych zjawisk niż z prawdziwego ładowania elektrochemicznego. Sam nie wiem z jakich, ale nie jest to ładowanie bo jest ono niemożliwe chemicznie.
    Opcją jest tylko wymiana baterii.

0
  • #11 21 Lip 2017 19:12
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może zabrzmi jak dowcip, ale wielokrotnie do tego celu używałem dobrej... taśmy izolacyjnej. Unikniesz efektów audiowizualnych kiedy przegrzejesz bateryjkę.
    Ew. koszulka termokurczliwa. Oczywiście musisz odpowiednio obrać i ułożyć "kabelki".
    Patent na tyle skuteczny, że przenośne radiotolefony na codzień narażone na stłuczki i upadki mają problem ze wszystkim, ale nie z baterią podtrzymującą pamięć.
    Rozwiązanie takie a nie inne, bo oryginalne baterie w formie walca przestano produkować przed rokiem 2000.

1
  • #12 21 Lip 2017 19:51
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z koszulką termokurczliwą jest ryzyko przegrzania baterii, przy lutowaniu też. Chyba, żeby znaleźć lut o niskiej temperaturze topnienia, jak stop Wooda, Rosego, czy Newtona (ale to temperatury od 66.5 do 110 C). Albo... użyć rtęci: bierzesz kroplę rtęci, wkładasz do niej linkę miedzianą, żeby miedź się rozpuściła i powstał amalgamat, potem kropelkę z tego umieszczasz na baterii, razem z drucikiem, i czekasz na odparowanie rtęci - rozpuszczona miedź zostaje i łączy drucik z baterią. Albo przez elektrolizę nanieść metal.

0
  • #13 21 Lip 2017 20:56
    atom1477
    Poziom 43  

Pomysły z posta wyżej raczej nie przejdą. Autor chce zaoszczędzić kilka zł na różnicy w cenie baterii z kabelkami i bez kabelków. Niskotopliwe stopy albo babranie się w rtęci na pewno tak tanio nie wyjdą. O elektrolizie nie wspominając.
    Dodam też że normalnie baterie się zgrzewa. Jak krótkotrwałe zgrzewanie im nie szkodzi, i to krótkotrwałe lutowanie im nie zaszkodzi. I nie czepiajcie się lutowania, bo w tej wypowiedzi główną treścią jest słowo "krótkotrwałe" a nie "lutowanie".

0
  • #14 21 Lip 2017 21:33
    _jta_
    Specjalista elektronik

Stop Wooda - 25zł (+14zł za wysyłkę) za 50g - starczy na 1000 baterii. Klej elektroprzewodzący 2g poniżej 20zł (+4zł za wysyłkę) - pewnie na 100 baterii starczy, pewnie nada się tylko do małych prądów.

Przy znacznej ilości baterii koszt stopu Wooda wychodzi bardzo niski, kleju też niewielki - a można oszczędzić na bateriach kupując je w hurtowni poniżej 1zł za sztukę, i z tego kupić stop Wooda i klej.

Baterie się zgrzewa krótkim impulsem tak, by metal na powierzchni się stopił, a głębiej się nie rozgrzał. Na to trzeba by kupić, albo zrobić zgrzewarkę - ale to chyba wyjdzie drożej.

Lutowanie podgrzewa znacznie dłużej, ciepło sięga głębiej, i może nagrzać baterię w środku tak, że będzie uszkodzona, ale nie od razu będzie to widać. I co będzie, jeśli bateria rozżarzy się i zapali, kiedy już będzie zamontowana w sprzęcie? Koszt będzie dużo, dużo większy, niż zakup kleju, czy stopu Wooda.

A jak to ma być parę sztuk, to jedynym opłacalnym sposobem będzie taśma klejąca...

Szukałem na pl.aliexpress.com, ale jakoś nie znalazłem baterii z końcówkami; najniższa cena, jaką zauważyłem, to $1.30 za 10 (w promocji).

0
  • #15 21 Lip 2017 21:36
    Rzuuf
    Poziom 43  

Sprawdzone: "zwykła" cyna i BARDZO aktywny topnik: chlorowodorek aniliny (uwaga! szkodliwy!).
    Również zwykła cyna i mocznik (nawóz sztuczny - w sklepie ogrodniczym 2kg poniżej 10.- złotych). Po lutowaniu (na mokrej szmacie) miejsce lutowania umyć wodą.
    Przy okazji: cienkie druty nawojowe bez wstępnego usuwania izolacji -> cyna + kwas acetylosalicylowy (niestety, nie wszystkie lakiery izolacyjne ...).

Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie. Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie. Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.

0
  • #16 21 Lip 2017 21:41
    atom1477
    Poziom 43  

_jta_ napisał:
    Baterie się zgrzewa krótkim impulsem tak, by metal na powierzchni się stopił, a głębiej się nie rozgrzał. Na to trzeba by kupić, albo zrobić zgrzewarkę - ale to chyba wyjdzie drożej.

Lutowanie podgrzewa znacznie dłużej, ciepło sięga głębiej, i może nagrzać baterię w środku tak, że będzie uszkodzona, ale nie od razu będzie to widać.

Dlaczego tak sądzisz?
    Zgrzewanie trwa co najmniej ze 100...200ms (a i to zgrzewanie baterii, bo zgrzewanie ogólnie może trwać dużo dłużej).
    A więc było by równie ryzykowne gdyby ryzyko miało wynikać z powodu czasu trwania (a dokładniej mówiąc ze skutków trwania tego czasu, czyli wnikania ciepła w głąb baterii). A jak wiadomo nie jest ryzykowne. Stąd wniosek że czas trwania ogrzewania równy 200ms jest bezpieczny.
    Powtarzam, nie w lutowaniu jest problem lecz w czasie działania ciepła. Zgrzewanie też by było szkodliwe gdyby trwało zbyt długo. Tak samo spawanie czy coś tam jeszcze innego co wymaga dostarczania ciepła.
    Taka opinia pewnie wynika z błędnego założenia że zgrzewanie trwa krótko a lutowanie długo. A tak nie jest. Nie jest powiedziane ile trwa zgrzewanie a ile lutowanie. To się ustala. I po prostu producent baterii ze zgrzewanymi końcówkami wiedział że czas powinien być krótki, więc tak ustawił zgrzewarkę żeby zgrzewała szybko. Ale krótki czas nie wynika z tego że "zgrzewanie tak ma", tylko z tego że zgrzewarka została tak ustawiona.
    I tak samo z lutowaniem. Wiedząc że ma trwać krótko można się do tego przygotować, i je przeprowadzać tak żeby właśnie trwało krótko.

Ale autor chyba stracił zainteresowanie tematem, więc to już bez znaczenia.

1
  • #17 21 Lip 2017 23:40
    pawlik118
    Poziom 25  

Jak można lutować baterię.. Przecież ona się uszkadza po przegrzaniu

0
  • #18 22 Lip 2017 07:46
    Freddy
    Poziom 43  

Czy naprawdę tak trudno kupić baterie niż odstawiać partyzantkę? Nie rób dziadostwa, ale zrób to porządnie.

Na Aliexpress można bez problemu kupić baterie z blaszkami poziomymi, pionowymi, mieszanymi, z kablami.

0
  • #19 22 Lip 2017 09:01
    wojtek2004
    Poziom 18  

Oczywiście że czytam Wasze podpowiedzi.
    Jestem zadowolony że tyle osób dołączyło się do tematu.
    Jak na razie poszukam w piwnicy Fosolu.Lub wskazane chemikalia.Jeżeli będą.
    P.S kolego Freddy zdaje się że źle interpretujesz w tej sprawie prawo karne.
    Zresztą to niska szkodliwość społeczna...
    Zostawiając rozmowę o prawie zobaczę czy upchnę CR 2032.
    Jeżeli nie da rady zacznę szukać chemikalia.

0
  • #20 22 Lip 2017 09:44
    Freddy
    Poziom 43  

wojtek2004 napisał:
    P.S kolego Freddy zdaje się że źle interpretujesz w tej sprawie prawo karne.
    Zresztą to niska szkodliwość społeczna...
    Przestępstwo z art. 286kk jest ścigane bez względu na kwotę :), a towar "niezgodny z opisem podlega pod to, :) no ale to Twoja sprawa.

Zrób porządnie i kup takie baterie jak potrzeba. Na Ali wychodzą około 1zł za sztukę, a sposobów lutowania jest do wyboru, do koloru.
    Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.

1
  • #21 22 Lip 2017 10:07
    jarrod
    Poziom 17  

Proponowałbym także zmienić producenta baterii. Miałem taki przypadek jak szefostwo zakupiło paczkę baterii chyba Mint. One tak samo nie dawały się przylutować. Całe szczęście wygrzebałem bateryjkę innego producenta i ona już bez problemu się polutowała.

0
  • #22 22 Lip 2017 10:37
    atom1477
    Poziom 43  

Jeżeli te Mint były metalowe to też dawały się polutować. Po prostu Tobie się to nie udało. Ale to nie oznacza że się nie dają lutować w ogóle.

0
  • #23 22 Lip 2017 11:41
    _jta_
    Specjalista elektronik

Na Aliexpress można bez problemu kupić baterie z blaszkami poziomymi, pionowymi, mieszanymi, z kablami.

A możesz podać, co trzeba wpisać w wyszukiwarkę, żeby je znalazło? Bo ja już nie mam pomysłu.

0
  • #24 22 Lip 2017 12:30
    piotr_go
    Poziom 27  

_jta_ napisał:
    A możesz podać, co trzeba wpisać w wyszukiwarkę, żeby je znalazło? Bo ja już nie mam pomysłu.

CR2016 tabs
    coin cell tabs

0
  • #26 22 Lip 2017 12:39
    piotr_go
    Poziom 27  
  • #28 22 Lip 2017 14:00
    _jta_
    Specjalista elektronik

Wpisałem do wyszukiwarki. Mały wybór, ale "CR2016 tabs" i "CR2016 solder" coś tam znalazły - 5 sztuk CR2016 z końcówkami za $2, i 50 sztuk za $13.75.

0
  • #30 22 Lip 2017 22:32
    pawlik118
    Poziom 25  

0,5s nie wystarczy na polutowanie, temp. grota to 300 - 400st, a bateria jest zaprojektowana może na +65stC. Cyna topi się w ok 200stC to co blaszka się nagrzeje a wnętrze baterii nie?>

0
  Szukaj w 5mln produktów