Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.

20 Lip 2017 23:41 5511 46
  • Poziom 18  
    Witam. W laptopie HP NX 5000 potrzebuje wymienić baterię podtrzymującą ustawienia w Bios-ie.
    Baterie przetarłem papierem ściernym. Używałem polskiej lutownicy transformatorowej o mocy 150 Watt. Temperatura grotu dochodzi do 400 stopni celsjusza.
    Na początku próbowałem tak lutować aby nie przegrzać baterii.
    Używałem pasty lutowniczej. Cyny z kalafonią.
    Skutek mizerny. Nie da rady. W sklepach elektronicznych nie sprzedają tego modelu z dogrzanymi blaszkami. Bo to ten model 2 X cieńszy jak w PC-tach.
    Poszedłem na całość ale bateria wybuchła,rozżarzyła się do czerwoności i zapaliła....
    Niestety...
    Czeka na mnie pudło laptopów, które mają właśnie ten model baterii do wymiany...
    Co radzicie?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Daj kroplę odrdzewiacza (kwasu ortofosforowego, fosolu) na baterię. I użyj cyny bez kalafonii (tzn. w środku cyny rdzeń kalafonii może być, ale żeby kropla cyny nie była otoczona kalafonią z zewnątrz). Zdziwisz się.
    Najpierw zrób próbę na resztkach baterii która Ci wybuchła.
  • Poziom 43  
    wojtek2004 napisał:
    W sklepach elektronicznych nie sprzedają tego modelu z dogrzanymi blaszkami ...
    Poważnie? Zajęło mi to 30 sekund.
    wojtek2004 napisał:
    Co radzicie?
    Zabrać się za to profesjonalnie, a nie jak najgorszy "paprok" amator.

Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie. Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Kolego Freddy najważniejszą kwestią jest co mocno podkreślę cena.
    Doskonale wiem że są gotowe oryginały nawet na allegro...
    W moim mieście są dwa sklepy elektroniczne i wyłącznie są ale jako baterie zegarkowe.
    Ja płacę 2 zł za ten model baterii.
    I wtedy mam zysk.
    Kolega atom1477 ma dobre podejście do sprawy.
    Jedną baterie podładowałem.
    Ma 2,7V bo potrzebuję od zaraz oddać starszy model (wyjątek)laptopa za grosze i nie chcę inwestować czasu,pieniędzy.
    Akurat tylko w tym przypadku.
    Fosol mam.Troszkę stary bo z 15 lat ma....

A Kolego Freddy pokazujesz baterię z allegro.One w gniazdo mi nie pasuje.
    To jakaś uniwersalna bateria w koszulce termokurczliwej.Ten stary model ma paskudnie rozwiązane położenie baterii Bios.Już w nowszym modelu poprawiono ten temat.
    Podam model który oddaje za grosze: HP NX 5000.Model NX 6110-tu poprawiono temat techniczny baterii do bios.
  • Poziom 43  
    wojtek2004 napisał:
    Doskonale wiem że są gotowe oryginały nawet na allegro...
    Ciekawe, bo pisałeś ...
    wojtek2004 napisał:
    W sklepach elektronicznych nie sprzedają tego modelu z dogrzanymi blaszkami.

wojtek2004 napisał:
    Kolego Freddy najważniejszą kwestią jest co mocno podkreślę cena.
    Zawsze możesz kupić CR2032, są tańsze, a na pewno się zmieszczą. :)
    MA być zrobione dobrze, czy tanio i niechlujnie?
  • Poziom 18  
    W sumie to teraz zauważyłem że gniazdo jest dość głębokie.
    W tym HP NX 5000 można by zakupić CR2032...
    Ale w HP NX 6110 nie wiem.Pora zaopatrzyć się w elektroniczną suwmiarkę.

Dodano po 23 [minuty]:

Niestety ładowanie tej starej baterii nie wpłynęło na podtrzymanie pamięci (2,7V).
    Będę musiał go rozkręcać jeszcze raz.
    A w tym modelu jak pisałem wymiana to koszmar.
    A i laptop sam się załącza po wpięciu zasilacza.
    Szkoda że nie zaryzykowałem z nową CR 2032.
    Bo skąd miałem wiedzieć że ją upchnę w gniazdo(mało informacji)....
  • Specjalista elektronik
    CR2032 jest 2X grubsza od CR2016. Jak kupujesz po 2zł, to przepłacasz - poszukaj na ceneo.pl, znajdziesz taniej. Te baterie nie nadają się do ładowania (nie wolno, mogą wybuchnąć), do lutowania też nie (sprawdziłeś) - może przylutować przewód do blaszki i tę blaszkę przykleić do baterii klejem elektroprzewodzącym? A jak masz tego robić naprawdę dużo, to zrobić zgrzewarkę... a lepiej poszukać, gdzie można tanio kupić pasujące baterie z blaszkami, jeśli to konieczne. Ale to dziwne - nie widziałem, żeby w komputerze było gniazdo na baterię, i ta bateria była podłączana kabelkami, nie przez kontakty gniazda.
  • Poziom 43  
    _jta_ napisał:
    do lutowania też nie (sprawdziłeś)

Nie sprawdził. Sprawdził tylko próbę lutowania na kalafonię czy coś tam innego.
    Nie sprawdzał wszystkich dostępnych możliwości, czyli np. na odrdzewiacz. A tylko gdyby wszystkie dostępne metody zawiodły to można by powiedzieć że nie da się lutować.
    Ja z ciekawości dzisiaj rano sprawdziłem. Da się. Lutowanie trwa ułamek sekundy. Wygląda mi na mniej niż 0.2 sekundy (pod warunkiem że grot lutownicy z cyną nagrzeje się przed dotknięciem nim do baterii).

Przy czym jeszcze sprostuję jedną rzecz:
    wojtek2004 napisał:
    Kolega atom1477 ma dobre podejście do sprawy.

Ja wcale nie mam takiego podejścia do sprawy. Po prostu nie wnikałem w to czy taką baterię da się kupić czy nie. Napisałeś że nie to uwierzyłem na słowo.
    Ale wyszło że się da i gdybym to wiedział od początku to też bym nie polecał lutowania tylko zakup gotowych baterii.
    No chyba że wspomniał byś od razu że chodzi o znaczną różnicę w cenie.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jedną baterie podładowałem.
    Ma 2,7V bo potrzebuję od zaraz oddać starszy model (wyjątek)laptopa za grosze i nie chcę inwestować czasu,pieniędzy.
    W wyniku takiego ładowania ładunek w baterii wzrośnie w niewielkim stopniu. Za kilka godzin lub co najwyżej dni będzie tak samo rozładowana, tylko ktoś inny będzie miał z nią problem - czy na tym ma polegać "biznes"?
    Katowanie baterii lutownicą też nie wpływa dobrze na trwałość.

Cytat:
    Ja płacę 2 zł za ten model baterii.
    I wtedy mam zysk.
    Klient dostanie spartaczony produkt, a ty będziesz miał 2 może 3 zł więcej w kieszeni. Nie tłumacz tego zyskiem bo zysk marny, po prostu masz zamiłowanie do partaczenia.
  • Poziom 43  
    Takie baterie się nie ładują.
    Wzrost napięcia po próbie "ładowania" wynika z innych zjawisk niż z prawdziwego ładowania elektrochemicznego. Sam nie wiem z jakich, ale nie jest to ładowanie bo jest ono niemożliwe chemicznie.
    Opcją jest tylko wymiana baterii.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może zabrzmi jak dowcip, ale wielokrotnie do tego celu używałem dobrej... taśmy izolacyjnej. Unikniesz efektów audiowizualnych kiedy przegrzejesz bateryjkę.
    Ew. koszulka termokurczliwa. Oczywiście musisz odpowiednio obrać i ułożyć "kabelki".
    Patent na tyle skuteczny, że przenośne radiotolefony na codzień narażone na stłuczki i upadki mają problem ze wszystkim, ale nie z baterią podtrzymującą pamięć.
    Rozwiązanie takie a nie inne, bo oryginalne baterie w formie walca przestano produkować przed rokiem 2000.
  • Specjalista elektronik
    Z koszulką termokurczliwą jest ryzyko przegrzania baterii, przy lutowaniu też. Chyba, żeby znaleźć lut o niskiej temperaturze topnienia, jak stop Wooda, Rosego, czy Newtona (ale to temperatury od 66.5 do 110 C). Albo... użyć rtęci: bierzesz kroplę rtęci, wkładasz do niej linkę miedzianą, żeby miedź się rozpuściła i powstał amalgamat, potem kropelkę z tego umieszczasz na baterii, razem z drucikiem, i czekasz na odparowanie rtęci - rozpuszczona miedź zostaje i łączy drucik z baterią. Albo przez elektrolizę nanieść metal.
  • Poziom 43  
    Pomysły z posta wyżej raczej nie przejdą. Autor chce zaoszczędzić kilka zł na różnicy w cenie baterii z kabelkami i bez kabelków. Niskotopliwe stopy albo babranie się w rtęci na pewno tak tanio nie wyjdą. O elektrolizie nie wspominając.
    Dodam też że normalnie baterie się zgrzewa. Jak krótkotrwałe zgrzewanie im nie szkodzi, i to krótkotrwałe lutowanie im nie zaszkodzi. I nie czepiajcie się lutowania, bo w tej wypowiedzi główną treścią jest słowo "krótkotrwałe" a nie "lutowanie".
  • Specjalista elektronik
    Stop Wooda - 25zł (+14zł za wysyłkę) za 50g - starczy na 1000 baterii. Klej elektroprzewodzący 2g poniżej 20zł (+4zł za wysyłkę) - pewnie na 100 baterii starczy, pewnie nada się tylko do małych prądów.

Przy znacznej ilości baterii koszt stopu Wooda wychodzi bardzo niski, kleju też niewielki - a można oszczędzić na bateriach kupując je w hurtowni poniżej 1zł za sztukę, i z tego kupić stop Wooda i klej.

Baterie się zgrzewa krótkim impulsem tak, by metal na powierzchni się stopił, a głębiej się nie rozgrzał. Na to trzeba by kupić, albo zrobić zgrzewarkę - ale to chyba wyjdzie drożej.

Lutowanie podgrzewa znacznie dłużej, ciepło sięga głębiej, i może nagrzać baterię w środku tak, że będzie uszkodzona, ale nie od razu będzie to widać. I co będzie, jeśli bateria rozżarzy się i zapali, kiedy już będzie zamontowana w sprzęcie? Koszt będzie dużo, dużo większy, niż zakup kleju, czy stopu Wooda.

A jak to ma być parę sztuk, to jedynym opłacalnym sposobem będzie taśma klejąca...

Szukałem na pl.aliexpress.com, ale jakoś nie znalazłem baterii z końcówkami; najniższa cena, jaką zauważyłem, to $1.30 za 10 (w promocji).
  • Poziom 43  
    Sprawdzone: "zwykła" cyna i BARDZO aktywny topnik: chlorowodorek aniliny (uwaga! szkodliwy!).
    Również zwykła cyna i mocznik (nawóz sztuczny - w sklepie ogrodniczym 2kg poniżej 10.- złotych). Po lutowaniu (na mokrej szmacie) miejsce lutowania umyć wodą.
    Przy okazji: cienkie druty nawojowe bez wstępnego usuwania izolacji -> cyna + kwas acetylosalicylowy (niestety, nie wszystkie lakiery izolacyjne ...).

Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie. Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie. Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.
  • Poziom 43  
    _jta_ napisał:
    Baterie się zgrzewa krótkim impulsem tak, by metal na powierzchni się stopił, a głębiej się nie rozgrzał. Na to trzeba by kupić, albo zrobić zgrzewarkę - ale to chyba wyjdzie drożej.

Lutowanie podgrzewa znacznie dłużej, ciepło sięga głębiej, i może nagrzać baterię w środku tak, że będzie uszkodzona, ale nie od razu będzie to widać.

Dlaczego tak sądzisz?
    Zgrzewanie trwa co najmniej ze 100...200ms (a i to zgrzewanie baterii, bo zgrzewanie ogólnie może trwać dużo dłużej).
    A więc było by równie ryzykowne gdyby ryzyko miało wynikać z powodu czasu trwania (a dokładniej mówiąc ze skutków trwania tego czasu, czyli wnikania ciepła w głąb baterii). A jak wiadomo nie jest ryzykowne. Stąd wniosek że czas trwania ogrzewania równy 200ms jest bezpieczny.
    Powtarzam, nie w lutowaniu jest problem lecz w czasie działania ciepła. Zgrzewanie też by było szkodliwe gdyby trwało zbyt długo. Tak samo spawanie czy coś tam jeszcze innego co wymaga dostarczania ciepła.
    Taka opinia pewnie wynika z błędnego założenia że zgrzewanie trwa krótko a lutowanie długo. A tak nie jest. Nie jest powiedziane ile trwa zgrzewanie a ile lutowanie. To się ustala. I po prostu producent baterii ze zgrzewanymi końcówkami wiedział że czas powinien być krótki, więc tak ustawił zgrzewarkę żeby zgrzewała szybko. Ale krótki czas nie wynika z tego że "zgrzewanie tak ma", tylko z tego że zgrzewarka została tak ustawiona.
    I tak samo z lutowaniem. Wiedząc że ma trwać krótko można się do tego przygotować, i je przeprowadzać tak żeby właśnie trwało krótko.

Ale autor chyba stracił zainteresowanie tematem, więc to już bez znaczenia.
  • Poziom 26  
    Jak można lutować baterię.. Przecież ona się uszkadza po przegrzaniu
  • Poziom 43  
    Czy naprawdę tak trudno kupić baterie niż odstawiać partyzantkę? Nie rób dziadostwa, ale zrób to porządnie.

Na Aliexpress można bez problemu kupić baterie z blaszkami poziomymi, pionowymi, mieszanymi, z kablami.
  • Poziom 18  
    Oczywiście że czytam Wasze podpowiedzi.
    Jestem zadowolony że tyle osób dołączyło się do tematu.
    Jak na razie poszukam w piwnicy Fosolu.Lub wskazane chemikalia.Jeżeli będą.
    P.S kolego Freddy zdaje się że źle interpretujesz w tej sprawie prawo karne.
    Zresztą to niska szkodliwość społeczna...
    Zostawiając rozmowę o prawie zobaczę czy upchnę CR 2032.
    Jeżeli nie da rady zacznę szukać chemikalia.
  • Poziom 43  
    wojtek2004 napisał:
    P.S kolego Freddy zdaje się że źle interpretujesz w tej sprawie prawo karne.
    Zresztą to niska szkodliwość społeczna...
    Przestępstwo z art. 286kk jest ścigane bez względu na kwotę :), a towar "niezgodny z opisem podlega pod to, :) no ale to Twoja sprawa.

Zrób porządnie i kup takie baterie jak potrzeba. Na Ali wychodzą około 1zł za sztukę, a sposobów lutowania jest do wyboru, do koloru.
    Lutowanie przewodów do baterii guzikowej-pastylkowej CR2016.Bezskutecznie.
  • Poziom 20  
    Proponowałbym także zmienić producenta baterii. Miałem taki przypadek jak szefostwo zakupiło paczkę baterii chyba Mint. One tak samo nie dawały się przylutować. Całe szczęście wygrzebałem bateryjkę innego producenta i ona już bez problemu się polutowała.
  • Poziom 43  
    Jeżeli te Mint były metalowe to też dawały się polutować. Po prostu Tobie się to nie udało. Ale to nie oznacza że się nie dają lutować w ogóle.
  • Konstruktor DIY elektronika
    _jta_ napisał:
    A możesz podać, co trzeba wpisać w wyszukiwarkę, żeby je znalazło? Bo ja już nie mam pomysłu.

CR2016 tabs
    coin cell tabs
  • Poziom 43  
    piotr_go napisał:
    CR2016 tabs
    ... lub "cr2016 solder"
    Proszę oto wyniki.
  • Konstruktor DIY elektronika
    Do tego przydały by się też koszulki termokurczliwe do LiPo, one są na niższą temperaturę (lipo heatshrink).
  • Poziom 38  
    Przetarcie papierem nie wystarczy ja skrobie czymś ostrym (głębokie rysy) np. czubkiem nożyka do tapet i cyna mysi cię czepić na kalafonie nawet. :)
  • Poziom 26  
    0,5s nie wystarczy na polutowanie, temp. grota to 300 - 400st, a bateria jest zaprojektowana może na +65stC. Cyna topi się w ok 200stC to co blaszka się nagrzeje a wnętrze baterii nie?>