Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multisim komunika o błędzie połączenia bramek nand

bauhaus1919 21 Jul 2017 10:28 1080 3
 • #1
  bauhaus1919
  Level 10  
  Dzień dobry. Robię właśnie symulację układu generatora przebiegu prostokątnego z modulacją PWM w programie Multisim, w rzeczywistości jest to KIT regulatora obrotów silnika DC. Mam taki problem, wyskakuje komunikat o błędzie, że wyjścia z bramek C i D nie mogą być połączone (zaznaczone czerwonym kółkiem) co może być nie tak, rozumiem że te bramki przełączają się na przemian. Pozdrawiam Multisim komunika o błędzie połączenia bramek nand
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  krzysiek_krm
  Level 40  
  Witam,
  ze schematu wynika, że połączyłeś obie bramki równolegle, zarówno wejścia jak i wyjścia, zapewne chcesz uzyskać większy prąd wyjściowy do sterowania tranzystorem.
  Równoległe łączenie bramek jest co do zasady błędne. Żadne dwie rzeczywiste bramki na świecie nie przełączają się w identyczny sposób, podczas przełączania będą się pojawiały krótkie impulsy, w których wyjścia bramek spowodują zwarcie zasilania i masy, tego się czepia symulator.

  Pozdrawiam
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Z tym połączeniem równoległym nie jest aż tak źle jak pisze krzysiek_krm, impulsy prądu skrośnego pomiędzy bramkami będą, ale one występują również w każdej pojedynczej bramce, może nie jest to rozwiązanie dla purystów, ale działa całkiem dobrze i nie grozi uszkodzeniem bramek.

  Symulator jak każdy program robi to co programista uznał za słuszne, w ogólnym przypadku łączenie wyjść jest błędem bo mogą mieć różne stany, widać nie zrobili wyjątku dla przypadku takiego jak u ciebie więc musisz zmienić schemat na taki który zostanie zaakceptowany (albo wyłączyć odpowiednią regułę w konfiguracji programu jeśli to możliwe).

  Błędem jest podłączenie masy do rezystorów R2,R3,R4, oraz podłącznie kondensatora C1 - ale symulator ci tego nie powie.