Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie aluminiowych żeber radiatora do ciepłowodów a wydajność.

1970rob-mak 22 Lip 2017 12:27 297 7
  • #1 22 Lip 2017 12:27
    1970rob-mak
    Poziom 3  

Witam wszystkich,

mam do Was pytanie odnośnie przewodnictwa cieplnego, posiadam taki radiator:
    Lutowanie aluminiowych żeber radiatora do ciepłowodów a wydajność. Lutowanie aluminiowych żeber radiatora do ciepłowodów a wydajność.
    Żebra radiatora są nabite na ciepłowody, sztywno ale można je bez problemu zdjąć.
    Zastanawia mnie czy przylutowanie ich wszystkich cyną poprawiłoby wydajność odprowadzania ciepła z podstawy, zwłaszcza do górnych warstw(różnica temperatur między dolnymi a górnymi żebrami wynosi 11'C) oraz ogólną wydajność całego radiatora?

0 7
  • #3 22 Lip 2017 14:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

aaanteka napisał:
    Absolutnie lutowanie jest bardzo złym pomysłem pod każdym względem. Żebrowanie powinno być w miarę ciasno zamocowane i wystarczy.
    Poza tym mocno problematyczne jest samo lutowanie aluminium...

0
  • #4 22 Lip 2017 14:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Polutowanie czegoś takiego było by bardzo trudne (miedź z aluminium, bardzo małe odstępy, konieczność nagrzania całego radiatora), poza tym nie ma pewności czy ciepłowody wytrzymają temperaturę lutowania w amatorskich warunkach, mówiąc krótko nawet jeśli w teorii będzie lepiej, w praktyce zniszczysz radiator.

W takim radiatorze jest bardzo wiele cienkich blaszek, moc przypadająca na jedną blaszkę jest mała i nie jest wymagane jakieś super-dobre połączenie z radiatorem.
    Tutaj ilość przechodzi w jakość, każdy pojedynczy element jest bardzo kiepskim radiatorem, kiepsko połączonym i o kiepskiej przewodności wzdłużnej, ale bardzo duża liczba powoduje że cały zestaw ma bardzo dobre parametry - konkretnie niską rezystancję cieplną, nawet przy słabym nadmuchu.

Jeśli blaszki dadzą się łatwo zdjąć i nie powiększysz przy tym luzów (w co wątpię), można by je spróbować złożyć na pastę, ale musiał byś bardzo precyzyjnie posmarować tylko miejsca łączenia, pasta w każdym innym miejscu oblepi się kurzem i pogorszy przepływ powietrza.

A jak łączona jest podstawa, lutowana czy tylko skręcona?

Cytat:
    różnica temperatur między dolnymi a górnymi żebrami wynosi 11'C
    Tego nie poprawisz inaczej niż dokładając więcej ciepłowodów, czyli w warunkach domowych - nie da sie.

Jaką moc tym rozpraszasz?

0
  • #5 22 Lip 2017 15:56
    Freddy
    Poziom 43  

1970rob-mak napisał:
    zwłaszcza do górnych warstw(różnica temperatur między dolnymi a górnymi żebrami wynosi 11'C)
    No to o co chodzi, przecież radiator działa, wychłodził o 11°C ?

0
  • #6 22 Lip 2017 17:31
    1970rob-mak
    Poziom 3  

398216 Usunięty napisał:
    mocno problematyczne jest samo lutowanie aluminium...
    Robiłem próbne lutowanie na jednej blaszce - przetarłem papierem ściernym o granulacji 1200 otwór, przez który przechodzi ciepłowód, przeczyściłem, nałożyłem trochę pasty lutowniczej i od razu załapał na lutownicy 60W.
    Mniemam że przy lutowaniu żeberek już na rurce będę musiał użyć mocniejszej.

jarek_lnx napisał:
    Jeśli blaszki dadzą się łatwo zdjąć i nie powiększysz przy tym luzów (w co wątpię), można by je spróbować złożyć na pastę, ale musiał byś bardzo precyzyjnie posmarować tylko miejsca łączenia, pasta w każdym innym miejscu oblepi się kurzem i pogorszy przepływ powietrza.
    Chodzi Ci o pastę termoprzewodzącą czy lutowniczą i grzanie założonych już na rurkach?

jarek_lnx napisał:
    A jak łączona jest podstawa, lutowana czy tylko skręcona?
    Ciepłowody są całe dookoła "zatopione" w podstawie:

Lutowanie aluminiowych żeber radiatora do ciepłowodów a wydajność. Lutowanie aluminiowych żeber radiatora do ciepłowodów a wydajność.

jarek_lnx napisał:
    Jaką moc tym rozpraszasz?
    Strzelam że coś między 120 a 200W (procesor wg producenta przy 3,4GHz/1,2V ma 95W TDP, ja ustawiłem 4,9GHz/1,4V, natężenia są mi nieznane).

Freddy napisał:
    No to o co chodzi, przecież radiator działa, wychłodził o 11°C ?
    Myślałem że dzięki ciepłowodom temperatura powinna się w miarę równomiernie rozkładać na całym radiatorze ale jeśli jest w porządku to w porządku.

0
  • #7 22 Lip 2017 18:38
    aaanteka
    Poziom 37  

1970rob-mak napisał:
    Myślałem że dzięki ciepłowodom temperatura powinna się w miarę równomiernie rozkładać na całym radiatorze ale jeśli jest w porządku to w porządku.

To żle kolega myślał inie doczytał o zasadzie działania takich konstrukcji.
    Jeżeli chce kolega wyrzucić moduł do koszta, to proszę nic nie stoi na przeszkodzie może kolega lutować. Jak nie uszkodzi go samo lutowanie, to korozja spowoduje jego bezużyteczność .

0
  • #8 22 Lip 2017 18:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Robiłem próbne lutowanie na jednej blaszce - przetarłem papierem ściernym o granulacji 1200 otwór, przez który przechodzi ciepłowód, przeczyściłem, nałożyłem trochę pasty lutowniczej i od razu załapał na lutownicy 60W.
    Mniemam że przy lutowaniu żeberek już na rurce będę musiał użyć mocniejszej.
    Przy lutowaniu musiał byś nagrzać wstępnie cały radiator bo inaczej będzie odbierał ciepło z miejsca lutowania. Przypadkowe rozlutowanie podstawy też jest możliwe.

Cytat:

Chodzi Ci o pastę termoprzewodzącą czy lutowniczą i grzanie założonych już na rurkach?
    Myślałem o paście termoprzewodzącej, są też kleje termoprzewodzące.

Choć jeśli chciał bym to zlutować to pokrycie miejsc styku pastą lutowniczą i nagrzanie całości było by łatwiejsze.

Raz lutowałem ciepłowód - robiłem przeróbkę zestawu chłodzącego od laptopa do innego celu, prawdopodobnie temperatura była za wysoka i płaska powierzchnia nieco spuchła, szukałem informacji w internecie ale nigdzie nie pisali jakie powinny być warunki takiego lutowania i czy używa się do tego jakichś niskotopliwych stopów.

Cytat:
    Jakiś gradient temperatury zawsze będzie, ale 11°C to dosyć dużo, jak na tą ilość ciepłowodów i umiarkowaną moc.

0