Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Schemat rozprowadzenia telewizji na kilku telewizorach

23 Lip 2017 00:12 822 7
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,

Chciałbym zapytać doświadczone osoby o pomysły jak można rozwiązać problem słabego sygnału na końcowych telewizorach.
    Poniżej zamieszczam obecnie jak jest to rozprowadzone.

Z tego co mi się wydaje to mam antenę pasywną (bez wzmaczniacza) ma ona jedynie w puszce jakiś "symetryzator". Nie wiem co to jest i po co, ale za to wiem, że na telewizorach 1 i 2 przepuszczonych przez jeden rozgałęźnik sygnał jest idealny (jak dla mnie).

Wartości np. 50%/0% oznaczają 35-39/41 kanał multipleksu. Wartości procentowe są podane mniej więcej na podstawie tego co wyświetlają dekodery (wszystkie poza jednym telewizorem podłączone są przez dekoder DVB-T).

Bardzo dziwi mnie strata sygnału na telewizorze nr 3 ( tam jest niewielka długość kabla a sygnał sporo gorszy ) względem telewizora nr 2 ( jeszcze sprawdzę sobie czy aby dobrze styka się kabel z S-ką, ale pewnie tak.

Najbardziej zależy mi aby na ostatnim telewizorze nr 6 był sygnał na poziomie przynajmniej 55%/40% ( bo przy takich parametrach da się oglądać) chociaż najlepiej było by mieć 100% :)

No dobra przechodząc do sedna proszę o poradę czy to w ogóle może tak być (inne rozprowadzenie kabli raczej nie wchodzi w grę), bardziej chodzi o użyte rozgałęźniki.
    Następnie co ewentualnie dokupić aby wzmocnić ten sygnał (zapewne jakiś wzmacniacz), ale jaki?
    A jeżeli trzeba kupić wzmacniacz to czy można go podłączyć bez konieczności używania zasilaczy?
  • Poziom 31  
    Ostatni rozgałeźnik ma tłumienie 12dB a wcześniejszy 8 co razem daje 20. A zapewne sygnał z anteny ( bierna) do najmocniejszych nie należy) - dlatego nie masz sygnału w ostatnim TV. Żeby rzetelnie odpowiedzieć ( policzyć) musiałbyś podać mi poziom sygnału z anteny ( w dB/µV ). Procenty są dobre w trunkach :wink:
    Tak czy owak gdybyś użył rozgałęźników Signal to byłaby większa szansa na to, że ruszy to bez wzmacniacza ( mniejsze tłumienie ). A tak pozostaje użyć wzmacniacz przelotowy najlepiej za pierwszym rozgałęźnikiem. Wzmacniacz w antenie odradzam ze względu na możliwe LTE ( jeśli już to przelotowy z pułapką LTE wcześniej, którą i tak warto zastosować tak czy owak na wejściu instalacji)
    Micchaleq napisał:

A jeżeli trzeba kupić wzmacniacz to czy można go podłączyć bez konieczności używania zasilaczy?

Jak do tej pory "Perpetum Mobile " nie wynaleziono :wink:
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Czy jako pierwszy rozgałęźnik za anteną na pewno masz RI-3/1 F? Ze schematu wynika, że potrzebujesz małostratny 1/2, a zastosowany 1/3 niepotrzebnie wprowadza duże tłumienie. Zwróć uwagę że jedno z jego odgałęzień ma mniejsze tłumienie (3.9 dB) i to do niego powinieneś podpiąć dalszą część instalacji. Wolne wyjście w rozgałęźniku powinieneś obciążyć rezystorem.
    Zakładając że kabel ma stosunkowo dobre parametry, to sumując tłumienie wszystkich elementów wychodzi że na ostatnim odbiorniku możesz mieć tłumienie co najmniej 40dB. To bardzo dużo.
    Darek.S napisał:
    gdybyś użył rozgałęźników Signal to byłaby większa szansa na to, że ruszy to bez wzmacniacza ( mniejsze tłumienie )

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm
    Wymiana przynajmniej dwóch ostatnich mogłaby zmniejszyć tłumienie o ok. 10 dB i ewentualnie wykluczyć stosowanie wzmacniacza. Ale - jak wspomniał kol. @Darek.S - bez pomiarów to tylko gdybanie.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ma to duże szanse na prace bez wzmacniacza jeśli jako pierwszy damy odgałeżnik z tej racji, że ma najmniejsze tłumienie przelotowe ( 2dB mniejsze od rozgałęźnika ). Dodatkowo mamy wtedy lepiej rozłożone poziomy sygnałów w każdym telewizorze ( w opcji z rozgałęźnikiem jako pierwszy pierwszy telewizor ma sygnał za silny a kolejne coraz słabszy. Jako drugi też dobrze byłoby dać odgałęźnik. A dopiero na końcu rozgałęźnik
  • Poziom 9  
    Dziękuję podpowiedzi.

Faktycznie pierwszy rozgałęźnik ma 3 wyjścia a wykorzystane są tylko 2.
    Dalsza instalacja (gdzie jest przewód 2m) jest podłączona do wyjścia 3.9 a telewizor nr1 podłączony jest do 7.8dB.
    No dobra wstępnie zamówię sobie 3x ten R-2 i jeden ten R-3 i pozmieniam wszystkie.

Jeżeli chciałbym zastosować wzmacniacz to:
    Jak to ująć w schemacie (gdzie najlepiej go wpiąć)
    Jak podłączyć zasilanie?
    Jaki zastosować ten wzmacniacz (może link do sklepu dipol)?

Ewentualnie gdzieś w domu chyba mam taki wzmacniacz.
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_apl-107e_20-23_db_ekranowany_B4023.htm

Czy taki by wystarczył / Czy w ogóle się nada?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Micchaleq napisał:
    Dziękuję podpowiedzi.

No dobra wstępnie zamówię sobie 3x ten R-2 i jeden ten R-3 i pozmieniam wszystkie.

Dokładnie potrzebujesz O-1-10 ; O-2-8 i R3F ( linki na zielono masz w moim poście). Swoją drogą Dipol miał kiedyś odgałęźniki Signala a teraz widzę innej firmy ale po Dipolu nie spodziewam się czegoś niedobrego zatem O.K.

Micchaleq napisał:
    Jaki zastosować ten wzmacniacz (może link do sklepu dipol)?

Ewentualnie gdzieś w domu chyba mam taki wzmacniacz.
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_apl-107e_20-23_db_ekranowany_B4023.htm

Czy taki by wystarczył / Czy w ogóle się nada?

I na 99% wzmacniacz niepotrzebny. Dodatkowo w każdym TV podobny poziom sygnału. Ale jeśli zastosujesz ten wzmacniacz za pierwszym rozgałęźnikiem to nic już kupować nie musisz chyba, że separator zasilania i zasilacz

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

... jakoś mi umknęło, że tych szpejów masz cztery. Wobec tego potrzebujesz ( jeśli chcesz spróbować bez wzmacniacza)

Odgałęźnik O-1-12

Odgałęźnik O-1-10

Odgałęźnik O-2-8

Rozgałęźnik R-3F
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję spróbuję zrobić z tymi odgałęźni-kami.
    Przyznam, że kompletnie nie mam pomysłu jak one działają a bez sensu pisać co sobie myślę i zgadywać. Czy zatem mógłbyś jeszcze ułożyć to na moim schemacie oraz jak podpiąć te odgałęźniki?

Z tego co widzę to odgałęźniki posiadają 3 typy przyłączy IN / OUT / TAP (zgadując powiem, że TAP to wyjście na telewizor ?)
    Nie rozumiem jedynie ich wartości (chyba tłumienia) według Ciebie mają być 1-12, 1-10 i 2-8 Mają iść od największego do najmniejszego?

A i jeszcze jedno na stronie dipolu widzę, że jest jeszcze rozgałęźnik 1-6, dlaczego tego nie dać ?

Dodam jedynie, że jeżeli mam zastosować jako pierwszy rozgałęźnik to wystarczy R-2 ( bo mam tylko dwa wyjścia ), chyba, że on ma być na końcu to musi być oczywiście R-3.
  • Poziom 31  
    Micchaleq napisał:

Przyznam, że kompletnie nie mam pomysłu jak one działają a bez sensu pisać co sobie myślę i zgadywać.

Tu masz trochę teorii
    Pokrótce taka instalacja ma duże analogie z instalacja wodociągową czy kanalizacyjną. Rozgałęźnik to tura podzielona na kilka równych o średnicy będącej ułamkiem tej głównej. Odgałęźnik to rura z dospawaną rurą o ciut mniejszej średnicy i małymi odejściami.
    Jak wspomniałem możesz zrobić ta instalacje wykorzystując już to co masz a jedyne co musisz dokupić to separator ( ja zasugerowałem porządny ekranowany AMS-a) i zasilacz ale może być inny Zresztą na stronie Dipola do wyboru do koloru :wink:
    Ale możesz także zrobić to pasywnie. Zaletą będzie podobny poziom sygnału w każdym telewizorze i jakby nie było nie ma sie co zepsuć ( wzmacniacz zasilacz). Przy okazji ilustracja przykładu "rurowego" :wink:. Powodzenia