Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralko suszarka Amica-łożyska bębna

01 Sie 2005 23:07 2836 9
  • Poziom 10  
    Witam.Wymieniam właśnie moduł gdyż miał problemy z poruszaniem bębna lewo prawo a w końcu przestał wogóle kręcić.Teraz po założeniu nowegu silnik kręci bębnem, ale z miejsca jakby trudno mu ruszyć, a przy tym słychać jakieś metaliczne dźwięki.Sam nie wim czy to może być padnięte łożysko? Bez prania bęben chodzi cicho i lekko.
    Jeżeli już byłaby to sprawa łożysk to pytanie moje, jak zabrać się do ich wymiany i co trzeba mieć z narzędzi aby sobie z tym poradzić?
    Czy konieczne jest wyciągnięcie całej obudowy z bębnem czy można to zrobić w inny sposób?
    Będę wdzięczny za podpowiedzi.
  • Specjalista AGD
    Pewnie zeby ktos Ci fachowo doradzil podac bys musial jakis model sprzetu :)
  • Admin grupy AGD
    sorki1 napisał:

Czy konieczne jest wyciągnięcie całej obudowy z bębnem czy można to zrobić w inny sposób?

W WDS nie, w WDN tak.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem, moja pralka ma symbol WDN 1063M.
    Wnioskuję, że muszę wszystko wyjąć:-(
    Czy ta operacja i wymiana łożysk to trudna sprawa?
    Jak po kolei się do tego zabrać?
  • Admin grupy AGD
    Odkręcasz trzy wkręty z tyłu, ściągasz osłonę. W zależności od wersji (śruba/nakrętka) odkręcasz koło pasowe na bębnie. Odkręcasz blat, zdejmujesz opaskę płaszcza/krzyżaka (klucz imbusowy 5mm). Nakręcasz nakrętkę na ośkę (bądź w innej wersji śrubę), dużym młotkiem walisz w oś bębna; schodzi cały płaszcz z łożyskami, wyciągasz na zewnątrz pralki. I tu pytanie: czy nie wyrobiła się oś bębna? Jak nie, to wymieniasz łożyska w krzyżaku plus simmering; składasz wszystko do kupy w odwrotnej kolejności do demontażu i gotowe. Gorzej, jesli masz wyrobioną oś bębna. Wtedy niestety musisz wyciągać całość górą, dać tokarzowi do naprawy/regeneracji, bądź wymienić kpl. bęben (dostępny w serwisie). W WDS- ie jest prościej, bo tylna osłona jest wielka i tam można wyjąć bęben bez rozbierania całej pralki :D.
    Powodzenia.
    Pozdro.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki za wyczerpujący opis.Jednak zanim sie do tego zabiorę muszę w jakiś sposób się upewnić, że chodzi o łożyska.Pusty bęben chodzi cichutko natomiast z wodą i praniem pojawiają się chroboty.
    Sam już nie wiem czy mogło coś dostać się pod bęben?
    Luzów wyczuwalnych na kole nie ma.
    Pozdr.:|
  • Admin grupy AGD
    sorki1 napisał:

Sam już nie wiem czy mogło coś dostać się pod bęben?
    Luzów wyczuwalnych na kole nie ma.

Popytaj w chacie kobiet, czy nie piorą staników przeznaczonych do prania ręcznego... :wink:
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Sprawdz łożyska na silniku.
  • Poziom 17  
    Moim zdaniem łożyska są w porządku. Gdyby były uszkodzone łożyska w silniku lub na bębnie to odgłos podczas kręcenia byłby bez przerwy, tylko pod obciążeniem głośniejszy. Najprędzej coś będzie pod bębnem. Sprawdź czy na grzałce nie ma kamienia lub innej żeczy.
  • Poziom 10  
    Nikt nie uwierzy! Przechodziłem obok prywatnego serwisu AGD i wstąpiłem zapytać o problem.Pan stwierdził, że takie odgłosy może wydawać pasek, i że dobrze jest nasmarować go szarym mydłem.
    Oczywiście nie uwierzyłem i nawet nie próbowałem tego.Jednak po tygodniu przypomniałem sobie o tym i postanowiłem nasmarować.
    CUD! Wszystkie metaliczne dźwięki znikły.
    Dalej nie rozumiem skąd pasek mógł wytwarzać takie właśnie odgłosy ale skoro znikły to cel został osiągnięty.
    Dziękuję wszystkim za rady i pozdrawiam.