Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio- zasilanie - Zmienne źródło zasilania

23 Lip 2017 16:22 570 6
  • Poziom 8  
    Witam. Mam w autku podłączone radio pod stałe zasilanie z aku (zasilanie z pamięci radia) i manualnie włączam i wyłączam, bo często na grillu lub ognisku podstawia się furę i muzyczka gra, klucze wyjęte to dzieci nie odpalą i wszystko było git, jeździłem autem na weekendach więc nie robiło to dużego problemu.
    Ostatnimi czasy auto użytkuję już w charakterze dojazdów do pracy i chciałbym zmienić źródło zasilania na to ze stacyjki (automatycznie wł/wył) lecz zachować tą możliwość by przy okazji móc odpalić radio bez włożonego kluczyka. Przełącznik oczywiście mogę dorzucić (schowam w niewidocznym miejscu pod kierownicą, gdzie już jeden od wzmacniacza na skrzynię basową jest).

Chcę wykonać to po taniości
    Radio- zasilanie - Zmienne źródło zasilania

Normalnie sobie jeżdzę i przełącznik na off, jak odpalam radio się włącza, jak gaszę wyłącza i wszyscy zadowoleni :D
    przy wyłączonej stacyjce przestawiam przełącznik w on i radyjko ma się odpalić a diodę dołączę by nie zasilić nawiewów itp
    czy jak zastosuję poniższy schemacik to żądane zadanie będzie wykonywać?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Powinno być w porządku.
  • Poziom 8  
    radio mam z Sony Xplod 4x50 a na wyjściu głośniki BOSE z Audi więc w jaki model diody celować z jakim prądem?
    Druga rzecz, myślełem że raczej cała moc pobierana jest z kabelka pamięci radia, poprawcie mnie jeśli się mylę. Wstępnie celowałem w diodę prostowniczą ok 6A, chyba w sklepie po 2zł mieli. Będzie to dobrym rozwiązaniem?
  • Poziom 29  
    Można by nawet zastosować przełącznik 3 - pozycyjny. przepraszam za nabezgranie. Radio- zasilanie - Zmienne źródło zasilania
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Lutek997 napisał:
    Druga rzecz, myślełem że raczej cała moc pobierana jest z kabelka pamięci radia, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Dokładnie.
    Lutek997 napisał:
    Wstępnie celowałem w diodę prostowniczą ok 6A, chyba w sklepie po 2zł mieli.

Wystarczająco. Będzie działać jak należy.

pawel16150 napisał:
    Można by nawet zastosować przełącznik 3 - pozycyjny

Wystarczy dwu pozycyjny :) Pozycja "wyłączony" jest niepotrzebna.
  • Poziom 8  
    Heinzek napisał:
    Wystarczy dwu pozycyjny :) Pozycja "wyłączony" jest niepotrzebna.

też myślałem o tym. Same przełączniki to sposób by tak wszystko po januszowemu załatwić, tylko przy używaniu tego przełącznika po odpaleniu auta nagle sobie przypomnę że no przecież przełącznik jest na aku więc sobie przełączę by było normalnie zanim zapomnę, to radio może zgasnąć na chwilę a akurat leci Despacito no i małe zdenerwowanie będzie a tak ciągłość zasilania zachowana. Taki mały mój wymysł :D

Na dniach zabiorę się za montaż i dam raport jak to wszystko wyszło. Dziękuję za rady. Chciałem być pewny by nie wyszło że takim czymś coś się w aucie innego pokiełbasiło