Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ na MOC 3041 i triaku Jak to działa?

23 Lip 2017 16:31 1674 9
  • Poziom 12  
    Witam chciałbym przedstawić mały układzik na MOC 3041 i triaku,jak w takim układziku odbywa się regulacja obrotów dmuchawy podłączonej do wyjścia tego układu dziękuje Układ na MOC 3041 i triaku Jak to działa? .
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Robot17 napisał:
    jak w takim układziku odbywa się regulacja obrotów dmuchawy podłączonej do wyjścia tego układu

Nijak się nie odbywa, MOC3041 załącza w zerze więc na tym układzie zrealizujesz tylko włączenie/wyłączenie.
  • Specjalista elektronik
    MOC3041 jest do włączania/wyłączania, nie do regulacji, on albo włącza triaka na cały półokres (jeśli na wejście sterujące poda się odpowiedni prąd - 15mA wystarczy), albo nie. Ale jak dmuchawa ma dużą bezwładność i jakiś czujnik obrotów, którego sygnał włącza i wyłącza prąd podawany na wejście sterujące w zależności od obrotów, to wyjdzie regulacja obrotów.
  • Poziom 12  
    dziekuje bardzo oto przykładowy schemat sterownika w którym jest regulacja dmuchawy,wiem ze trzeba podać napięcie na wejście MOC 3041,tylko jakie to napięcia ze obroty są różne Układ na MOC 3041 i triaku Jak to działa? ....
    Robot17 napisał:
    tylko jakie to napięcia ze obroty są różne

5V przez rezystor - obroty są, 0V - obrotów nie ma. Zresztą kolega _jta_ wyżej wytłumaczył.

_jta_ napisał:
    Ale jak dmuchawa ma dużą bezwładność i jakiś czujnik obrotów, którego sygnał włącza i wyłącza prąd podawany na wejście sterujące w zależności od obrotów, to wyjdzie regulacja obrotów.

Dla grzałek takie rzeczy sie stosuje - to się zwie regulacja grupowa - załączamy triak na 10 okresów, na kolejne 10 wyłączamy. Dla silników indukcyjnych takiej regulacji nie spotkałem.
  • Poziom 12  
    dziękuje kolegom trochę kumam ale daleka droga przed mną.........dzięki
  • Poziom 31  
    Jak chcesz zrobić układ regulacji obrotów silnika na triaku, to poszukaj aplikacji np. na układzie U2008.

Pozdr
  • Poziom 12  
    dzieki dzieki ,tylko zastanawia mnie jak działa w takich sterownikach do pieca siła nadmuchu dmuchawy
    Robot17 napisał:
    dzieki dzieki ,tylko zastanawia mnie jak działa w takich sterownikach do pieca siła nadmuchu dmuchawy

Róznienie, ale jeśli jest optotriak to taki bez opcji załączania w zerze. A sterowanie fazowe za pomocą procesora można zrealizować jeśli sam procesor będzie poinformowany o chwili przejścia napięcia sieci przez zero.
  • Specjalista elektronik
    10 okresów to 1/5 sekundy - a ile czasu kręci się dmuchawa po odłączeniu zasilania? 20 sekund? To by było 100 razy dłużej, więc przez 10 okresów obroty zmienią się może ze 3% (gdyby hamowanie było tylko przez tarcie, to poniżej 1%, ale opór powietrza rośnie z prędkością, i to dość szybko).