Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka temperatura do stacji lutowniczej?

23 Lip 2017 19:40 1071 3
 • Użytkownik usunął konto  
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 38  
  Temperaturę najlepiej dobrać doświadczalnie, szczególnie w sprzęcie tej klasy, najlepiej znaleźć najmniejszą przy której da się lutować i tylko odrobinę zwiększyć.
 • PCBwayPCBway
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  Wiele zależy też od wprawy w lutowaniu, czy wielkości "masy" lutowanych elementów.
  Ja np. wolę ustawić nieco więcej niż zaleca Kol.elektryku5 - po pierwsze wykonanie jednego lutu to ok. 1/2 sekundy, więc i element jaki lutuję ma mniejszą szansę się przegrzać, A po drugie w wypadku lutowania "zawodowo"(czyli przy większej temperaturze) nie ma kłopotów z powstawaniem zimnych lutów.
  Wiele zależy również od samego elementu, czy miedzi na płytce PCB. O ile w fabrycznych płytkach pady są cynowane fabrycznie i lutowanie nie przysparza żadnych problemów, to w amatorskim wykonaniu płytek można się spotkać z laminatami o bardzo różnych właściwościach "miedzi" (cudzysłów - bo nie do końca wiadomo ile jest "miedzi w miedzi" na laminacie). Jedna płytka wręcz lutuje się sama, a druga - oporna- potrzebuje większej temperatury i dłuższego nagrzewania by się właściwie pobieliła cyną. W swoich zbiorach mam laminaty które lutują się bardzo dobrze już przy 300*C (tyle wskazuje wyświetlacz stacji) i inne dla których 350*C to czasem za mało....
  Dalej - jeśli masz do pobielenia np. przewód 2,5mm2 lepiej ustawić większą temperaturę bo pobielenie końcówki będzie szybsze i izolacja nie zdąży się nadtopić. Podobnie przy lutowaniu na PCB padów masy, nie oddzielonych "krzyżakiem od masy jako takiej - odprowadzanie ciepła z grota jest znacznie większe niż w wypadku ścieżki o małej szerokości, więc siłą rzeczy trzeba albo dłużej nagrzewać pad lutownicą (i ryzykować że miejsce styku miedzi z lutownicą nie zostanie przegrzane i nie odklei się od podłoża, albo szybciej, wyższą temperaturą.
  A tak w ogóle - trening robi mistrza. Polutujesz kilka lat i sam dojdziesz co jest najlepsze dla Ciebie i dla elementów czy PCB...