Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sito obrotowe do ziemi DIY.

Magister_123 23 Lip 2017 22:41 6297 11
  • Witam.
    Z racji przydomowych prac ziemnych i dużej ilości kamienia w gruncie powstała potrzeba budowy przesiewacza. Inspiracją były filmy z youtuba.
    Rama wykonana z kątownika 40. Sito właściwe powstało z siatki zgrzewanej (1x2m) o oczkach 12x12mm wykonanej z drutu 1mm. Siatka została zamocowana do obręczy rowerowych (62cm wewnątrz). Wałek to rura 3/4cala zamocowana na 2 łożyskach, ''szprychy'' wykonane z druta 6mm. Silnik ze starej betoniarki o mocy około 500W 1420obr/min.
    Sito kręci się z prędkością około 50obr/min. Przy szybszych obrotach siła dośrodkowa jest za duża i ziemia ''przykleja'' się do siatki.
    Całość może nie powala wyglądem ale spełnia w 100% założenia projektowe. Koszt budowy z racji posiadania niektórych elementów nie przekroczył 200zł.
    Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Magister_123
    Poziom 34  
    Pomogłem?! Naciśnij przycisk ''pomógł''. To nic nie kosztuje.
    Specjalizuje się w: elektryk utrzymania ruchu
    Magister_123 napisał 2280 postów o ocenie 329, pomógł 246 razy. Jest z nami od 2005 roku.
    Qbuś
    Poziom 38  
    Fajny , prosty projekt :D . Bym dorobił z przodu kawał "leja" do zsypywania "materiału" :idea: i osłony na te przekładnie, bo "licho nie śpi".
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Magister_123
    Poziom 34  
    Qbuś napisał:
    Bym dorobił z przodu kawał "leja" do zsypywania "materiału"

Też o tym myślałem ale z racji braków materiałowych pomysł porzuciłem. Po kilku tonach przerzuconej ziemi mogę śmiało stwierdzić że lepiej jest bez leja. Może by ładnie wyglądał ale łopatę trzeba by wyżej podnosić. Szypa z długim trzonkiem jest wystarczająca.
    Kurtka na wacia napisał:
    Załóż obudowę wentylatora silnika.

Silnik stary i osłony dostać nie mogę. Wbrew pozorom po 2-3 godzinach pracy w upałach ma temperaturę około 50°C więc przegrzanie mu nie grozi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda
    Po co taka duża odległość z przodu ramy do bębna ?
    Widać że z tego powodu ugina się oś podczas wrzucania ziemi.
    Przydała by się osłona od góry, bo sporo ziemi fruwa dookoła.
    Magister_123
    Poziom 34  
    wada napisał:
    Po co taka duża odległość z przodu ramy do bębna ?

Miał się tam znajdować wcześniej wspomniany lej(zsyp) do ziemi. Ale jak pisałem wcześniej: każda szypę z ziemią musiał bym podnosić wyżej o około 30cm a to naprawdę dużo przy ręcznym ładowaniu. Po drugie gdyby bęben był bliżej zasyp był by utrudniony. Obręcz ma 62cm po zbliżeniu jej do kątownika wsyp zmalał by do połowy średnicy.
    wada napisał:
    Widać że z tego powodu ugina się oś podczas wrzucania ziemi.

Oś to tylko rura wodna 3/4cala. W takiej konfiguracji całość ugina się ale działa to jak amortyzator i wydaje mi się że wcale nie jest to złe.
    wada napisał:
    Przydała by się osłona od góry, bo sporo ziemi fruwa dookoła.

Fruwa w bębnie. Na zewnątrz urobek spada bardzo blisko.

Na obecną chwilę dodał bym jedynie obręcz z chudego płaskownika od strony wsypu. Zdarza się że jakiś kamień odbije się i wypadnie.
    beretus
    Poziom 10  
    Mam pytanie - czy próbowałeś przesiewać tam kruszywo? Czy konstrukcja wytrzymałaby przesiewanie takiego materiału? Chodzi mi o osobiste przekonanie - bo chodzi mi po głowie taki projekt z tą różnicą żeby można przesiewać niesortowane kruszywo.
    Magister_123
    Poziom 34  
    @beretus Kruszywo osobiście nie przesiewałem bo i nie takie miałem założenia przy budowie. Uważam że sito sobie poradzi pod warunkiem że wykonasz lej z zasuwą regulacyjną. Chodzi o to żeby dozowana była stała nie duża ilość kruszywa na raz. Chyba że zastosował byś siatkę z grubszego drutu wtedy można rzucać szypą bezpośrednio na siatkę.
    bartek611
    Poziom 1  
    A jak siatka zostala przymocowana do kola bo na spawanie to chyba jest za cienka
    Magister_123
    Poziom 34  
    bartek611 napisał:
    A jak siatka została przymocowana do kola bo na spawanie to chyba jest za cienka

Zwykłym drutem do zbrojeń.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Magister_123 napisał:
    Silnik stary i osłony dostać nie mogę.

Kolego drogi kawałek blachy wystarczy wkoło wentylatora poprawi chłodzenie. Na przód można założyć kawałek siatki nawet z tworzywa.

2834736 napisał:
    A jak się oderwie łopatka i w kogoś uderzy? A o to może nie być trudno.

A co też za kolega anarchizmy wypisuje ?? Ten silnik ma małe obroty raptem 1400 obr. a po za tym jest z tworzywa które naprawdę trudno ułamać nawet na siłę, dobre stare polskie tworzywo. Dziś już takich nie robią. Co innego obecnie, to dramat. Bardziej bym się obawiał jakiegoś kamyczka z siatki bębna, który podrzucony mógłby wpaść do wentylatora. Oj może się to źle skończyć dla obsługi a także postronnych gapiów.