Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sito obrotowe do ziemi DIY.

Magister_123 23 Jul 2017 22:41 27525 12
 • Witam.
  Z racji przydomowych prac ziemnych i dużej ilości kamienia w gruncie powstała potrzeba budowy przesiewacza. Inspiracją były filmy z youtuba.
  Rama wykonana z kątownika 40. Sito właściwe powstało z siatki zgrzewanej (1x2m) o oczkach 12x12mm wykonanej z drutu 1mm. Siatka została zamocowana do obręczy rowerowych (62cm wewnątrz). Wałek to rura 3/4cala zamocowana na 2 łożyskach, ''szprychy'' wykonane z druta 6mm. Silnik ze starej betoniarki o mocy około 500W 1420obr/min.
  Sito kręci się z prędkością około 50obr/min. Przy szybszych obrotach siła dośrodkowa jest za duża i ziemia ''przykleja'' się do siatki.
  Całość może nie powala wyglądem ale spełnia w 100% założenia projektowe. Koszt budowy z racji posiadania niektórych elementów nie przekroczył 200zł.
  Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY.  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Magister_123
  Level 36  
  Offline 
  Has specialization in: elektryk utrzymania ruchu
  Magister_123 wrote 2836 posts with rating 760, helped 368 times. Been with us since 2005 year.
 • #2
  Qbuś
  Level 38  
  Fajny , prosty projekt :D . Bym dorobił z przodu kawał "leja" do zsypywania "materiału" :idea: i osłony na te przekładnie, bo "licho nie śpi".
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Magister_123
  Level 36  
  Qbuś wrote:
  Bym dorobił z przodu kawał "leja" do zsypywania "materiału"

  Też o tym myślałem ale z racji braków materiałowych pomysł porzuciłem. Po kilku tonach przerzuconej ziemi mogę śmiało stwierdzić że lepiej jest bez leja. Może by ładnie wyglądał ale łopatę trzeba by wyżej podnosić. Szypa z długim trzonkiem jest wystarczająca.
  Kurtka na wacia wrote:
  Załóż obudowę wentylatora silnika.

  Silnik stary i osłony dostać nie mogę. Wbrew pozorom po 2-3 godzinach pracy w upałach ma temperaturę około 50°C więc przegrzanie mu nie grozi.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Magister_123
  Level 36  
  wada wrote:
  Po co taka duża odległość z przodu ramy do bębna ?

  Miał się tam znajdować wcześniej wspomniany lej(zsyp) do ziemi. Ale jak pisałem wcześniej: każda szypę z ziemią musiał bym podnosić wyżej o około 30cm a to naprawdę dużo przy ręcznym ładowaniu. Po drugie gdyby bęben był bliżej zasyp był by utrudniony. Obręcz ma 62cm po zbliżeniu jej do kątownika wsyp zmalał by do połowy średnicy.
  wada wrote:
  Widać że z tego powodu ugina się oś podczas wrzucania ziemi.

  Oś to tylko rura wodna 3/4cala. W takiej konfiguracji całość ugina się ale działa to jak amortyzator i wydaje mi się że wcale nie jest to złe.
  wada wrote:
  Przydała by się osłona od góry, bo sporo ziemi fruwa dookoła.

  Fruwa w bębnie. Na zewnątrz urobek spada bardzo blisko.

  Na obecną chwilę dodał bym jedynie obręcz z chudego płaskownika od strony wsypu. Zdarza się że jakiś kamień odbije się i wypadnie.
 • #8
  beretus
  Level 11  
  Mam pytanie - czy próbowałeś przesiewać tam kruszywo? Czy konstrukcja wytrzymałaby przesiewanie takiego materiału? Chodzi mi o osobiste przekonanie - bo chodzi mi po głowie taki projekt z tą różnicą żeby można przesiewać niesortowane kruszywo.
 • #9
  Magister_123
  Level 36  
  @beretus Kruszywo osobiście nie przesiewałem bo i nie takie miałem założenia przy budowie. Uważam że sito sobie poradzi pod warunkiem że wykonasz lej z zasuwą regulacyjną. Chodzi o to żeby dozowana była stała nie duża ilość kruszywa na raz. Chyba że zastosował byś siatkę z grubszego drutu wtedy można rzucać szypą bezpośrednio na siatkę.
 • #10
  bartek611
  Level 1  
  A jak siatka zostala przymocowana do kola bo na spawanie to chyba jest za cienka
 • #11
  Magister_123
  Level 36  
  bartek611 wrote:
  A jak siatka została przymocowana do kola bo na spawanie to chyba jest za cienka

  Zwykłym drutem do zbrojeń.
 • #12
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Magister_123 wrote:
  Silnik stary i osłony dostać nie mogę.


  Kolego drogi kawałek blachy wystarczy wkoło wentylatora poprawi chłodzenie. Na przód można założyć kawałek siatki nawet z tworzywa.

  2834736 wrote:
  A jak się oderwie łopatka i w kogoś uderzy? A o to może nie być trudno.


  A co też za kolega anarchizmy wypisuje ?? Ten silnik ma małe obroty raptem 1400 obr. a po za tym jest z tworzywa które naprawdę trudno ułamać nawet na siłę, dobre stare polskie tworzywo. Dziś już takich nie robią. Co innego obecnie, to dramat. Bardziej bym się obawiał jakiegoś kamyczka z siatki bębna, który podrzucony mógłby wpaść do wentylatora. Oj może się to źle skończyć dla obsługi a także postronnych gapiów.
 • #13
  beretus
  Level 11  
  Trochę mi zajęło ale w końcu zmontowałem swój przesiewacz bębnowy. Założenia były podobne z tą różnicą że nie chciałem mieć osi przez całą długość bębna.
  Krótki opis:
  Silnik z pralki frania, stara dziurawa beczka z wyciętymi otworami, siatka zgrzewana, kółka z dziecięcego wózka, rawka od starego roweru, trochę pasków klinowych, wałek redukujący obroty, trochę stalowych profili częściowo kupionych (na nogi).
  Najważniejsze o czym wspomniał autor to końcowe obroty bębna. Na filmie Magistra wyliczyłem jakieś 55-56obr/min a ja początkowo uzyskałem 71 i dla klińca byłoby ok ale dla przesiewania skompostowanej ziemi to było za dużo. Na koniec uzyskałem 49-50obr/min i to jest ok.
  Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY. Sito obrotowe do ziemi DIY.
  Dodałem jeszcze parę udogodnień - nóżki z regulacją żeby ustalać kąt pochylenia bębna i kółka transportowe. Koszt materiałów które musiałem zakupić to około 350zł reszta znalazła się wokół domu.
  Tak pracuje: