Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica AWCE 12DA nie spuszcza wody błąd E06

macko1111 24 Lip 2017 10:43 624 6
  • #1 24 Lip 2017 10:43
    macko1111
    Poziom 2  

Witam Szanownych Państwa.
    Od kilku dni w cyklu prania (obojętnie którego) po ok 20 minutach czyli jak domyślam się po zakończeniu prania, pralka nie spuszcza wody, czas idzie dalej, ale nic się nie dzieje. Co ciekawe, po obróceniu programatora na wirowanie pralka spuszcza wodę i wiruje, cały program przebiega poprawnie aż do końca. Dziś po resecie programu i spuszczeniu wody, po włączeniu go od nowa wyskoczył błąd E06 - uszkodzenie silnika pompy jak wygooglałem. Co ciekawe po resecie i po przełączeniu na tryb wirowania cały program zakończył się poprawnie.

Hydrostatu nie czyściłem - trochę podejrzewam zatkany wąż hydrostatu ale ten błąd E06 trochę mnie zbił z tropu.
    Proszę o pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 24 Lip 2017 13:06
    michal9119
    Poziom 11  

Podejrzewam, że to jednak uszkodzony silnik pompy. Może się zdarzyć że czasami "załapie" i prawidłowo wypuszcza wodę. Warto jeszcze sprawdzić czy coś nie zalega w filtrze i go nie blokuje.

Jeżeli słychać, że pompuje wodę, a mimo to jej nie odprowadza, należy przyjrzeć się zaworowi przesterowania (o ile pralka ma AquaSpray).

0
  • #3 24 Lip 2017 13:25
    macko1111
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Pralka nie ma aqua spray. Coraz bardziej dziwnie się robi. Mianowicie:
    Program bawełna 40 st. (najczęściej używany) - pranie zatrzymuje się przed pierwszym spuszczeniem wody, nawet pompa się nie dąży załączyć, ale czas prania biegnie dalej.
    Program syntetyki 40 st. - działa jak ta lala. Czyżby coś z programami / programatorem? Ewentualnie mogę spróbować przeczyścić / przedmuchać sprężonym powietrzem elektronikę i programator po demontażu ale czy to pomoże?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Lip 2017 14:01
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Silniki pomp spustowych w pralkach to silniki w większości magnetyczne.
    Po paru latach pracy w pralce dochodzi do jego roszczelnienia i woda wpływa do wnętrza silnika co po upływie dłuższego lub krótszego czasu skutkuje korozją osi magnesu turbinki i zatarciem takiego silnika.
    Reasumując powyższe, silnik najlepiej sprawdzić poza pralką wymontowując pompę spustową lub przynajmniej sprawdź czy turbinka nie ma luzów na wszystkie strony a przypuszczam, że tak będzie.
    Demontaż pompy jest również świetną okazją by przeczyścić wąż zbiornik-pompa jak i tzw. kubek hydrostatu.

0
  • #5 24 Lip 2017 14:03
    macko1111
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo za informacje.
    Tak też zrobię i na pewno dam znać czy się poprawiło. I czy musiałem wymieniać pompę. :)

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lip 2017 14:08
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Wystarczy wymienić sam silnik pompy jeśli będzie taka konieczność co z pewnością będzie tańszym rozwiązaniem.
    Sprawdzałeś w ogóle filt pomy spustowej?

0
  • #7 24 Lip 2017 21:22
    macko1111
    Poziom 2  

Dziękuję Bardzo za pomoc.
    Bez problemu poradziłem sobie z demontażem pompy i jej rozmontowaniem. Turbinka oczywiście wraz wirnikiem lata we wszystkie strony - taki ma luz. Jutro się postaram zaopatrzyć w silnik i go wymienić.
    Pięknie dziękuję za wszystkie porady i pomoc w znalezieniu przyczyny. Temat do zamknięcia.

0