Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Propozycja światłowodu - jaka szybkość i router?

eraeste 26 Lip 2017 13:30 4479 65
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    @eraeste
    hermes-80 napisał:
    lepiej dołożyć i kupić RT-N18.

Dokładnie to Asus RT-N18U.
    Nie ma on co prawda radia wifi 5 GHz, ale ma porty LAN/WAN 1 Gb - więc dla Ciebie (jeśli 5 GHz nie potrzebujesz) jak znalazł.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    eraeste
    Poziom 14  
    a między Asus n16u a tenda f3 jest duża różnica ? oczywiście użytkować będę ten router do prędkości 100/50 i interesuje mnie tylko praca na WIFI., bo wiem, że asus ma szybsze porty, ale na kablu.
    KOCUREK1970
    Ale różnica w czym?
    Prędkość na przewodzie będzie taka sama.
    Jeśli pytasz o wifi, to zapytaj Boga bo tylko on wie.
    hermes-80
    Poziom 43  
    Jak interesuje cię praca na wifi to kup sobie tańszy model Unifi AP AC Lite ma radio 2,4GHz b/g/n i 5GHz a/n/ac Lite.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    eraeste
    Poziom 14  
    Chyba nie ma sensu kupować router 5ghz jak mam mieć internet 100/50.

Ja tylko tak zapytałem czy między tenda f3 a Asus n16u jest znacząca różnica, bo w cenie tak.
    Ale tenda f3 dostaje za darmo od operatora a asusa mogłbym kupić za 200.

Zauważyłem, że Wy jak i operatorzy nie gwarantują szybkościach na WIFI, trochę bezsensu, bo to powinien być priorytet, bo kto dziś na kablach jeszcze pracuje w domu?
    hermes-80
    Poziom 43  
    Wszyscy rozsądni i ludzie z branży informatycznej znający się na sieciach. Nikt z branży w domu sieci szkieletowej nie buduje na wifi jeśli ma możliwość położenia kabli.
    Chcesz mieć kłopoty pchaj się we wifi.
    KOCUREK1970
    eraeste napisał:
    Chyba nie ma sensu kupować router 5ghz jak mam mieć internet 100/50.

Tu chodzi o pasmo a nie o prędkość - pasmo wifi 2,4 GHz zawalone do granic możliwości i nadzieja tylko w 5 GHz...
    eraeste napisał:
    tenda f3 dostaje za darmo od operatora a asusa mogłbym kupić za 200.

Ale pewnie Ci też Tendę poblokują ile tylko można - operatorzy niechętnie pozwalają "majstrować" w ich sprzęcie.
    eraeste napisał:
    zapytałem czy między tenda f3 a Asus n16u jest znacząca różnica, bo w cenie tak.

Wolałbym tego Asusa.
    eraeste napisał:
    Zauważyłem, że Wy jak i operatorzy nie gwarantują szybkościach na WIFI, trochę bezsensu, bo to powinien być priorytet, bo kto dziś na kablach jeszcze pracuje w domu?

I tu się nie mylisz - wifi to wspaniała sprawa, ale w laboratoriach producentów sprzętu sieciowego i w ulotkach działu marketingu.
    Choć z drugiej strony są rozwiązania, gdzie wifi działa przepięknie nawet w bloku z 300 sieciami wifi - tylko sam sprzęt bazowy do zrealizowania tak skutecznej sieci (by działała w takim środowisku) to wydatek KILKU(nastu) tys zł.
    eraeste
    Poziom 14  
    Wracam od rodziny(domek nie blok) i mieli Router dwu zakresowy 2,4 i 5ghz zrobiliśmy test na łączu 250/30 w piwnicy sieć 2,4 zasięg był prawie na full a na 5 zasięgu albo nie było albo był gdy się zbliżyliśmy trochę do drzwi i wykonaliśmy na speedtest test.
    Okazało się ze na mniejszym zasięgu ale 5 GHz uzyskaliśmy 100 prędkość
    A na prawie całym zasięgu 2,4 uzyskaliśmy zaledwie 8 szybkość.
    Różnica to przepaść.. wytłumaczy mi to ktoś? Gdyby tak faktycznie było to wole szybszy a słabszy zasięg niż duży zasięg a wykorzystywanie ze swojego abonamentu 1/10 transferu .

Ps: jestem do 200zl w stanie kupić dobry a tani router do szybkości 150/30 w szczególności pracy na wifi.(jaki model, bo tamten co proponowaliscie kosztował prawie 400zl)

Po tym co dzisiaj zobaczyłem byłem przekonany ze wezmę 100/50 na 2,4 GHz, ale teraz mam duze obawy . - uzasadnione?
    sebap
    Poziom 41  
    Ktoś tu już polecał Asus RT-N18U, ja też go mam i polecam. W domu jednorodzinnym (2 inne sieci obok) osiągam około 110Mb/s, miałem do naprawy laptopa Dell i była tam karta 2x2 MIMO i wyszło prawie 150Mb/s.
    Te 8Mb/s to coś nie tak, coś źle skonfigurowane.
    eraeste
    Poziom 14  
    Czyli jest to nie możliwe?
    KOCUREK1970
    eraeste napisał:
    jestem do 200zl w stanie kupić dobry a tani router do szybkości 150/30 w szczególności pracy na wifi.(

Nie za taka kwotę.
    Porty LAN/WAN muszą być już 1 Gb, dualband 2,4/5 GHz (nie znam routera, który ma tylko 5 GHz) - najmniej 400 zł.
    Heinzek
    Do 200zł router z 5GHz AC + gigabit
    Zobacz sobie TP-Link Archer C1200
    Choć bardziej kierował bym się w archer C8, C2600 choć cena jest dużo wyższa.
    KOCUREK1970
    Heinzek napisał:
    Zobacz sobie TP-Link Archer C1200

Skoro TAKI router kosztuje około 200 zł a Asus RT-N18U kosztuje 300 zł i więcej (a nie ma radia 5 GHz) - no to jaką wydajność może mieć ten TP Link, skoro Autor stawia na wifi.

Swego czasu wszyscy się rzucili na ASUS RT-AC1200G+ - a potem jęki i narzekania.

Do Autora - kup to co mieli znajomi.
    eraeste
    Poziom 14  
    Odnośnie ASUS RT-AC1200G+ właśnie na takim routerze dzisiaj testowałem u rodziny pracę na WIFI (co dolega temu routerowi?)

Wracam do pytania, bo to będzie decydująca decyzja przy wyborze łącza od operatora.
    1.Czy na słabszym zasięgu, ale routerze 5ghz uzyskam większą prędkość?
    2.Czy na mocniejszym zasięgu, ale na routerze 2,4 ghz uzyskam słabszą prędkość niż w przypadku 1? na WIFI

Czy tak jak kolega pisał, był to jakiś błąd w konfiguracji - dodam, że router był testowany na speedtest na jednym i tym samym urządzeniu, był to akurat IPHONE 6 (to było pod ręką)
    Heinzek
    eraeste napisał:
    1.Czy na słabszym zasięgu, ale routerze 5ghz uzyskam większą prędkość?
    2.Czy na mocniejszym zasięgu, ale na routerze 2,4 ghz uzyskam słabszą prędkość niż w przypadku 1? na WIFI

To zależy od odległości i poziomu zakłóceń.
    W czystym paśmie:
    Do pewniej odległości 5Ghz będzie szybsze aż zrówna się z prędkością na 2,4GHz i dalsza odległość to będzie dostęp tylko przez 2,4GHz.

Jeśli masz sąsiadów i pasmo 2,4 zabite do granic możliwości to może się okazać że 5GHz mimo że ma mniejszy zasięg to 2,4 będzie wolniejsze mimo mocniejszego sygnału (więcej "szumu")
    KOCUREK1970
    eraeste napisał:
    Odnośnie ASUS RT-AC1200G+ właśnie na takim routerze dzisiaj testowałem u rodziny pracę na WIFI (co dolega temu routerowi?)

Wiesza się przy dużym ruchu, niestabilne wifi, problem z softem, potrafi "zgubić" wifi (trzeba go prądowo resetować), problemy z dzierżawą adresu DHCP.
    Być może już to poprawiono w nowszych wersjach oprogramowania - co nie zmienia faktu, że takie opinie się o nim pojawiały.
    eraeste napisał:
    Wracam do pytania, bo to będzie decydująca decyzja przy wyborze łącza od operatora.

Ale Kolega oczekuje stanowczego potwierdzenia o co pyta? - więc ja i zapewne inni odpowiem zgodnie z prawdą - nie mam(y) bladego pojęcia, jak to będzie u Ciebie.
    Kupujesz i sprawdzasz - porady zdalne są li tylko sugestiami, a co wyjdzie w realu już nie zależy od nas, tylko od miejsca gdzie mieszkasz, samego rozmieszczenia pomieszczeń, budowy domu/ścian itd. Takie niestety jest wifi.
    eraeste
    Poziom 14  
    KOCUREK, to nie jest tak, że to co piszecie ja nie czytam, bo czytam i wyciągam wnioski, ale tego dzisiaj nie potrafiłem zrozumieć dlaczego na łączu 250/30 na routerze zasiegu 2,4 przy pełnym zasięgu taka niska była prędkość ok 10... na speedtescie * a na zakresie 5ghz przy zasięgu praktycznie znikomym było ok. 100

Cała ta sytuacja była w piwnicy w domku jednorodzinnym i tak jak pisaliście 5ghz miał słabszy zasięg od 2,4 ale stanowczo lepszą prędkość uzyskało 5ghz.
    -i moje pytanie czy tak właśnie działa 5ghz? ze mimo mniejszego zasięgu daje większy przesył?

Jeżeli tak to opłaca się kupować tylko 5ghz.
    Poczatkowo do łącza 100/50 został wybrany router 2,4 i miało to być kompromis osiągnięcia przy takim łączu danej prędkości na takim routerze po przez WIFI.
    Ale jak mam za ścianą super zasięg na 2,4 a prędkość do kitu, to wole słabszy zasięg na 5 ghz a większa szybkość - co powinno być oczywiste i ciągle do tego dążę.

Przecież jak zasięg jest na full czy prawie oznacza, że nie ma chyba na tyle przeszkód ?
    KOCUREK1970
    eraeste napisał:
    KOCUREK, to nie jest tak, że to co piszecie ja nie czytam

No właśnie nie czytasz, skoro:
    KOCUREK1970 napisał:
    Wifi ma to do siebie, że nikt z nim niczego nie gwarantuje, a i nawet nie przyjmuje w związku z tym reklamacji.

Więc nie oczekuj potwierdzenia - bo nikt zdrowo myślący Ci tego na odległość nie da.

Kupujesz co uznajesz za skuteczne (propozycje padły) i sprawdzasz - nie jesteś zadowolony, szukasz sprzętowo czegoś innego.
    Reszta tej dyskusji to już czyste bicie piany.
    Chcesz mieć PEWNOŚC - idziesz do sklepu, płacisz sprzedawcy i zapraszasz go do siebie z tirem sprzętu, testujecie i się w końcu decydujesz.
    Heinzek
    eraeste napisał:
    Ale jak mam za ścianą super zasięg na 2,4 a prędkość do kitu, to wole słabszy zasięg na 5 ghz a większa szybkość

Ja znów mam tak ze na dworze nie mam zasięgu 5GHz, a na 2,4GHz "dwie kreski" i mimo tego internet nie działa - blokowisko.

eraeste napisał:
    Przecież jak zasięg jest na full czy prawie oznacza, że nie ma chyba na tyle przeszkód ?

Przeszkód nie ale może być zagłuszany przez inne routery,
    Dla przykładu kiedy gadasz z kimś w cichym domu to bez problemu się słyszycie nawet jak się nie widzicie przy dalszej odległości. Na koncercie/przy ruchu ulicznym ta sama rozmowa jest nie realna nawet jeśli jesteś metr od drugiej osoby.
    eraeste
    Poziom 14  
    Panowie,
    Może mnie nie rozumiecie, ja rozumiem, że ściany, sufit itd. to przeszkody i nikt mi nie powie czy wifi będzie odbierało, w którymś miejscu innym niż gdzie znajduje się router.

Ale ja pytam i jest to pytanie technicznie (nie jestem specjalista) czy np. na łączu 100 prędkości - mając większy zasięg na 2,4 mogę mieć słabszą prędkość niż na 5, w którym zasięg jest mniejszy.

Inaczej, czy 5 ghz mimo mniejszych zasięgów jest stabilniejszcze i lepiej utrzymuje prędkość w porównaniu do 2,4. Podkreślam pytam o łączu 100, bo 2,4 można również uzyskać zbliżoną prędkość po przez wifi.

No właśnie;
    Heinzek piszesz, że masz dwie kreski na 2,4 na dworze i nie działa Ci internet lub masz słaby, to jestem ciekaw czy na 1 kręsce w 5gzh internetu byś nie miał czy działał by prawie tak jakbyś miał full zasieg, bo jeżeli by tak było to lepiej mieć 5ghz i faktyczny zasieg niż 2,4 i zasieg, na którym nie można korzystać z internetu lub jego prędkość jest nieadekwatna do faktycznej predkosci łącza.
    KOCUREK1970
    eraeste napisał:
    czy np. na łączu 100 prędkości - mając większy zasięg na 2,4 mogę mieć słabszą prędkość niż na 5, w którym zasięg jest mniejszy.

Możesz mieć "słabszą" prędkość.
    eraeste napisał:
    Inaczej, czy 5 ghz mimo mniejszych zasięgów jest stabilniejszcze i lepiej utrzymuje prędkość w porównaniu do 2,4. Podkreślam pytam o łączu 100, bo 2,4 można również uzyskać zbliżoną prędkość po przez wifi.

5 GHz nie jest stabilniejsze w zabudowie od 2,4 GHz.
    Wiesz teraz już coś więcej?
    Heinzek
    KOCUREK1970 napisał:
    5 GHz nie jest stabilniejsze w zabudowie od 2,4 GHz.

Dokładnie. Z moich doświadczeń wychodzi że 5GHz AC jest dobre w obrębie pokoju - małego mieszkania.

Piszesz tak jak byś chciał mieć 100Mbit/s w każdym miejscu na każdym urządzeniu. Na telefonie nawet nie zauważysz różnicy między 5 a 100Mbit/s.
    Ustaw tak router aby sprzęty które mają mieć największe użycie łącza były jak najbliżej niego. Sprzęty stacjonarne podłącz na kablu, aby wifi było najmniej obciążone.

Jak potrzeba Ci więcej zasięgu to podłącz drugi router ustawiony jako AP, a problemy z prędkością na pewno zmaleją.
    eraeste
    Poziom 14  
    Czyli zgodnie wszyscy przyznamy, że uzyskiwana prędkość na 5 ghz jest większa niż na 2,4 testując łącze 100

Stabilne 5ghz może się źle wyraziłem, bo ma słabszy zasięg więc nie jest stabilne chodziło mi o to co opisuje powyżej, że prędkość na tym łączu jest szybsza, bo co z tego, że na 2,4 masz większy zasięg jak mimo tego prędkość nie będzie adekwatna do Twojego łącza lub mimo większego zasiegu nie będzie on Ci pozwalał na włączenie internetu tak jak pisze Heinzek, w zasadzie dlaczego mając 2 kreski zasiegu na 2,4 nie działa Ci internet na wifi? dziwne.

Oczywiście najlepiej mieć dwa routery żeby sygnał został rozprowadzony po całym mieszkaniu, ale my jednak cały czas rozmawiamy o 1 i na tym chciałem się skupić.
    Heinzek
    eraeste napisał:
    w zasadzie dlaczego mając 2 kreski zasiegu na 2,4 nie działa Ci internet na wifi? dziwne.

eraeste napisał:
    KOCUREK, to nie jest tak, że to co piszecie ja nie czytam, bo czytam i wyciągam wnioski,

Chyba jednak nie czytasz bo już to opisałem wyżej.

Heinzek napisał:
    Przeszkód nie ale może być zagłuszany przez inne routery,
    Dla przykładu kiedy gadasz z kimś w cichym domu to bez problemu się słyszycie nawet jak się nie widzicie przy dalszej odległości. Na koncercie/przy ruchu ulicznym ta sama rozmowa jest nie realna nawet jeśli jesteś metr od drugiej osoby.
    Temat ciągnie się na drugą stronę, a końca nie widać.
    sebap
    Poziom 41  
    eraeste napisał:
    Oczywiście najlepiej mieć dwa routery żeby sygnał został rozprowadzony po całym mieszkaniu, ale my jednak cały czas rozmawiamy o 1 i na tym chciałem się skupić.

Z 1 routerem nie ma to szans powodzenia w 170m2 i jeszcze coś o tarasie wspominałeś.
    Jeśli to dom jednorodzinny i wokół brak innych sieci to ja bym szedł w stabilniejsze 2,4GHz no ale nie z routerem za 200zł.
    eraeste
    Poziom 14  
    Ale, albo to był jednorazowy przypadek, ze na 2,4 większym zasięgu net był słaby a na słabszym zasięgu ale na 5 net był szybszy. Załóżmy ze tak jest to wole 5 GHz mogę mieć mniejszy zasięg ale mam za to większa szybkość na łączu. Dlatego usiłuje się cały czas dowiedzieć czy faktycznie tak to wyglada jak opisuje w praktyce czy to był jakiś ewenement jak ktoś napisa, ze to niemożliwe i coś musiało być nakopane oczywiście mowa o szybkości 100 łączu. Co z tego, ze2,4 ma większy zasięg jak na 1 kresce czy 2 ledwo zipie gdy 5ghz z jedna kreska daje 10x więcej szybkości ?
    sebap
    Poziom 41  
    Musiało być coś nie halo, podejrzewam, że z Asusem RT-AC1200G, co do zasięgu na 5GHz to na 170m2 musiał byś ustawić ze 4 routery a i tak by było gorzej przez ściany jak 2,4GHz.
    Kreski mają znaczenie na teście ciążowym, tutaj jest istotne to, co pokaże program inSSIDer.
    eraeste
    Poziom 14  
    Czyli rozumiem, że na łączu o szybkości 100 korzystając z wifi na 2,4 i5 przy zasięgu dostępnym szybkośc uzyskaną na wifi powinienem mieć zbliżoną a nie, żę na 2,4 byłoby załóżmy 10 a na 5ghz 100, bo to różnica kolosalna ja się tylko o to obawiam.

A drąże ten temat i drąże, bo jak mam mieć łącze 100/50 to 2,4 router by mi wystarczał do uzyskania zbliżonej prędkości na wifi.
    Oczywiście wybierając łącze 150/30, bo też taką ofertę mam też do wyboru wtedy musowo 5ghz.
    I waham się między ofertą 100/50 na 2,4 a 150/30 na 5ghz <-- tutaj musze dopłacić 99zł pewnie za badziewny router i na kobiec umowy zdać go, bo w abonamentach tych dwóch jest tylko 5zł różnicy - czyli praktycznie żadna.
    eraeste
    Poziom 14  
    Panowie, byli dzisiaj u mnie serwisanci, ale umowę będę podpisywać jutro jak widzicie w załączniku to są dwa routery:

1. Do łącza 100/50 - czerwony router (55zl miesięcznie, router za darmo)

2. Do łącza 150/30 - niebieski (59zl miesięcznie, router opłata jednorazowa 99zl)

Wiem, ze Was mecze, ale ostatecznie do:
    -torrentow
    -YouTube
    -grania online na ps4

I podłączonych urządzeń
    1. Tv
    2. Ps4
    3. Telefon
    4. Komputer (nie raz dwa jesnocznienie)

Która dla mnie prędkość łącz z wybranymi routerami będzie najlepsza do pracy tylko na wifi

W okolicy jest 1 widoczna sieć (+ja to 2)
    Z internetu teoretycznie korzystam tylko w domu.

Dziękuje i proszę o wyrozumiałość i jeszcze odp Szanowni.
    sebap
    Poziom 41  
    Te routery to najniższa półka, niczego dobrego się po nich nie spodziewaj. Ja bym kupił coś innego bo z nimi łącza nie wysycisz.