Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka SMEG FAB28LP1 - dziwne dźwięki

24 Lip 2017 14:11 849 5
  • Poziom 4  
    Witam.
    Mam problem następującego typu.
    Posiadam lodówkę SMEG mod FAB28LP1, od jakiegoś czasu zaczęła wydawać dziwne dźwięki (najlepiej określić to jako rozprężenie zimnej butelki w ciepłym pomieszczeniu, albo strzał przekaźnika).
    Oprócz irytującego strzelania nic więcej się nie dzieje.
    Jedyny przekaźnik jaki znalazłem w lodówce to Sintex 45T B2 BG 4 4uF.
    Natomiast dźwięk jest na tyle nie regularny, że nie sposób namierzyć, co w lodówce strzela.
    Wymiana przekaźnika nie powinna być skomplikowana, natomiast są to koszta.
    Czy coś innego może dawać podobne objawy?
    Czy wołać fachowca? Na moje to ten czujnik, mnie kusi żeby go wymienić.
    Dodam że lodówka funkcjonuje normalnie.
    Pozdrawiam i dzięki za szybką odpowiedź.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Gdyby to była "wina" przekaźnika to odgłos byłby regularny, zawsze przy załączaniu i wyłączaniu.
    Prawdopodobnie przy spadaniu temperatury następują jakieś naprężenia w konstrukcji parownika i tworzywach i stąd te odgłosy.
    Jeśli lodówka pracuje prawidłowo to dałbym sobie z tym spokój.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 4  
    Znaczy trzyma temperaturę zamrażarka działa ok no nie mam przesłanek do tego żeby twierdzić że nie działa prawidłowo.
    Wpadł mi do głowy termo regulator jakoś ... że przy zadanej temperaturze spadkowej bądź wzrostowej gdzieś się załącza i daje ten dźwięk, obudowa jest z plastiku szukałem przyczyny opukowo. :D.
    Wiem że może to głupkowate ale mieszkam sam w mieszkaniu które nosi dźwięki i czasem można się ... wystraszyć jak o 2 słyszy się taki dźwięk. Niedawno tj ze 2 tygodnie temu działała normalnie.
    W zasadzie co mogłoby być innego co można by wymienić tanim kosztem żeby oszczędzić nerwy? ;)
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Nie znam tej lodówki ale termostat jest wewnątrz lodówki z pokrętłem do regulacji i w praktyce nie słychać jak się załącza.
    Element który opisałeś na początku według mnie jest kondensatorem i w nim nic się nie rusza.
    W lodówce nie ma co wymieniać. Zwykły człowiek może wymienić tylko termostat lub przepaloną żarówkę. Gdy jest uszkodzony agregat to potrzebny fachowiec z odpowiednim wyposażeniem.
    Może stoi na krzywej podłodze i teraz w związku z wyższymi temperaturami otoczenie to się ujawniło.
    Trudno mi jednoznacznie powiedzieć.
  • Poziom 4  
    Ok dzięki wielkie, to i tak spora pomoc.
    Pozostaje mi jedynie skonstatować się z fachowcem ... tylko kurde jak nie będzie wtedy pykać? Tego się najbardziej boję.
    Chodziło mi bardziej że przy tym jak spada temperatura termostat decyduje o załączeniu sprężarki w celu utrzymania temp i wtedy sygnał idzie na przekaźnik jakiś (w zasadzie z tyłu jest właśnie ten jeden) i tam w samym przekaźniku jest coś walnięte i nie trzyma temp .... no ciężko określić w środku jest chłodno ale czy trzyma zadaną przez producenta temp ... to już nie wiem.
    Ale to już czyste dywagacje bo nic innego nie wymyślimy chyba.
  • Poziom 34  
    Z tyłu na agregacie oprócz kondensatora jest tylko wyłącznik rozruchowy który działa tylko w czasie startu agregatu oraz zabezpieczenie przeciążeniowe które przerywa pracę agregatu gdy nastąpi zwiększony pobór prądu związany z jakimś przeciążeniem.
    A za "trzymaniem" odpowiedniej temperatury odpowiedzialny jest tylko termostat.