Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odciąg, odpylacz, do kabiny do piaskowania, czy taki będzie dobry ?

24 Lip 2017 15:49 1188 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Piaskuje w szkle, generalnie małe ciśnienie, drobne ścierniwo, komora do piaskowania 350L.

Mam do niej taki odciąg, bezpośrednio za nią, nie zdaje to egzaminu, kompresor puszcza wodę, filtr się zapycha, grzeje się wyłącza i strasznie głośno pracuje.

Chcę Sb kupić odciąg taki stojący z rurą, postawie w innym pomieszczeniu i powinno lepiej to zadziałać.
    Temat jest tego typu że chciałbym coś lepszego powiedzmy do ok. 1.5tys zł żeby to było w miarę jakościowe.
    Taki sprzęt żeby był dobry to z tego co poczytałem powinien mieć WYDAJNOŚĆ: 2530 m3/h
    MOC: 1500 W. Prawie wszystkie sprzęty z tą mocą są na Siłę 400V.
    Jest jeden gość co ma taki sprzęt i mówi że może zrobić z wtyczką 230V

Link

Pytanie czy to będzie chodzić tak samo ? Gościu deklaruje że w moim przypadku bez żadnego obciążenia, tylko przepływ powietrza to nie będzie różnicy, ale wiadomo gość chce sprzedać.
    Pytanie do was czy faktycznie tak jest ?

Dodam że mam nową instalację, grube kable itp i miałem tą siłę podłączać sęk w tym że koszt przyłączenia/zezwolenia to 1tys zł, a dosłownie nie mam nic innego do podpięcia na siłę, nawet kompresor mam na 230V, i tylko raz na w ciągu roku się zdarzyło że mi bezpiecznik na silniku wyrzucił, i jeżeli to nie będzie konieczne to wolałbym tego 1tys narazie na marne nie wydawać...
  • Poziom 2  
    Odciąg do wiórów ma zupełnie inna zasadę działania, turbina generuje podciśnienie, zasysa wióry, a następnie wyrzuca je do worków widocznych obok turbiny (które są filtrami), ścierniwo wejdzie wszędzie i musi być odizolowane od elementów ruchomych - w tym wirnika.
    Odciąg do piaskarki przeciąga powietrze z kabiny do zbiornika odciągu w którym zbierają się pyły, w zbiorniku jest wkład filtracyjny który chroni wentylator przed kontaktem ze ścierniwem, profesjonalne odciągi mają system oczyszczania wkładów filtracyjnych.
    W temacie wydajności wystarczy 600-1000m3/h.
    Profesjonalny odciąg do piaskarki o powyższej wydajności to koszt 5-10 tyś złotych (w zależności od wersji i producenta).

Jeśli masz ograniczony budżet może wystarczy Ci odkurzacz przemysłowy - kupując kieruj się kosztem filtra i wydajnością (większa powierzchnia filtra i wydajność tym lepszy jeśli uda się trafić z systemem oczyszczania filtra i separacją cyklonową to już super). koszt używanego to 100-500zł.
    Między kabiną a kompresorem polecam montaż osuszacza cyklonowego 100-500zł (te droższe mają automatyczny spust kondensatu - nie trzeba o tym myśleć chyba że z wiadra/kanistra się już wylewa).
    Polepszy się kultura pracy piaskarki (ścierniwo nie będzie się zbrylać i zlepiać).
    W temacie 3 fazowych urządzeń - są falowniki które na zasilaniu biorą 1 faz a na wyjściu dają 3faz (nadają się tylko do silników) - koszt 400-600zł (używka lub produkcji garażowej może się trafić dużo taniej-odradzam).
  • Poziom 9  
    Niby tak, ale producenci podają że do pyłów też się nadaje. Nawet widziałem że kiedyś jeden forumowicz taki odciąg miał, i generalnie działał.
    Wydaje mi się że wirnik i tak i tak musi być jakoś odizolowany, tutaj przydało by się jakiś schemat, u mnie działało by to max 2h dziennie więc nawet po robicie mógłbym wszystko przedmuchać.
    Do odkurzacza nie jestem jakoś przekonany, zresztą mam coś takiego teraz za piaskarką i nie spełnia wymagań...

Co do osuszacza to działa to inaczej niż zwykły filtr, bo mam taki filtr powietrza i nie wiedzieć czemu wgl nie wyłapuje wody, dosłownie zero, a testowałem 3 rodzaję...
  • Poziom 2  
    Tego typu odciąg będzie miał około 6-18 miesięcy życia przy piaskarce, zgadza się będzie działał.
    Ale jego wydajność jest zbyt duża i będzie Ci wyciągało ścierniwo z kabiny, chyba że używasz piasku to nie ma tematu.
    Profesjonalnego ścierniwa mi było by szkoda.
    Może ten filtr masz zamontowany za daleko od piaskarki, powinien być tuż przy niej nie przy kompresorze.
    To coś co kupiłeś razem z kabiną to nawet odkurzacz nie jest, nie działa wiem bo u kilku klientów to widziałem, i większość dokupiła profesjonalny odciąg.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    DELTA-MIKS_PL napisał:
    Tego typu odciąg będzie miał około 6-18 miesięcy życia przy piaskarce, zgadza się będzie działał...

Kolega jest sporym optymistą :D
    U nas w firmie ten czeski wynalazek działa od 3 lat ale wciąga wiórki z wiertarek i pił tarczowych. kolega co piaskuje różne elementy przed malowaniem załatwił turbinę po miesiącu, piasek łopatki turbiny zdarł do zera.
    A poza tym jest to coś dość głośne.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem trochę inaczej, znalazłem stary wentylator kanałowy wypuściłem rurą 200mm, ok. 2m na zewnątrz przez okno i o dziwno działa, naprawdę wyciąga, nie ma jakiejś dużej mocy ani wydajności, chodzi cicho a przy tych ilościach do Ja piaskuje działa, mógłby trochę lepiej ale nie jest źle, jest dużo lepiej jak było.

Także dzięki za odp, dobrze że nie zamówiłem tej turbiny, zastosuje taki wentylator albo nawet 2, koszt 100zł szt, i powinno być OK