Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Miele Softronic W604 - Nie wypuszcza wody do końca i zaczyna wirować

LoloBolo 24 Lip 2017 23:19 792 4
  • #1 24 Lip 2017 23:19
    LoloBolo
    Poziom 10  

Dzień dobry,
    Pralka na programach prania / płukania wypuszcza wodę aż do momentu gdy słychać już, że pompa pracuje bez wody i wtedy pralka zaczyna wirować, (ale na najwolniejszym biegu) i słychać przy tym dość głośne huczenie - tak jakby posypały się łożyska. Przerwanie cyklu i otwarcie klapy ukazuje na dnie bębna kilka centymetrów wody (2-3 cm). Wyłączenie pralki i przestawienie na program odpompowanie / wirowanie uruchamia pompę i słychać przez kilka / kilkanaście sekund, że pralka wypompowuje jeszcze wodę, a zaraz po tym zaczyna wirować normalnie i cichutko i wszystko jest ok.

Jeśli ręcznie nie przestawię na program "odpompowanie /wirowanie", to pralka po huczącym kilkuminutowym wirowaniu z wodą kończy cykl i nie sygnalizuje żadnych błędów. Takie zachowania są dość częste, choć nie przy każdym praniu. Filtr wyczyszczony. Często też przy korzystaniu z prania wstępnego zapala się kontrolka "dosierung prufen".

A i jeszcze jedno dziwne zachowanie - pralka wiruje na programie "odpompowanie / wirowanie" max ok 5 minut. Jej poprzedniczki Electrolux i AEG wirowały dużo dłużej 10-12 minut. Czy tak krótkie wirowanie jest typowe?

Z góry dziękuję za wskazówki naprowadzające na przyczynę usterki.

0 4
  • #2 25 Lip 2017 09:06
    quake3000
    Poziom 9  

Miałem podobny problem, okazało się, że po wymianie był do wymiany czujnik poziomu wody, który zakłócał i podawał złe dane dla programatora.

0
  • #3 30 Lip 2017 23:01
    LoloBolo
    Poziom 10  

A czy to normalne zachowanie pralki, że program wirowania trwa 5 minut? Pralkę kupiłem z drugiej ręki stąd moje wątpliwości.

0
  • #4 01 Sie 2017 07:44
    LoloBolo
    Poziom 10  

quake3000 napisał:
    Miałem podobny problem, okazało się, że po wymianie był do wymiany czujnik poziomu wody, który zakłócał i podawał złe dane dla programatora.

Czy chodzi o hydrostat?
    Czy można prosić o jakiś typ, oznaczenie tej części?

0
  • #5 15 Sie 2017 14:44
    LoloBolo
    Poziom 10  

Problem rozwiązany.

Przyczyna okazała się być dość powszechna dla tych pralek wg niemieckich forów - tzw "Luftfalle", czyli plastikowy zbiornik, połączony wężykiem z pompą (służy m.in. wyrównywaniu ciśnienia w zbiorniku podczas wypuszczania wody przez pompę). W tym konkretnym modelu, owo "luftfalle" jest zintegrowane w jedną całość ze zbiornikiem doprowadzającym wodę do bębna.

Króciec połączony z pompą w tym "luftfalle" był pełen kawałków włóczki, które jakimś cudem przedostały się przez filtr i zamiast być wypompowane przez otwór odpływowy, przecisnęły się chyba cienkim wężykiem do "luftfalle" (albo odwrotną drogą wprost z bębna - nie wiem, ale to nie ważne). Trochę było problemów z usunięciem tego, bo korek utworzył się dość głęboko w tym plastikowym ustroistwie i do tego "na zakręcie".

Skutek zakorkowania włóczką był taki, że pompa początkowo wypompowywała część wody, ale jak już wytworzyło się podciśnienie w zbiorniku, to pompa choć pracowała, wody nie wypompowywała. Po kilku minutach, gdy ciśnienie się wyrównało (był jednak jakiś przepływ powietrza przez włóczkowy korek), pralka po włączeniu programu wirowania, znowu wypuszczała resztę wody i wirowała normalnie.

Tak więc tym razem okazało się, że rację i więcej doświadczenia niż my, w temacie "miele" mają niemieccy użytkownicy, którzy nie zalecają na dzień dobry wymiany modułów sterujących :-)

Co do moich wątpliwości, że pralka wiruje zbyt krótko, okazało się, że jak nie wiruje przez warstwę wody, to 5 minut wystarcza w zupełności :-)

1