Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa cyrkulacyjna cwu.

trymer01 24 Lip 2017 23:58 1206 5
  • #1 24 Lip 2017 23:58
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Proszę o poradę:
    Dom nowy o pow. ok.150m.kw, ogrzewanie podłogowe, kocioł DeDietrich MCR/II 24/28 MI o mocy 28kW.
    Kocioł z odzysku, a że "darowanemu koniowi..." więc jest jaki jest.
    Czy zbiornik (wymiennik) ciepłej wody Galmet https://galmet.com.pl/pl/produkt/fusion będzie odpowiedni? Bo wygrywa cenowo.
    I jaką pompę cyrkulacyjną (instalacja cwu doprowadzona do każdego ujęcia dwiema rurami)? Czy wystarczy byle jaka? Przewiduje się sterowanie tej pompy zwykłym programatorem czasowym.

0 5
  • #2 25 Lip 2017 08:40
    grzeskk
    Poziom 30  

Pompa jak pompa. Ważniejsze jest co jest wokoło niej.
    U siebie mam UP 15-14 B PM Grundfosa i zarosła po dwóch latach (z innymi pewnie byłoby podobnie). Ważne aby były po obu stronach zawory ze śrubunkami, zawór zwrotny i pułapka termiczna aby ciepła nie wyprowadzać ze zbiornika.

0
  • #3 25 Lip 2017 14:19
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Dzięki za cenne praktyczne wskazówki.
    Jak to jest z wysokością podnoszenia tej pompy? - bo ta Twoja ma 1,2m (i wiele nowych pomp tak ma 1,1-1,7m). Czy to nie ma znaczenia? - bo tu mam instalację cwu na dwóch poziomach (parter i łazienka na poddaszu) - różnica wys. ponad 2,5m.

0
  • #4 25 Lip 2017 14:35
    grzeskk
    Poziom 30  

U mnie daje radę na 3 kondygnacje, ale przecież ona w zasadzie nie podnosi tylko wymusza przepływ.

0
  • #5 25 Lip 2017 17:29
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Tak, racja - to przecież układ zamknięty.

0
  • #6 26 Lip 2017 00:23
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Co do pompy cyrkulacyjnej to jest dużo dobrych pomp wilo, grundfoss, Leszno .
    Są modele wilo z zaworem zwrotnym. Do włączania na stałe wg timera stosuję pompy np ERGA 3-9W Leszno z regulacją wydajności. Do tego j.w. dwa zawory odcinające z półśróbunkiem i zawór zwrotny 1/2". Odradzam sprężynowy, lepiej dać klapowy lub kulowy- dużo mniejsze opory otwarcia, istotne przy pompkach małej mocy i wydajności .
    Nie kupuj żadnych IBO, omnigena za 200 zł, bo uwierz: szkoda pieniędzy.

1