Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki czujnik ruchu do INTEGRY 64 - sterowanie oświetleniem z PLC

25 Lip 2017 00:24 576 5
  • Poziom 3  
    Witajcie,
    Chciałam prosić Was o pomoc w doborze czujnika ruchu to centrali integra 64. Oprócz zwykłej detekcji ruchu czujka musi także "sterować" światłem jak alarm będzie wyłączony ( będzie przesyłać dane do PLC) problem jaki prze de mną stanął to sposób w jaki czujka ruchu (mam SATEL AQUA Ring) przekazuje sygnał o naruszeniu - ja potrzebuj, aby zadziałała jak kontakton (NC), a ona działa impulsowo - czyli co ok sekundę pojawiała się stan naruszenia, a ja potrzebuję aby informacja o naruszeniu była ciągła, do czasu gdy w pomieszczeniu nie będzie ruchu.
    Moze rozwiązaniem jest jakaś konfiguracja samej centrali ?

z góry dziękuję
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    1 sposób: Konfiguracja centrali
    Wyjście (którym steruje czujka, czyli wejście) można ustawić jako "24. Przełącznik MONO" z czasem np. 10 sekund. Każdy ruch wydłuża ten czas, przez co wyjście działa cały czas kiedy jest ruch, a kiedy ruch się skończy, to jeszcze przez około 10 sekund. Czyli inaczej: Każde naruszenie wejścia przez czujkę powoduje liczenie na wyjściu od nowa 10 sekund.

2 sposób: Czujki Bosch BPRxx
    Czujki te rozwierają styk przekaźnika na czas trwania ruchu (a nie na ~3 sekundy jak w Satelu). Wbrew pozorom to wcale nie jest lepsze rozwiązanie, bo pozbawia nas kontroli styków NC w czujce. Większość producentów SSWiN jednak stosuje zadziałanie przekaźnika alarmowego na z góry określony czas (najczęściej 2-4 sekundy).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 3  
    dziękuje bardzo - skonfigurowałem centralkę według rady i wygląda, że to rozwiązanie działa.

bhtom
    odpowiadając na pytanie, zrobiłem dokładnie tak jak mówisz - ustawiłem timer w PLC co pomogło, ale nie rozwiązało do końca problemu, mianowicie - czasami zachodził problem ze wzbudzeniem czujki przy ruchu (przy wejściu do pomieszczenia)- to znaczy światło włączało się po kilku sekundach ( a w większości przypadków od razu). Nie potrafię tego wyjaśnić - może czujka jest słabej jakości (mam Aqua Ring), może wzbudzenie czujki trafiało w okres pomiędzy odczytami - nie wiem.
  • Poziom 36  
    Witam,

Napisz jak to wszystko masz podłączone... Rozumiem, że czujka podłączona do centrali jako DEOL, a wyjście OC centrali (którym ta czujka steruje) za pośrednictwem przekaźnika podłączone do PLC, czy tak? Napisz jakie masz PLC i wrzuć screen z fragmentem Twojego programu dotyczącego obsługi tego wejścia.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Bardzo proszę, schemat wygląda tak:

czujka AQUA Ring -> Integra 64 (na wejście 4) -> karta satel int-rs plus (do komunikacji po RS232) -> PLC fatek FBs 20MC. Wszystko udało się zintegrować. Program do komunikacji załączam (nie mogłem go załaczyć wiec zmieniłem rozszerzenie na txt - trzeba je wymazać) - program znalazłem na forum.

Dodatkowo fragment programu z timerem ( w winproladderze)

pozdro