Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba SATELLITE L750D-15G - uszkodzone gniazda audio i mikrofonu

25 Lip 2017 10:48 1287 17
  • Poziom 23  
    Witam Wszystkich i proszę o pomoc.
    Kolega przyniósł mi laptopa w którym sam sobie popsuł wspomniane w temacie gniazda. Chciał je naprawić ale skończyło się źle. Próbował je naprawić bo jak wkładał wtyk do gniazda słuchawkowego to nie działały słuchawki i pomyślał że je rozbierze i sprawdzi czy stykają piny. Zerwał górną obudowę gniazda i pech chciał że z gniazda wypadła blaszka i nie wiedział gdzie ma być która moim zdaniem stykała jakieś dwa piny. Ale żeby naprawić błąd zrobił to samo z drugim gniazdem aby podglądnąć gdzie była blaszka no ale niestety po oderwaniu obudowy blaszka znowu wypadła i klapa. No niestety ja też nie wiem gdzie były te blaszki a na domiar złego stracił się gdzieś te blaszki. Może ktoś z was ma jakiś opis takiego gniazda jak na foto albo jakąś specyfikację? Jeszcze jedno. Zanim zaczą w tym grzebać to w laptopie dźwięk był. Po tych całych manewrach dźwięk jest przez kilka-kilkanaście sekund i się wyłącza a po zetknięciu dwóch blaszek pokazanych na foto dźwięk wraca znowu na kilka-kilkanaście sekund i tak w kółko. Jak zetknę te blaszki w obydwu gniazdach to dźwięk powraca.

To jest model laptopa:

...tak wyglądają gniazda po rozbiórce:

...na zaznaczonych blaszkach opierała się blaszka która wypadła ale była do czegoś jeszcze podpięta i nie wiadomo do czego:

...a na poniższym foto jak zetknie się blaszki w jednym albo drugim gnieździe to dźwięk pojawia się na kilka sekund:

Proszę pomóżcie odnaleźć jakąś specyfikację takiego gniazda.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Ale jak widać na foto, te gniazdo do płyty ma podłączone 6 pinów. Ja wiem że gniazdo audio ma prawy kanał, lewy kanał i masę, ale w powyższej wersji w gnieździe są przełączniki które działają po włożeniu i wyciągnięciu wtyku. Ta blaszka która wypadła moim zdaniem też ma zadanie przełącznika, ale nie wiem jak ma być podłączona
  • Poziom 43  
    Na tych foto niewiele widać. Takich ułamanych "blaszek" się nie wymienia, tylko całe gniazdo.
  • Spec od komputerów
    Do wymiany gniazda i po problemie.
    Podaj oznaczenie kodowe płyty.
  • Poziom 23  
    Tu już nie chodzi o wymianę blaszki czy nawet całego gniazda. Ja chcę po prostu tymczasowo zaślepić te gniazda ale muszę zewrzeć ze sobą odpowiednie piny tylko które? Tak żeby chociaż był cały czas dźwięk. Dlatego przydałby się opis takiego gniazda to wszystko bym wiedział

Dodano po 1 [minuty]:

Teraz jestem w robocie i nie dam rady podać żadnych szczegółów płyty
  • Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    Teraz jestem w robocie i nie dam rady podać żadnych szczegółów płyty

Jak z tym oznaczeniem?
  • Poziom 23  
    Kurcze nie mogę odnaleźć tego oznaczenia. Gdzie go znajdę?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    Gdzie go znajdę?

Biały napis na laminacie.
  • Poziom 23  
    Podam ten numer tylko kolega musi mi go podać bo laptop teraz jest u niego

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Mám numerki :)

• Pomocny post
    Spec od komputerów
    W załączniku ściąga która wyjaśni temat.
  • Poziom 23  
    Dzięki wielkie. Teraz muszę tylko stwierdzić w którą stronę są numerowane piny i spróbować to jakoś opanować.

EDIT
    Na podstawie wycinku ze schematu znalazłem specyfikacje gniazda o oznaczeniu 2SJ1012-023111. Dokładnie porównałem specyfikacje, schemat i rozebrane gniazdo i doszedłem że PINy gniazda wyglądają dokładnie jak na załączonym foto. Kolejna sprawa do której doszedłem to to że części które wypadły po rozebraniu gniazd nie mają żadnego znaczenia dla działania gniazda w stanie neutralnym, czyli kiedy w gnieździe nie ma wtyku. Część której tam brakuje to przełącznik który ma za zadanie połączyć ze sobą piny 4 i 5 po włożeniu wtyku Jack, po połączeniu tych pinów dźwięk jest przełączany z głośników laptopa na słuchawki. Więc moje wcześniejsze myślenie że jakieś piny powinny być ze sobą jeszcze połączone w stanie neutralnym było mylne. No ale i tak pozostałem z problemem wyłączającego się dźwięku po kilku sekundach. Wygląda na to że kolega jednak coś popsuła w karcie dźwiękowej że tak się dzieje. Ale trochę grzebałem i doszedłem jeszcze do jednego, jak podłączę słuchawki do gniazda to okazuje się że dźwięk na słuchawkach jest cały czas, nie zanika, a jak odłączę słuchawki to problem powraca i dźwięk na głośniczkach laptopa dalej zanika po kilku sekundach. Może jednak usterka nie jest poważna i da się to jakoś naprawić? Nawet chciałem to przeskoczyć i zrobiłem tak że głośniczki laptopa podłączyłem odpowiednio do PINów gniazda, zwarłem piny 4 i 5 i dźwięk mam cały czas na głośniczkach ale niestety to jest gniazdo słuchawkowe i dźwięk jest bardzo cichy. Czy poradzicie coś na ten zanikający dźwięk?

Scaliłem. RADU23
  • Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    Czy poradzicie coś na ten zanikający dźwięk?

Wymianę kodeka.
  • Poziom 23  
    Nie wiem czemu, ale już o tym myślałem że może sterowniki poszalały i dlatego tak się dzieje, chociaż ostatecznie nie instalowałem na nowo sterowników :( Oczywiście sprawdzę i tą opcję jak wrócę do domu :)
  • Poziom 43  
    Kolego @JaroFon , @boro1234567 sugeruje usterkę chipa audio. Fizyczną... :(
  • Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    Nie wiem czemu, ale już o tym myślałem że może sterowniki poszalały i dlatego tak się dzieje, chociaż ostatecznie nie instalowałem na nowo sterowników :( Oczywiście sprawdzę i tą opcję jak wrócę do domu :)

Nie miałem na myśli sterowników tylko wymianę układu scalonego CX20587-11Z zwanego potocznie kodekiem.
  • Poziom 23  
    Eee to takie buty. Ja się dopiero poduczam w tych sprawach więc z tego niedomówienie. No cóż jeżeli chodzi o wymianę układu to raczej z tym sobie nie poradzę, nie mam do tego warunków. Ale dzięki za podpowiedź, trzeba bezie coś o tym pomyśleć :)