Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beacon świetlny - pomysł na uatrakcyjnienie nocnego geocachingu

ghost666 25 Lip 2017 10:59 9216 9
 • Beacon świetlny - pomysł na uatrakcyjnienie nocnego geocachingu
  Geocaching to gra terenowa polegająca na ukrywaniu skrytek w terenie, a następnie lokalizowaniu ich na podstawie np. danych o długości i szerokości geograficznej jej ułożenia. Rolę skrytki pełnić może np. pudełko; często umieszcza się w nim drobny upominek oraz np. dziennik odwiedzin.

  Autor prezentowanego projektu postanowił uatrakcyjnić zabawę i nieco ułatwić odnajdowanie skrzynki. Proponuje on konstrukcję emitujących światło "beaconów" to jest urządzeń, mających emitować światło w celu oznaczenia poszukiwanego miejsca. Autor obecnie prowadzi na Kickstarterze kampanię crowdfundingową mającą na celu sfinansowanie nowego projektu - Forest Sprite Beacon. Jest to urządzenie integrujące w sobie wszystkie niezbędne elementy - baterię, układ sterowania oraz diodę emitującą światło na płytce drukowanej. Zestaw dostępny jest w sprzedaży, ale autor udostępnia całą dokumentację - hardware jak i software - cały projekt jest otwarty.

  Moduł zaprojektowano tak, aby był niewielki, kompaktowy i prosty w montażu, a jednocześnie posiadał szereg użytecznych opcji, które pozwalają na używanie go w wielu trybach.

  Do czego może być użyteczny

  * Oznaczanie skrytek w czasie nocy i ciemnych wieczorów, zwłaszcza w zimie, gdy dni są krótkie.
  * Wykorzystanie światła do orientacji w nocy np. po zamontowaniu go na latawcu czy dronie. Pomoże to też odnaleźć pojazd w przypadku awarii.
  * Oznaczanie punktów nie tylko do geocachingu, ale także podczas gier terenowych itp.

  Układ posiada wiele trybów pracy, może zostać skonfigurowany do pracy w następujących trybach:

  * Błysk trwający 8 sekund wyzwalany światłem (np. latarki).
  * Brak błysków.
  * Świecenie przez 80 sekund po aktywacji światłem lub też dowolna, zaprogramowana sekwencja błysków.
  * Krótkie impulsy światła, bez wyzwalania.

  Oczywiście, jako że dostępny jest kod źródłowy aplikacji, to można dowolnie zmodyfikować wzory świecenia znacznika i dostosować je do swoich potrzeb.

  Co w pakiecie

  Kupując poprzez Kickstartera znacznik otrzymujemy pakiet składający się z:

  * Profesjonalnie wykonanej płytki drukowanej.
  * Zaprogramowanego układu ATtiny 85PU.
  * Potrzebnych elementów dyskretnych.
  * Diod LED w wybranym kolorze: czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, bursztynowy, pomarańczowym, białym bądź różowym.
  * Uchwytu na baterię.
  * Kodu programu i schematu urządzenia.

  Jedyne czego potrzebujemy teraz, to umiejętność lutowania i bateria.

  Autor chciałby zebrać w projekcie 500 dolarów. Jednakże wyznaczył sobie dodatkowe cele, w przypadku zebrania wyższej kwoty. I tak oto, jeśli uda się zebrać:

  * 1500 dolarów, to autor doda do programu pomiar otaczającego światła, dzięki czemu układ będzie w stanie rozpoznawać świecenie z tła i redukować ilość fałszywych wyzwoleń.
  * 3000 dolarów, to autor doda do płytki drukowanej gniazdo do programowania ATtiny, dzięki czemu nie będzie trzeba jej wyjmować z układu w celu przeprogramowania.

  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/1168705088/forest-sprite-beacon-night-time-geocaching-and?ref=category#


  Fajne!
 • #2 25 Lip 2017 13:35
  oskar777

  Poziom 25  

  Za 5000 dolarów doda system oszczędzania energii a za 7000 pojawi się dioda RGB...

 • #3 25 Lip 2017 18:38
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Tego typu "obudów" mam ze dwie setki - od podłoży, tzw. "lizaków" (można znaleźć w Google pod hasłem 'mycagar'). Obecnie służą jako pudełka do elementów, nawet w miarę wygodne. Ale takiego "bekona" wolałbym wykonać na czymś bardziej pojemnym niż CR2032, przykładowo CR123 albo inne ogniwo, aby maksymalnie wykorzystać dostępną wewnątrz przestrzeń.

  Swoją drogą - chcą ludzie na kickstarterze zdobyć kasę, a zdjęcia o rozdzielczości ekranu telefonu komórkowego sprzed 12 lat wstawiają...

  P.S.
  Jakieś właśnie 12 lat temu, w liceum będąc jeszcze, robiłem podobne "migacze" oparte o alkalicznego paluszka i przetwornicę na dwóch tranzystorach, bez indukcyjności.

 • #4 25 Lip 2017 19:29
  gegtor
  Poziom 5  

  Idiotyczne

  W tej zabawie chodzi właśnie o trudne zadanie odnalezienia ukrytej skrytki

  Nikt tego nie potrzebuje i nie wykorzysta w swoich skrytkach bo mogą zwrócić uwagę "mugoli"(osób które nie wiedzą co to Geocaching) i zostać przez nich ukradzione/zniszczone

 • #5 25 Lip 2017 19:41
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 25 Lip 2017 19:48
  sundayman
  Poziom 24  

  Cytat:
  Ja bym projekt rozpoczął od tego.


  Bo nie masz zmysłu biznesowego :)
  A poważnie - jak widać autor też nie ma, albo nie rozumie, że ludzie co prawda ze swojej natury są durni, ale chyba jednak nie aż tak...

 • #7 25 Lip 2017 22:46
  mkpl
  Poziom 37  

  W stanach wszystko się przyjmie kwestia reklamy.

 • #8 26 Lip 2017 00:00
  grala1
  Specjalista grupy V.A.G.

  mkpl napisał:
  W stanach wszystko się przyjmie kwestia reklamy.

  Jak w USA się przyjmie to i w PL.
  Przecież Ameryka jest taka super, nawet co drugie słowo musi być już po angielsku bo po naszemu to by był wstyd.

 • #10 28 Lip 2017 17:50
  CMS
  Moderator

  Pomysł tak samo dobry jak i zły, wszystko zależy od tego co docelowo z tego powstanie. Bawię cię w Geocaching już ładnych parę latek. Swego czasu kolega AND! z tego forum, proponował jakieś pomysły z zastosowaniem elektroniki, ale uznałem, że to bez sensu. Bo zginie, bo się zepsuje (warunki atmosferyczne), bo przyciągnie mugoli.
  Zmieniłem jednak zdanie, gdy jeden z kolegów zaczął zamieszczać kesze stricte elektroniczne. Okazało się, że jednak się da. I są to najlepsze kesze jakie znalazłem w swojej karierze. Także myślę, że to się może sprzedać. Tyle, że ja osobiście nie znam nikogo kto by to kupił. Bo jak ktoś "ogarnia temat" to sam zrobi.