Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beacon świetlny - pomysł na uatrakcyjnienie nocnego geocachingu

ghost666 25 Lip 2017 10:59 9045 9
 • Beacon świetlny - pomysł na uatrakcyjnienie nocnego geocachingu
  Geocaching to gra terenowa polegająca na ukrywaniu skrytek w terenie, a następnie lokalizowaniu ich na podstawie np. danych o długości i szerokości geograficznej jej ułożenia. Rolę skrytki pełnić może np. pudełko; często umieszcza się w nim drobny upominek oraz np. dziennik odwiedzin.

  Autor prezentowanego projektu postanowił uatrakcyjnić zabawę i nieco ułatwić odnajdowanie skrzynki. Proponuje on konstrukcję emitujących światło "beaconów" to jest urządzeń, mających emitować światło w celu oznaczenia poszukiwanego miejsca. Autor obecnie prowadzi na Kickstarterze kampanię crowdfundingową mającą na celu sfinansowanie nowego projektu - Forest Sprite Beacon. Jest to urządzenie integrujące w sobie wszystkie niezbędne elementy - baterię, układ sterowania oraz diodę emitującą światło na płytce drukowanej. Zestaw dostępny jest w sprzedaży, ale autor udostępnia całą dokumentację - hardware jak i software - cały projekt jest otwarty.

  Moduł zaprojektowano tak, aby był niewielki, kompaktowy i prosty w montażu, a jednocześnie posiadał szereg użytecznych opcji, które pozwalają na używanie go w wielu trybach.

  Do czego może być użyteczny

  * Oznaczanie skrytek w czasie nocy i ciemnych wieczorów, zwłaszcza w zimie, gdy dni są krótkie.
  * Wykorzystanie światła do orientacji w nocy np. po zamontowaniu go na latawcu czy dronie. Pomoże to też odnaleźć pojazd w przypadku awarii.
  * Oznaczanie punktów nie tylko do geocachingu, ale także podczas gier terenowych itp.

  Układ posiada wiele trybów pracy, może zostać skonfigurowany do pracy w następujących trybach:

  * Błysk trwający 8 sekund wyzwalany światłem (np. latarki).
  * Brak błysków.
  * Świecenie przez 80 sekund po aktywacji światłem lub też dowolna, zaprogramowana sekwencja błysków.
  * Krótkie impulsy światła, bez wyzwalania.

  Oczywiście, jako że dostępny jest kod źródłowy aplikacji, to można dowolnie zmodyfikować wzory świecenia znacznika i dostosować je do swoich potrzeb.

  Co w pakiecie

  Kupując poprzez Kickstartera znacznik otrzymujemy pakiet składający się z:

  * Profesjonalnie wykonanej płytki drukowanej.
  * Zaprogramowanego układu ATtiny 85PU.
  * Potrzebnych elementów dyskretnych.
  * Diod LED w wybranym kolorze: czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, bursztynowy, pomarańczowym, białym bądź różowym.
  * Uchwytu na baterię.
  * Kodu programu i schematu urządzenia.

  Jedyne czego potrzebujemy teraz, to umiejętność lutowania i bateria.

  Autor chciałby zebrać w projekcie 500 dolarów. Jednakże wyznaczył sobie dodatkowe cele, w przypadku zebrania wyższej kwoty. I tak oto, jeśli uda się zebrać:

  * 1500 dolarów, to autor doda do programu pomiar otaczającego światła, dzięki czemu układ będzie w stanie rozpoznawać świecenie z tła i redukować ilość fałszywych wyzwoleń.
  * 3000 dolarów, to autor doda do płytki drukowanej gniazdo do programowania ATtiny, dzięki czemu nie będzie trzeba jej wyjmować z układu w celu przeprogramowania.

  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/1168705088/forest-sprite-beacon-night-time-geocaching-and?ref=category#


  Fajne!
 • #3 25 Lip 2017 18:38
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Tego typu "obudów" mam ze dwie setki - od podłoży, tzw. "lizaków" (można znaleźć w Google pod hasłem 'mycagar'). Obecnie służą jako pudełka do elementów, nawet w miarę wygodne. Ale takiego "bekona" wolałbym wykonać na czymś bardziej pojemnym niż CR2032, przykładowo CR123 albo inne ogniwo, aby maksymalnie wykorzystać dostępną wewnątrz przestrzeń.

  Swoją drogą - chcą ludzie na kickstarterze zdobyć kasę, a zdjęcia o rozdzielczości ekranu telefonu komórkowego sprzed 12 lat wstawiają...

  P.S.
  Jakieś właśnie 12 lat temu, w liceum będąc jeszcze, robiłem podobne "migacze" oparte o alkalicznego paluszka i przetwornicę na dwóch tranzystorach, bez indukcyjności.

 • #4 25 Lip 2017 19:29
  gegtor
  Poziom 5  

  Idiotyczne

  W tej zabawie chodzi właśnie o trudne zadanie odnalezienia ukrytej skrytki

  Nikt tego nie potrzebuje i nie wykorzysta w swoich skrytkach bo mogą zwrócić uwagę "mugoli"(osób które nie wiedzą co to Geocaching) i zostać przez nich ukradzione/zniszczone

 • #5 25 Lip 2017 19:41
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 25 Lip 2017 19:48
  sundayman
  Poziom 24  

  Cytat:
  Ja bym projekt rozpoczął od tego.


  Bo nie masz zmysłu biznesowego :)
  A poważnie - jak widać autor też nie ma, albo nie rozumie, że ludzie co prawda ze swojej natury są durni, ale chyba jednak nie aż tak...

 • #7 25 Lip 2017 22:46
  mkpl
  Poziom 37  

  W stanach wszystko się przyjmie kwestia reklamy.

 • #8 26 Lip 2017 00:00
  grala1
  Specjalista grupy V.A.G.

  mkpl napisał:
  W stanach wszystko się przyjmie kwestia reklamy.

  Jak w USA się przyjmie to i w PL.
  Przecież Ameryka jest taka super, nawet co drugie słowo musi być już po angielsku bo po naszemu to by był wstyd.

 • #10 28 Lip 2017 17:50
  CMS
  Moderator

  Pomysł tak samo dobry jak i zły, wszystko zależy od tego co docelowo z tego powstanie. Bawię cię w Geocaching już ładnych parę latek. Swego czasu kolega AND! z tego forum, proponował jakieś pomysły z zastosowaniem elektroniki, ale uznałem, że to bez sensu. Bo zginie, bo się zepsuje (warunki atmosferyczne), bo przyciągnie mugoli.
  Zmieniłem jednak zdanie, gdy jeden z kolegów zaczął zamieszczać kesze stricte elektroniczne. Okazało się, że jednak się da. I są to najlepsze kesze jakie znalazłem w swojej karierze. Także myślę, że to się może sprzedać. Tyle, że ja osobiście nie znam nikogo kto by to kupił. Bo jak ktoś "ogarnia temat" to sam zrobi.

TME logo Szukaj w ofercie