Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAT/DVB-T/RADIO - Zakładanie instalacji RTV w nowym mieszkaniu

pawko89 26 Jul 2017 00:22 2196 28
 • #1
  pawko89
  Level 8  
  Witam,  Tak jak w temacie, jestem w trakcie remontu swojego nowego mieszkanka i tym samym proszę Was o pomoc w zakładaniu instalacji RTV. Z siecią LAN już doszedłem do ładu składu, natomiast mam pewne wątpliwości co do instalacji RTV. Otóż sprawa wygląda następująco... Mieszkanie składa się z 3 pokoi: 2 mniejsze pokoje na stronę północną i salon na stronę południową. Mieszkanie znajduje się na 4 ostatnim piętrze idealnie zlokalizowane jeżeli chodzi o zasięg DVB-T. Nadajnik widziany z okna z salonu od strony południowej. W linii prostej max 20 km od nadajnika. Więc wracając od sedna. Interesuje mnie założenie instalacji satelitarnej, DVB-T i radia w pokojach. Dodam, że zarówno od strony południowej do salonu doprowadzony jest kabel z dachu z anteny jak i tu na balkonie znajduje się antena SAT, a od strony północnej do jednego z pokoi doprowadzony jest kabel z najprawdopodobniej drugiej anteny. I teraz tak... w salonie chciałbym podzielić sygnał z anteny dachowej na sygnał DVB-T i RADIO najlepiej w jednym gniazdku podtynkowym. Tutaj w salonie chciałbym również z jednej anteny satelitarnej odbierać sygnał z dwóch satelit jednocześnie na TV bez dekodera tylko bezpośrednio przez tv. I czy tutaj muszę kupować drugi konwerter i prowadzić dodatkowy kabel z anteny SAT czy zrobie to tylko na jednym kablu? Natomiast od strony pólnocnej chciałbym podzielić sygnał z drugiej anteny na DVB-T i RADIO tylko, że x2 z uwzględnieniem drugiego pokoju... czyli z jednej anteny zaopatrzyć 2 pokoje w sygnał DVB-T/RADIO zakończone gniazdkami podtynkowymi w obu pokojach. Bardzo proszę o pomoc w doradzeniu jak to połączyć i za pomocą jakich urządzeń dzielić te sygnały jak również jak odbierać sygnał SAT z Astry i HotBirda jednocześnie. Jeżeli to możliwe to chciałbym połączyć instalacje DVB-T, SAT i RADIO w jednym gniazdku podtynkowym.

  P.S
  Przy okazji pozwole sobie zadać pytanie czy przy okazji ktoś z Was miał doczynienia z gniazdami podtynkowymi USB... interesuje mnie montaż takiego gniazda w salonie ale nie wiem jak takie gniazda wpływają na działanienie urządzeń, które korzystają z takiego gniazda.
 • Helpful post
  #2
  tomiok
  Level 33  
  Co do SAT oraz DVB-T, Radia - zastosuj odpowiedni Multiswitch, wówczas w każdym gniazdku będziesz mógł mieć SAT, DVB-T oraz Radio.

  Gniazdka USB - jakie mają być odległości pomiędzy nimi a źródłem USB, jak to ma być umiejscowione i rozmieszczone?
 • #3
  pawko89
  Level 8  
  Czyli taki multiswitch by wystarczył?

  https://m.ceneo.pl/26924577;pla?se=GbURRsztAQ...0QlUopcMC_HCxIQRLEj7VwRoCzQsQAvD_BwE#tab=spec

  Jeżeli tak to chyba dobrze by było kupić dwa, do salonu podzielić na TV/RADIO a na stronę północną do dwóch pokoi podzielić też na TV/RADIO... Ale zaczynam się zastanawiać czy nie zrezygnować z radia w salonie. Ewentualnie możnaby puścić z jednej anteny na całe mieszkanie ale wiązałoby się z thm by ciągnąć znów kable po całym mieszkaniu... a jak wygląda sprawa z podwójnym konwerterem?

  Co do USB to takie gniazdko miałoby być jedno przy samym gniazdku elektrycznym.
 • #4
  tomiok
  Level 33  
  Przy zastosowaniu Multiswitcha, zakładamy konwerter Quatro, niezależnie od ilości odbiorników.
  Najlepiej z jednego punktu do wszystkich pozostałych.

  Tutaj masz wykaz:
  http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-multiswitche-dla-1-konwertera,4425.htm

  Wystarczy 5 wejściowy, 4 przewody od konwertera Quatro, i jeden od DVB-T, w razie potrzeby połączony rozgałęźnikiem z anteną radiową.
  Np. taki: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
  Ilość wyjść zależna od ilości wszystkich gniazdek.

  Co do USB powtórzę pytanie:
  Gniazdka USB - jakie mają być odległości pomiędzy nimi a źródłem USB, jak to ma być umiejscowione i rozmieszczone?
  Skąd - dokąd idzie to USB?
 • #5
  pawko89
  Level 8  
  Tylko, że tak jak pisałem sygnał satlitarny będzie szedł tylko do jednego odbiornika w salonie to czy instalować wtedy konwerter quatro?
 • #6
  tomiok
  Level 33  
  To Twoja decyzja, czy warto.
  Jeśli całe życie ma być tylko i wyłącznie w jednym miejscu SAT, i nic więcej to może i nie warto.
  Z Multiswichem i centralnym rozprowadzeniem, cała instalacja staje się uniwersalna.
  Jak za rok czy dwa zechcesz oglądać gdzie indziej SAT, lub naziemną, to od nowa będziesz walczyć?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  LeDy
  Level 43  
  Stosowanie multiswitch'a to niepotrzebne robienie kosztów. Sumator RTV/SAt i odpowiednie gniazda w domu i to wszystko. Taki np. TV i Radio zwrotnicą i na wejście sumatora. Konwerter Monoblock Quad, np. taki Konwerter Monoblock Quad 6° Inverto IDLB-QUDM21 . W gniazdku wszystko rozdzieli się.SAT/DVB-T/RADIO - Zakładanie instalacji RTV w nowym mieszkaniu
 • #9
  pawko89
  Level 8  
  Panowie jakbyście mi mogli to doprecyzować ewentualnie opisując w jakim miejscu zastosować te komponenty albo nawet rozwijając moje wypociny przedstawione na obu rysunkach ;)

  SAT/DVB-T/RADIO - Zakładanie instalacji RTV w nowym mieszkaniu

  SAT/DVB-T/RADIO - Zakładanie instalacji RTV w nowym mieszkaniu

  Co do 2 pokoi to chciałbym w obu pokojach gniazdo TV/RADIO tak jak to jest zaznaczone w pokoju nr 2. Tylko jak zrobić takie same gniazdo TV/RADIO w pokoju nr 1 z tej samej anteny?

  W salonie sytuacja jest inna ponieważ sygnał idzie z drugiej anteny DVB-T i też chciałbym tu gniazdo TV/RADIO. Natomiast co do sygnału satelitarnego mam jeden kabel i konwerter i chciałbym tu odbierać sygnał z 2 satelit i zakończyć tu również gniazdem SAT. Albo zakończyć jednym gniazdem SAT,TV,RADIO. Z góry dzięki!
 • #10
  LeDy
  Level 43  
  Gniazda mają być wszystkie równe a najwyżej wykorzystasz tylko jedno z wyjść.
  Pozostałe rzeczy są między antenami a sumatorem a z sumatora do gwiazd..
 • #11
  pawko89
  Level 8  
  Z racji tego, że nie mam doświadczenia w tych sprawach mógłby mi ktoś rozpisać krok po kroku co mam na jakim etapie zainstalować zgodnie z tym co pokazałem na powyższym rysunku i opisie? Będe na prawde bardzo wdzięczny!
 • Helpful post
  #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  pawko89
  Level 8  
  mihal2002 wrote:
  Kolego antena TV i radiowa do zwrotnicy z niej sygnał do sumatora RTV-SAT jeżeli chcesz dwie satelity to zakładasz monobloca twin do anteny i przewodami do sumatora RTV-SAT i już masz wszystko zsumowane. Sumator pokazany ma 4 wyjścia więc wykorzystujesz dwa i prowadzisz przewody do gniazd RTV-SAT końcowych. Tyle.


  A z anteny DVB-T nie idzie rozdzielić sygnału na TV i RADIO? Tylko musze osobno mieć jeszcze antene radiową i dać to przez zwrotnice? A z Monoblock twin prowadze dwa kable do sumatora a potem z sumatora kablem jednym do TV i odbieram sygnał z dwoch satelit tak?
 • #14
  maksar
  Level 31  
  Da radę, tylko te gniazda - ilość.
 • #15
  pawko89
  Level 8  
  W salonie jeżeli się da to chciałbym zastosować jedno gniazdo 3 w jednym czyli SAT, TV i RADIO. Do salonu idzie sygnał z anteny DVB-T z której chciałbym uzyskać sygnał TV i RADIO no i jak wspominałem wcześniej do salonu idzie też sygnał z anteny SAT, która miałaby odbierać sygnał z dwóch satelit.

  Sytuacja ma się inaczej w dwóch pozostałych pokojach od drugiej strony, ponieważ tu do jednego z pokoi dociera kabel z drugiej anteny niezależnej od tej z salonu. I tu chciałbym z tej anteny zastosować dwa gniazdka TV RADIO po jednym do tych pokoi. Tyle Panowie, dzięki Wam zaczyna mi się wszystko jakoś klarować, już wiem co to sumator, itp itd ;) teraz prosiłbym o rozpisanie krok po kroku co gdzie i jak zastosować bym czegoś nie poknocił ;)
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  pawko89
  Level 8  
  Panowie byłem na dłuższym urlopie, a potem byłem zajęty innymi pracami a teraz czas najwyższy przystąpić do prac związanych z założeniem tej instalacji. Wszystko jest raczej jasne tylko nie chce sumować sygnałów z dvbt a osobno z anten radiowych. Chciałbym jeżeli to możliwe rozdzielić sygnał z anteny dvbt na radio i tv. W salonie jak wspominałem mam doprowadzenie z anteny dvbt i sat. Więc z anteny satelitarnej za pomocą konwertertera raczej twin a nie quad co nie? Za pomocą dwóch kabli prowadze sygnał do sumatora i tam sygnał zostaje sumowany a na wyjściu za pomocą jednego kabla do gniazdka RTV. Dodam, że w salonie ma być jedno gniazdko rtv. 3 in 1 chyba najlepiej? Czyli tv/radio/sat. A co teraz z sygnałem tv radio? Poprzednicy pisali o zaztosowaniu zwrotnicy ale takie użycie wiązałoby się z zastosowaniem 2 anten... radiowej i dvb-t. Prosiłbym o doradzenie co w tej sprawie zrobić aby sygnały z tych dwóch anten czyli 1 sat i 1 dvb-t podłączyc w jedno gniazdko sat/tv/radio. Chyba że myślicie by to dać np. na dwa osobne.

  Sytuacja jest podobna w dwoch pozostałych pokojach. Tylko, że tutaj brak anteny SAT! Tylko jedna antena dvbt (niezalezna od tej w salonie) i tutaj też sygnał z tej anteny dvbt chciałbym rozdzielić na dwa gniazdka tv/radio po 1 gniazdku na pokój. Prosiłbym tylko o odniesienie w miarę szczególowo do mojej prosby! Będe ogromnie wdzięczny! Pozdro!
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  pawko89
  Level 8  
  mihal2002 wrote:
  Jeszcze raz wszystko jest już napisane. Trzeba pomyśleć lub co jest najrozsądniejsze zlecić usługę.


  Kolego myślenie nie boli, wiem o tym ale jeżeli masz problem z pomaganiem na forum to lepiej nie pisz. Wydaje mi się, że po to jest to forum, żeby rozwiązywać problemy do końca.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  pawko89
  Level 8  
  Napisane jest w przedostatnim poście... pytanie jasno przedstawione dotyczące rozdzielenia sygnału z anteny dvbt na tv i radio. Wystarczy rozdzielić to przez gniazdko?
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  pawko89
  Level 8  
  No to trzeba było tak od razu... :) wszystko staje się jasne. Czyli tak jak pisałes kilka postów wcześniej, jeżeli w sat chce odbierać tylko w salonie to najlepiej zastosować monoblock twin i dwa kable prowadze na wejścia do sumatora a z wyjscia jeden kabel do gniazdka sat? A jeżeli chodzi o dvbt to w salonie wystarczy że kabel bezpośrednio z anteny poprowadzę do gniazdka i tam rozdzieli się sygnał na tv i radio. Z pominięciem już sumatora.

  Natomiast jeżeli chodzi o te pozostałe dwa pokoje to kabel z anteny prowadze do rozgałeziacza i z tego rozgałeziacza puszczam dwa kable do kazdego gniazdka czyli po 1 gniazdku na pokoj i tu sygnal znow dziele na tv radio tak? Dobrze rozumiem? Jezeli nie to prosze o poprawienie.
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  pawko89
  Level 8  
  mihal2002 wrote:
  Jeszcze raz. Ile ma być miejsc z sygnałem antenowym ogólnie?
  Czy przewody są poprowadzone w gwiazdę czy szeregowo?


  Szeregowo.

  Ogólnie miejsc z sygnałem jest dwa. W salonie i w jednym z dwoch pozostałych pokoi. W salonie przewiduje jedno gniazdo z tego jednego źródla a w tamtych dwoch pokojach po jednym gniazdku czyli rozdzielic sygnal na dwa pokoje do kazdego gniazda.

  +

  Jak wspominalem wczesniej w salonie dochodzi jeszcze SAT.
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  pawko89
  Level 8  
  Tylko nie rozumiemy się o tyle, że sygnały z salonu i tamtych pozostałych dwóch pokoi będą ze sobą niełączone. Strona południowa - salon z jednym źródłem antenowym a dwa pozostałe, strona północna z osobnym.
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  pawko89
  Level 8  
  Temat nie został rozwiązany.