Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAT/DVB-T/RADIO - Zakładanie instalacji RTV w nowym mieszkaniu

pawko89 26 Jul 2017 00:22 2196 28
    pawko89
    Level 8  
    Witam,

Tak jak w temacie, jestem w trakcie remontu swojego nowego mieszkanka i tym samym proszę Was o pomoc w zakładaniu instalacji RTV. Z siecią LAN już doszedłem do ładu składu, natomiast mam pewne wątpliwości co do instalacji RTV. Otóż sprawa wygląda następująco... Mieszkanie składa się z 3 pokoi: 2 mniejsze pokoje na stronę północną i salon na stronę południową. Mieszkanie znajduje się na 4 ostatnim piętrze idealnie zlokalizowane jeżeli chodzi o zasięg DVB-T. Nadajnik widziany z okna z salonu od strony południowej. W linii prostej max 20 km od nadajnika. Więc wracając od sedna. Interesuje mnie założenie instalacji satelitarnej, DVB-T i radia w pokojach. Dodam, że zarówno od strony południowej do salonu doprowadzony jest kabel z dachu z anteny jak i tu na balkonie znajduje się antena SAT, a od strony północnej do jednego z pokoi doprowadzony jest kabel z najprawdopodobniej drugiej anteny. I teraz tak... w salonie chciałbym podzielić sygnał z anteny dachowej na sygnał DVB-T i RADIO najlepiej w jednym gniazdku podtynkowym. Tutaj w salonie chciałbym również z jednej anteny satelitarnej odbierać sygnał z dwóch satelit jednocześnie na TV bez dekodera tylko bezpośrednio przez tv. I czy tutaj muszę kupować drugi konwerter i prowadzić dodatkowy kabel z anteny SAT czy zrobie to tylko na jednym kablu? Natomiast od strony pólnocnej chciałbym podzielić sygnał z drugiej anteny na DVB-T i RADIO tylko, że x2 z uwzględnieniem drugiego pokoju... czyli z jednej anteny zaopatrzyć 2 pokoje w sygnał DVB-T/RADIO zakończone gniazdkami podtynkowymi w obu pokojach. Bardzo proszę o pomoc w doradzeniu jak to połączyć i za pomocą jakich urządzeń dzielić te sygnały jak również jak odbierać sygnał SAT z Astry i HotBirda jednocześnie. Jeżeli to możliwe to chciałbym połączyć instalacje DVB-T, SAT i RADIO w jednym gniazdku podtynkowym.

P.S
    Przy okazji pozwole sobie zadać pytanie czy przy okazji ktoś z Was miał doczynienia z gniazdami podtynkowymi USB... interesuje mnie montaż takiego gniazda w salonie ale nie wiem jak takie gniazda wpływają na działanienie urządzeń, które korzystają z takiego gniazda.
  • Helpful post
    tomiok
    Level 33  
    Co do SAT oraz DVB-T, Radia - zastosuj odpowiedni Multiswitch, wówczas w każdym gniazdku będziesz mógł mieć SAT, DVB-T oraz Radio.

Gniazdka USB - jakie mają być odległości pomiędzy nimi a źródłem USB, jak to ma być umiejscowione i rozmieszczone?
    pawko89
    Level 8  
    Czyli taki multiswitch by wystarczył?

https://m.ceneo.pl/26924577;pla?se=GbURRsztAQ...0QlUopcMC_HCxIQRLEj7VwRoCzQsQAvD_BwE#tab=spec

Jeżeli tak to chyba dobrze by było kupić dwa, do salonu podzielić na TV/RADIO a na stronę północną do dwóch pokoi podzielić też na TV/RADIO... Ale zaczynam się zastanawiać czy nie zrezygnować z radia w salonie. Ewentualnie możnaby puścić z jednej anteny na całe mieszkanie ale wiązałoby się z thm by ciągnąć znów kable po całym mieszkaniu... a jak wygląda sprawa z podwójnym konwerterem?

Co do USB to takie gniazdko miałoby być jedno przy samym gniazdku elektrycznym.
    tomiok
    Level 33  
    Przy zastosowaniu Multiswitcha, zakładamy konwerter Quatro, niezależnie od ilości odbiorników.
    Najlepiej z jednego punktu do wszystkich pozostałych.

Tutaj masz wykaz:
    http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-multiswitche-dla-1-konwertera,4425.htm

Wystarczy 5 wejściowy, 4 przewody od konwertera Quatro, i jeden od DVB-T, w razie potrzeby połączony rozgałęźnikiem z anteną radiową.
    Np. taki: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    Ilość wyjść zależna od ilości wszystkich gniazdek.

Co do USB powtórzę pytanie:
    Gniazdka USB - jakie mają być odległości pomiędzy nimi a źródłem USB, jak to ma być umiejscowione i rozmieszczone?
    Skąd - dokąd idzie to USB?
    pawko89
    Level 8  
    Tylko, że tak jak pisałem sygnał satlitarny będzie szedł tylko do jednego odbiornika w salonie to czy instalować wtedy konwerter quatro?
    tomiok
    Level 33  
    To Twoja decyzja, czy warto.
    Jeśli całe życie ma być tylko i wyłącznie w jednym miejscu SAT, i nic więcej to może i nie warto.
    Z Multiswichem i centralnym rozprowadzeniem, cała instalacja staje się uniwersalna.
    Jak za rok czy dwa zechcesz oglądać gdzie indziej SAT, lub naziemną, to od nowa będziesz walczyć?
    User removed account
    User removed account  
    LeDy
    Level 43  
    Stosowanie multiswitch'a to niepotrzebne robienie kosztów. Sumator RTV/SAt i odpowiednie gniazda w domu i to wszystko. Taki np. TV i Radio zwrotnicą i na wejście sumatora. Konwerter Monoblock Quad, np. taki Konwerter Monoblock Quad 6° Inverto IDLB-QUDM21 . W gniazdku wszystko rozdzieli się.SAT/DVB-T/RADIO - Zakładanie instalacji RTV w nowym mieszkaniu
    pawko89
    Level 8  
    Panowie jakbyście mi mogli to doprecyzować ewentualnie opisując w jakim miejscu zastosować te komponenty albo nawet rozwijając moje wypociny przedstawione na obu rysunkach ;)

Co do 2 pokoi to chciałbym w obu pokojach gniazdo TV/RADIO tak jak to jest zaznaczone w pokoju nr 2. Tylko jak zrobić takie same gniazdo TV/RADIO w pokoju nr 1 z tej samej anteny?

W salonie sytuacja jest inna ponieważ sygnał idzie z drugiej anteny DVB-T i też chciałbym tu gniazdo TV/RADIO. Natomiast co do sygnału satelitarnego mam jeden kabel i konwerter i chciałbym tu odbierać sygnał z 2 satelit i zakończyć tu również gniazdem SAT. Albo zakończyć jednym gniazdem SAT,TV,RADIO. Z góry dzięki!
    LeDy
    Level 43  
    Gniazda mają być wszystkie równe a najwyżej wykorzystasz tylko jedno z wyjść.
    Pozostałe rzeczy są między antenami a sumatorem a z sumatora do gwiazd..
    pawko89
    Level 8  
    Z racji tego, że nie mam doświadczenia w tych sprawach mógłby mi ktoś rozpisać krok po kroku co mam na jakim etapie zainstalować zgodnie z tym co pokazałem na powyższym rysunku i opisie? Będe na prawde bardzo wdzięczny!
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    mihal2002 wrote:
    Kolego antena TV i radiowa do zwrotnicy z niej sygnał do sumatora RTV-SAT jeżeli chcesz dwie satelity to zakładasz monobloca twin do anteny i przewodami do sumatora RTV-SAT i już masz wszystko zsumowane. Sumator pokazany ma 4 wyjścia więc wykorzystujesz dwa i prowadzisz przewody do gniazd RTV-SAT końcowych. Tyle.

A z anteny DVB-T nie idzie rozdzielić sygnału na TV i RADIO? Tylko musze osobno mieć jeszcze antene radiową i dać to przez zwrotnice? A z Monoblock twin prowadze dwa kable do sumatora a potem z sumatora kablem jednym do TV i odbieram sygnał z dwoch satelit tak?
    maksar
    Level 31  
    Da radę, tylko te gniazda - ilość.
    pawko89
    Level 8  
    W salonie jeżeli się da to chciałbym zastosować jedno gniazdo 3 w jednym czyli SAT, TV i RADIO. Do salonu idzie sygnał z anteny DVB-T z której chciałbym uzyskać sygnał TV i RADIO no i jak wspominałem wcześniej do salonu idzie też sygnał z anteny SAT, która miałaby odbierać sygnał z dwóch satelit.

Sytuacja ma się inaczej w dwóch pozostałych pokojach od drugiej strony, ponieważ tu do jednego z pokoi dociera kabel z drugiej anteny niezależnej od tej z salonu. I tu chciałbym z tej anteny zastosować dwa gniazdka TV RADIO po jednym do tych pokoi. Tyle Panowie, dzięki Wam zaczyna mi się wszystko jakoś klarować, już wiem co to sumator, itp itd ;) teraz prosiłbym o rozpisanie krok po kroku co gdzie i jak zastosować bym czegoś nie poknocił ;)
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    Panowie byłem na dłuższym urlopie, a potem byłem zajęty innymi pracami a teraz czas najwyższy przystąpić do prac związanych z założeniem tej instalacji. Wszystko jest raczej jasne tylko nie chce sumować sygnałów z dvbt a osobno z anten radiowych. Chciałbym jeżeli to możliwe rozdzielić sygnał z anteny dvbt na radio i tv. W salonie jak wspominałem mam doprowadzenie z anteny dvbt i sat. Więc z anteny satelitarnej za pomocą konwertertera raczej twin a nie quad co nie? Za pomocą dwóch kabli prowadze sygnał do sumatora i tam sygnał zostaje sumowany a na wyjściu za pomocą jednego kabla do gniazdka RTV. Dodam, że w salonie ma być jedno gniazdko rtv. 3 in 1 chyba najlepiej? Czyli tv/radio/sat. A co teraz z sygnałem tv radio? Poprzednicy pisali o zaztosowaniu zwrotnicy ale takie użycie wiązałoby się z zastosowaniem 2 anten... radiowej i dvb-t. Prosiłbym o doradzenie co w tej sprawie zrobić aby sygnały z tych dwóch anten czyli 1 sat i 1 dvb-t podłączyc w jedno gniazdko sat/tv/radio. Chyba że myślicie by to dać np. na dwa osobne.

Sytuacja jest podobna w dwoch pozostałych pokojach. Tylko, że tutaj brak anteny SAT! Tylko jedna antena dvbt (niezalezna od tej w salonie) i tutaj też sygnał z tej anteny dvbt chciałbym rozdzielić na dwa gniazdka tv/radio po 1 gniazdku na pokój. Prosiłbym tylko o odniesienie w miarę szczególowo do mojej prosby! Będe ogromnie wdzięczny! Pozdro!
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    mihal2002 wrote:
    Jeszcze raz wszystko jest już napisane. Trzeba pomyśleć lub co jest najrozsądniejsze zlecić usługę.

Kolego myślenie nie boli, wiem o tym ale jeżeli masz problem z pomaganiem na forum to lepiej nie pisz. Wydaje mi się, że po to jest to forum, żeby rozwiązywać problemy do końca.
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    Napisane jest w przedostatnim poście... pytanie jasno przedstawione dotyczące rozdzielenia sygnału z anteny dvbt na tv i radio. Wystarczy rozdzielić to przez gniazdko?
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    No to trzeba było tak od razu... :) wszystko staje się jasne. Czyli tak jak pisałes kilka postów wcześniej, jeżeli w sat chce odbierać tylko w salonie to najlepiej zastosować monoblock twin i dwa kable prowadze na wejścia do sumatora a z wyjscia jeden kabel do gniazdka sat? A jeżeli chodzi o dvbt to w salonie wystarczy że kabel bezpośrednio z anteny poprowadzę do gniazdka i tam rozdzieli się sygnał na tv i radio. Z pominięciem już sumatora.

Natomiast jeżeli chodzi o te pozostałe dwa pokoje to kabel z anteny prowadze do rozgałeziacza i z tego rozgałeziacza puszczam dwa kable do kazdego gniazdka czyli po 1 gniazdku na pokoj i tu sygnal znow dziele na tv radio tak? Dobrze rozumiem? Jezeli nie to prosze o poprawienie.
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    mihal2002 wrote:
    Jeszcze raz. Ile ma być miejsc z sygnałem antenowym ogólnie?
    Czy przewody są poprowadzone w gwiazdę czy szeregowo?

Szeregowo.

Ogólnie miejsc z sygnałem jest dwa. W salonie i w jednym z dwoch pozostałych pokoi. W salonie przewiduje jedno gniazdo z tego jednego źródla a w tamtych dwoch pokojach po jednym gniazdku czyli rozdzielic sygnal na dwa pokoje do kazdego gniazda.

+

Jak wspominalem wczesniej w salonie dochodzi jeszcze SAT.
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    Tylko nie rozumiemy się o tyle, że sygnały z salonu i tamtych pozostałych dwóch pokoi będą ze sobą niełączone. Strona południowa - salon z jednym źródłem antenowym a dwa pozostałe, strona północna z osobnym.
    User removed account
    User removed account  
    pawko89
    Level 8  
    Temat nie został rozwiązany.