Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka do listwy zasilającej

rooneyasd 26 Lip 2017 09:21 270 6
  • #1 26 Lip 2017 09:21
    rooneyasd
    Poziom 20  

Witam,
    Krótko i na temat: chcę dodać zabezpieczenie antyprzepięciowe oraz filtr do przedłużacza sieciowego według tego schematu(wersja EKO): https://obrazki.elektroda.pl/2734891000_1437993557.jpg
    Problem: Nie umiem jeszcze wytrawić płytki pcb. Chciałbym połączyć elementy na płytce uniwersalnej (stripboard) Plan był taki, od każdego przewodu(L,N,PE) od dzielę 2cm. Połączenia miały być z 2 rzędów, "linie" zrobiłbym dodając gruby kawałek drutu oraz trochę cyny.

1. Zastanawiam się czy np płytka może się stopić od temperatury, czy w ogóle mogę tak zrobić?
    2. Może jest jakiś inny sposób na rozwiązanie problemu? Lub zostaje nauczyć się wytrawić płytkę choć przy dużym napięciu i prądzie i tak chyba coś bym musiał dodać?

Płytka do listwy zasilającej
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam rooneyasd.

0 6
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 26 Lip 2017 09:25
    krzysztofh
    Poziom 29  

Wykorzystanie takiej płytki do napięć sieciowych nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Zauważ, że pomiędzy tymi liniami masz szereg punktów lutowniczych zmniejszających przerwę izolacyjną. Mółbyś ewentualnie wyskrobać niepotrzebne pola lutownicze, ale sensowniej byłoby nauczyć się projektowania pcb a satysfakcja będzie nieporównywalnie większa.

1
  • Semicon
  • #3 26 Lip 2017 09:38
    rooneyasd
    Poziom 20  

Właśnie miałem to na uwadze "wysokie napięcie" - dlatego przed pracami wolałem spytać.
    Dzięki za odpowiedź, w takim wypadku lepiej się nauczyć :)

0
  • #4 26 Lip 2017 10:29
    kortyleski
    Poziom 41  

Tak prostą płytkę to i lakierem do paznokci można wymalowac. Dla większych prądów wystarczy pocynować ścieżki.

0
  • #5 26 Lip 2017 11:32
    trymer01
    Moderator Projektowanie

krzysztofh napisał:
    pomiędzy tymi liniami masz szereg punktów lutowniczych zmniejszających przerwę izolacyjną

Przecież łatwo można się tych punktów pozbyć, chociażby przez ich zdrapanie ostrym śrubokrętem. Na konic zaimpregnować płytkę kalafonią w płynie.
    kortyleski napisał:
    Dla większych prądów wystarczy pocynować ścieżki

Nienajlepszy sposób, cyna ma dużą rezystywność. Lepiej nalutować drut miedziany (srebrzankę).

0
  • #6 26 Lip 2017 11:44
    krzysztofh
    Poziom 29  

trymer01 napisał:
    krzysztofh napisał:
    pomiędzy tymi liniami masz szereg punktów lutowniczych zmniejszających przerwę izolacyjną

Przecież łatwo można się tych punktów pozbyć, chociażby przez ich zdrapanie ostrym śrubokrętem. Na konic zaimpregnować płytkę kalafonią w płynie.

Przecież napisałem to w dalszej części zdania.

0
  • #7 26 Lip 2017 11:54
    kortyleski
    Poziom 41  

trymer01 napisał:
    Nienajlepszy sposób, cyna ma dużą rezystywność. Lepiej nalutować drut miedziany (srebrzankę).

Jak zwykle masz zdanie odmienne. A producenci dziewięćdziesięciu dziewięciu procent elektroniki byli na tyle durni by nie zapytać Ciebie jak zwiększyć wytrzymałość pradową ścieżek. Zresztą czym ten drut przylutujesz? Przecież nie wysokorezystywną cyną...

0