Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd rozruchowy zasilacza a bezpiecznik B10

26 Lip 2017 12:20 4305 50
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,

Czy zasilacz o prądzie rozruchowym na poziomie ok. 44A będzie powodował wyłączenie się obwodu? Bezpiecznik to w moim przypadku B10 (Legrand).

Chciałem kupić pewną jednostkę, ale moją uwagę w recenzji przykuł fragment właśnie o jej prądzie startowym (inrush current).

Zasilacz ma być podłączony do listwy (Lestar LF 2001A) wraz z monitorem i głośnikami. Listwę zawsze wyłączam na noc, więc moje pytanie o to czy nie będzie wywalać przy jej ponownym włączaniu.

Moje pytanie wzięło się stąd, że w jednym miejscu wyczytałem, iż B10 wyłącza obwód natychmiast przy przekroczeniu 30A. W innym natomiast, że nie jest to natychmiast i przekroczenie limitu musi trwać znacznie dłużej, by bezpiecznik 'zareagował'.
    Ale tak jak mówię, żadnym znawcą nie jestem (gdybym był, to nie zakładałbym tego wątku), więc prosiłbym o pomoc.
  • Szafy Rack

• Poziom 22  
    Witam.

Z reguły zasilacze nie mają czegoś takiego jak rozruch (rozruch to raczej pod silniki podchodzi), bo wtedy taki zasilacz może z automatu uszkodzić podłączone do niego urządzenie... czy nie jest czasem tak, że max. chwilowy prąd na wyjściu zasilacza wynosi 44A?

Dodano po 52 [sekundy]:

Jaki konkretnie to zasilacz?
  • Szafy Rack
  • Poziom 12  
    Akurat zabezpieczenia o charakterystyce B, mają to do siebie, że wyłączają prądy 3-5 razy większe od podanego. Czyli B10 może wyłączyć zasilanie, gdy przekroczy ono 30A, ale nie musi. Na pewno zrobi to przy prądzie 50A. Sądzę, że zareaguje na 44A.

• Poziom 22  
    3-5 razy większe jeśli mówimy o zwarciu, natomiast podczas normalnego przepływu B10 odetnie przepływ przy prądzie ok. 12-13A.

Co nie zmienia faktu, że chciałbym wiedzieć na czym polega rozruch zasilacza.
  • Poziom 12  
    JasnyKris napisał:
    3-5 razy większe jeśli mówimy o zwarciu, natomiast podczas normalnego przepływu B10 odetnie przepływ przy prądzie ok. 12-13A.

W sumie racja, przeciążeniowy zareaguje przy około 12.
    Też pierwsze słyszę o rozruchu zasilacza... Może niech połączy w nim uzwojenia w gwiazdę, to się prąd 3 razy zmniejszy. :lol: :cunning:
  • Poziom 31  
    To już zależy od konstrukcji wewnętrznej zasilacza - są takie, co pobiorą (podłączone "na zimno", przy rozładowanym 'głównym' kondensatorze) kilkanaście, są i takie co pobiorą grubo ponad 50 amperów.
    Te drugie mają spore szanse wyzwolić zabezpieczenie B10A, a i szesnastka może być na styk.

Na anglojęzycznych stronach jest to często sprawdzane (inrush current), tu przykładowo jeden z modeli Thermaltake 600W:

• Poziom 43  
    JasnyKris napisał:
    natomiast podczas normalnego przepływu B10 odetnie przepływ przy prądzie ok. 12-13A
    UmyslTechniczny napisał:
    W sumie racja, przeciążeniowy zareaguje przy około 12.
    Po jakim czasie? Na 100% nie będzie to wyłączenie w ciągu 1s.
    JasnyKris napisał:
    UmyslTechniczny napisał:
    Też pierwsze słyszę o rozruchu zasilacza....
    Zapewne autor ma na myśli maksymalny prąd pobierany z sieci w chwili włączenia zasilacza, analogicznie do prądu rozruchowego silnika.
    Toroid dużej mocy, podłączany bez jakiegokolwiek obciążenia, też może spowodować wyzwolenie bezpiecznika dobranego pod jego prąd przy znamionowym obciążeniu.
  • Poziom 6  
    Dzięki za zainteresowanie się tematem.

vodiczka napisał:
    Zapewne autor ma na myśli maksymalny prąd pobierany z sieci w chwili włączenia zasilacza, analogicznie do prądu rozruchowego silnika.

Jak wspomniałem, ekspertem nie jestem, więc może nieco pomyliłem pojęcia (nazewnictwo), ale tak, chodzi mi o ten moment włączenia 'na zimno', gdy zasilacz przez krótki czas (liczony bodajże w milisekundach) pobiera bardzo dużo prądu.

JasnyKris napisał:
    Jaki konkretnie to zasilacz?

EVGA SuperNova 550 G2

W poniższej recenzji jest wspomniane "Inrush current: 44.47A" (dla 'naszego' 230V):
    http://www.tomshardware.com/reviews/evga-supernova-550-g2-power-supply,4244-4.html

No i zastanawiam się czy jeśli kupię tę jednostkę, to nie będzie tak, że dzień w dzień po włączeniu listwy będzie mi wywalać Jakie wywalać, szanowny Panie? Zabezpieczenia wyzwalają!!! [retrofood] bezpiecznik, właśnie ze względu na omawiany "Inrush current" (nie wiem jak to dokładnie przetłumaczyć, skoro "prąd rozruchowy" jest błędny).

• Poziom 22  
    Cytat:
    Po jakim czasie? Na 100% nie będzie to wyłączenie w ciągu 1s.

Pewnie że nie tak szybko, ale wtedy już bezpiecznik (wyłącznik) będzie w stanie "alarmowym" i powinien wybić po bardzo niedługim czasie.
    Cytat:

Tak właśnie myślałem, ale... czasem nie do końca takie kwestie są oczywiste. ;)

Luis Garcia - parametr "prąd rozruchowy" mówi, jaki największy prąd może się pojawić w określonej chwili (np. przez 50ms), czyli np. nie możesz podpiąć pod ten zasilacz silnika o rozruchu większym niż 44,47A/50ms. Rzecz jasna w tej sytuacji to granie "na styku", ale obrazowo mówię jak to wygląda. ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Chyba że znowu ja palę jakieś głupoty... bo zaczynam się nieźle gubić.

EDIT: Serio palę głupoty... zwracam honor UmyslTechniczny - toć są progi niezadziałania i zadziałania i w tym przypadku oczywiście rację masz, B10 "wystrzeli" po 3...5xIn. Idę walić głową w mur. :spoko:
  • Poziom 38  
    UmyslTechniczny napisał:
    Też pierwsze słyszę o rozruchu zasilacza.
    Zawsze jest pierwszy raz.
    Cytat:
    Zasilacz ma być podłączony do listwy (Lestar LF 2001A) wraz z monitorem i głośnikami. Listwę zawsze wyłączam na noc, więc moje pytanie o to czy nie będzie wywalać przy jej ponownym włączaniu.
    UmyslTechniczny napisał:
    Niech połączy w nim uzwojenia w gwiazdę, to się prąd 3 razy zmniejszy
    Gdzie ta gwiazda w listwie ?
    B10 wyłącza przy prądzie 50A.
    Jeżeli B10 trafił sie przypadkiem egzemplarz o faktorze "3" (mało prawdopodobne) to można zastosować bezpieczniki o innej wartości.
    Po sprawdzeniu instalacji i pomierzeniu IPZ.
    Chyba że to wadliwa instalacja, wtedy pomiary nie wyjdą.

Autorze tematu -prawdopodobnie będzie o.k.
    Jeżeli nie to elektryk musi zarobić na pomiarach.
  • Poziom 12  
    CYRUS2 napisał:
    UmyslTechniczny napisał:
    Też pierwsze słyszę o rozruchu zasilacza.
    Zawsze jest pierwszy raz.
    Cytat:
    UmyslTechniczny napisał:
    Niech połączy w nim uzwojenia w gwiazdę, to się prąd 3 razy zmniejszy
    Gdzie ta gwiazda w listwie ?
    B10 wyłącza przy prądzie 50A.
    Jeżeli B10 trafił sie przypadkiem egzemplarz o faktorze "3" (mało prawdopodobne) to można zastosować bezpieczniki o innej wartości.
    Po sprawdzeniu instalacji i pomierzeniu IPZ.
    Chyba że to wadliwa instalacja, wtedy pomiary nie wyjdą.

Jeżeli nie to elektryk musi zarobić na pomiarach.

Ja żartowałam z tą gwiazdką:)
  • Poziom 6  
    JasnyKris napisał:
    Chyba że znowu ja palę jakieś głupoty... bo zaczynam się nieźle gubić.

Znalazłem pewną informację (za techpowerup.com):

Cytat:
    Inrush current, or switch-on surge, refers to the maximum, instantaneous input current drawn by an electrical device when it is first turned on. Because of the charging current of the APFC capacitor(s), PSUs produce large inrush current right as they are turned on. Large inrush current can cause the tripping of circuit breakers and fuses and may also damage switches, relays, and bridge rectifiers; as a result, the lower the inrush current of a PSU right as it is turned on, the better.

Ja to rozumiem tak, że gdy zasilacz 'dostanie' prąd (w moim przypadku - włączę listwę), to w ułamku sekundy pobierze go naprawdę sporą ilość, by naładować kondensatory. I to może spowodować wyzwolenie bezpiecznika, gdy ten inrush current będzie dla niego (bezpiecznika) zbyt wysoki.

Aktualnie mam Deusa G1 500 (tak wiem, kiepski) i też czasami (baaardzo rzadko, ale jednak) miałem z nim problemy. Niestety nie wiem jak u niego z tym prądem startowym, bo miałbym dobry punkt odniesienia (nikt go nie zrecenzował pod tym kątem), ale fakt faktem - bywało, że bezpiecznik wyłączał obwód.

Generalnie z recenzji widzę, że zdecydowana większość godnych uwagi zasilaczy ma inrush current znacznie powyżej 30A, więc pole do poszukiwań mam mocno zawężone. Jest jeszcze RM550x, lecz w jego przypadku mamy do czynienia z 35A, więc też ponad limit...

Znalazłem przy okazji kilka tematów, które niejako opisują to, czego się obawiam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3127181.html
    http://forum.purepc.pl/topic/371462-zasilacz-550watt-wywala-bezpiecznik-10a/
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3020711.html

CYRUS2 napisał:

No cóż, chyba muszę go po prostu kupić i zobaczyć jak będzie reagować ten B10.

• Poziom 22  
    Luis Garcia napisał:
    Ja to rozumiem tak, że gdy zasilacz 'dostanie' prąd (w moim przypadku - włączę listwę), to w ułamku sekundy pobierze go naprawdę sporą ilość, by naładować kondensatory. I to może spowodować wyzwolenie bezpiecznika, gdy ten inrush current będzie dla niego (bezpiecznika) zbyt wysoki.

I faktycznie dobrze to rozumiesz - musiałem też nieco doczytać żeby wrócić na prawidłowe drogi w temacie. ;) Chociaż przyznam, że ja nie spotykam się na co dzień z takimi mocnymi zasilaczami, tzn. z takimi poborami prądu podczas uruchomień. Siedząc głównie w elektronice to z reguły max. prądy kończą się u mnie na 30A, a i to też w specyficznych warunkach. :P

Dodano po 59 [sekundy]:

Cytat:
    No cóż, chyba muszę go po prostu kupić i zobaczyć jak będzie reagować ten B10.

Czasem trzeba i tak robić, chociaż już po całkowitej weryfikacji problemu też uważam, że nie powinno być żadnych stresów.
  • Poziom 13  
    No a nie można zastosować C10? Niby prąd ten sam czyli przy długotrwałym 12-15A powinien wyzwolić a zapas 5-10 In jest już dosyć duży.
  • Poziom 38  
    tesla97 napisał:
    No a nie można zastosować C10? Niby prąd ten sam czyli przy długotrwałym 12-15A powinien wyzwolić a zapas 5-10 In jest już dosyć duży.
    Porada szkodliwa.
    Kolego Tesla97 - ten bezpiecznik spełnia rolę ochrony przeciwporażeniowej.
    To nie jest tylko ochrona przed przeciążeniem.

Kolego Tesla97 - czy w elektronice wszystko także robisz "na oko" ?
    W elektronice to najwyżej zabawka się uszkodzi.

• Poziom 22  
    tesla97 napisał:

Czy mógłbym prosić o konkretne wytłumaczenie co miałeś na myśli? Przecież nawet sam kilka postów temu przyznałem, że palnąłem głupotę mówiąc że wybije przy prądzie 12-15A, a teraz mówisz o jakimś zapasie...? :| Coś tutaj nie gra... Zapoznałeś się z progami zadziałania i niezadziałania wyłączników nadprądowych?

Po za tym, jak już mój przedmówca zaznaczył - C10 absolutnie nie ma prawa bytu, nie do takiego zastosowania.
  • Poziom 32  
    Prąd maksymalny w trakcie uruchomienia tego zasilacza i ładowania kondensatora popłynie przez około 20 - 40 ms (jeden lub dwa okresy), więc nawet w najgorszym przypadku wyłącznik nadprądowy o charakterystyce B nie powinien zadziałać.

Kol.@CYRUS2
    Charakterystyka nadprądowa B od strony maksymalnych wartości pokrywa się idealnie z charakterystyką nadprądową C od strony minimalnej:

Dlaczego więc uważasz, że porada @tesla97 jest szkodliwa, jeśli kupując dwa różne zabezpieczenia B i C - jest duże prawdopodobieństwo, że trafię na dwie jeśli nie identyczne, to bardzo podobne charakterystyki wyłączników?
    W przypadku problemu, o którym piszemy zastosowanie C nie jest złamaniem ochrony przeciwporażeniowej, a tylko zastosowaniem odpowiedniejszej do typu obciążenia charakterystyki zabezpieczenia.
    Hamuj się więc odnośnie wyrażania dziwnych opinii.
  • Poziom 37  
    Jeżeli udar prądowy będzie zbyt duży to można po prostu dać w szereg dławik.

Zasilacz 1350W u mojego brata non-stop wyzwalał bezpieczniki.
    Akurat okazało się że wystarczy uruchamiać jednostkę centralną po uprzednim włączeniu całego osprzętu.
    Suma prądów udarowych wszystkich tych zasilaczy wyzwalała bezpieczniki.

Natomiast mam dosyć osobliwe urządzenie gdzie jest bank kondensatorów 700uF 400V(odpowiadałoby to zasilaczowi ATX powyżej 1KW).
    Również był problem z udarem prądowym.
    Dwie małe cewki wymontowane z zasilacza ATX w szeregu z siecią załatwiły sprawę.

Dlatego nie martwiłbym się na zapas. Taki dławik to parę minut roboty. Kilka zwojów grubego drutu na byle jakim rdzeniu.
  • Poziom 28  
    pawelr98 napisał:
    Dlatego nie martwiłbym się na zapas. Taki dławik to parę minut roboty. Kilka zwojów grubego drutu na byle jakim rdzeniu.

Zgadzam się, że martwienie się na zapas jest szkodliwe dla zdrowia. Najpierw należy sprawdzić, czy zasilacz powoduje zadziałanie bezpiecznika.
    A nie zgadzam się, że dławik można zrobić z "grubego drutu" na "byle jakim rdzeniu". Ten dławik należałoby policzyć, żeby mógł spełniać swoją rolę.
    Oprócz dławika warto też rozważyć termistory rozruchowe NTC. Termistor można dyskretnie wlutować w listwę zasilającą i zapomnieć o sprawie, zamiast później grzać stópki na dławiku.

• Poziom 22  
    mawerix123 napisał:
    JasnyKris napisał:
    Po za tym, jak już mój przedmówca zaznaczył - C10 absolutnie nie ma prawa bytu, nie do takiego zastosowania

Czemu nie mam prawa bytu :?: wiesz czy tylko powtarzasz po CYRUS2 a on napisał co musi być dopełnione.

A choćby i dlatego, że charakterystyka C powinna być stosowana do zdecydowanie poważniejszych obciążeń typu silniki czy insze maszyny. Nie spotkałem się z sytuacją stosowania ch-ki C do zasilaczy.

A po drugie - wziąwszy pod uwagę, że B zaczyna działać po 3...5In (co jest chyba odpowiednim zakresem dla problemu Autora), a także to, że zasilacz to nie jest silnik, który może mieć rozruch 60A przez kilka sekund, to uważam, że ch-ka C nie będzie odpowiednia dla tego zastosowania.

Na wieki.
  • Poziom 38  
    pikarel napisał:
    Kol.@CYRUS2
    Charakterystyka nadprądowa B od strony maksymalnych wartości pokrywa się idealnie z charakterystyką nadprądową C od strony minimalnej:
    Teoretycznie wg.książki może się pokrywać.
    JasnyKris napisał:
    Po za tym, jak już mój przedmówca zaznaczył - C10 absolutnie nie ma prawa bytu, nie do takiego zastosowania
    mawerix123 napisał:

Czemu nie mam prawa bytu - wiesz czy tylko powtarzasz po CYRUS2 a on napisał co musi być dopełnione.
    Ja nie napisałem, że nie ma prawa bytu.
    Napisałem wyraźnie ze chodzi o IPZ - ale kolega Jasny Kris tego nie rozumie.
    Nie rozumie,bo zajmuje sie elektroniką, w elektronice bezpieczniki są tylko w jednym celu.
    Kolego JasnyKris !
    Bezpiecznik jest urządzeniem ochronnym przy dotyku pośrednim.
    Na tym problem polega.

• Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    Kolego JasnyKris !
    Na tym problem polega.

Ok, nie będę palił więcej głupot i udawał, że jestem specem od kwestii czysto elektrycznych, no ale... mimo wszystko, nadal pewne kwestie mi nie pasują w kontekście przedstawionego problemu... ale co ja tam wiem, wolę zostać przy elektronice. ;)
  • Poziom 38  
    CYRUS2 napisał:
    Ja nie napisałem, że nie ma prawa bytu.
    Napisałem wyraźnie ze chodzi o IPZ - ale kolega Jasny Kris tego nie rozumie.
    Nie rozumie,bo zajmuje sie elektroniką, w elektronice bezpieczniki są tylko w jednym celu.
    Kolego JasnyKris !
    Na tym problem polega.

Może trochę źle to sformułowałem, pytanie było skierowane do Jasny Kris a nawiazałem do wypowiedzi kolegi bo właśnie w tym poście było zawarte co trzeba dopełnić żeby można było użyć C10.

Dodano po 1 [minuty]:

JasnyKris napisał:
    mawerix123 napisał:
    JasnyKris napisał:

Czemu nie mam prawa bytu :?: wiesz czy tylko powtarzasz po CYRUS2 a on napisał co musi być dopełnione.

A choćby i dlatego, że charakterystyka C powinna być stosowana do zdecydowanie poważniejszych obciążeń typu silniki czy insze maszyny. Nie spotkałem się z sytuacją stosowania ch-ki C do zasilaczy.

Bzdura.
    A ja spotkałem się z chrakterystyka C nawet przy oświetleniu.
  • Poziom 38  
    mawerix123 napisał:
    Może trochę źle to sformułowałem, pytanie było skierowane do Jasny Kris
    Prawidłowo sformułowałeś.
    Tylko adresat nie zrozumiał.
    Kolego JasnyKris - elektronika i elektryka to są dziedziny podobne.
    Mają trochę cech wspólnych - ale tylko trochę.
    Żeby dokłształcić się z elektryki- to długie wertowanie zasad i przepisów.
    Na dodatek ne ma dobrych - klarownych - książek.
    Jeszcze potrzebny jest nauczyciel wytykający błędy.
    Bo elektrycy mają inny sposób rozumowania i definiowania pojęć.

• Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    Kolego JasnyKris - elektronika i elektryka to są dziedziny podobne.
    Mają trochę cech wspólnych - ale tylko trochę.
    Żeby dokłształcić się z elektryki- to długie wertowanie zasad i przepisów.
    Na dodatek ne ma dobrych - klarownych - książek.
    Jeszcze potrzebny jest nauczyciel wytykający błędy.
    Bo elektrycy mają inny sposób rozumowania i definiowania pojęć.

Może nie wdawajmy się niepotrzebnie w dyskusję na tym temacie, co? ;)

Powiem tylko, że faktem jest, iż elektronika i elektryka to dziedziny podobne, ale nie identyczne - i tutaj zacząłbym bezsensowny wykład co i jak, ale jak mniemam Wy też dostrzegacie podstawowe (ale znaczące) różnice w tych dziedzinach.

Skupmy się na problemie Autora, a nie na wywodzie elektryka/elektronika - wszakże i tak zaznaczyłem kilka razy, że mówiłem głupotami, przyznałem się, siadłem w kącie i już byłem cicho. Amen. ;)
  • Poziom 43  
    JasnyKris napisał:
    Pewnie że nie tak szybko, ale wtedy już bezpiecznik (wyłącznik) będzie w stanie "alarmowym" i powinien wybić po bardzo niedługim czasie
    A bardzo niedługi czas to zdaniem kolegi dziesiątki sekund czy raczej minut?
    Proszę spojrzeć na charakterystykę zamieszczoną w poście #17. Bezpiecznik B10 przy prądzie 13A może zadziałać najwcześniej po upływie kilkudziesięciu sekund, najpóźniej po upływie kilkudziesięciu minut.
    Przełożenie rozrzutu prądu zadzialania bezpieczników na praktykę życia codziennego jest następujące: Możesz trafić na B10 na którym bez problemy zagotujesz wodę w czajniku o mocy 2400W ale nie wykonasz prania w pralce z grzałką o identycznej mocy.

Ponadto z wykresu jasno wynika, że o ile w chwili załączenia zasilacza prąd 44A nie popłynie dłużej niż przez 100ms to bezpiecznik nie zadziała.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    WojcikW napisał:
    (...) samo podejście do problemu na zasadzie, że jest jakieś prawdopodobieństwo trafienia, kwalifikuje Ciebie do zajmowania się elektroniką z napięciem z baterii max. 4,5V.

Dziękuję za ocenę mnie i moich kwalifikacji (nieuprawnioną, a przez to niegrzeczną, wręcz bezczelną).

Wracając do problemu:
    -wyłączniki nadprądowe jako urządzenia określa charakterystyka (B, C, D), opisująca nie jedną wartość prądu - linię, lecz zakres wartości działania (pole).
    Na jaką charakterystykę (linię) egzemplarza trafimy - zależy od technologii wykonania, czyli krótko - od producenta zabezpieczenia.

Zakres działania prądu zabezpieczenia (podzielony na trzy zakresy B, C i D) jest tak bardzo szeroki, że obejmuje od 10 - 50 % przy wartościach stałych prądu, do kilkaset procent wartości znamionowej (300% do 500%) przy prądach impulsowych.
    Ustawodawca określił użycie tych zabezpieczeń dla urządzeń wymagających różnego czasu impulsu w trakcie uruchomienia.

Teraz zadam zasadnicze pytanie:
    która z norm lub który przepis (jeśli takie są - proszę je tutaj podać) zabraniają użycia zabezpieczenia 10C, jeśli:
    -urządzenie nie jest pompą, piłą tarczową ani wiertarką
    -działa poprawnie na takim zabezpieczeniu, a na 10B - nie
    -urządzenie jest zgodne ze wszystkimi certyfikatami bezpieczeństwa użytkowania i ochrony przeciwporażeniowej
    -czynności wymiany zabezpieczeń w instalacji wykonuje osoba uprawniona
    ??

Interesują mnie wypowiedzi merytoryczne, nie kolokwialnie mówiąc "trzepanie piany".
  • Poziom 42  
    Merytorycznie kolego to będzie wtedy gdy dowiemy się co to jest za obwód.
    Czy jest to obwód gniazda, czy może obwód dedykowany (bez gniazda) tylko dla konkretnego urządzenia.
    Czy jest to obwód wykonany z przewodów miedzianych, czy może jeszcze aluminiowych, ile żył posiada oraz jaki jest ich przekrój.
    Z jakiego powodu znalazło się w nim zabezpieczenie o wartości 10A.

Nic kolega na ten temat nie wie. Nie wie też kolega nic w kwestii IPZ.
    Więc sugerowanie bez tej wiedzy charakterystyki C jest niepoważne i kompletnie nie na miejscu.