Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio z napięcie zasilania

lupin22 26 Lip 2017 20:02 1107 13
  • #1 26 Lip 2017 20:02
    lupin22
    Poziom 9  

Witam,

od jakiegoś czasu w projekcie wykorzystuję popularny wzmacniacz audio TPA2005D1, który wzmacnia sygnały wychodzące z przetwornika DAC w mikrokontrolerze (xmega32). Korzystam ze schematu sparkfun, tzn na wejściu jest C 1uF, R 150k.

Do tej pory wzmacniacz był zasilany bezpośrednio z ogniwa Li - ion w zakresie napięć mniej więcej 4.1V - 3.4V i wszystko było w porządku, tzn dźwięk był wyraźny a głośność mogłem zmieniać wybierając inne odniesienie w mikrokontrolerze (mikrokontroler zasilany 3.3V, do wyboru dla odniesienia avcc 3.3V, wewnętrzne źródło 1V oraz zewnętrzne źródło 2V) i dla odniesienia 1V dźwięk jest bardzo cichy, a dla 3.3V już całkiem głośny, ale wciąż zupełnie wyraźny bez żadnych zniekształceń.

W układzie zmieniłem tylko zasilanie wzmacniacza, teraz pochodzi ono ze stabilizatora liniowego LDO o napięciu wyjściowym 3.3V, niestety teraz dźwięk jest bardzo głośny i mocno zniekształcony, niektórych próbek w ogóle nie słychać i zmiana napięcia odniesienia dla DAC na mikrokontrolerze ma znikomy wpływ na to. Jest może drobna zmiana w głośności, ale wciąż dźwięk jest bardzo ciężko zniekształcony i bardzo głośny. Dodatkowo wzmacniacz czasem "nie łapie" i jest zupełnie cicho, dźwięk uaktywnia się dopiero jak trochę pomacam palcem cały układ (zakładam, że to powoduje jakieś zmiany w napięciu i wzmacniacz wtedy "zaskakuje").

Skąd taka duża zmiana wynika? Przy zmianie spodziewałem się wręcz odwrotnego efektu - że podając niższe napięcie zasilania wzmacniacza dźwięk będzie cichszy. Testowałem to na 2 osobnych płytkach, efekt taki sam. Na poprzedniej wersji z zasilaniem bezpośrednio z baterii (bez regulatora po drodze) wszystko działa jak należy.

0 13
  • #3 26 Lip 2017 20:25
    lupin22
    Poziom 9  

Stabilizator - ld39050, dropout 200mV @ 0.5A (czyli maksimum).
    Żródłem zasilania jest ogniwo LI-Ion.

Na wyjściu stabilizatora 3.31V bez obciążenia i z obciążeniem, tyle samo na zasilaniu wzmacniacza. Napięcie na ogniwie 3.9V.

Niestety to płytka PCB z dość drobnymi elementami, wszystko smd i ostatecznością jest cięcie ścieżki i podłączenie zasilania z baterii, żeby sprawdzić.

0
  • #4 26 Lip 2017 20:30
    aaanteka
    Poziom 38  

Hm, napięcie wejsciowe musi być co najmniej większe od wyjściowego o 0,7V . Ty podajesz, że jest u ciebie średnio, z błędem pomiarowym tylko 0,6V. Zasil stabilizator z trochę większego napięcia wejściowego i sprawdź efekt.
    Po za tym wydajność jest według mnie na styk dla tego wzmacniacza.

0
  • #5 26 Lip 2017 20:34
    lupin22
    Poziom 9  

Przeciąłem jednak ścieżkę i z zasilania bateryjnego jest to samo, czyli problemu trzeba szukać gdzie indziej.

EDIT: Sprawdziłem też komponenty, czy nie było pomyłki przy montażu, ale wartości dla rezystora i kondensatora na wejściu się zgadzają.

EDIT2: Sprawdziłem też podawane przez DAC napięcie, wstawiając próbki o wartości 125 (około połowa) i napięcie jest poprawne, tzn napięcie odniesienia podzielone przez 2.

0
  • #7 27 Lip 2017 10:26
    lupin22
    Poziom 9  

Nie za bardzo jestem w stanie to zrobić, wzmacniacz jest w bardzo małej obudowie i nie mam gdzie go przylutować do testów (nie wspominając o tym, że tak małego elementu jeszcze nie lutowałem).

Natomiast to jest już 3 czy 4 iteracja płytki, na wszystkich poprzednich nie było żadnego problemu, sygnał wychodzący z mikrokontrolera jest poprawny.

Widać to zresztą nawet na głośniku - jak podaję próbki w połowie skali to w starszych wersjach membrana lekko się cofa i wraca na swoje miejsce. W tej nowej wciąga ją ze 2 razy bardziej i tak zostaje.

Co może powodować różnicę we wzmocnieniu wzmacniacza? Czy mogą to być wadliwe egzemplarze? A może w jakiś sposób uszkodziłem go?

0
  • Pomocny post
    #8 27 Lip 2017 19:05
    Eagle
    Poziom 23  

Sprawdź czy kondensator na wyjściu nie ma zwarcia. Wychylona i pozostająca w stanie wychylenia membrana, będzie tylko wówczas gdy nie masz separacji składowej stałej.

0
  • #9 27 Lip 2017 21:53
    lupin22
    Poziom 9  

Nie ma na wyjściu kondensatora.

Wzmacniacz audio z napięcie zasilania

Tutaj schemat, zgodny z datasheetem (rezystory 150k na wejściu dają wzmocnienie 2x, kondensatory 1uF dla "płaskiej odpowiedzi niskoczęstotliwościowej")

I tak, jak mówię, do tej pory używałem w identycznym układzie i było okej.

Jedyne, co mi przychodzi na myśl, to może wzmacniacz został przegrzany? Nie lutowałem tego osobiście tylko zlecałem i jeden element qfn obok wzmacniacza trzeba było przelutować , może w trakcie odlutowywania układ nagrzał się za bardzo? Nie przychodzi mi na myśl żadna inna różnica między tym układem a wersjami, których używałem wcześniej.

Po podaniu stałego napięcia na wejściu wzmacniacza membrana wychyla się dość znacznie i tak już pozostaje. W poprzedniej wersji, działającej, membrana podnosi się i opada(powoli) przy takim samym napięciu.

Czy to oznacza w takim razie, że problem leży w uszkodzonym scalaku wzmacniacza?

0
  • Pomocny post
    #10 27 Lip 2017 22:14
    Eagle
    Poziom 23  

Bez oscyloskopu, trudno będzie znaleźć problem.

0
  • #11 27 Lip 2017 23:08
    lupin22
    Poziom 9  

Tak coraz bardziej myślę właśnie, że się nie obędzie bez tego niestety kosztownego narzędzia.

No nic, na razie dziękuję za pomoc, we wtorek przyjdą nowe płytki z cofniętymi kilkoma zmianami i po przetestowaniu się jeszcze pochwalę. A jak nie będzie czym, to już teraz na wszelki wypadek zacznę czytać tematy o jakimś niedrogim oscyloskopie :D

0
  • Pomocny post
    #12 28 Lip 2017 10:29
    aaanteka
    Poziom 38  

lupin22 napisał:
    Nie za bardzo jestem w stanie to zrobić, wzmacniacz jest w bardzo małej obudowie i nie mam gdzie go przylutować do testów (nie wspominając o tym, że tak małego elementu jeszcze nie lutowałem).

Natomiast to jest już 3 czy 4 iteracja płytki, na wszystkich poprzednich nie było żadnego problemu, sygnał wychodzący z mikrokontrolera jest poprawny.
    Może zacznijmy od początku :
    -gdzie i w jakim konkretnej realizacji wzmacniacza używasz ? Przecież jest on gdzieś zamontowany,na jakiejś PCB?
    Jakiego głośnika używasz?

Eagle napisał:
    Sprawdź czy kondensator na wyjściu nie ma zwarcia. Wychylona i pozostająca w stanie wychylenia membrana, będzie tylko wówczas gdy nie masz separacji składowej stałej.

To wzmacniacz klasy D, kolegi wskazówki raczej go nie dotyczą.
    lupin22 napisał:
    ak coraz bardziej myślę właśnie, że się nie obędzie bez tego niestety kosztownego narzędzia.

Owszem, że oscyloskop byłby pomocny. Ale równie dobrze podając sygnał przykładowo z odtwarzacza MP-3 poprzez kondensator 1uF na wejście wzmacniacza możesz sprawdzić poprawność jego działania. Wystarczy zablokować sygnał z procesora ( nie podawać go ) i za pomocą "sondy", właściwie przewodu pomiarowego z cienkim, ostrym grotem podać sygnał ( można nawet taką końcówkę wykonać sobie samemu wykorzystując igłę do inekcji medycznych).

1
  • #13 28 Lip 2017 12:02
    lupin22
    Poziom 9  

aaanteka napisał:
    -gdzie i w jakim konkretnej realizacji wzmacniacza używasz ? Przecież jest on gdzieś zamontowany,na jakiejś PCB?
    Jakiego głośnika używasz?

Tak, wzmacniacz jest zamontowany na PCB, ma wzmacniać sygnał z mikrokontrolera, który podaje 8 bitowe próbki audio poprzez DAC. Używam niedużego głośniczka fi34 8ohm 2W, zawsze tego samego.

aaanteka napisał:
    Wystarczy zablokować sygnał z procesora ( nie podawać go ) i za pomocą "sondy", właściwie przewodu pomiarowego z cienkim, ostrym grotem podać sygnał ( można nawet taką końcówkę wykonać sobie samemu wykorzystując igłę do inekcji medycznych).

Rozumiem. Tylko czy nie ma znaczenia w jakim zakresie napięć jest sygnał wychodzący z tego odtwarzacza mp3? Po prostu dowolny odtwarzacz podpięty przez kondensator do wejścia (bez rezystorów) powinien działać poprawnie?

No i sygnał, który obecnie podaję z procesora jestem w stanie zmierzyć, natomiast sam wzmacniacz (a w zasadzie jego działanie obserwowane na głośniczku) zachowuje się inaczej na obu wersjach płytki, mimo, że połączenie jest identyczne, nawet układ ścieżek.

0
  • #14 28 Lip 2017 15:41
    aaanteka
    Poziom 38  

lupin22 napisał:
    Rozumiem. Tylko czy nie ma znaczenia w jakim zakresie napięć jest sygnał wychodzący z tego odtwarzacza mp3? Po prostu dowolny odtwarzacz podpięty przez kondensator do wejścia (bez rezystorów) powinien działać poprawnie?

Przecież masz jakąś regulację poziomu sygnału wyjściowego - ustawiasz na najmniejszy poziom- zbliżony do 775 mV. Zawsze również możesz użyć dodatkowo potencjometru na wyjściu z odtwarzacza i z suwaka podawać sygnał przez kondensator. To tak na przyszłość.

lupin22 napisał:
    No i sygnał, który obecnie podaję z procesora jestem w stanie zmierzyć, natomiast sam wzmacniacz (a w zasadzie jego działanie obserwowane na głośniczku) zachowuje się inaczej na obu wersjach płytki, mimo, że połączenie jest identyczne, nawet układ ścieżek.

No, to dokonałeś diagnozy sam:D. Dla upewnienia przecież możesz podać sygnał z jednego układu na drugi, oczywiście za pośrednictwem kondensatora separującego.

0
  Szukaj w 5mln produktów