Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadania treningowe C++ poszukiwane

26 Lip 2017 22:39 1497 16
  • Poziom 3  
    Witam. Bardzo bym prosił o przesłanie o zadań testujących wiedzę o C++ typu stwórz program który zrobi coś tam. Sam sobie nie umiem postawić celów. C++ znam średnio ale zaawansowane zadania są mile widziane. Napisać jak ktoś coś ma to na prywatną wiadomość podam maila.

P.S. i prosze bez żadnych śmieszków
  • PCBway

• Poziom 22  
    Witam.
    JarekWIELKI napisał:
    P.S. i prosze bez żadnych śmieszków

Te forum nie służy do wyśmiewania, tylko do doradzania i pomagania w elektrotechnicznej potrzebie. :)

Może powiedz najpierw, mówisz o programowaniu C/C++ w sensie pisania aplikacji komputerowych czy jakieś mikrokontrolery?
  • Poziom 3  
    Aplikacje komputerowe ale jak dobrze pójdzie to spróbuje ogarnąć sprawę mikrokontolerów. A to ze śmieszkami to wolałem się zabezpieczyć

• Poziom 22  
    Hmmm... cóż, ja jestem raczej od programowania mikrokontrolerów, więc jeśli chciałbyś kiedyś potrenować na takiej platformie to chętnie dałbym Ci kilka przykładów. A póki co, będziesz musiał zaczekać na kogoś, kto siedzi bardziej w informatyce.

A co do śmieszków, to nie trzeba się zabezpieczać. :) Każdy kiedyś zaczynał. Nie wiem jak bardzo jesteś obeznany w temacie elektroniki, ale ja np. kilka ładnych lat temu musiałem spalić na dzień dobry 13 tranzystorów żeby poznać ich działanie w praktyce... ;) Ale w końcu okiełznałem tego konia i poszło. :D Tak więc nie martw się o jakieś śmieszki, wszakże te forum jest zarówno dla weteranów, jak i dla początkujących.
  • Poziom 7  
    Jeśli jesteś początkującym programistą stanowczo odradzałbym Ci zaczynać naukę od języków C/C++. Dlaczego? Pokutuje u nas przekonanie, że to dobre na początek. Wynika ono głównie z tego, że dawno dawno temu nie było alternatyw i profesorowie/nauczyciele tzw. starej daty zaczynali swoje przygody z programowaniem od tych właśnie języków. Siłą nawyku przekazywali to następnym pokoleniom.

Języki C i C++ są językami z dzisiejszej perspektywy niskopoziomowymi, pozwalają Ci na dużo (na początek zbyt dużo) i są ciężkie do opanowania na start. Programista musi zadbać o alokacje pamięci, uprzątniecie jej po sobie. Model klas i obiektów w C++ jest wyjątkowo skomplikowany. Jeśli zależy Ci na tworzeniu kodu wykonywanego na komputerze a docelowo chciałbyś pisać w C/C++ to w zależności od środowiska do którego jesteś przyzwyczajony możesz wybrać C# lub Java. Jeśli chcesz pójść trochę inną ścieżką to Python. Język to tylko narzędzie, najważniejsze koncepcje są uniwersalne. Szkoda żebyś był kolejną osobą która zrazi się do programowania właśnie przez twarde zderzenie z murem zwanym C++.

Zadania dobre na początek to implementacje struktur danych. List, kolejek. Obsługa plików, zapis i odczyt. Obróbka danych tekstowych, zliczanie słów, zamieniania jednego słowa na inne w szukanym tekście. Idąc dalej możesz zaimplementować algorytmy sortujące np. algorytm bąbelkowy.

Powodzenia!
  • PCBway

• Poziom 22  
    konrad.em napisał:
    Jeśli jesteś początkującym programistą stanowczo odradzałbym Ci zaczynać naukę od języków C/C++. Dlaczego? Pokutuje u nas przekonanie, że to dobre na początek. Wynika ono głównie z tego, że dawno dawno temu nie było alternatyw i profesorowie/nauczyciele tzw. starej daty zaczynali swoje przygody z programowaniem od tych właśnie języków. Siłą nawyku przekazywali to następnym pokoleniom.

Języki C i C++ są językami z dzisiejszej perspektywy niskopoziomowymi, pozwalają Ci na dużo (na początek zbyt dużo) i są ciężkie do opanowania na start. Programista musi zadbać o alokacje pamięci, uprzątniecie jej po sobie. Model klas i obiektów w C++ jest wyjątkowo skomplikowany. Jeśli zależy Ci na tworzeniu kodu wykonywanego na komputerze a docelowo chciałbyś pisać w C/C++ to w zależności od środowiska do którego jesteś przyzwyczajony możesz wybrać C# lub Java. Jeśli chcesz pójść trochę inną ścieżką to Python. Język to tylko narzędzie, najważniejsze koncepcje są uniwersalne. Szkoda żebyś był kolejną osobą która zrazi się do programowania właśnie przez twarde zderzenie z murem zwanym C++.

Zadania dobre na początek to implementacje struktur danych. List, kolejek. Obsługa plików, zapis i odczyt. Obróbka danych tekstowych, zliczanie słów, zamieniania jednego słowa na inne w szukanym tekście. Idąc dalej możesz zaimplementować algorytmy sortujące np. algorytm bąbelkowy.

Powodzenia!

Maestro, o ile zgodzę się, że język C/C++ nie jest łatwym językiem (ale też nie jest jakimś wyjątkowo arcytrudnym), to nie zgadzam się, że nie jest dobry na początek.

Prawdziwą sztuką jest opanowanie języka niskiego poziomu (assembler), a nie wysokiego typu C/Basic/Python.

Ale żeby właśnie to zderzenie z C nie było takie mocne, polecam po kolei:
    1) Opanować podstawową arytmetykę logiczną (AND, OR, EX-OR itd.).
    2) Na początek napisać bardzo proste programy w Bascom/Basic (poważnie! ;) ), aby "poczuć, że można".
    3) Powoli przejście z Bascoma/Basica na C/C++ - nie zgadzam się, że taki Bascom daje złe nawyki przy przejściu na C, BA! podstawowe programy w Bascom pomogły mi nawet łatwiej przejść na C. Bo jak się przypatrzeć, to mają trochę wspólnego (nie mówię o składni, a operacjach). ;)
    4) Proste programy w C/C++, potem rozwinięte programy w C/C++, potem zaawansowane programy w C/++, potem jesteś specem. :)

ALE UWAGA! Moje spostrzeżenia dotyczą głównie programowania mikrokontrolerów.
  • Poziom 1  
    polski spoj (musisz wpisać w wyszukiwarkę bo mam za mało punktów żeby wstawiać linki)
    To jest strona na której znajdziesz mnóstwo zadań z różnych języków programowania między innymi c++.
  • Poziom 29  
    C/C++ na początek jest bardzo dobry by poznać składnie i semantykę a następnie logikę obiektowości (która jest uniwersalna w świecie programowania : java,C# itp).
    Najważniejszą sprawą jest traktować język programowania jako narzędzi a nie cel nauki. Sama składnia powtarza się lub jest bardzo podana w językach : java, C++,C#, php.
    Ale jak wspominałem język jest tylko narzędziem, a więc trzeba dostosować narzędzie do danego projektu. Ważnym tematem jest znajomość algorytmów ta wiedza jest uniwersalna by dobrze używać narzędzia jakim jest język programowania.
    Innym tematem jest środowisko programistyczne, warto jest poznać przynajmniej kilka np: DevC++, BuilderC++, Netbeans, Visual MS itp. Tak by unikać tych złych a pracować na tych dobrych :). Przeczytaj wszystkie książki pana Grębosza - to tak na początek (jak nie czytałeś).
  • Poziom 18  
    Jako stary bascomowiec nie mogę zgodzić się, że bascom nie daje złych nawyków. Mnie jest bardzo ciężko przejść na programowanie w c. Robię już trzecie podejscie. Również zaczynam naukę c/c++, oprócz książki pana Grębosza dobra jest też "szkoła programowania" Prata. Inny styl pisania.
  • Poziom 37  
    konrad.em napisał:

Języki C i C++ są językami z dzisiejszej perspektywy niskopoziomowymi, pozwalają Ci na dużo (na początek zbyt dużo) i są ciężkie do opanowania na start. Programista musi zadbać o alokacje pamięci, uprzątniecie jej po sobie. ...

skróciłem, ale to dlatego, że w każdym punkcie się się zgadzam (~30 lat pracy z językiem)

Dodam złośliwe, a nauczył mnie tego nauczyciel informatyki gdy mu coś serwisowałem "jak się umie robić, to się robi, jak się nie umie, to się uczy" Złośliwcy dodają trzecie o byciu managerem.

xoree napisał:
    C/C++ na początek jest bardzo dobry by poznać składnie i semantykę a następnie logikę obiektowości (która jest uniwersalna w świecie programowania : java,C# itp).

Akurat do koncepcji obiektowości w C++ jest wiele zarzutów (głównie overdesign, a z drugiej strony koszmar kompatybilności z C)
    Olbrzymia większość realnych (w tym dominujących na rynku) bibliotek / frameworków C++ jest przykładem negatywnym "jak nie projektować", a uczący się będzie się uczył praktyki a nie teorii

Wg mnie najzdrowszy "paradygmat obiektowy" adeptowi przekazuje świat Javy (wyraźnie Javy, realny świat C# - choc to język niemal identyczny - jest zbyt nagięty do praktyki)

JasnyKris napisał:

Maestro, o ile zgodzę się, że język C/C++ nie jest łatwym językiem (ale też nie jest jakimś wyjątkowo arcytrudnym), to nie zgadzam się, że nie jest dobry na początek.

xoree napisał:
    C/C++ na początek jest bardzo dobry by poznać składnie i semantykę a następnie ....

Jest złym językiem do dydaktyki, oprócz narosłej z powodów historycznych niekonsekwentnej konstrukcji formalnej, ale głównie przez ukrywanie błędów. Liczne Undefined Behavior, otwarta koncepcja pamięci bez ochrony, zakresów i wiele innych, powoduje że programista albo nie "ponosi konsekwencji swoich błędów" (chwilowo nie ma okazji by błąd ujawnił skutki), albo trafia na jakiś niejasny skutek, i "cierpi bezproduktywnie" (późne i w innym kontekście ujawnienia błędów). Jak o wojnie się mówi, straty i cierpienie są i będą, ale szczególnie negatywnie się widzi bezproduktywne.
    W 99% stukanie czegoś w C jako pierwszy język dydaktyczny związane jest w wykształceniem licznych ale słabiutkich programistów.

Reakcja C/C++ na błędy jest antydydaktyczna.

xoree napisał:
    Innym tematem jest środowisko programistyczne, warto jest poznać przynajmniej kilka np: DevC++, BuilderC++, Netbeans, Visual MS itp. Tak by unikać tych złych a pracować na tych dobrych :). Przeczytaj wszystkie książki pana Grębosza - to tak na początek (jak nie czytałeś).

Niemal nie ma środowisk IDE, które by promowały dobre standardowe C++, a te trzy najpopularniejsze (Arduino, MSVC + MFC, BCB+ VCL i następniki) to jest koszmar z punktu widzenia designu, promowanych zwyczajów i szacunku dla standardu C++.
    Jak widzę (a byłem w "komisjach") programistę z wpisanym w CV Borland Builderem, zwykle ma zerową znajomość rzeczywistego C++

Problem jest genetyczny, język C++ i kolejne wersje ciągną brodaci geekowie w kraciastych koszulach dla równych im intelektualnie ale nielicznych hackerów (w dobrym sensie), i mają zerową moc do wymuszenia standardu - a nie korporacje oczekujące produktywności.

Dodano po 6 [minuty]:
    JasnyKris napisał:

Prawdziwą sztuką jest opanowanie języka niskiego poziomu (assembler), a nie wysokiego typu C/Basic/Python.

I w jakimś sensie tak, i głęboko nie. W 21w większym i kategorycznym problemem jest opanowanie złożoności, obronienie projektu przez rozpłynięciem się w chaosie. Liczenie nanosekund ma bardzo rzadko zastosowanie. Tu obok jest dyskusja, że kolega ma problem z ekspresją algorytmu w for(;;) ale ma przekonanie że lekarstwem jest wstawka asm. Nie

Zwróć uwagę że 200 liniowy projekt arduino rozłazi się w koszmar jak pojawiają się np dwie płytki.
  • Poziom 7  
    Drogi JacekCz, po przeczytaniu twojej wypowiedzi. W szczególności ostatnich akapitów, nasunęło mi się pytanie, które powinniśmy zadać autorowi tematu na samym początku. Czy chcesz się uczyć programować żeby pracować dla korporacji i zliczać ilość sprzedanych piw w żabkach, dziennie, z czerwoną ramką na 2px bo tak lubi żona Managera, czy robić to dla siebie i stawiać sobie ambitne zadania, przede-wszystkim wymagające technicznie (przykład: cyfrowe sterowniki do falowników, autka elektryczne tuż tuż).

Gdyby ktoś jeszcze zastanawiał się jak dobierać technologie do ww. wariantów oto moja propozycja:
    1. Java, C#, PHP
    2. C, Python, Bash

Ten link tylko tutaj zostawię. To wypowiedź Linusa Torvaldsa nt. języka C++. http://harmful.cat-v.org/software/c++/linus

Pozdrawiam :)
  • Poziom 37  
    konrad.em napisał:
    Drogi JacekCz, po przeczytaniu twojej wypowiedzi. W szczególności ostatnich akapitów, nasunęło mi się pytanie, które powinniśmy zadać autorowi tematu na samym początku. Czy chcesz się uczyć programować żeby pracować dla korporacji i zliczać ilość sprzedanych piw w żabkach, dziennie, z czerwoną ramką na 2px bo tak lubi żona Managera, czy robić to dla siebie i stawiać sobie ambitne zadania, przede-wszystkim wymagające technicznie (przykład: cyfrowe sterowniki do falowników, autka elektryczne tuż tuż).

Gdyby ktoś jeszcze zastanawiał się jak dobierać technologie do ww. wariantów oto moja propozycja:
    1. Java, C#, PHP
    2. C, Python, Bash

O ile rozumiem "psychologiczny" sens Twojej wypowiedzi, to nie zgadzam się z technicznym przesłaniem. Jesteśmy tylko ludźmi, i dla kształtowania (rozwoju) musimy się obijać (jak piłeczki u Newtona, nie w sensie roboty), wchodzić w ograniczenia.

Tabelka jest z czapy, wiedza "dziś" z PHP jutro będzie "obowiązkowo do zapomnienia" (o czym poniżej)

Osobiście nie wierzę, wręcz postawię tezę, że nie istnieje mityczny samotny strzelec, volunteer, freelancer który jest dobry a NIGDY nie był w sytuacjach zbiorowych, grup (wiem, chcesz abym użył słowa korporacja). Programista rozwijający się "sam w swoim zaciszu" będzie skrzywiony, głownie przez nadmiar samozadowolenia.
    A programista wobec (nie zawsze lubianych - choćby pisanie klamerek inaczej niż by się chciało) standardów/narzuconych rozwiązań dopiero powoli zaczyna rozumieć, o co w tym chodzi.
    Na projekcie komercyjnym dawno temu, w czasie studiów, rozjechano moje nazewnictwo funkcji (mojego kodu było kilka tysięcy linii, nie było to hello world), i byłem "zmuszony" do wpasowania tego w zespół (i mentorów podpisujących rachunki). Powiem, było to najbardziej pozytywne zdarzenie, choć chciałbyś to ująć jako "korporacyjne zgwałcenie wolnego ducha". Guzik prawda.

U mnie języki ustawiają się (w zasadzie nie same formalne języki, tylko ekosystemy jakie wytworzyły):
    1. PHP, C
    ..
    m C#
    ...
    n Java

w sensie wynajdywania koła, pisanie własnego najlepszego frameworku, bo nigdy nie podjął wysiłku by zrozumieć, przerost "moje wybitne ja" kontra "cały świat idiotów"
    Moim zdanie TYLKO w pewnego rodzaju ograniczeniach, przekazanym od "zbiorowego" do "pojedynczego" (oraz od "hierarchicznego" do "indywidualnego") następuje rozwój. Zresztą nasi dziadowie mówili "ograniczenia kształtują mistrza".

A co do rozwoju a poza korporacją, włączyć się choćby na początek jako bug-tester albo funkcjonalności na poboczach do projektu open source. Choćby dać polskie stringi W KONWENCJI ZESPOŁU.
    (Już widzę, jak wykazujesz "wolność myślenia" w apache)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Cześć,

dam Ci jedną radę do nauki jakiegokolwiek języka programowania. Nic tak nie uczy jak własna koncepcja i idea. Wymyśl sobie program jaki chcesz stworzyć i zacznij go pisać. To jest rada od początkującego do początkującego :)
  • Poziom 3  
    Widzę że na temacie dyskusja się rozwinęła. Dziękuje wszystkim a szczególnie
    Chivo. Właśnie o takie coś mi chodziło.