Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router LTE do modemu Huawei E3372

Shado2025 27 Jul 2017 02:29 4476 6
Computer Controls
    Shado2025
    Level 9  
    Witam,
    Poszukuję Routera z możliwością podpięcia modemu LTE Huawei E3372 HiLink.
    Obecnie korzystam z Dovado 3GN, kupiony w zasadzie na szybko, byle coś było. Dotychczas działał "okej", ale ostatnio zaczął zrywać połączenie przy dłuższym obciążeniu.
    LTE leci z Playa, modem wraz z anteną wyciągają do 40Mb/s, obecny router limituje to niestety do jakichś 10-15Mb/s.
    Szukam więc czegoś:
    - Kompatybilnego z obecnym modemem.
    - Wykorzystującego pełną przepustowość możliwą do osiągnięcia i radzącego sobie z rozdzielaniem jej na min. 3 urządzenia.
    - Obsługującego WPS.
    - WiFi w standardzie N, zasięg min. ~15m, po jednej ścianie w każdą stronę.
    W cenie <=200zł.
    Znajdzie się coś?
    Pozdrawiam
  • Computer Controls
    matek451
    Level 43  
    Sprawdzałeś na tym E3372HiLink jak działają u ciebie poszczególne pasma LTE? Play ma teraz w okolicy BTS-y z LTE1800, LTE2100, LTE800 i najszybszym LTE2600. Te 40Mb/s to w jakim pasmie , na jakiej antenie i z którego BTS-a.Inwestycja w router do E3372 ma sens przy jego niskich kosztach. Zakup Dovado 3GN od początku był słaby, budżetowy router do tego modemu to DWR-116 za około 50 zł, najlepiej ten pochodzący z Plusa. Alternatywa to Nexx WT3020 http://allegro.pl/router-openwrt-3g-lte-nexx-wt3020f-nowy-przenosny-i6874841822.html Sprzedawca od razu zmienia mu FW na alternatywne i konfiguruje pod Hilinka.
  • Computer Controls
    Argenau
    Level 9  
    Witam!
    Kilka miesięcy temu znajomej osobie konfigurowałem usługę, o której piszesz w poście.Tu również chodziło o współpracę z LTE w sieci Play. Jestem wieloletnim użytkownikiem routerów firmy AVM, stąd też postanowiłem wykorzystać sprzęt tego producenta.W zakresie cenowym , o którym wspominasz znalazł się router Fritz!Box 4020. Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta, router współpracuje bezproblemowo z modemem Huawei. Do tej pory nie sprawia żadnych problemów .Wystąpił tylko jeden po konfiguracji routera :z nieznanych mi przyczyn router po aktualizacji softu do najnowszej wersji ( a to czyni automatycznie) mówiąc kolokwialnie "wysypał się". Niezbędne było ponowne wprowadzenie ustawień dedykowanego operatora.Osobie, która miał już kontakt z routerami AVM nie powinno zająć to więcej niż 5 minut.
    Pozdrawiam!
    Shado2025
    Level 9  
    Nie sprawdzałem, w jaki sposób mogę to zrobić? Znalazłem tylko aplikacje mobilne do tego celu, ale tam nie wykorzystam anteny.
    Antena: http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html
    BTS na który jest nakierowana nadaje w LTE2100, więc raczej z tego korzystam.
    Na pewno DWR-116 wystarczy? Widziałem sporo negatywnych opinii o nim, m.in. takie, że zupełnie nie radzi sobie przy kilku urządzeniach oraz to, że raz na jakiś czas gubi połączenie.
    Nexx WT3020 odpada z racji tylko 1 portu LAN.

Fritz!Box 4020 wydaje się ciekawy, jednak jest to górna granica budżetu. Jest coś tańszego o porównywalnych możliwościach?
    matek451
    Level 43  
    W okolicy jest kilka BTS-ów Play pracujacych we wszystkich pasmach LTE stąd moje pytanie. Na E3372HiLink działa LTEWatchH oraz Toolbox v0.9 które pozwalają wymusić konkretne pasma LTE, pokazują dane BTS-a i parametry sygnału. 40Mb/s możliwe tylko z LTE1800 lub LTE2600 , na LTE2100 Play zasadniczo korzysta z 5MHz w MIMO i DL do 37,5Mb/s. Zaproponowałem DWR-116 bo to budżetowy router i jako jeden z nielicznych działa na OFW z E3372. Uważam ze w twojej sytuacji nie warto inwestować więcej jak 50 zł w router bo Play w Krakowie korzysta z LTE-A i naturalną koleją jest inwestycja w router z LTE-A i korzystanie z agregacji pasm której nie uzyskasz na E3372.Koszt takiego routera od 400 zł wzwyż. Zacznij od sprawdzenia pasm LTE Play, sprawdź inne BTS-y Play na tym terenie.
    Argenau
    Level 9  
    Witam!
    Użytkownicy sprzętu, o których wspominałem w poprzednim poście posiadali wcześniej router TP-link TL-MR3420 , choć jeszcze wersję V.1 (bez LTE). Na plus tego urządzenia można było zaliczyć silny sygnał Wi-Fi i bardzo dobre pokrycie sygnałem obszaru eksploatacji. Na minus zaś sporadyczne przerwy w dostępie do sieci – niezbędny był restart routera. Router obsługiwał na stałe laptopa, dwa telefony oraz jeden tablet, sporadycznie urządzenia gości. Radził sobie z tą ilością urządzeń bez zauważalnych problemów. Niestety urządzenie zakończyło swój żywot wraz z upływem okresu gwarancyjnego. Wtedy to właśnie zainstalowałem im Fritz!Boxa 4020.

Obecna wersja TP-linka MR-3420 obsługuje już pasmo LTE, a cena tego urządzenia oscyluje wokół połowy Twojego budżetu. Niestety, nie miałem bezpośredniego kontaktu z tym routerem, więc ewentualnych opinii musisz poszukać w sieci.
    Jeżeli zamierzasz zbudować stabilną, wydajną, bezproblemowo działającą sieć, to raczej nie powinieneś szukać nadmiernych oszczędności. Takie podejście może się zemścić – być może w krótkim przedziale czasowym wydasz kolejne pieniądze na wymianę jakiegoś super taniego dalekowschodniego wynalazku lub na przykład na jakieś dodatkowe wzmacniacze sygnały Wi-Fi. Na jakość Twojej sieci będzie miał wpływ nie tylko software routera (nawet alternatywny), ale też jego hardware – to już niestety są określone koszty. Naprawdę nie da się i dobrze, i super tanio. Wszystko zależy od Twojego priorytetu.
    Pozdrawiam!
    Shado2025
    Level 9  
    Niestety załączył mi się lejek, więc wszelkie testy szlag trafił i musiałem czekać na reset transferu.
    Skorzystałem z LteWatchH. Sprawdziłem wszystkie pasma i btsy dookoła i wyszło na to, że obecnie najszybszy internet mam na 2100MHz z innego btsa. Ten z którego dotychczas korzystałem, faktycznie łapał w 1800MHz(według btsearch powinno tam być tylko 2100MHz, ale na tym paśmie wyciągałem tam tylko ~5-6Mbit/s), ale przepustowość zauważalnie spadła, bo było to jakieś ~20Mbit/s.
    Na innym BTSie, na 2100MHz wyciąga lekko ponad 30Mbit/s.
    Nieco lepszy wynik(max 35Mbit/s) udało mi się osiągnąć na zewnątrz, bez anteny, na 2600MHz, jednak sygnał był bardzo słaby i DL potrafił spaść nawet do 5Mbit/s.
    Z anteną połączenie padało.

Chyba faktycznie nie ma większego sensu przesadnie w to inwestować. LTE-A to już większy wydatek, więc raczej odłożę to na kiedy indziej, a w międzyczasie możliwe, że i światłowody do mnie dotrą.
    Są jeszcze jakieś alternatywy dla DWR-116?