Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volt Sinus 3000 24V/230V - Identyfikacja elementów - ew. schemat

Bartek-Lodz 27 Lip 2017 08:05 1461 12
  • #1 27 Lip 2017 08:05
    Bartek-Lodz
    Poziom 3  

Witam,
    padła mi przetwornica Volt 3000 sinus - potrzebuję zidentyfikować dwa elementy widoczne na zdjęciu.
    Ew. może ktoś ma schemat...

Volt Sinus 3000 24V/230V - Identyfikacja elementów - ew. schemat

0 12
  • #2 27 Lip 2017 08:35
    DiZMar
    Poziom 43  

Ten schemat może podejdzie.

0
  • #3 27 Lip 2017 08:43
    Bartek-Lodz
    Poziom 3  

Ten znalazłem ale jest dla przetwornicy 12V a ja mam 24V :(
    Wiem, że ten temat był już poruszany na forum, i że przetwornica została naprawiona ale ta osoba nie odpowiedziała na maila więc może ktoś na forum coś będzie wiedzieć.

0
  • #4 27 Lip 2017 09:33
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - proszę napisać jak ten uszkodzony element jest opisany na płytce PCB .

0
  • #5 27 Lip 2017 19:21
    Bartek-Lodz
    Poziom 3  

wojtek 9007 napisał:
    Witam - proszę napisać jak ten uszkodzony element jest opisany na płytce PCB .

Uszkodzone są 4 elementy - oczywiście na oko + bezpieczniki.

Uszkodzone elementy wyglądają na 2 rezystory i dwa kondensatory.
    Opisane są jako R38, C7 - te obok są bliźniacze ale tam już nie mogę odczytać bo za bardzo upaliło płytkę - do tego stopnia, że uszkodziło jeden z elektrolitów - tu akurat problemu nie ma bo wartości widać.

Ogólnie przetwornica pracowała ponad 2 lata głównie w okresie kwiecień-listopad w weekendy. Służy do zasilania domku letniskowego. Jest podłączona do instalacji solarnej 0,5 KW i 4 akumulatorów po 100Ah połączonych w dwa bloki po 24V. Zasilanie na wejściu max. 27,8V.
    Obciążona też specjalnie nie była - lodówka 45W, oświetlenie powiedzmy, że nawet na full to jakieś 200W, laptop, telewizor.
    Sprzęty takie jak odkurzacz, wiertarka czy pompy do wody są zasilane z agregatu.

Ostatnio po przyjeździe jak zwykle załączyłem przetwornice i wtedy walnęło jak to standardowo podczas zwarcia i nastała cisza :(

Wiem, że na forum ktoś już naprawiał tę przetwornicę - w sumie mogę kupić drugą i rozebrać w celu ustalenia elementów uszkodzonych, tyle że teraz jak czytam to się okazuje, że ta przetwornica to chiński badziew i trzeba kupić coś innego - szkoda kasy na drugą taką samą.

Mam nadzieję, ze może ktoś, coś pomoże.

0
  • #6 30 Lip 2017 20:02
    gumisie
    Poziom 39  

Sprawdzałem w kilku przetwornicach różnych firm, występują rezystory 4.7Ω szeregowo z kondensatorami 1nF.

0
  • #7 30 Lip 2017 21:53
    Bartek-Lodz
    Poziom 3  

gumisie napisał:
    Sprawdzałem w kilku przetwornicach różnych firm, występują rezystory 4.7Ω szeregowo z kondensatorami 1nF.

Mogę zaryzykować i podstawić tak jak piszesz.

Swoją drogą jak kupowałem tę przetwornicę to była zachwalana - widzę, że i tak długo u mnie chodziła bo nie podłączałem do niej praktycznie, żadnych prądożernych odbiorników. Jak przepatrzyłem forum i net to po podłączeniu pompy czy odkurzacza te przetwornice się upalają a serwis mówi, że nie służą do zasilania takich sprzętów.

Póki co podłączyłem UPS Smart APC 1500 z pełnym sinusem ale wydaje mi się, że UPS ma większe straty niż ta przetwornica - muszę podłączyć amperomierz ale patrząc po inwerterze to UPS bardziej obciąża akumulatory a zauważyłem, że sporo osób używa tych upsów właśnie zamiast przetwornicy i sobie zachwalają.

0
  • #8 30 Lip 2017 23:05
    gumisie
    Poziom 39  

Bartek-Lodz napisał:
    Mogę zaryzykować i podstawić tak jak piszesz.
    Witam.
    Nie mogę zapewnić Ciebie na 100% żew twojej również był zastosowany rezystor o takiej samej wartości, ten rezystor wraz z kondensatorem tworzy układ "gaśnika" na wejściu uzwojenia pierwotnego transformatora tej przetwornicy.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 31 Lip 2017 18:48
    Novile
    Poziom 33  

Bartek-Lodz napisał:
    walnęło jak to standardowo podczas zwarcia
    Bartek-Lodz napisał:
    Uszkodzone są 4 elementy - oczywiście na oko + bezpieczniki.
    Bartek-Lodz napisał:
    Mogę zaryzykować i podstawić
    Nie radzę. Jeżeli jest tak jak pisze kolega
    gumisie napisał:
    ten rezystor wraz z kondensatorem tworzy układ "gaśnika" na wejściu uzwojenia pierwotnego transformatora tej przetwornicy.
    To tym bardziej nie radzę.
    Skąd taka ogromna energia w rdzeniu? Jedynie gdy jest zwarcie . Trzeba sprawdzić MOSFET- y w mostku H. One najczęściej lecą.

0
  • #10 07 Sie 2017 14:26
    Bartek-Lodz
    Poziom 3  

Sprawa wygląda tak, wymieniłem bezpieczniki, włożyłem rezystory o kondensatory, które zaproponował gumisie i .... poszedł dym z jednego tranzystora aż można było grilla rozpalić :(

Sprawa wygląda jeszcze o tyle ciekawie, że po wejściu na dach okazało się, że najprawdopodobniej w solara walnął mi piorun :(
    Kabel 4mm2 odparował, bezpiecznik z tego solara 150A też odparował a jeden aku też wygląda na takiego co ma dosyć a był kupiony w lutym.
    Także nie wiem czy przetwornicy nie załatwił ten piorun i czy jest sens dalej się bawić w jej naprawę.
    Zauważyłem też, że UPS APC SMART 1500 sam z siebie ma spory pobór prądu podczas pracy i jest to ok 1,5 - 2,2 A gdzie przetwornica brała ok. 0,3 - 0,5 A a to spora różnica. Solar Inverter Volta też sam z siebie zjada 1,2 A - wychodzi na to, że przetwornica jest dość oszczędna w spoczynku w porównaniu do UPS czy solar invertera reklamowanego przez Volt.
    Niestety UPS zasilający lodówkę też bierze więcej prądu niż przetwornica.
    Wychodzi na to, że będę musiał kupić drugą przetwornicę, bo tej nikt nie chce naprawić bo nie ma schematu - chyba, że jest ktoś chętny na forum - to chętnie dam zarobić.

0
  • #11 07 Sie 2017 16:01
    Novile
    Poziom 33  

Bartek-Lodz napisał:
    Sprawa wygląda tak, wymieniłem bezpieczniki, włożyłem rezystory o kondensatory, które zaproponował gumisie i .... poszedł dym z jednego tranzystora aż można było grilla rozpalić :(
    Sprawdziłeś MOSFETY w mostku H??Pisałem wyraźnie o tym. Pewno tam siedzą IRF830 lub podobne. Myślisz, że rezystory spaliły się ot tak sobie? Przecież ci "gumisie" napisał w jakim one charakterze pracują. Skoro zostały spalone oznacza to że układ wysłał w nie o wiele za dużo energii. Zatem skąd taka energia w układzie nn? Tylko przy zwarciu może jej tyle się zgromadzić w rdzeniu w jednostce czasu. Zatem zanim zmieniłeś rezystory trzeba było wyszukać zwarcie a nie na ślepo czekać na sukces.
    Takie rzeczy jak sprawdzenie tranzystorów czy diod to się kolego robi bez żadnego schematu.Tam nie ma aż tak wiele elementów.
    Bartek-Lodz napisał:
    to chętnie dam zarobić.
    Bez urazy, ale jedynym sensownym kosztem jest cena sporo większa pewno od tej przetwornicy. Zatem jedynie we własnym zakresie jej naprawa ma sens. :)
    Czy kolega przeszukał forum? Jest sporo tematów o tej przetwornicy jak tu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3039603.html
    Radzę trochę poczytać przed kolejnym krokiem, bo tylko cierpliwość tu może ratować sprawę. :spoko:

0
  • #12 01 Wrz 2017 00:01
    Staszek_PL
    Poziom 8  

jeżeli mogę coś doradzić, to najlepiej odesłać inwerter do serwisu Volta i poprosić o wycenę naprawy pogwarancyjnej, jak będzie za drogo to trudno :)

0
  • #13 01 Wrz 2017 01:19
    gumisie
    Poziom 39  

Staszek_PL napisał:
    jeżeli mogę coś doradzić, to najlepiej odesłać inwerter do serwisu Volta i poprosić o wycenę naprawy
    @Staszek_PL, a Panowie w serwisie nie mają co robić i zapewne tak za "friko" zdiagnozują usterkę :?: .
    P.S.
    Diagnoza = wiedza.
    Serwisant zdiagnozuję usterkę (uszkodzony podzespół wart np. 70gr.) to po usunięciu usterki może tylko i wyłącznie zażądać zapłaty 1.4zł :?: (przebicie 100% :!: ) a i jeszcze faktura VAT.

0