Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo ideapad u410 jak sprawdzić czy ma dysk?

27 Lip 2017 18:59 999 19
  • Poziom 14  
    Witam. Dostałem w prezencie używany lenovo ideapad u410. Z opisu, który znalazłem w internecie wynika iż posiada on dysk ssd i zwykły. Niestety po uruchomieniu pojawia się tylko komunikat z załącznika. Niby dysk pokazuje się na liście- natomiast nic się nie uruchamia. Znalazłem informację o możliwości użycia recovery i zainstalowania systemu od nowa- niestety wciskanie przycisku nic nie daje. Program One Key Recovery powoduje chyba restart i komputer wraca do ekranu z załącznika. Jak zainstalować tu windowsa? Bo rozumiem że jakiś jest tu w zestawie? Nie jest to dla mnie oczywiste bo na obudowie nie widzę żadnego numeru seryjnego ani też nigdzie nie ma logo Windowsa z informacją o wersji jaka miałaby być zainstalowana .
    Uruchomienie z bootowalnego pendriva skutkuje pojawieniem się ekranu powitalnego Windows 7- wybór opcji "zainstaluj teraz" ukazuje ekran, na którym do wyboru mam 2 partycje- 1 ma 8gb i jest typu: oem zastrzeżona, 2- dysk 0 nieprzydzielone miejsce - 21gb
    Po zainstalowaniu Win7 z pendriva również pokazuje się tylko dostępny dysk ssd o wielkości 21 gb
    Czy to oznacza że ma tylko 21gb czy dysk twardy jest jakoś "niedostępny"?

Po raz pierwszy mam styczność z takim ultrabookiem- proszę podpowiedzcie jak sprawdzić co jest z nim nie tak, że się nie uruchamia
    Poniżej link do opisu danych technicznych:
    https://www.cnet.com/products/lenovo-ideapad-...u-windows-8-6-gb-ram-750-gb-hdd-series/specs/

Ciekawość zwyciężyła- otworzyłem go i wygląda na to że dysk fizycznie jest w środku... więc o co chodzi?
    Zmian ustawień bios w sekcji raid- na inne niż compatybile- powoduje że przestaje się uruchamiać zainstalowany windows Lenovo ideapad u410 jak sprawdzić czy ma dysk? Lenovo ideapad u410 jak sprawdzić czy ma dysk?
  • Poziom 28  
    Masz przed oczami wszystko. Masz wsadzony tam tylko 32GB dysk SSD SAMSUNG-MZMPC032HBCD-000L1 w formacie M.2 (ta karta tuż pod RAMem).
    Nie zainstalujesz na nim systemu, bo jest za mały, a zwykłego dysku 2,5" SATA nie masz wsadzonego.

Masz takie opcje:
    -kupujesz SSD 2,5" (czyli >250zł) i obsadzasz w porcie SATA. Ten 32GB co masz wsadzony to wywalasz, albo wykorzystujesz jako taki dodatkowy dysk na dane...
    -kupujesz zwykły HDD 320GB-1TB i instalujesz na nim normalnie system. Potem instalujesz "Intel RST" i w nim masz opcję taką fajną, że z małego dysku SSD (ten twój 32GB) i normalnego talerzowego robi się programowe połączenie i zyskujesz coś a'la dysk SSHD. Wg. mnie to sensowna budżetowa opcja :)

Dodano po 7 [minuty]:

Aha, zapomniałem dodać, że w BIOSie będziesz miał w początkowej zakładce informację o cyfrowym kluczu licencji na windowsa.
    A recovery/instalkę windowsa musisz pobrać po prostu ISO z internetu i wypalić płytkę albo pendrive.

Dodano po 23 [minuty]:

Zauważyłem też, że brakuje Ci dedykowanego kabelka SATA<-> płyta główna. Strzałką zaznaczyłem gdzie prawdopodobnie powinien on iść.
    Poszukaj na allegro albo w serwisach komputerowych.

• Poziom 14  
    Dziękuję za odpowiedź- mam parę pytań:
    1- rozumiem że dysk 2.5 zmieści się tam - ale jakim cudem mam tam zmieścić 3.5 cala? Bo to by była w sumie najtańsza opcja- tylko jak tam włożyć ten dysk? No chyba że on ma być na usb...
    2- dobrze myślę że do celów internetu byłoby też sensownym rozwiązaniem wymiana dysku ssd na 120gb w miejsce 32gb?
    3- cyfrowy klucz licencji windowsa- to rozumiem że win tam fabrycznie jest (był) na dysku, który ktoś zdemontował? Jak rozszyfować kod do licencji i przede wszystkim do informacji jaka to wersja windowsa?
    4- po zainstalowaniu win na 32gb zostało 6 gb wolnego miejsca- to na upartego mógłbym wszystkie sterowniki zainstalować i powinno działać. Tylko wtedy instalacja jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania to już tylko na dysku zewnętrznym
    5- rozumiem, że po podłączeniu innego (zewnętrznego lub wewnętrznego) dysku uruchomienie opcji recovery nic nie da? W sensie nei da się odpalić przywracania stanu fabrycznego na innym dysku niż ten, który był w zestawie?
  • Poziom 28  
    1. A gdzie ja napisałem, ze 3,5" ? Ma być 2,5"
    2. Jeżeli ZAMIAST tego SSD 32GB chcesz włożyć SSD na M.2 wydasz więcej $$$, bo SSD na M.2 są sporo droższe od tych na 2,5" SATA
    3. Cyfrowa licencja to takie coś, że jak zainstalujesz poprawny system, to sam Ci się zaktywuje bez podawania klucza, tu masz przykład:
    4. bez sensu. przy pierwszej aktualizacji zobaczysz, że Ci wykrzaczy system, bo będzie brakowac miejsca. Nie rób tak.
    5. nie no recovery można postawić na każdym innym dysku, który zamontujesz. Tyle, że ty już nie masz tego recovery, bo ono jest w formie dodatkowej partycji, która była na oryginalnym dysku 2,5" (którego nie masz) albo na tym SSD (który i tak już sformatowałeś :P) Dlatego poszukaj w internecie i sobie postaw. Albo nawet prościej - na stronie microsoftu są oficjalne-czyste obrazy ISO, jak taki sobie zainstalujesz to też powinien się zaktywować z cyfrowego klucza.
  • Poziom 14  
    No to dopytuję dalej:
    1 rozumiem że przejściówka do dysku sata musi być konkretnie od tego notebooka- bo póki co na portalach aukcyjnych znalazłem tylko od hp (choć wygląda identycznie)
    2- niestety u mnie nie ma w bios w pierwszej ani żadnej innej zakładce informacji takiej jak z Twojego screena- pokrywa się praktycznie wszystko- tylko u mnie nie ma ostatniej linijki
    3- ponieważ w domu leży nieużywany dysk 3,5 na usb- pytanie o opinię jak to by się praktycznie sprawowało gdybym używał go jako dysku do startu systemu- miał go ciągle podłączonego (pomińmy kwestię uciążliwego transportowania)
    4- skoro przy instalacji win z pendrive wyskoczył komunikat, że 8gb z dysku ssd jest partycją zarezerwowaną dla oem- to rozumiem, że tam własnie było recovery ale ktoś to wykasował i teraz już mogę sobie tą partycję usunąć i zwiększyć pojemność ssd o ten nieużywany obszar?
  • Poziom 28  
    1. Tak, tzn. będzie pasować od kilku modeli. Jak mi podasz nr seryjny laptopa, to ci znajdę nr serwisowy tej części
    2. no to nie masz licencji w BIOS na W8/W10 =nie dostałeś jej w prezencie.
    3. nie zrobisz na nim systemu, za dużo tłumaczenia czemu, po prostu nie.
    4. to raczej nie było recovery. Zwykle zajmuje ono 2x więcej miejsca. Ale żeby to potwierdzić na 100% to trzeba było zajrzeć na tą partycję z jakiegoś LiveCD/hirensa itp...
  • Poziom 25  
    Co do tych 32 GB i win8 - to:

1. Usuń punkty przywracania, wyłącz przywracanie systemu, usuń kopie zapasowe jak jakieś się tam porobiły /?/
    2. Wyłącz hibernację
    3. Zmniejsz wielkość kosza na jak najmniejszą
    4. Ustaw plik stronicowania na jakąś niewielką wartość typu 1GB albo mniej
    5. Wykonaj "oczyszczanie dysku"

I tam w tym oczyszczaniu kliknij na "oczyść pliki systemowe" - i tam zaptaszkuj wszystkie możliwości i potem "oczyść"

powinno się parę GB zwolnić /może ? / i jakoś tam spróbuj działać po wyłączeniu aktualizacji
    albo robiąc to samo czyszczenie co jakiś czas przy włączonych aktualizacjach...
  • Poziom 14  
    Praca na takim komputerze to masakra- chodzi meeeega wolno. Prawdopodobnie to dlatego że dysk jest prawie pełny- ale też jeśli dobrze myślę to ten dysk ssd również jest woniejszy od zwykłego? Zauważyłem to podczas instalacji sterowników- ściąganie z internetu szło szybko, zapisywania na dysku dłuuugo, a rozpakowywanie i zapisywanie meeega długo.
    Proszę o informację na temat kabelka z poprzedniego posta- dysk już sobie załatwiłem ale nie chcę kupować kota w worku choć sprzedający twierdzi że to własnie to czego potrzebuję.
  • Poziom 25  
    Zrobiłeś to co proponowałem - "goła świeża" instalacja win8 po tych zabiegach zajmuje jakieś 15 GB - czyli dysk nie jest "prawie pełny" tylko 50% zajęty ?
  • Poziom 14  
    Zrobiłem wszystko poza zmniejszeniem stronicowania- system + aktualizacje + komplet sterowników ma teraz 20 gm. Dalej komputer pracuje mega wolno
  • Poziom 14  
    Oj to u mnie jest zdecydowanie gorzej...
  • Poziom 25  
    To czerwone "bad" znaczy że dysk nie pracuje w trybie AHCI tylko IDE - pewnie dlatego ma taki marny wynik ?
  • Poziom 14  
    Można to zmienić? Czy to nie kwestia ustawień?
  • Poziom 14  
    Kupiłem dysk i kabelek. Próbuję zainstalować win10 z pendriva usb.
    Ekran powitalny pokazuje dwa dyski do wyboru (250 i 32 gb)- po wybraniu dysku 250 gb pojawia się komunikat
    "Nie można zainstalować... na tym dysku. Wybrany dysk zawiera partycję MBR. W systemach z interfejsem EFI system można zainstalować tylko na dyskach GPT."

O co tu chodzi?
  • Poziom 38  
    Usuń partycję z tego dysku jeżeli nie masz na nim żadnych danych, resztą już powinien się zając sam system.
  • Poziom 14  
    Nie chciało samo iść. Skorzystałem z trybu poleceń i komendą diskpart przekonwertowałem partycję na gpt. Instalacja ruszyła.

Po zainstalowaniu win10 i kompletu driverów dalej mam wrażenie że ten komputer jest jakiś taki "wolny"- w kontekście reakcji na kliknięcie, zapis danych ściąganych z www itp. Mam w domu della też z procesorem i5 i wydaj się sporo szybszy.
    Jaki program polecicie do przetestowania kompa- tak abym mógł złapać jakąś skalę porównawczą albo opublikować wyniki do oceny?
  • Poziom 14  
    Wyczyściłem dysk i wgrałem Win 7 pro+ drivery- więc póki co system jest czysty. Jakiego programu użyć by jakoś porównawczo zbadać prędkość komputera? Mam jeszcze 17" della też z procesorem i5- i mam wrażenie że jest o wiele szybszy- ideapad strasznie "muli się" po kliknięciu na pasek ikonek- zanim otworzy się przeglądarka czy jakikolwiek wybrany program. Start sytemu też jest sporo wolniejszy. Jaki program uruchomić na obu kompach tak by mieć skalę porównawczą szybkości i szukać przyczyn?