Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

działanie licznika trójfazowego C52

27 Lip 2017 22:10 2367 7
 • Poziom 9  
  Witam

  Zwracam się do szanownego grona forumowiczów z zapytaniem, mianowicie chodzi mi o pewną rzecz dotyczącą liczników energii elektrycznej. Czy w liczniku trójfazowym połaczenie zer dojściowego z odejściowym poza zaciskiem licznika wpływa na poprawność mierzenia zużycia energii. Chodzi mi o sytuację kiedy na posesji jest za licznikiem zakładu energetycznego nieoplombowany prywatny podlicznik (sytuacja dotyczy sporów rodzinnych). Podejrzewam że jest to przyczyną zmniejszenia wskazań tego podlicznika. Sprawdzałem kolejność na liczniku i jest dobrze tzn przyjście odejście, przyjście odejście, przyjście odejście. Zauważyłem natomiast nadmiernie rozrobione śrubki od zer. Za każdą odpowiedź wielkie dzięki.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 21  
  Przewód neutralny (zerowy) musi być do licznika doprowadzony - służy do pomiaru napięć fazowych. Nie musi on jednak przez licznik przechodzić - wystarczy że jest doprowadzony, odbiornik może mieć przewód neutralny podłączony sprzed licznika i praktycznie nie zmieni to wskazań licznika.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Admin Elektroenergetyka
  jakubwaba napisał:
  Przewód neutralny (zerowy) musi być do licznika doprowadzony - służy do pomiaru napięć fazowych. Nie musi on jednak przez licznik przechodzić - wystarczy że jest doprowadzony, odbiornik może mieć przewód neutralny podłączony sprzed licznika i praktycznie nie zmieni to wskazań licznika.


  Tak, to prawda ale autor chyba nie tylko oto pyta. Stare licznik po odłączeniu przewodów zerowych po prostu przestawały naliczać. Zbytnio uszkodzone śrubki zacisków zerowych mogą wskazywać na to, że często ktoś te przewody odłączał.
 • Poziom 21  
  Tak dokładnie, dlatego napisałem że przewód neutralny musi być do licznika doprowadzony. Całkiem możliwe że ktoś go odłączał aby zafałszować wskazania.
 • Moderator - Elektryka
  Łukasz-O napisał:
  Stare licznik po odłączeniu przewodów zerowych po prostu przestawały naliczać.

  Tak, ale jednofazowe.
  Licznik trójfazowy po odłączeniu zera działa nadal prawidłowo, jeśli ma podane trzy różnoimienne fazy. Cewki napięciowe skojarzone w gwiazdę tworzą własny punkt neutralny. Tak samo jak silnik trójfazowy, który do pracy nie potrzebuje N/zera.
 • Poziom 9  
  Dzięki wielkie Panowie za każda odpowiedź. Moż eto tylko zbieg okoliczności te rozrobione śrubki od zer. Gość musi oszukiwac w inny sposób. Pozdrawiam wszystkich
 • Moderator - Elektryka
  prezesss1990 napisał:
  Gość musi oszukiwac w inny sposób.

  Musi albo nie musi. Zanim zaczniesz podejrzewać człowieka, sprawdź dokładnie licznik i instalację.
  zbich70 napisał:
  Licznik trójfazowy po odłączeniu zera działa nadal prawidłowo, jeśli ma podane trzy różnoimienne fazy.
  Przy braku jednej lub dwóch faz (lub fazach jednoimiennych) i jednocześnie zera, licznik będzie przekłamywał albo nie naliczał w ogóle.
  Druga sprawa - czy licznik posiada plomby legalizacyjne i jaki jest rok legalizacji?
  Liczniki indukcyjne nie mają 100% niezawodności i jak każde urządzenie mogą się zepsuć bez ingerencji człowieka. Czasem tarcza się zacina, czasem się cofa, czasem liczydło się posypie, czasem cewka napięciowa się przepali...
  To wszystko trzeba sprawdzić.
  Po wykluczeniu uszkodzenia licznika wypadałoby zaplombować listwę zaciskową.

  I na koniec - jak sądzę Twoje podejrzenia biorą się z tego, że zużycie na podliczniku jest nieadekwatnie niskie względem zużycia na liczniku głównym.
  A czy sprawdziłeś i wiesz dokładnie co dzieje się z energią pomiędzy tymi licznikami?
  I czy rozliczenia z ZE są prawidłowe - z odczytów czy szacowane, jaki jest licznik ZE (on też może się uszkodzić)?

  Jak widzisz zmiennych i niewiadomych jest sporo. W tej sytuacji podejrzewanie kogoś o kradzież, w pierwszej kolejności bez sprawdzenia innych przyczyn, jest - delikatnie mówiąc - nie najlepszym pomysłem.