Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekologiczna gąbka do wygłuszania kolumn - ciekawostka

Przjaciel 27 Lip 2017 23:02 732 5
  • #1 27 Lip 2017 23:02
    Przjaciel
    Poziom 9  

Witam!
    Z góry zaznaczam że sam nie wiedziałem w jakim dziale umieścić ten post. Chciałbym aby była to ciekawostka, jak i przestroga dla innych.
    Teraz trochę z historii:
    Dobrych kilka lat temu wykonałem sobie dwu-drożne kolumny o komputera. Nic szczególnego, jakieś stare przetworniki OKIO samochodowe + GDW 4/10 (relikt po polonezie), pudło liczone mniej więcej na oko, zwrotnica z już rozpadającej się książki o akustyce. Jedyny problem to była gąbka do wygłuszania tych kolumn, której nigdzie w domu nie znalazłem, a nie chciałem pocieniać płatów o grubości 6cm. Udałem się więc do tapicera, który polecił mi nowość, gąbkę ekologiczną. Nic mi to zabardzo nie powiedziało, ważne że miała 1cm grubości, tak jak chciałem. Dostałem nawet świstek na 1 rok gwarancji mojego ścinka 30x30x1cm. :)
    Dzisiaj postanowiłem zrobić przegląd zwrotnicy w tych kolumnach, bo doszedłem do wniosku że wysokie tony zbytnio uciekły w rejestr wyższych częstotliwości, tworząc niemiłą już dziurę w paśmie przenoszenia zestawów. Zajrzałem do środka i zdębiałem. Miałem okazję wyjmować ciasto z prehistorycznych tonsili (ZG25C kobalt), ale z tą ekologią to jakaś przesada. Efekt w załączniku.
    Dokładnie to samo w obydwu kolumnach.

0 5
  • #2 28 Lip 2017 00:23
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Przjaciel napisał:
    ZG25C kobalt
    W zg25c nie było głośników z magnesami AlNiCo.
    Na moje oko za mało przeciwutleniaczy w mieszance.
    Nie baw się w gąbki tapicerskie. Kup owatę.

0
  • #3 28 Lip 2017 08:24
    Przjaciel
    Poziom 9  

telecaster1951 napisał:
    Przjaciel napisał:
    ZG25C kobalt
    W zg25c nie było głośników z magnesami AlNiCo.

Było to już jakiś czas temu i mogłem oznaczenie pomylić. Siedziały tam 2x GDN16/10 kobalt i 2x GDW6.5/1.5. Już dawno je sprzedałem, więc nie mam jak tego sprawdzić.

Teraz jak będę składał te kolumny do komputera to wygłuszę je właśnie watą. Kiedyś doczytałem że do wygłuszania dobra jest gąbka, i tylko ją stosowałem. Teraz wiem już trochę więcej o konstruowaniu kolumn niż kiedyś. :)

0
  • #4 28 Lip 2017 10:28
    DjMapet
    Poziom 43  

Kiedyś gąbka była dobra, bo nie było niczego innego, no może oprócz waty szklanej w foliowych workach a wełna owcza była strasznie droga.
    Ta ekologiczna gąbka być może uległa przyśpieszonej degradacji ze względu na brak dostępu do wnętrza kolumn świeżego powietrza, bo z tego co widzę kolumny są typu closed. To tylko takie moje przypuszczenia.
    Generalnie, ekologiczna cyna, utlenia się po kilku latach, ekologiczne kleje, puszczają nawet po roku a ekologiczna guma, kruszy po kilku miesiącach, itp. :-)
    Kolega @telecaster1951 - ze względów zawodowych - pewnie ma sporo większą wiedzę w temacie chemii i materiałów.
    Wiem tylko że gąbka w starych ponad trzydziesto-letnich Eltronach ZG-603 ma się świetnie a ta użyta parę lat temu w tapicerowanych meblach już się sypie. Natomiast do wytłumiania kolumn, używałem watoliny i luźnego filcu. :-)

Pozdrawiam.

0
  • #5 28 Lip 2017 14:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Przjaciel napisał:

Było to już jakiś czas temu i mogłem oznaczenie pomylić. Siedziały tam 2x GDN16/10 kobalt i 2x GDW6.5/1.5
    ZGZ 20/4-H1 z tym że tam były 3 GWD. Wersji z dwoma GDW nie było.

0
  • #6 28 Lip 2017 19:05
    Przjaciel
    Poziom 9  

telecaster1951 napisał:
    ZGZ 20/4-H1 z tym że tam były 3 GWD. Wersji z dwoma GDW nie było.

Znalazłem, dokładnie to Tonsil Zg-20C (https://unitraklub.pl/node/11182). Miałem identyczne jak te na obrazku tylko z GDN16/10 z magnesem kobaltowym.

0