Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Indesit PBAA34V - przestaje na kilkanaście godzin chłodzić

28 Lip 2017 10:38 1149 10
  • Poziom 15  
    Już drugi raz w tygodniu lodówka przestała chłodzić, zamrażalnik działa bez problemu.
    Ma dwa osobne parowniki góra/dół i panel z regulacją temperatur u góry. Agregat działa i reaguje na zmienianie temperatur w zamrażalniku.
    Wyłączanie z gniazdka nic nie pomoga. Po prostu po kilkunastu godzinach zaczyna pracować i tak przez kilka następnych dni jest ok. Od czego zacząć poszukiwania?
  • MetalworkMetalwork
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 15  
    Pukanie po module nic nie daje, pozatym zamrażalnik działa bez problemu. Jakie warunki muszą być spełnione aby sterownik włączył ponownie obieg chłodzenia lodówki? Jest jakiś czujnik przy grzałce i parowniku? Może w tą stronę iść?
  • Poziom 34  
    Jakie pukanie w sterownik? Trzeba optycznie obejrzeć dokładnie płytkę najlepiej przy pomocy szkła powiększającego. Jak nic nie zobaczysz to dla pewności trzeba wziąć lutownice i przelecieć wszystkie pola lutownicze. Możesz wymienić przekaźnik który załącza agregat.
    Sterownik interesuje temperatura w lodówce.
    Jeżeli Twoja lodówka poprawnie pokazuje temperaturę wnętrza w momencie kiedy nie chce się włączyć to raczej czujnik jest dobry.
    Skoro raz działa a raz nie to ewidentnie coś nie łączy.
  • Poziom 15  
    Agregat pracuje i zamrażalnik chodzi cały czas. Wydaje mi się że obieg na lodówkę powinien włączać elektrozawór, co musi zostać spełnione aby poszedł impuls z sterownika na zawór?
    Dziś zauważyłem, że jak agregat staje nie działa grzałka w lodówce. Kiedyś wydawało mi się że tylna ścianka robiła się ciepła, teraz kilku milimetrowy szron utrzymuje się non stop. Czy tam nie ma grzałki? W jakich warunkach włącza się grzałka?
  • Poziom 34  
    Sebastian_M26 napisał:
    włączać elektrozawór, co musi zostać spełnione aby poszedł impuls z sterownika na zawór?
    Musi wzrosnąć temperatura w lodówce. Grzałkę sprawdź miernikiem. Ewentualnie możesz ją podpiąć na krotko poprzez żarówkę oczywiście jeżeli wiesz jak to zrobić. Elektronike oglądałeś i przelutowałeś?
  • Poziom 15  
    W momencie przestania chłodzenia wyjąłem moduł, przelutowałem elementy, wiadomo nie procesor czy pamięć bo nie mam czym, założyłem i nie działa.
    Po kilkunastu godzinach znów działa. Jaka jest zasada sterowania oddzielnego dwoma komorami przy 1 agregacie tzn czemu zamrażalnik cały czas działa prawidłowo?
  • Poziom 19  
    Czujnik temperatury chłodziarki podaje rezystancje do sterownika a sterownik podaje impuls na elektrozawór który przełącza kierunek przepływu czynnika.
  • Poziom 15  
    Znalazłem tylko schemat do BAN34, ale u mnie moduł jest identyczny. Posiada złącza pod: E1, E3, E4 natomiast E2 jest puste. Pod E4 będą podpięte czujniki, a jeśli tak to, który pod jakie piny? Wszystkie przewody to: czerwony i niebieski. Natomiast wiązki są pomalowane farbą. W serwisówce do C238 znalazłem, że te kolory określają gdzie jest dany NTC. Co jest podpięte pod E3, jest tam kostka z 4 przewodami: biały, czarny, niebieski, brązowy? Czy iść w kierunku uszkodzenia czujnika NTC parownika?
  • Poziom 15  

Wracając do schematu z innej lodówki:
    Sprawdziłem rezystancję czujników w +25C
    S1 - zamrażarka 9,87 k ohm
    S2 - chłodziarka 9,72 k ohm
    S3 - parownik chłodziarki 9,70 k ohm
    Co do złącza głównego:
    1. między 7 a 9 jest 12 ohm
    2. między 1 a 8 jest 1,22 k ohm
    3. między 2 a 6 jest 2,82 k ohm
    4. między 3 a 4 jest 155 ohm