Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Indesit PBAA34V - przestaje na kilkanaście godzin chłodzić

Sebastian_M26 28 Jul 2017 10:38 1896 10
lampy.pl
 • #1
  Sebastian_M26
  Level 21  
  Już drugi raz w tygodniu lodówka przestała chłodzić, zamrażalnik działa bez problemu.
  Ma dwa osobne parowniki góra/dół i panel z regulacją temperatur u góry. Agregat działa i reaguje na zmienianie temperatur w zamrażalniku.
  Wyłączanie z gniazdka nic nie pomoga. Po prostu po kilkunastu godzinach zaczyna pracować i tak przez kilka następnych dni jest ok. Od czego zacząć poszukiwania?
 • lampy.pl
 • #3
  Sebastian_M26
  Level 21  
  Pukanie po module nic nie daje, pozatym zamrażalnik działa bez problemu. Jakie warunki muszą być spełnione aby sterownik włączył ponownie obieg chłodzenia lodówki? Jest jakiś czujnik przy grzałce i parowniku? Może w tą stronę iść?
 • lampy.pl
 • #4
  Magister_123
  Level 36  
  Jakie pukanie w sterownik? Trzeba optycznie obejrzeć dokładnie płytkę najlepiej przy pomocy szkła powiększającego. Jak nic nie zobaczysz to dla pewności trzeba wziąć lutownice i przelecieć wszystkie pola lutownicze. Możesz wymienić przekaźnik który załącza agregat.
  Sterownik interesuje temperatura w lodówce.
  Jeżeli Twoja lodówka poprawnie pokazuje temperaturę wnętrza w momencie kiedy nie chce się włączyć to raczej czujnik jest dobry.
  Skoro raz działa a raz nie to ewidentnie coś nie łączy.
 • #5
  Sebastian_M26
  Level 21  
  Agregat pracuje i zamrażalnik chodzi cały czas. Wydaje mi się że obieg na lodówkę powinien włączać elektrozawór, co musi zostać spełnione aby poszedł impuls z sterownika na zawór?
  Dziś zauważyłem, że jak agregat staje nie działa grzałka w lodówce. Kiedyś wydawało mi się że tylna ścianka robiła się ciepła, teraz kilku milimetrowy szron utrzymuje się non stop. Czy tam nie ma grzałki? W jakich warunkach włącza się grzałka?
 • #6
  Magister_123
  Level 36  
  Sebastian_M26 wrote:
  włączać elektrozawór, co musi zostać spełnione aby poszedł impuls z sterownika na zawór?
  Musi wzrosnąć temperatura w lodówce. Grzałkę sprawdź miernikiem. Ewentualnie możesz ją podpiąć na krotko poprzez żarówkę oczywiście jeżeli wiesz jak to zrobić. Elektronike oglądałeś i przelutowałeś?
 • #7
  Sebastian_M26
  Level 21  
  W momencie przestania chłodzenia wyjąłem moduł, przelutowałem elementy, wiadomo nie procesor czy pamięć bo nie mam czym, założyłem i nie działa.
  Po kilkunastu godzinach znów działa. Jaka jest zasada sterowania oddzielnego dwoma komorami przy 1 agregacie tzn czemu zamrażalnik cały czas działa prawidłowo?
 • #8
  młody2066
  Level 20  
  Czujnik temperatury chłodziarki podaje rezystancje do sterownika a sterownik podaje impuls na elektrozawór który przełącza kierunek przepływu czynnika.
 • #9
  Sebastian_M26
  Level 21  
  Lodówka Indesit PBAA34V - przestaje na kilkanaście godzin chłodzić
  Znalazłem tylko schemat do BAN34, ale u mnie moduł jest identyczny. Posiada złącza pod: E1, E3, E4 natomiast E2 jest puste. Pod E4 będą podpięte czujniki, a jeśli tak to, który pod jakie piny? Wszystkie przewody to: czerwony i niebieski. Natomiast wiązki są pomalowane farbą. W serwisówce do C238 znalazłem, że te kolory określają gdzie jest dany NTC. Co jest podpięte pod E3, jest tam kostka z 4 przewodami: biały, czarny, niebieski, brązowy? Czy iść w kierunku uszkodzenia czujnika NTC parownika?
 • #11
  Sebastian_M26
  Level 21  
  Lodówka Indesit PBAA34V - przestaje na kilkanaście godzin chłodzić

  Wracając do schematu z innej lodówki:
  Sprawdziłem rezystancję czujników w +25C
  S1 - zamrażarka 9,87 k ohm
  S2 - chłodziarka 9,72 k ohm
  S3 - parownik chłodziarki 9,70 k ohm
  Co do złącza głównego:
  1. między 7 a 9 jest 12 ohm
  2. między 1 a 8 jest 1,22 k ohm
  3. między 2 a 6 jest 2,82 k ohm
  4. między 3 a 4 jest 155 ohm
  Czy wartości te sugerują następujące podzespoły
  1 - agregat
  2 - wentylator w lodówce
  3 - grzałka
  4 - oświetlenie lodówki