Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Indesit PBAA34V - przestaje na kilkanaście godzin chłodzić

Sebastian_M26 28 Lip 2017 10:38 720 10
  • #1 28 Lip 2017 10:38
    Sebastian_M26
    Poziom 11  

Już drugi raz w tygodniu lodówka przestała chłodzić, zamrażalnik działa bez problemu.
    Ma dwa osobne parowniki góra/dół i panel z regulacją temperatur u góry. Agregat działa i reaguje na zmienianie temperatur w zamrażalniku.
    Wyłączanie z gniazdka nic nie pomoga. Po prostu po kilkunastu godzinach zaczyna pracować i tak przez kilka następnych dni jest ok. Od czego zacząć poszukiwania?

0 10
  • #3 28 Lip 2017 13:43
    Sebastian_M26
    Poziom 11  

Pukanie po module nic nie daje, pozatym zamrażalnik działa bez problemu. Jakie warunki muszą być spełnione aby sterownik włączył ponownie obieg chłodzenia lodówki? Jest jakiś czujnik przy grzałce i parowniku? Może w tą stronę iść?

0
  • #4 28 Lip 2017 15:44
    Magister_123
    Poziom 33  

Jakie pukanie w sterownik? Trzeba optycznie obejrzeć dokładnie płytkę najlepiej przy pomocy szkła powiększającego. Jak nic nie zobaczysz to dla pewności trzeba wziąć lutownice i przelecieć wszystkie pola lutownicze. Możesz wymienić przekaźnik który załącza agregat.
    Sterownik interesuje temperatura w lodówce.
    Jeżeli Twoja lodówka poprawnie pokazuje temperaturę wnętrza w momencie kiedy nie chce się włączyć to raczej czujnik jest dobry.
    Skoro raz działa a raz nie to ewidentnie coś nie łączy.

0
  • #5 28 Lip 2017 16:57
    Sebastian_M26
    Poziom 11  

Agregat pracuje i zamrażalnik chodzi cały czas. Wydaje mi się że obieg na lodówkę powinien włączać elektrozawór, co musi zostać spełnione aby poszedł impuls z sterownika na zawór?
    Dziś zauważyłem, że jak agregat staje nie działa grzałka w lodówce. Kiedyś wydawało mi się że tylna ścianka robiła się ciepła, teraz kilku milimetrowy szron utrzymuje się non stop. Czy tam nie ma grzałki? W jakich warunkach włącza się grzałka?

0
  • #6 28 Lip 2017 22:51
    Magister_123
    Poziom 33  

Sebastian_M26 napisał:
    włączać elektrozawór, co musi zostać spełnione aby poszedł impuls z sterownika na zawór?
    Musi wzrosnąć temperatura w lodówce. Grzałkę sprawdź miernikiem. Ewentualnie możesz ją podpiąć na krotko poprzez żarówkę oczywiście jeżeli wiesz jak to zrobić. Elektronike oglądałeś i przelutowałeś?

0
  • #7 13 Sie 2017 10:30
    Sebastian_M26
    Poziom 11  

W momencie przestania chłodzenia wyjąłem moduł, przelutowałem elementy, wiadomo nie procesor czy pamięć bo nie mam czym, założyłem i nie działa.
    Po kilkunastu godzinach znów działa. Jaka jest zasada sterowania oddzielnego dwoma komorami przy 1 agregacie tzn czemu zamrażalnik cały czas działa prawidłowo?

0
  • #8 13 Sie 2017 12:52
    młody2066
    Poziom 17  

Czujnik temperatury chłodziarki podaje rezystancje do sterownika a sterownik podaje impuls na elektrozawór który przełącza kierunek przepływu czynnika.

0
  • #9 13 Sie 2017 13:38
    Sebastian_M26
    Poziom 11  

Znalazłem tylko schemat do BAN34, ale u mnie moduł jest identyczny. Posiada złącza pod: E1, E3, E4 natomiast E2 jest puste. Pod E4 będą podpięte czujniki, a jeśli tak to, który pod jakie piny? Wszystkie przewody to: czerwony i niebieski. Natomiast wiązki są pomalowane farbą. W serwisówce do C238 znalazłem, że te kolory określają gdzie jest dany NTC. Co jest podpięte pod E3, jest tam kostka z 4 przewodami: biały, czarny, niebieski, brązowy? Czy iść w kierunku uszkodzenia czujnika NTC parownika?

0
  • #11 19 Sie 2017 20:21
    Sebastian_M26
    Poziom 11  

Wracając do schematu z innej lodówki:
    Sprawdziłem rezystancję czujników w +25C
    S1 - zamrażarka 9,87 k ohm
    S2 - chłodziarka 9,72 k ohm
    S3 - parownik chłodziarki 9,70 k ohm
    Co do złącza głównego:
    1. między 7 a 9 jest 12 ohm