Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe podłączenie elektryki - partanina

lukasz19988 28 Lip 2017 11:58 1101 8
  • #1 28 Lip 2017 11:58
    lukasz19988
    Poziom 4  

Witam, mieszkam w starym domu jednorodzinnym który odziedziczyłem po dziadkach
    Przyszedł czas na grubszy remont ,razem z tym remontem chcę zrobić nową instalację elektryczną , obecna wygląda na partaninie "anty" elektryka , choć ja sam nim nie jestem to wydaję mi się że jest to kompletnie amatorka
    Zaczynając od przyłącza - to jest ono podłączone od słupa oddalonego od domu ok 50m do domu drogą "powietrzną" , w domu przyłącze 4 kable , wchodzi do domu gdzie jest zamontowany główny wyłącznik prądu od wyłącznika prądu idzie przewód do licznika i tu już jest partanina gdyż anty elektryk użył do podłączenia przewodu 4x10mm jednak kolory następujące
    Brązowy - L
    Czarny - L1
    Żółto - zielony - L2
    Niebieski N

Tak jest później podpięte od licznika do Wyłącznika Wyłącznik nadmiarowo-prądowego 3-fazowy - natomiast przewód N jest podłączony do listwy przewodów neutralnych.

W instalacji prawdopodobnie jest brak uziemienia, gdyż przewody PE nie są podłączone do listwy lecz są zaizolowane taśmą.

W rozdzielni nie ma zrobionych takowych obwodów jak to się robi w dzisiejszych czasach, jedynie co mogę tam znaleźć to ten wyłącznik róznicowoprądowy oraz 5x wyłącznik nadmiarowo-prądowy i na tym zabezpieczenia się kończą.

Czyli ogólnie Rozdzielnica elektryczna składa się z licznika i 6 modułów
    Nie ma możliwości dopięcia kolejnych modułów gdyż brakuje już miejsca.

Chcę zrobić elektrykę w taki sposób by miało to ręce i nogi zaczynając od podłączenia przewodu PE do bednarki po zabezpieczenia Ogranicznika przeciwprzepięciowego aż do finalnego podłączenia.

Mam już wyznaczone obwody w domu , chodzi o sam parter na oświetlenie, gniazdka, kuchnię, łazienkę oraz oświetlenie na zewnątrz .

Czy mogę obecną rozdzielnice wymienić na większą - myślę tutaj o 2 x 12 modułów, zabezpieczając się na przyszłość?

Podłączenie przewodu PE:
    Jeśli go już wyprowadzę do rozdzielnicy to podłączenie następuje na listwie i do tej listwy PE podłączał kolejne przewody PE z wydzielonych obwodów?

Potrzebowałbym ew. schemat podłączenia napięcia pod w/w zabezpieczenia z tym że porzewodu u mnie L3 (zielono-żółtego) nie mogę zmienić gdyż idzie on prosto z głównego wyłącznika który jest zaplombowany przez ZE.

Dodam dodatkow że od licznika idzie do piwnicy przewód 3 fazowy z którego zasilana jest pompa wody - jednak jego bym zostawił, tak to wygląda na zdjęciu:

Nowe podłączenie elektryki - partanina

0 8
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 28 Lip 2017 12:33
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Zacznij od projektu a nie własnego pomyślunku. Mimo, że myślenie Twoje jest na dobrym tropie.
    Przeczytaj to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3263074.html,, zdobądź warunki przyłączenia (odnajdź umowę z ZE), sprawdź układ sieci.
    Wszystko da się wymienić, a plomba akurat nie stanowi problemu.

0
  • #3 28 Lip 2017 23:50
    lukasz19988
    Poziom 4  

hmmm czyli jeśli chodzi o sam projekt zmiany rozdzielnicy ,to musi on być "zawsze" potwierdzony przez osobę uprawnioną ? Mój projekt pewnie by tego nie przeszedł ze względu że nie jestem osobą która tego typu rzeczami się zajmuje , więc pewnie coś by się znalazło czego by osoba uprawniona się dopatrzyła, a co jeśli zrobię projekt " pod siebie" i nie zgłoszę tego nigdzie? nie chodzi tutaj o zrywanie plomb itd , tylko tak jak wyżej napisałem rozbudowę rozdzielnicy oraz nowe połączenia

Druga sprawa to taka , chociaż wiem że nie jest to zgodne z obowiązującymi przepisami , to czy mogę przewód fazowy L-3 ( u mnie żółto-zielony) w rozdzielnicy oznaczyć jako fazowy np kawałek owinąć białą taśmą i dołączyć podpis L-3 ? będę również sporządzał dla siebie i ew kolejnych osób dokumentację podłączenia gdzie zostanie to ujęte
    Chodzi mi bardziej o czas,na same warunki przyłączenia będe musiał czekać , a urlop nie zatrzyma się w miejscu więc z remontem bym chiał działać

Ostatnia sprawa to układ sieci , jutro poszukam umowę może będzie ujęte pod jaki układ sieci należę wiem tylę że moc przyłączeniowa wynosi 16kW a zabezpieczenie przedlicznikowe wynosi 25A , ale jeśli będzie trzeba zrobić uziemienie to jakim sposobem byłoby zrobić to najlepiej ?
    Co elektryk to inna opinia zaczynając od starodawnego podłączenia się pod kaloryfer aż po bednarkę w koło domu

W chwili obecnej jeszcze nie wyłączam napięcia i nie działam, jestem w toku zbierania dodatkowych informacji :)

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 29 Lip 2017 01:16
    CYRUS2
    Poziom 36  

lukasz19988 napisał:
    hmmm czyli jeśli chodzi o sam projekt zmiany rozdzielnicy ,to musi on być "zawsze" potwierdzony przez osobę uprawnioną ?
    Osoba uprawniona to gwarancja, że projekt będzie prawidłowy.
    lukasz19988 napisał:
    Mój projekt pewnie by tego nie przeszedł ze względu że nie jestem osobą która tego typu rzeczami się zajmuje

Przecież nawet nie wiesz jak się do tego zabrać .
    lukasz19988 napisał:

Czy mogę obecną rozdzielnice wymienić na większą - myślę tutaj o 2 x 12 modułów, zabezpieczając się na przyszłość ?

Nie posiadasz nawet wiedzy ogólnej, podstawowej.
    2x 12 to skromna rozdzielnica na mieszkanie 3 -pokojowe w bloku z instalacją 3-fazową.
    lukasz19988 napisał:
    , więc pewnie coś by się znalazło czego by osoba uprawniona się dopatrzyła, a co jeśli zrobię projekt " pod siebie" i nie zgłoszę tego nigdzie?
    Będzie jaj w tytule tematu = Nowe podłączenie elektryki - partanina kolegi.
    lukasz19988 napisał:
    Ostatnia sprawa to układ sieci , jutro poszukam umowę może będzie ujęte pod jaki układ sieci należę......., ale jeśli będzie trzeba zrobić uziemienie to jakim sposobem byłoby zrobić to najlepiej ...........

0
  • #5 29 Lip 2017 10:53
    lukasz19988
    Poziom 4  

CYRUS2 napisał:
    lukasz19988 napisał:
    hmmm czyli jeśli chodzi o sam projekt zmiany rozdzielnicy ,to musi on być "zawsze" potwierdzony przez osobę uprawnioną ?
    Osoba uprawniona to gwarancja, że projekt będzie prawidłowy.
    Gdybym chciał wezwać elektryka i nie czuł się na siłach to zrobiłbym to odrazu bez zawracania gitary :)
    lukasz19988 napisał:
    Mój projekt pewnie by tego nie przeszedł ze względu że nie jestem osobą która tego typu rzeczami się zajmuje

Przecież nawet nie wiesz jak się do tego zabrać .[/quote]Skąd taka pewność ?
    Jeśli chodzi o obwody i zabezpieczenia w rozdzielnicy to mam wstępnie wszystko wyrysowane, zostają ew podłączenia ,ale wszystko może ulec zmianie w zależności jaki układ sieci mam
    lukasz19988 napisał:

Czy mogę obecną rozdzielnice wymienić na większą - myślę tutaj o 2 x 12 modułów, zabezpieczając się na przyszłość ?
    CYRUS2 napisał:

2x 12 to skromna rozdzielnica na mieszkanie 3 -pokojowe w bloku z instalacją 3-fazową.
    wg mnie taka rozdzielnica na 24 modułów powinna mi wystarczyć , jeśli nie ,zmienię ją na większą

Dlatego chcę uzyskać , jak najwięcej informacji , ew poprawki , a nie odrazu wrzucać wszystkich do jednego worka , że totalni amatorzy , brak kompletnej wiedzy ,że potrzebny elektryk itd

Każdy piszący na tym forum "ELEKTRYKA POCZĄTKUJĄCY" mniej czy bardziej chce "sobie" jakoś pomóc ,bez wezwania fachowca, dla mnie skończyło by się to ok 30% kosztów przeznaczonych do remontu , dlatego chcę podjąć się tej instalacji z zachownaiem oczywiście należytej ostrożności oraz bezpieczeństwa ,wraz z przystosowanymi do tego narzędziami

Jeśli nie wyjdzie ,wtedy zatrudnię fachowców :)

0
  • #6 29 Lip 2017 12:14
    CYRUS2
    Poziom 36  

lukasz19988 napisał:
    Gdybym chciał wezwać elektryka i nie czuł się na siłach to zrobiłbym to odrazu bez zawracania gitary
    Tylko tobie sie wydaje, że czujesz się na silach.
    lukasz19988 napisał:
    Przecież nawet nie wiesz jak się do tego zabrać .Skąd taka pewność ?
    Posiadasz świadectwo kwalifikacji SEP ?
    Skończyłeś przynajmniej szkołę elektryczną ?
    Przepisy w Polsce zabraniają amatorom bez kwalifikacji bawić się w elekrtyka.
    lukasz19988 napisał:
    wrzucać wszystkich do jednego worka , że totalni amatorzy , brak kompletnej wiedzy ,że potrzebny elektryk itd
    Skończyłeś przynajmniej szkołę elektryczną - NIE.
    Posiadasz świadectwo kwalifikacji – NIE
    Więc o czym polemika.

lukasz19988 napisał:
    Każdy piszący na tym forum "ELEKTRYKA POCZĄTKUJĄCY" mniej czy bardziej chce "sobie" jakoś pomóc ,bez wezwania fachowca
    Kącik jest dla początkujących elektryków - nie posiadających doświadczenia.
    lukasz19988 napisał:
    dla mnie skończyło by się to ok 30% kosztów przeznaczonych do remontu , dlatego chcę podjąć się tej instalacji z zachowaniem oczywiście należytej ostrożności oraz bezpieczeństwa
    Nie jest to możliwe.
    Chcesz się bawić w projektanta ?
    Do tego co robisz potrzebna jest gruntowna znajomość kilku wielostronicowych norm.
    Zacznij od zakupu i przestudiowania normy PN-HD 60364-4-41.
    Także normy o instalacjach w łazienkach.

0
  • #7 29 Lip 2017 15:52
    rafi84
    Poziom 24  

Kolego Łukaszu, a co zrobisz jak przez twoją instalację zginie żona albo dziecko ?? Nie dość że będziesz miał wyrzuty sumienia że przez te 30% kosztów zabiłeś najbliższych to jeszcze prokurator się do ciebie dopierniczy ( i słusznie) bohaterem w swoim domu możesz być przy gipsowaniu, malowaniu i układaniu paneli. Do dentysty też nie chodzisz bo wiercić umiesz ??

0
  • #8 29 Lip 2017 17:17
    CYRUS2
    Poziom 36  

Remont instalacji oznacza, że nowa instalacja- w całości - musi być wykonana zgodnie z obecnymi wymaganiami.

0
  • #9 29 Lip 2017 19:45
    Jacek Rutkowski
    Poziom 24  

Kolego Łukaszu udaj się do najbliższego elektryka, który ma odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Możesz z nim ustalić szczegóły instalacji (ilość i rodzaj zabezpieczeń oraz przekroje i typy przewodów itp.). Rozłożyć przewody oraz podłączyć osprzęt możesz bez napięcia a resztę za nie wielką opłatą w stosunku do ewentualnego ryzyka wykona elektryk (podłączenie i pomiary instalacji) a ty będziesz miał poprawnie wykonaną instalację i pomiary powykonawcze. Nie spotkałem się przy remontach domów z wykonaniem projektu od nowa a jedynie z wymianą instalacji i protokołem pomiarowym...

0
  Szukaj w 5mln produktów